Canon EF-M 22mm f/2 STM

Vše nové o čem se povídá a spekuluje...

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
bedo.
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2144
Registrován: 01 říj 2013, 16:10

Canon EF-M 22mm f/2 STM

Příspěvek od bedo. » 13 lis 2019, 08:15

Tak peklo nakoniec zamrzlo - zaujal ma Canon výrobok. :-) Uvažujem, že si kúpim Canon EOS M100 so seťáčikom a k nemu Canon EF-M 22mm f/2 STM, v súčasných výpredajoch by sa to malo spolu zmestiť do nejakých 450-500€. Na placaté objektívy som mal vždy slabosť a tento vyzerá byť z tých podarenejších. Veď prinajhoršom to posuniem niekomu ďalej...

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

isaacasimov
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1423
Registrován: 16 led 2015, 20:41

Re: Canon EF-M 22mm f/2 STM

Příspěvek od isaacasimov » 13 lis 2019, 21:37

zajímavá volba, dobré parametry :? , mě by chyběl hledáček, ale to je individuální. Váhově asi dokonalé, ale já jsem měl vždy trochu problém (opět individuální názor ) s ovládáním Canonu. Ale je dobré udělat si radost a užít si nového aparátu. Dobré světlo z UH :) :? Doufám, že nezanevřeš na MFT :) .

Uživatelský avatar
hilda4sea
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2613
Registrován: 12 led 2013, 13:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Canon EF-M 22mm f/2 STM

Příspěvek od hilda4sea » 13 lis 2019, 22:24

Víte, že Canon je druhý největší prodejce MLC na světě. První je Sony a třetím těsně za Canonem, je Fuji. Tito tři dohromady ovládají cca 80% trhu.
XT3; XF 23; XF 56; XF 16-55; XF 50-140; Samy 8/2,8
http://www.foto-baburek.cz

Uživatelský avatar
zirecek
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1118
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Canon EF-M 22mm f/2 STM

Příspěvek od zirecek » 14 lis 2019, 00:21

Potom to vypadá, že Nikon se svým Z systémem má velmi malý podíl na trhu. Otázkou je, co ho pak živí, když Canon má třeba kopírky, optiku...

Uživatelský avatar
bedo.
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2144
Registrován: 01 říj 2013, 16:10

Re: Canon EF-M 22mm f/2 STM

Příspěvek od bedo. » 14 lis 2019, 06:55

Neviem - je nejaký dôvod, prečo by ma malo zaujímať, kto má aký podiel na trhu? Pokiaľ teda nie som akcionárom niektorej zo zúčastnených firiem, tam by mi to ešte dávalo zmysel.

Uživatelský avatar
marian_r
Sponzor PFS
Sponzor PFS
Příspěvky: 809
Registrován: 16 led 2017, 13:02

Re: Canon EF-M 22mm f/2 STM

Příspěvek od marian_r » 14 lis 2019, 08:35

Aj CocaCola ovláda trh, a nie je to dôkaz že ide o kvalitný nápoj. Pre masy sa kvalita nevyrába.

Uživatelský avatar
bedo.
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2144
Registrován: 01 říj 2013, 16:10

Re: Canon EF-M 22mm f/2 STM

Příspěvek od bedo. » 14 lis 2019, 12:50

isaacasimov píše:
13 lis 2019, 21:37
zajímavá volba, dobré parametry :? , mě by chyběl hledáček, ale to je individuální. Váhově asi dokonalé, ale já jsem měl vždy trochu problém (opět individuální názor ) s ovládáním Canonu. Ale je dobré udělat si radost a užít si nového aparátu. Dobré světlo z UH :) :? Doufám, že nezanevřeš na MFT :) .
Mňa zaujal hlavne ten objektív, aparát je len nutné zlo na to, aby ho bolo kde namontovať. :-) A M100 je momentálne asi najlacnejšia možnosť. Čo som pozeral na ukážkové obrázky, tak mám pocit, že z MFT mi lezie lepšia kvalita, ale o to už vôbec nejde, furt vravím, že všetko od tých 10-12MPix je už "optional". Canon bol technologicky hodne pozadu, ale ten nový 24Mp snímač už vyzerá byť viacmenej na Sony úrovni a navyše má aj Dual Pixel AF, čo by mohlo celkom dobre fungovať na video (známa to boliestka MFT, aspoň teda generácie, ktorú mám ja).

isaacasimov
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1423
Registrován: 16 led 2015, 20:41

Re: Canon EF-M 22mm f/2 STM

Příspěvek od isaacasimov » 14 lis 2019, 21:43

Pro Bedo: dobrá a racionální volba :) :? , objektiv hodně mini a to mám rád, na cesty atd.

