DIY Time lapse ovladač

Funkce, ovládání, firmware, software

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
freddy krueger
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 263
Registrován: 21 dub 2011, 14:36
Kontaktovat uživatele:

DIY Time lapse ovladač

Příspěvek od freddy krueger » 22 dub 2011, 18:54

Zdravím všechny příznivce DIY (do it yourself = udělej si sám) projektů. Mám pro vás návod na výrobu dálkového ovládaní pro vaši zrcadlovku, které poslouží hlavně při vytváření time lapse/intervalovém snímání. Jelikož mají všechny zrcadlovky Pentax infračervený přijímač pro dálkové ovládání, měl by ovladač spolehlivě fungovat na všech modelech bez rozdílu (testoval jsem pouze na K-x). Původní návod si můžete v anglickém originále přečíst zde. Výhodou řešení je nízká cena, mě stálo vše 2 dollary.

Co budeme potřebovat?
- 2 infračervené diody
- jack kabel
- páječku nebo spolehlivou izolepu
- mp3 nebo mobil schopný přehrávat soubory formátu WAV nebo FLAC
- trochu zručnosti

Kde to sehnat a co přesně?
Jako první budeme potřebovat infračervené diody. Pokud nemáte možnost navštívit prodejnu pro elektrikáře, je nejlepší objednat infračervené diody z eBaye. Stačí zadat do hledání „ir diode“. Co je důležité, diody musí mít vlnovou délku 940nm. Já jsem například koupil z eBaye 10 diod za $1. Dále budeme potřebovat kabel s koncovkou jack. Ideální je buďto prodlužovací jack nebo jack-jack kabel. Takovýto kabel koupíte v každém elektru nebo prodejně s PC. Sluchátka se pravděpodobně dají použít také, ale nezkoušel jsem to, obsahují příliš moc malých drátků a mohli byste se v tom ztratit. Něčím ty věci musíme dát dohromady, takže ideálně páječka, v horším případě dobrá izolepa. Pokud budete volit izolepu, tak nejlépe elektrikářskou, protože je do určité míry elastická. No a asi úplně nejdůležitější věci je mít přehrávač (nebo mobil) schopný přehrávat soubory formátu WAV nebo FLAC. Soubory ve formátu MP3 totiž nejsou spolehlivé, ale o tom později.

Jdeme na to
Jako první si připravte jack kabel. Odstřihněte jednu z koncovek tak, aby vám zůstal kabel s jack konektorem – samec (ten který strkáte do mp3 :)):
Obrázek
Odstraňte kousek bužírky, aniž byste poškodili vnitřek. Ten by měl vypadat nějak takto:
Obrázek
Dva kabely a kolem plno malých tenkých, které fungují jako země. Těch tenkých se můžete hned zbavit, nebudeme je potřebovat. V případě, že máte kabel, ve kterém jsou tři menší kabely, budete potřebovat červený a bílý, třetí můžete odstřihnout.
Dále velice opatrně odstraňte bužírky z červeného a bílého kabelu:
Obrázek
Připojte je k diodám následujícím způsobem: Každá dioda má dvě nožičky, jednu delší a jednu kratší ([+] a [-]). Připojte diody k sobě tak, aby byly spojeny dlouhá noha od diody č. 1 s krátkou nohou diody č. 2 a naopak. Poté je připojte ke kabelům:
Obrázek
Výsledek může vypadat nějak takto:
Obrázek

Takže máme vyrobený kabel a nyní budeme potřebovat zvukovou stopu, přes kterou vyšleme infračervený impuls zrcadlovce. Tu je nejlepší otestovat ještě na PC v programu Windows Media Player (Winamp, VLC, … nemusí fungovat). Stáhnout si ji můžete odsud. Pro začátek použijte soubor shutter.wav. Připojte kabel do audio výstupu na PC. Nezapomeňte si zapnout na zrcadlovce aktivaci spouště dálkovým ovládáním. Diody by měly mít dosah asi do 1 metru, ale velice záleží na úhlu a dalších věcech (třeba erupcích na Slunci :)), takže je držte ve vzdálenosti cca 5cm namířené přímo na přijímač zrcadlovky (to červené kolečko na přední straně). V případě, že se spoušť spustila, můžete jásat. V opačném případě hledejte problém. Může jím být i hlasitost. Mějte ji proto nastavenu na maximu.
V archivu jsou také soubory shutter10s.wav, shutter15s.wav atd., označeny jsou podle délky pauzy, která je za impulsem. Na přehrávači si nastavíte opakovaní skladby a spoušť se tak vždy aktivuje po dané pauze automaticky, dokud nezastavíte přehrávání.

