Photokina2018

Vše nové o čem se povídá a spekuluje...

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
lennyl
V.I.P.
V.I.P.

Re: Photokina2018

Příspěvek od lennyl » 03 říj 2018, 11:21

xmeda: dufam, ze si uz davno predal Pentax telo aj objektivy a mas bezzrkadlovku. alebo ked nie, tak neviem preco vypisujes az take negativne prispevky na Pentax :)
Sony A7r III + Voigtländer 15/4,5 III + Sony FE28/2 + FE50/1,8 + FE85/1,8

Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

bedo.
V.I.P člen
V.I.P člen

Příspěvek od bedo. » 03 říj 2018, 11:22

Ja mám trochu pocit, že ľudia hlasujúci za optický hľadáčik sú hlavne tí, ktorí ešte reálne nevyskúšali fotiť s elektronickým. A tí, ktorí EVF vyskúšali, sa už k zrkadlu/optike nevrátili. Lebo nejde len o hľadáčik a verné zobrazenie výsledného obrazu, ale napr. aj o ostrenie. Keď to teraz trošku preženiem (prosím brať s rezervou), tak by sa dalo povedať, že Canikon bol v oblasti AF 30 rokov nedostižný. Sony ich dorovnalo (a predbehlo) za 3. Aj vďaka tomu, že môžu analyzovať priamo obrazové dáta zo snímača. A teda ponúknuť veci, ktoré zrkadlovky z princípu nikdy mať nebudú, ako napr. ostrenie na oko (alebo principiálne čokoľvek iné, čo sa dá detekovať analýzou obrazu). A je reálny predpoklad, že sa bezzrkadlovky budú v tomto ďalej zlepšovať, pretože to záleží viacmenej len od výpočtovej kapacity a tá sa (rovnako ako u PC, či mobilov) pravidelne zvyšuje.

zirecek
V.I.P člen
V.I.P člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zirecek » 03 říj 2018, 11:48

Přesně jak píše Jan67 "Otázka je, kdo potom bude vyvíjet nový senzory pro DSLR".
Množství senzorů DSLR bude klesat, jejich cena bude růst. U MILC to bude zase opačně.
Myslím, že nás čeká ještě hodně vymazlených technických udělátek a fíčur s vývojem senzorů a vnitřností MILC.
CaNikon teď pojede na plné obrátky, aby dohnali ostatní. To povede k útlumu vývoje DSLR.

Přešel bych na Sony hned. Ale děsí mne malé, hranaté a neforemní tělo a hrůzné menu natolik, že jsem neměl ještě odvahu si to pořádně osahat...když vím, jak mi sedí ergonomie a ovládání Pentax.
Naposledy upravil(a) zirecek dne 03 říj 2018, 12:32, celkem upraveno 3 x.
Obrázek
Fotogalerie FLICKR

Sigma 8-16, Pentax 24-70 a 70-200

likelayk
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel

Příspěvek od likelayk » 03 říj 2018, 12:00

Jsem jedním z těch, které xmeda svým o Pentaxu se pozitivně vyjádřujícím webem k Pentaxu přitáhl. Za to mu chci poděkovat. Tu propagaci dělal s přesvědčením a vyargumentovaně. Jsem za těch pár let se značkou rád. Vystřídal jsem dvě těla, nakoupil objektivy. A celkem spokojeně fotil. Zachtělo se mi FF, tak jsem porovnával K1 a Sony. Zvítězilo Sony ( i s neduhy v oblasti skel). Pentax zůstal prozatím u dcery.
Dnešní pohled xmedy na situaci Pentaxu mi připadá (ač neveselý) jako zase racionálně vyargumentovaný a necítím v něm nepřátelství ke značce, spíš určitý smutek a zklamání ze stavu v jakém se nachází. Též si myslím, že PR jednání vedení, aspoň tak jak bylo na Photokině prezentováno, je tristní. Tak by se značka s tradicí, historií a stále ještě se jménem prezentovat skutečně neměla. I když třeba nemá co ukázat. Fakt by mně zajímalo, jak u nich probíhá školení v této oblasti.
Je ovšem zvláštní, že přes to všechno mám vůči značce stále pozitivní vztah. K Sony prozatím mnohém míň. Je to asi i atmosférou zde na fóru, sice se tu nedávno trochu zamračilo a zablýskalo, ale to pomine. Jsem opravdu zvědav, jak se to celé bude vyvíjet, na letošní Photokině se mnoho věcí posunulo dopředu a z pozice celkem nezaujatého pozorovatele si budu sledovat co jedni Japonci vymyslí vůči Japoncům druhým či třetím.A snad i fotit :D

maik
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel

Příspěvek od maik » 03 říj 2018, 12:08

Nabídnu jeden pohled.

