Photokina2018

Vše nové o čem se povídá a spekuluje...

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
xmeda
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1047
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Photokina2018

Příspěvek od xmeda » 02 říj 2018, 16:43

Ano Photokina je pro Pentaxisty tragicka stejne jako vyvoj poslednich cca 5 let...
Na CP+ 2019 maji asi posledni nadeji zkusit nejak zbrzdit odliv zakazniku. Ale uz tomu moc neverim.

Zde uz zminene Fuji nasadilo stejnou strategii, jakou mel kdysi Pentax. Mit dostupne APS-C, ktere drti konkurenci nabidnutim zajimavych ficur (IBIS) a pak stredoformat pro nejnarocnejsi. FF vubec neresi a rostou.

Pro K bajonetovy FF fotak neni na trhu prostor. Nenabizi krome astrotraceru nic, co by dnes uz nemela konkurence. K1 je zaroven zaostaly v rade parametru uz i tim, jak se jeho vyvoj tahl nekdy od 2010/2011. Ale to je stejne uplne jedno, protoze i kdyby pristi rok vyplodili klidne tri FF tela s uzasnymi parametry a za smesnou cenu (unreal), tak jim k tomu chybi cely ten ekosystem kolem - objektivy.
3rd party vyrobci AF objektivu Sigma a Tamron uz s K bajonetem nepocitaji. Zeiss to taky zabalil. A Ricoh sam ocividne neni schopny objektivy plodit. Dodnes nemaji ani tu nejzakladnejsi sestavu 24/35/50/85, bez ktere nema FF system ani cenu spoustet. A dlouho to jeste nebude. A nebo taky vubec.

Nedivil bych se, kdyby to cele s FF fotaky nenechali u ledu. Ted sice dodelali 50/1.4, protoze ho potrebovala releasnout i Tokina, ktera to urcite z velke casti i vyrabi. (Design byl udajne z velke cast i pentax team). Pak mame roky slibovany 85/1.4, ktery nebyl na Photokine ani ukazany jako prototyp a nejak se o nem ani nepise.. takze asi odlozeny. 70-200/2.8 a 150-450 pujdou vesele pouzivat i na APS-C, takze tam zasadni ztrata nehrozi. No a 15-30/2.8 a 24-70/2.8 stejne vyvinul a vyrabi z valne vetsiny Tamron, takze tam je pri zahozeni ztrata mala. Ostatne nedoznaly ani zadneho update, zatimco ty tamron originaly uz maji G2 verzi.
No a konecne vypustenim K1II fotaku si v tabulkach splnili na pristi treba 4 roky. Stejne to ma prodeje smesne. Ostatne jsem to vsude psal uz davno.. u K1 se hlad po FF Pentaxu rychle nasytil a boom opadl. K1II je ten samy fotak a lidi, kteri utratili ranec za K1 to az na jednotlivce neresi. Takze prodeje jeste mensi a prinos smesny.
O nejakem pretahovani zakazniku od canikonu nebo sony nemuze byt rec. System bez objektivu je mrtvola. A soucasnym tempem by trvalo dalsich JEN asi 20 let, nez sestavi nejakou konkurenceschopnou sadu. A nepomaha v tom ani cenova politika, kdyz ty prebalene tamrony se zabitou stabilizaci stoji vic, nez ty originaly. U DFA50/1.4 a Tokiny Opera 50/1.4 to s tou cenou je taky takove. Paklize Pentax mival pocatkem milenia moznost nabidnout cenove zajimavou treti variantu, tak ted uz nema co. Snad ten astrotracer.. a to je zoufale malo na preplnenem trhu. Byly to jen promarnene roky clovekhodin vyvojove prace s minimalnim prinosem. Kdyby misto K1 vznikl nabuseny APS-C fotak urovne D500 a k nemu se pustili do obnovy DA* objektivu tak, aby to instantne a presne ostrilo, bylo by to mnohem uzitecnejsi. Tech par zajemcu o hi-res telo uz stejne davno preslo na D810/D850/5D/A7 nebo nove na GFX od Fuji.