doki
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 99
Registrován: 15 lis 2013, 18:13
Bydliště: KOŠICE

Re: Canon EF-M 22mm f/2 STM

Příspěvek od doki » 17 lis 2019, 18:56

BEDO mám Samsung NX300 + 20/2,8 ak máš záujem o porovnanie, daj vedieť
K-5 IIs + K-100 IR + MZ-6 + DA 17-70/4 + DA 21/3,2 + DA 40/2,8 + Tamron 70-200/2,8

Uživatelský avatar
bedo.
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2144
Registrován: 01 říj 2013, 16:10

Re: Canon EF-M 22mm f/2 STM

Příspěvek od bedo. » 21 lis 2019, 18:40

Dnes dorazila M100-vka, takže tu sú moje prvé dojmy:
- aparát je celý z plastu, ale kvalitne spracovaný - povedal by som, že pôsobí lepším dojmom ako "stovkové" Canon zrkadlovky, plast vyzerá "hodnotnejšie" a všetko pekne lícuje. Závierka vydáva netradičný zvuk, ako keby bola "prvá lamela" elektronická. Plne elektronickú závierku M100 ešte nemá (tú má až M200), čo je trochu škoda, ale za 200€ príplatok mi nestála.
- ergonómia je primeraná rozmerom, teda nič moc, ale to je vec, s ktorou som počítal a som ochotný ju tolerovať, v podstate by mi stačilo ďalšie kolečko na korekciu expozície, takto je to klik navyše. Spúšť je trochu tvrdšia, ako to mám rád, ale dá sa.
- moje prvé stretnutie s Canon menu nedopadlo vôbec zle, je navrhnuté rozumne a to, čo som potreboval som v ňom našiel. Má aj menu typu "všetky podstatné nastavenia na jednej obrazovke" (à la Pentax "Info", Fuji "Q", či Olympus "SCP") a dá sa ovládať dotykom, takže vcelku pohoda.
- skladací seťáčik je komplet plastový (vrátane bajonetu), zoom je našťastie mechanický, manuálne ostrenie (s peakingom) pohodové. Po optickej stránke vyzerá zatiaľ OK, ak nepočítam geometrické skreslenie viditeľné voľným okom aj napriek aktivovaným korekciám. Kľudne by som s ním asi vystačil, ak by mi nešlo o rozmery a svetelnosť. Stabilizácia je prekvapivo účinná, síce nie až "Olympus účinná", ale zlomky sekundy nie sú problém. Dual Pixel AF funguje, ak sa má čoho chytiť, inak lieta hore-dole ako každý iný AF.

Takže idem ešte objednať EF-M 22mm f/2 STM - nechcel som objednávať dopredu, kým som nemal istotu, že mi M100 "sadne", ale nenašiel som nijaký zásadný problém...

Uživatelský avatar
bedo.
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2144
Registrován: 01 říj 2013, 16:10

Re: Canon EF-M 22mm f/2 STM

Příspěvek od bedo. » 10 pro 2019, 15:50

Takže už dorazila aj placka. Podobne ako Fujinon 27 je to už starší objektív uvedený ešte v začiatkoch systému EOS M a je to trochu cítiť na rýchlosti ostrenia aj zapínania aparátu. Kým so seťákom je aparát pripravený prakticky hneď, tu to tak sekundu trvá. Ale všetko to vyvažuje optická kvalita - až na vinetáciu mu nemám prakticky čo vytknúť - geometrické skreslenie som si nevšimol žiadne, ostrý je dostatočne už plne odclonený, nejaké tie farebné kontúry sú, ale automaticky sa o ne postará software. Celok je ešte o čosi menší ako Fuji X-M1 + Fujinon XF 27/2.8 a pritom o clonu svetelnejší. Stále celkom nechápem, ako to urobili, predná šošovka je snáď ešte menšia ako na Fujinone. Ohnisko je síce o čosi kratšie, ale nie až o toľko.

Ak by som to mal zhrnúť - zaobišiel by som sa aj bez kanónu, ale neľutujem, že som do toho šiel. V porovnaní s Fuji mám k dobru jedno clonové číslo a podstatne kvalitnejšie video. Fuji stále vedie v ergonómii (2 kolečka), výdrži batérie a odolnosti voči aliasingu (vďaka X-Trans snímaču).

Ukážky v galérii:
gallery/displayimage.php?pid=29521
gallery/displayimage.php?pid=29530

RAW-y skonvertované v DNG Convertore 10.1 a upravené v LR 4.1, JPG nie sú až také kvalitné, ako v prípade Fuji. Sú ale celkom príjemné na pohľad.

Odpovědět

Zpět na „Novinky a drby“