Lidi na fórech jsou fotonadšenci se sklonem ke "gear-fetišismu", to je jasná věc :) Ti se předhánějí v debatách o tom, co je nejlepší atd. Pokud budeme vycházet jen z informací z fór, budeme mít pocit, že informace z novinek, aktualita a hlavně diskusí reprezentují obecně platný názor.

Kolik ale procent fotící veřejnosti chodí na fotofóra pátrat po novinkách a podle toho co rok, dva, tři mění fototechniku?

- Kamarád, fotí Canonem. Fotí portréty, akty, krajinu, města, celkem často fotil svatby (poslední dobou míň, ale stále je fotí), občas se dobře umístil ve fotosoutěži. Neživí se tím. Používá Canon 600D (jako záložní ještě nějaký pravěký Canon), má k tomu 17-40/4, 70-200/4, 85/1,8 a naprosto mu to stačí a je spokojený. Když jsme to porovnávali s Pentaxem KP, tak mi vysvětloval, jak je to KP hrozně složité a jak ten jeho Canon je nejlepší na ovládání a jak je super. O ostatní značky se nezajímá, za fototechniku peníze vyhazovat nechce, je naprosto spokojený.
- Sestřenka, fotí Canonem 60D (má dva kusy). K tomu seťák tuším 18-135, pak 60/2,8 a 100/2,8. Myslím, že foťák zase až do detailu nastavit neumí, ale jí to nevadí (nebo si to nepřipouští, těžko říct). Svatbu dle svého gusta nafotí, fotí i studiové portréty ve svém ateliéru (spíš standardní, ne žádný haute couture, ale ona je spokojená). Jiná fototechnika ji nezajímá, v jiných značkách se nevyzná a ani je neřeší.
- Kamarádka, měla nějaký základní Canon, teď má poslední rok 77D (kvůli focení sportu upgradovala). Fotí děti, dětské sportovní zápasy v hale pro sportovní klub a taky psy. Má Sigmu 50-100/1,8, pevnou padesátku 1,8 (když chce něco lehkého) a teď 18-35/1,8. Dokoupila si kvůli hmotnosti monopod a už jí nic nechybí. Řeší i různé jiné věci, takže foťák má tak trochu jako pracovní nástroj a jiné značky ani skla neřeší. Když jsme byli fotit společně psy v lese, tak její Canon trochu víc šumí než X-T2 a taky ostří s menší jistotou, ale to ji nerozhodí.
- Kamarádka 2, baví se focením psů. Upgradovala nedávno na Nikon D7100, dokoupila bazarový Tamron 70-200/2,8 a je spokojená. Teď jí ještě kamarád půjčí pevnou 50 a 35, aby si vyzkoušela, co jí bude sedět víc, to pořídí a nic dalšího nepotřebuje.
- Známý, koupil před časem bazarový Canon 600D, seťák a pevnou padesátku 1,8 a teď by chtěl nové tělo, protože "chtělo by to lepší foťák" a je trochu technický hračička. Chce Canon zrcadlovku, protože ty jsou nejlepší, skla jiná nepotřebuje.
- Známí, mají Pentax K20D, používají ho na výlety, rodinné focení atd. Jsou spokojení, nic jiného/novějšího nepotřebují, protože proč.
- Četl jsem o více fotografech, co stále používají Nikon D3s, D300, Canon 1D, 7D apod.
- Na psích FB stránkách se často řeší - "Mám si koupit 135/1,8, nebo 70-200/2,8? Ty se tady nejvíc používají, ne?" "Pokud fotíš jen portréty, kup 135, pokud i akci, kup 70-200. Víc nepotřebuješ." "OK, díky."
...

Skutečně je každá Photokina a každá novinka tak přelomová, jak tady a na jiných fórech řešíme? A skutečně je nás, co hltáme novinky na fórech a bavíme se o tom, který výrobce jak dlouho zaspal, většina? Já si to totiž upřímně myslím, že jsme v drtivé menšině. :)
Fujifilm X-T2
Zeiss Touit 12mm f/2.8, Fujifilm XF 16mm f/1.4, Zeiss Touit 32mm f/1.8, Fujifilm XF 90mm f/2.0, Fujifilm XF 100-400mm f/4.5-5.6

zirecek
V.I.P člen
V.I.P člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zirecek » 03 říj 2018, 12:19