Jedina jejich sance je co nejdriv resit APS-C, kde aspon maji jeste porad slusnou sestavu objektivu (a postupne k nim dodelavat FF varianty objektivu). Naprosto zasadni pro pristi rok je nastupce K3 a nastupce K70 a k tomu prekopat aspon 16-50 do nejake HD DA16-50/2.8 II bez aberaci a ostrici spolehlive. A k tomu HD-DA 18-135II s doladenym sirokym koncem zoomu. To by byla vzpruha schopna zastavit odliv zakaznuku a pritom k tomu neni potreba dekadu vyvoje. KP nabidl docela slusnou redukci sumu i trochu lepsi AF, ale je to potreba prekopat do toho modelu, ktery jim driv zajistoval treti misto na trhu a ktery dnes s velkou slavou vyuziva Fuji.

A teprve az se to stabilizuje a budou existovat veci jako 20/1.4, 24/1.4, 35/1.4, 85/1.4, 135/1.8, 14-24/2.8, vlastni * 24-70 a 70-200 s prstencovym ultrazvukovym nahonem, bude mit smysl zkouset FF fotak.

Nebo se u FF vykaslat na mirrorbox a rovnou udelat bezzrcatkovy FF fotak s redukci na K objektiv a nejlip i s redukci na Sigma/Leica novy bajonet. To by taky jeste mohlo mit nadeji na uspech za predpokladu zajimave ceny.




Ale ted realisticky:

Bojim se, ze 2019 bude:

GRIII
KPII s nejakym trapnym updatem oproti KP
mozna 85/1.4
mozna kosmeticky updatovany K70

A pak brzo i konec Pentaxu... protoze z hromady lidi, ktere jsem od 2008 k Pentaxu nalakal uz velka cast vzdala cekani a presli na jine systemy. Mizi i taci, kteri pentaxovali uz od filmu. A to nekteri jeste stihli vrhnout prostredky do K1 s 15-30, 24-70 a 70-200... nacez to vymenili.

Na zazrak ceka uz jen ta mensi cast publika...


Obrázek

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
zirecek
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1118
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Photokina2018

Příspěvek od zirecek » 03 říj 2018, 05:55

xmeda: Často jsem s Tebou nesouhlasil, ale nyní mi nezbývá než smutně souhlasit.

"Boom" a "wow" efekt bezzrcátek trochu pomine za nějakou dobu. Nyní se jedná vyloženě o prvotní vlnu velkých hráčů. Čas, trh ukáže další vývoj, kam zákazníci budou sypat peníze; vyselektují se zrna od plev. Ale posunem CaNikonu do těchto vod je dlouhodobý vývoj jasně daný bezzrcátkama.
O to více je zarážející přešlapování Pentaxu i ve stávajícím sortimentu DSLR. Místo aby ukázali, že má cenu zůstat, že je nějaká vize, tak jednoduše nic.
Také mi připadá, že šéfové Ricohu to berou jednoduše číslama. Když má GR a Theta úspěch, tak se jede. Když nemá odvětví Pentaxu úspěch, tak se to postupně ořezává a dochází dech. Zadrhávání a zpožďování Pentaxu je zřetelné a nezbývá než dojít i k myšlence konce nebo prodeje Pentaxu, případně větší personální výměny této části Ricohu.

Anebo si jen špatně vykládáme rozhodnutí šefů Ricohu, že se značka Pentax na Photokině prezentovat nebude, :-).

Uživatelský avatar
xmeda
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1047
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Photokina2018

Příspěvek od xmeda » 03 říj 2018, 08:15

NJ, zatimco ostatni prochazi na webu parametry novych aparatu a objektivu, tak pentaxisti se snazi vytezit nejakou nadeji z patentovych prihlasek..

Takove typicke.

Bohuzel.

Uživatelský avatar
xmeda
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1047
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Photokina2018

Příspěvek od xmeda » 03 říj 2018, 08:21

Ale kdyby fakt spachali moznost projekce LCD do optickyho hledacku, o ktere jsem psal na kope webu uz tak pred 5 rokama, tak by to bylo zajimavy...

Obrázek

The red object we will call a projector, it might be fairly basic like the focus point overlay it replaces or it might be capable of projecting the same image as the rear LCD.

The blue objects are mirrors.

The green object is a lens.

The purple object is a triangular prism.