Výroba impulsu s pauzou o vlastní délce
Jako první si stáhněte program Audacity 1.2.6. Až jej nainstalujete a spustíte, otevřete soubor shutter.wav. Je v něm daný impuls, který jsem pro vás nachystal. Abyste kabel mohli použít na time lapse, musí být za daným impulsem logicky pauza (např. 20 sekund), po které se spoušť opět spustí. Pauzu za stopu vložíte tak, že nejdříve kliknete na úplný konec impulsu nebo kousek za, a poté v nabídce „Generovat“ zvolíte „Silence“ (nebo „Ticho“). Zadejte požadovaný interval a soubor potom uložte přes „Soubor“ -> „Exportovat jako WAV“. Nahrajte jej do vašeho přehrávače a tam nastavte opakování jedné skladby. Nezapomeňte nastavit hlasitost na max.
Pokud máte tak jako já přehrávač, který nepřehrává WAV, ale FLAC ano, rovněž najdete v archivu i FLAC soubory s délkou intervalů 1, 5, 10, 15, 20, 30, 60 a 120 sekund. Pokud byste si potřebovali vytvořit vlastní délku intervalu, musíte si stáhnout poslední beta verzi Audacity, současná stabilní verze totiž nepodporuje export do FLAC.

Hotovo! Přeji hodně zdaru s time-lapse videi. Pokud máte jakýkoliv dotaz nebo něco nebylo srozumitelné, ptejte se, rád odpovím.

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Hnz
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 142
Registrován: 09 bře 2011, 20:41

Re: DIY Time lapse ovladač

Příspěvek od Hnz » 22 dub 2011, 19:05

Díky za návod. Je pravdou že bych si to asi zbastlil spíše z použitím STM32, ale i tak se to někomu může hodit.
Pentax K-5II, Pentax SMC DA 17-70mm f/4, Pentax SMC DA* 55mm f/1.4, Pentax SMC DA 35mm f/2.4, Tamron AF SP 90mm F/2.8 Macro, Pentax SMC 100-300mm f/4.5-f/5.6, Metz 48AF1

Uživatelský avatar
Mara42
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 476
Registrován: 10 bře 2011, 19:55

Re: DIY Time lapse ovladač

Příspěvek od Mara42 » 22 dub 2011, 19:32

Perfektní. Tohle určitě spousta lidí ocení, díky moc :)
Jinak určitě někoho napadne, proč ne jedna dioda. Vysvětlení vzhledem k kHz máte na anglickým fóru.

Uživatelský avatar
yoli
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 704
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: DIY Time lapse ovladač

Příspěvek od yoli » 22 dub 2011, 21:55

Tak toto by ma nikdy nenapadlo nf signálom z audia napájať ir diódy :)
Bacha pri max. hlasitosti by mohol šum zo nf zosilovača ovplivniť priebeh impulzov, radšej do 2/3 hlasitosti.

Uživatelský avatar
elho_cid
Admin
Admin
Příspěvky: 3645
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Prácheňsko a Praha

Re: DIY Time lapse ovladač

Příspěvek od elho_cid » 22 dub 2011, 22:24

Hnz píše:Díky za návod. Je pravdou že bych si to asi zbastlil spíše z použitím STM32, ale i tak se to někomu může hodit.
Můj oblíbený mikrokontrolér... Ach!