Maik: Máš pravdu z pohledu nás uživatelů fototechniky. Ale zde časem nepůjde o to, že poptávka bude určovat nabídku = výrobní sortiment. Obávám se, že hlavní proud výrobního sortimentu bude brzy určovat spíše jen nabídka firem bez ohledu na kupující. Firmy nás rády nepřímo donutí k přezbrojení na MILC, i když se to může zdát nelogické. Je v tom potenciál, jak nakopnout tohle odvětví a i veliké firmy neudrží intenzivní vývoj toliko druhů techniky. A okrajové záležitosti půjdou cenou nahoru.
Zde jde o větší skok než jen mnohaletý vývoj DSLR, kde nasadíš "cokoliv na cokoliv" v rámci bajonetu. Redukce jsou sice pěkné, ale je to spíše jen mentální berlička pro přecházející, že je to nebude tolik stát... Mluvím, stále o mainstreamu, nikoliv o okrajovějším a uměleckém pojetí fotografie.
Obrázek
Fotogalerie FLICKR

Sigma 8-16, Pentax 24-70 a 70-200

Jindras
V.I.P člen
V.I.P člen

Příspěvek od Jindras » 03 říj 2018, 12:53

maik-přesně na téhle vlně,jako ti,o kterých píšeš,jsem já. Je to jako s auty,mám staré,ale spolehlivé. Jsem naprosto spokojený,s tím,co mám. Přečtu si,co je nového,ale nechává mě to naprosto v klidu. Nepotřebuju to. Pořád jsem hledal sám sebe,kterým směrem se ve focení vydat. Zajímá mě street,to je moje parketa a do toho chci proniknout. To mě zajímá,ne nová a dokonalejší technika,protože ta mi ten okamžik na ulici nepřinese. Ale rozumím vám,technofilům a chápu vás-tohle já mám s muzikou,bedny,kabely atd. Kamarád si klepe na čelo,kolik jsem ochoten dát za "dráty". Proto chápu. :D

hilda4sea
V.I.P člen
V.I.P člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hilda4sea » 03 říj 2018, 13:31

Moderní firma musí vytvářet nové trhy, protože v "západním" světě je nadbytek zboží na zavedeném trhu. Když přijde firma s dobrou koncepcí nového trhu, získá na určitou dobu konkurenční výhodu vůči soupeřům. Jiné firmy s velkým finančním zázemím čekají, zda se nový trh osvědčí a pak tam vlítnou a urvou kus pro sebe. Pak jsou firmy, které si zakládají na tom, že už 50 a více let (někdy i 80 let; Morgan 4/4) vyrábějí jedno auto, nebo něco jiného. Kupodivu mají obvykle odbyt na pár let dopředu. Vždy to ale musí být něčím podložené - inovací, tradicí, dokonalostí, extravagancí atd. Ve fototechnice se otevření nového trhu podařilo Sony s MLC poté, co se neúspěšně snažila prorazit s DSLR. Fuji se dokázala v konkurenci Sony prosadit díky kvalitě, atraktivnímu retro designu a hlavně díky příkladnému přístupu k zákazníkům (bezplatné zásadní update firmware). V neposlední řadě rozhodovala také spolehlivost plnění plánu nových produktů. Se vším teď zamíchá hlavně Canon se svým mohutným vývojářským potenciálem a disponibilním kapitálem bude chtít urvat kus trhu pro sebe. Takové síle se obtížně konkuruje.
Divize Pentax se nachází v těžké pozici opomíjeného dítěte v rámci korporace. Zda to ustojí asi ukáže opravdu následující rok. Bude něco zásadního, nebo jen zlacený jubilejní model, jako sběratelský kousek - viz LX z roku 1981?

ad redukce)

Pokud jde o redukce, tak ty nové, drahé a moderní plně spolupracují s těly a objektivy. Sám jsem měl možnost si to v praxi vyzkoušet a byl jsem překvapený, nejen tím, že fungovala stabilizace, clona, ale i AF-C pro sledování pohybujících se objektů a také facedetction. Éra redukce, jako nouzového řešení už je pryč a kvalitní redukce je plnohodnotným prvkem systému.
Naposledy upravil(a) hilda4sea dne 03 říj 2018, 13:38, celkem upraveno 1 x.
XT2; XH1; XF 10-24; XF 16; XF 56; XF 50-140
http://www.foto-baburek.cz

lennyl
V.I.P.
V.I.P.