Note, the only time it could be an EVF is in live view (ie. with the mirror up)

Uživatelský avatar
marian_r
Sponzor PFS
Sponzor PFS
Příspěvky: 809
Registrován: 16 led 2017, 13:02

Re: Photokina2018

Příspěvek od marian_r » 03 říj 2018, 08:45

zirecek píše:"Boom" a "wow" efekt bezzrcátek trochu pomine za nějakou dobu.
Na ephote redaktor píše v každom článku že zrkadlovky skončili... Samozrejme zastupuje značky čo ponúkli bezzrkadlovky.

Uživatelský avatar
xmeda
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1047
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Photokina2018

Příspěvek od xmeda » 03 říj 2018, 10:04

Tak samozrejme ze zrcadlovky jednoho dne skonci uplne. Je to zbytecny kus skla, citlive mechaniky a zabira to zbytecne na fotaku kopec mista. Pokud budu mit slusny EVF hledacek, tak mi zmizeni hranolu bude uplne fuk.

Dnes u poslednich modelu kdyz si srovnate pohled do hledacku, tak ty EVF nemaji uz zadny blackout, nekmita tam zrcatko, takze vidite kontinualne. Muzete si zvetsit co chcete. Vidite okamzite efekt aktualniho vyvazeni bile, vidite nasimulovany vysledek expozice, muzete si tam promitnout ruzne pomucky pro manualni ostreni, muze to zobrazovat realny histogram, prepaly atd..

A odstranenim mirrorboxu se navic ziska moznost na takove telo pres redukci nacpat jakykoliv objektiv s filmovym bajonetem.

DSLR postupne zmizi. Mozna prezije nejaky retromodel ve stylu Nikon Df pro par zbylych nadsencu. Ale to je tak vsechno.

Jedinou otazkou zustava kdy. Muj tip je, ze se jeste protoci jedna generace zrcadlovek, uvidime nejake D900, D550, 8D, 5DmkV apod.. a pak zmizi jednak ty nejlevnejsi a taky ty rady jako D5 a 1D, kde jde v prve rade o snimky za vterinu, coz je parketa, kde mirrorless tezce vede.

Kde tou dobou bude Pentax tezko rict.


Kazdopadne mit ted fotak s hybridnim hledackem by byla hodne zajimava varianta jak se do bezzrcatkove ery konecne vazne vrhnout, ale podrzet si ty "pravoverne", kteri budou jeste mnoho let tvrdit, ze opticky hledacek je jedina spravna cesta a ze video je nezajima a ze chteji jenom fotit apod.
(Takovi ti sami, co mi pred 10-12 lety psali, ze kdyby nekdy zrcadlovka tocila video, tak by musela mlatit zrcatkem 30x za vterinu a ze by takovej kram hned hodili do popelnice :D No a dneska je zrcadlovka bez 4K videa povazovana za zaostalou, natoz zivej nahled).


No uvidime na CP+.. bud bude oslava nebo pohreb. Ale nespi ani konkurence...

Uživatelský avatar
Jan67
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1209
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Praha

Re: Photokina2018

Příspěvek od Jan67 » 03 říj 2018, 10:18

xmeda píše:Ale kdyby fakt spachali moznost projekce LCD do optickyho hledacku, o ktere jsem psal na kope webu uz tak pred 5 rokama, tak by to bylo zajimavy...
Řada X-100 a X-PRO tuto možnost má. Nedávno byla v komunitě anketa, jak moc se využívá režim EVF a režim OVF. Většina fotí s EVF. Je to pak pro menšinu fajnšmekrů. Nějaký současný režim si nedovedu představit. Dnes se při OVF promítají pomocná data. Je to ale drahý a masy kupců to nepřivede.

Myslím že levnější zrcadlovky to budou mít hodně těžký. Asi pár let vydrží top modely (odhaduji 5, 6 let) než canikon dotáhne svý MILC modely. Hranol, mechanika zrcadla, to vše se stane drahý.
Pokud bude global shutter, bude vymalováno.

Otázka je, kdo potom bude vyvíjet nový senzory pro DSLR...

Odesláno pomocí Tapatalk
Jan67

Uživatelský avatar
hilda4sea
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2610
Registrován: 12 led 2013, 13:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Photokina2018

Příspěvek od hilda4sea » 03 říj 2018, 11:00

xmeda:

Oslava to bude v každém případě, neboť i pohřeb je oslavou zásluh a života nebožtíka. Ale ono se něco uvede, jak říká německý reprezentant, …"my prostě něco potřebujeme"...