Hnz
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 142
Registrován: 09 bře 2011, 20:41

Re: DIY Time lapse ovladač

Příspěvek od Hnz » 23 dub 2011, 17:24

elho_cid píše:Můj oblíbený mikrokontrolér... Ach!
Můj názor na MCU je asi takový:
- x51 - ach ta historie (občas se i najde exkluzivní kousek např. x51 na 100MHz od ASIX nebo ADuC s 24bit A/D)
- PIC - jak slyším tyhle tři písmenka tak se mi chce hned zvracet
- AVR - používal jsem dříve, ale potom co zdražily by musely být celé ze zlata
- HC07, HC08, Coldfire - taky nemusím i když s pár lidmi z Freescale chodím na pivo
- MSP430 - super procesory na low-power, když běží MCU z 10u elytu měsíc tak je to úžasné
- STM32 - sympatické jednočipy, cena dobrá, výborný support přímo od ST, a ten výkon jako u všech Cortex-M3
- Stellaris od TI (dříve Luminary micro) - hezké M3 hlavně verze s integrovaným Ethernet PHY

Mimochodem, jaká elektronika je uvnitř Pentax (DA, FA) objektivů? Je tam nějaká standardní sériová paměť, nebo nějaký zákaznický šváb?
Pentax K-5II, Pentax SMC DA 17-70mm f/4, Pentax SMC DA* 55mm f/1.4, Pentax SMC DA 35mm f/2.4, Tamron AF SP 90mm F/2.8 Macro, Pentax SMC 100-300mm f/4.5-f/5.6, Metz 48AF1

Uživatelský avatar
mirom
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 20
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Žilina

Re: DIY Time lapse ovladač

Příspěvek od mirom » 24 dub 2011, 21:35

Internet je takých vecičiek plný
http://cgi.ebay.co.uk/TIMER-REMOTE-CONT ... 2a06c24f91
ale nie je nad ten pocit, keď si to človek zbastlí sám.
K100D, DA 18-55, DA 16-45, FAJ 18-35, FA 50/1.4, Sigma 105/2.8 EX DG Macro

freddy krueger
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 263
Registrován: 21 dub 2011, 14:36
Kontaktovat uživatele:

Re: DIY Time lapse ovladač

Příspěvek od freddy krueger » 25 dub 2011, 11:16

mirom píše:Internet je takých vecičiek plný
http://cgi.ebay.co.uk/TIMER-REMOTE-CONT ... 2a06c24f91
ale nie je nad ten pocit, keď si to človek zbastlí sám.
Tohle je pro K-x a K-r nepoužitelné, protože nemají zdířku na jack. A hlavně vyhodíš za to 20 liber, což je 10x víc.

JanekBMW
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 3
Registrován: 27 kvě 2014, 08:55

Re: DIY Time lapse ovladač

Příspěvek od JanekBMW » 27 kvě 2014, 13:55

Čau, vím ze je to hodně staré téma, ale potřeboval bych od někoho z vás tu nahrávku s impulsem pro ir. Vůbec netuším jak na to a linky jsou většinou nefunkční. To udělat kdo z kabelku, diod a Jacku mám, ale ten tón mi chybí. Byl by někdo ochoten mi pomoci? Díky předem, Honza

Uživatelský avatar
akjosino
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 30
Registrován: 12 úno 2011, 12:44
Kontaktovat uživatele:

Re: DIY Time lapse ovladač

Příspěvek od akjosino » 17 čer 2014, 09:21

Něco jsem na disku našel...

Tento zdrojový soubor je trochu jiný než je zde popisováno, ale fungoval mi
https://dl.dropboxusercontent.com/u/416 ... _range.zip

a tady je několik mých souborů s různými intervaly, myslím, že soubory s intervalem kratším než 10 s, nemají úplně tu správnou délku, ale na vyzkoušení to stačí...
https://dl.dropboxusercontent.com/u/416 ... Remote.zip

Nezapomeň dát volume hodně nahlas, aby to zvládlo rozsvítit ty diody :)

JanekBMW
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 3
Registrován: 27 kvě 2014, 08:55

Re: DIY Time lapse ovladač

Příspěvek od JanekBMW » 17 čer 2014, 13:43

Naprosto vycerpavajici!!! :) diky!!!

Odpovědět

Zpět na „Pentax K-m/K-x/K-r“