Příspěvek od lennyl » 03 říj 2018, 13:31

no asi tak. kopu ludi vobec neriesi techniku. a kopu ludi si tu svoju techniku kupili preto, lebo im to poradil znamy.
...kamos tiez neriesi techniku, len v tom duchu, ze chcel svetlelnejsie skla na svadby, tak na Canon kupil Sigmy 35 a 85 ART, na Pentax napr. 85tka nie je.

jedno aka je Photokina, ci 2018, 2019, atd., koho naozaj profesionalne zivi fotenie = ma v objektivoch nezriedka 10.000-20.000 euro, prechod na bezzrkadla s inym bajonetom, nebodaj znackou moc neirituju...pokial ten jeho vyrobca bude stale ponukat na co to nasadi a bude mu to ostrit.

Sigma chystá full-frame se snímačem Foveon a bajonetem Leica L
https://digiarena.e15.cz/sigma-chysta-f ... em-leica-l

Nadílka nových objektivů. Vybere si každý (a na Pentax prave ze nic, jeden manualny macro objektiv.)
https://digiarena.e15.cz/nadilka-novych ... e-si-kazdy
Sony A7r III + Voigtländer 15/4,5 III + Sony FE28/2 + FE50/1,8 + FE85/1,8

maik
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel

Příspěvek od maik » 03 říj 2018, 13:33

zirecek: Já si právě myslím, že ten střední proud je ta většina. A taky myslím, že ta většina jsou lidi, co když je začne něco na foťáku omezovat, nebo se jim pokazí, tak prostě koukají po novém, určitě hlavně v rámci své značky a nechají si poradit/přečtou si test, co ten foťák, co se jim vchází do rozpočtu, vlastně umí. A pak koupí. Já, než jsem se stal úchylem na fototechniku, jsem používal prvně kompakty a pak jsem byl nadšený, jak hezky fotí K10D, co jsme "podědili" a pak jak skvělá je K-50. Kdybych se býval nestal tím úchylem, měl bych teď K-50 a k tomu Sigmu 17-50/2,8, DA* 50-135/2,8 a pevnou plastovou padesátku. A taky by z toho lezly slušné fotky. Říkám si - dokud budou lidi, co chtějí zrcadlovku a skutečně je kupují, budou se vyrábět. Jako s filmem - stále se vyrábějí. Pak jich budou ještě mraky dobrých po bazarech, takže i staromilci si přijdou na své. A třeba bude stále banda hipster vousáčů fotit zrcadlovkami a zažijí takovou pseudorenesanci, jako třeba gramofonové desky. Jinak optický hledáček je příjemný, ale výhody EVF jsou nepopiratelné a jejich rozlišení už je pohádkové dneska.

Jindras: Naprosto to chápu, já jsem na té samé vlně zase v té muzice :-) Sestava zesilovač+CD player Cambridge 350, plus převodník Cambridge DAC Magic, k tomu bedny Wharfedale Evo2 - 30, k tomu rozumné kábly a hraje to hezky :-) Pokud máš dobrou sestavu a máš rád trošku rocku, můžeš si zkusit poslechnout tady pár skladeb z doby, kdy jsem ještě zpíval ;-) - http://bandzone.cz/thereall (obzvlášť Desire mám rád, kdežto ta první se zvukařovi moc nepovedla). Omlouvám se za OT :-)
Fujifilm X-T2
Zeiss Touit 12mm f/2.8, Fujifilm XF 16mm f/1.4, Zeiss Touit 32mm f/1.8, Fujifilm XF 90mm f/2.0, Fujifilm XF 100-400mm f/4.5-5.6

Adrian
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel

Příspěvek od Adrian » 03 říj 2018, 13:35

jindras: nie je to len o technofilstve. napr. u mna poslednou kvapkou bolo, ked som mal sigmu 70-200/2.8, ktora mala na kratsom konci frontfocus a na dlhsom backfocus. o tom, ze 50-135/2.8 mi ostrila presne len na 50% (casto to bolo trosku pred alebo trosku za), sa ani nebudem zmienovat. no a ked mam synov ako sa hraju na dvore s nasim psom a ujde mi pekny zaber len preto, ze to ostrenie nie je konzistentne, tak som si povedal stacilo. bezrkadlo som si vybral len preto, ze ostriace body su priamo na senzore a tym padom TO OSTRI VZDY PRESNE. ked nie, je to len mojou chybou. rychlost ostrenia povazujem za plus-minus rovnaku, najnovsie mirrorless su uz rychlejsie od top pentaxu.
Fuji X-T1, X-A5 - Fuji 27/2.8, Fuji 90/2, Fuji 10-24/4, Fuji 18-55/2.8-4, Fuji 50-230/4,5-6,7
Fuji X70

Jindras
V.I.P člen
V.I.P člen

Příspěvek od Jindras » 03 říj 2018, 14:05

Adrian-jasný,naprosto to chápu. Vše se zdokonaluje a jde dopředu. tak to prostě je.