Jinak hybrid se ukazuje jako příliš drahý špás, protože jak uvedl Jan67, ani mezi Fujisty není moc stálých/převažujících uživatelů OVF (X100...; XPRO1, XPRO2). Zbytečně zvyšuje cenu produktu.
XT3; XF 23; XF 56; XF 16-55; XF 50-140; Samy 8/2,8
http://www.foto-baburek.cz

Uživatelský avatar
lennyl
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 5061
Registrován: 10 led 2012, 00:40

Re: Photokina2018

Příspěvek od lennyl » 03 říj 2018, 11:21

xmeda: dufam, ze si uz davno predal Pentax telo aj objektivy a mas bezzrkadlovku. alebo ked nie, tak neviem preco vypisujes az take negativne prispevky na Pentax :)
Sony A7 IV + A6000 + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN

Uživatelský avatar
bedo.
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2144
Registrován: 01 říj 2013, 16:10

Re: Photokina2018

Příspěvek od bedo. » 03 říj 2018, 11:22

Ja mám trochu pocit, že ľudia hlasujúci za optický hľadáčik sú hlavne tí, ktorí ešte reálne nevyskúšali fotiť s elektronickým. A tí, ktorí EVF vyskúšali, sa už k zrkadlu/optike nevrátili. Lebo nejde len o hľadáčik a verné zobrazenie výsledného obrazu, ale napr. aj o ostrenie. Keď to teraz trošku preženiem (prosím brať s rezervou), tak by sa dalo povedať, že Canikon bol v oblasti AF 30 rokov nedostižný. Sony ich dorovnalo (a predbehlo) za 3. Aj vďaka tomu, že môžu analyzovať priamo obrazové dáta zo snímača. A teda ponúknuť veci, ktoré zrkadlovky z princípu nikdy mať nebudú, ako napr. ostrenie na oko (alebo principiálne čokoľvek iné, čo sa dá detekovať analýzou obrazu). A je reálny predpoklad, že sa bezzrkadlovky budú v tomto ďalej zlepšovať, pretože to záleží viacmenej len od výpočtovej kapacity a tá sa (rovnako ako u PC, či mobilov) pravidelne zvyšuje.

Uživatelský avatar
zirecek
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1118
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Photokina2018

Příspěvek od zirecek » 03 říj 2018, 11:48

Přesně jak píše Jan67 "Otázka je, kdo potom bude vyvíjet nový senzory pro DSLR".
Množství senzorů DSLR bude klesat, jejich cena bude růst. U MILC to bude zase opačně.
Myslím, že nás čeká ještě hodně vymazlených technických udělátek a fíčur s vývojem senzorů a vnitřností MILC.
CaNikon teď pojede na plné obrátky, aby dohnali ostatní. To povede k útlumu vývoje DSLR.

Přešel bych na Sony hned. Ale děsí mne malé, hranaté a neforemní tělo a hrůzné menu natolik, že jsem neměl ještě odvahu si to pořádně osahat...když vím, jak mi sedí ergonomie a ovládání Pentax.
Naposledy upravil(a) zirecek dne 03 říj 2018, 12:32, celkem upraveno 3 x.

likelayk
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 801
Registrován: 11 zář 2013, 15:55