maik... :shock: :shock: Pecka,ta muzika,ten styl je naprosto můj.(P.Floyd,J.M.Jarre,M.Oldfield,.....)To fakt zpíváš Ty? Klobouk dolů. Já posledních pár let propadl jazzu,jsem úplně na zemi z Patricie Barber. Neskutečné. Bedny mám PSB Stratus Gold, (28kg kus),zes.starý špičkový Pioneer SA 8800,ale kabely-k bednám- C4Y Reference, (56.tis Kč),k CD Pioneer / DV-989 avi-- C4Y Dee-Lite (22.tis Kč,2x 0.5m),ty samé k tuneru. Vařil jsem 5 let v Německu,to se to nakupovalo :D .

st.
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel

Příspěvek od st. » 03 říj 2018, 17:23

Maik: můj názor je, že je těžké sladit zpěváka s hudbou, kolikrát bych si raději poslechl písničky jako instrumentálky... Vy jste byli fakt dobře sladění - názor posluchače bez hudebního sluchu :(

Techniku už taky moc neřeším, co mám, to mi vyhovuje, ale zajímám se pořád, člověku to nedá :D Aspoň vím, na co přejít, kdybych chtěl třeba fotit akční psy (nebo kočky). Pentax K5II mi ale dokonale sednul, objektivy - pokrytí od 8mm až kdovíkam, to mi, jako "clonícímu" fotografovi, stačí. Jen jak jsem při novém zájmu o bokehovky nedokázal zaostřit nějakými ušmudlanými vykopávkami, doplnil jsem o bezzrcadlovku). Pak přišel zájem o street - vlastně se mi dobře fotil s px + předostřený samyang 14mm, ale proneslo se to, tak přišel kompakt, který po celém dnu na krku ani necítím, s důrazem na snadné předostření pomocí stupnice vzdáleností. Vše apsc, abych nelitoval nestejnou TK. Apsc mi vyhovuje, včetně cropu na starších obj.

Strategii pentaxu jako výrobci nerozumím. Pentax Q, K01, K-S1 byly řádné úlety, i vymoženosti z Kp měly podle mě radši nacpat do pokračovatele K-3. Ovšem bez takového úleťackého uvažování by třeba nebyla řada ltd., kdo ví, každopádně nemají ve zvyku být předvídatelně užitkoví jako např. canon. Hybridní hledáček - el. by mohli klidně přidat vedle optického, na zrcadlovce je místa dost.

fakt
V.I.P člen
V.I.P člen

Příspěvek od fakt » 03 říj 2018, 18:39

maik píše: , kdy jsem ještě zpíval ;-) - http://bandzone.cz/thereall (obzvlášť Desire mám rád, kdežto ta první se zvukařovi moc nepovedla). Omlouvám se za OT :-)
Parádní hlas.
Nezkoušel RetHoty?
K-1, K-30,
Sigma 35/1,4 Art, Pentax 70/2,4, Pentax 100/2,8, Pentax DFA 70-200/2,8
AF-540 FGZ II

xmeda
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od xmeda » 03 říj 2018, 20:45

Pentax Q nahodou nebyl takovy ulet. Ten napad nebyl vubec spatny. Ale hned z prvni rany to zabili 1/2.3" snimacem a sadou TOY objektivu. Kdyby misto toho hned na uvod nasadili nejaky 1/1.7 10mpix BSI-CMOS snimac a dali k tomu jen seriozne minene objektivy 5-15 a 15-45, nejspis bych si to koupil a pouzival to na veci, na ktere denne nosim Olympus XZ-1. Tzn neco maleho, skladneho ale se slusnym vystupem z RAW a moznosti pouzivat paticovy blesk. Kdyby to jeste byvalo melo struktury menu i zakladni ergonomii a vzhledovy styl trochu kulturnejsi, byla by to bomba. Jako bonus mit z 100-300/4 objektivu pres redukci naprosto krute svetelne tele cca 500-1500mm ekvivalentu.

Bohuzel to hned na zacatku zarizl mrnavy zasumeny snimac, divna cena, nepochopeni trhu. A kdyz pak konecne prisel Q7, tak uz nemel sanci. Byl odepsany predem. A QS1 uz jsem snad ani nevidel prodavat.

Byval by to byl krasny cestovni system.. sice ne s ambicemi zrcadlovky, ale dokazu si predstavit neustale nekde po ruce. Coz s APS-C uz moc nejde (K5+18-135) a s FF systemem uz vubec.

Odpovědět

Zpět na „Novinky a drby“