Re: Photokina2018

Příspěvek od likelayk » 03 říj 2018, 12:00

Jsem jedním z těch, které xmeda svým o Pentaxu se pozitivně vyjádřujícím webem k Pentaxu přitáhl. Za to mu chci poděkovat. Tu propagaci dělal s přesvědčením a vyargumentovaně. Jsem za těch pár let se značkou rád. Vystřídal jsem dvě těla, nakoupil objektivy. A celkem spokojeně fotil. Zachtělo se mi FF, tak jsem porovnával K1 a Sony. Zvítězilo Sony ( i s neduhy v oblasti skel). Pentax zůstal prozatím u dcery.
Dnešní pohled xmedy na situaci Pentaxu mi připadá (ač neveselý) jako zase racionálně vyargumentovaný a necítím v něm nepřátelství ke značce, spíš určitý smutek a zklamání ze stavu v jakém se nachází. Též si myslím, že PR jednání vedení, aspoň tak jak bylo na Photokině prezentováno, je tristní. Tak by se značka s tradicí, historií a stále ještě se jménem prezentovat skutečně neměla. I když třeba nemá co ukázat. Fakt by mně zajímalo, jak u nich probíhá školení v této oblasti.
Je ovšem zvláštní, že přes to všechno mám vůči značce stále pozitivní vztah. K Sony prozatím mnohém míň. Je to asi i atmosférou zde na fóru, sice se tu nedávno trochu zamračilo a zablýskalo, ale to pomine. Jsem opravdu zvědav, jak se to celé bude vyvíjet, na letošní Photokině se mnoho věcí posunulo dopředu a z pozice celkem nezaujatého pozorovatele si budu sledovat co jedni Japonci vymyslí vůči Japoncům druhým či třetím.A snad i fotit :D

maik
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 422
Registrován: 17 říj 2017, 19:20

Re: Photokina2018

Příspěvek od maik » 03 říj 2018, 12:08

Nabídnu jeden pohled.

Lidi na fórech jsou fotonadšenci se sklonem ke "gear-fetišismu", to je jasná věc :) Ti se předhánějí v debatách o tom, co je nejlepší atd. Pokud budeme vycházet jen z informací z fór, budeme mít pocit, že informace z novinek, aktualita a hlavně diskusí reprezentují obecně platný názor.

Kolik ale procent fotící veřejnosti chodí na fotofóra pátrat po novinkách a podle toho co rok, dva, tři mění fototechniku?

- Kamarád, fotí Canonem. Fotí portréty, akty, krajinu, města, celkem často fotil svatby (poslední dobou míň, ale stále je fotí), občas se dobře umístil ve fotosoutěži. Neživí se tím. Používá Canon 600D (jako záložní ještě nějaký pravěký Canon), má k tomu 17-40/4, 70-200/4, 85/1,8 a naprosto mu to stačí a je spokojený. Když jsme to porovnávali s Pentaxem KP, tak mi vysvětloval, jak je to KP hrozně složité a jak ten jeho Canon je nejlepší na ovládání a jak je super. O ostatní značky se nezajímá, za fototechniku peníze vyhazovat nechce, je naprosto spokojený.
- Sestřenka, fotí Canonem 60D (má dva kusy). K tomu seťák tuším 18-135, pak 60/2,8 a 100/2,8. Myslím, že foťák zase až do detailu nastavit neumí, ale jí to nevadí (nebo si to nepřipouští, těžko říct). Svatbu dle svého gusta nafotí, fotí i studiové portréty ve svém ateliéru (spíš standardní, ne žádný haute couture, ale ona je spokojená). Jiná fototechnika ji nezajímá, v jiných značkách se nevyzná a ani je neřeší.
- Kamarádka, měla nějaký základní Canon, teď má poslední rok 77D (kvůli focení sportu upgradovala). Fotí děti, dětské sportovní zápasy v hale pro sportovní klub a taky psy. Má Sigmu 50-100/1,8, pevnou padesátku 1,8 (když chce něco lehkého) a teď 18-35/1,8. Dokoupila si kvůli hmotnosti monopod a už jí nic nechybí. Řeší i různé jiné věci, takže foťák má tak trochu jako pracovní nástroj a jiné značky ani skla neřeší. Když jsme byli fotit společně psy v lese, tak její Canon trochu víc šumí než X-T2 a taky ostří s menší jistotou, ale to ji nerozhodí.
- Kamarádka 2, baví se focením psů. Upgradovala nedávno na Nikon D7100, dokoupila bazarový Tamron 70-200/2,8 a je spokojená. Teď jí ještě kamarád půjčí pevnou 50 a 35, aby si vyzkoušela, co jí bude sedět víc, to pořídí a nic dalšího nepotřebuje.
- Známý, koupil před časem bazarový Canon 600D, seťák a pevnou padesátku 1,8 a teď by chtěl nové tělo, protože "chtělo by to lepší foťák" a je trochu technický hračička. Chce Canon zrcadlovku, protože ty jsou nejlepší, skla jiná nepotřebuje.
- Známí, mají Pentax K20D, používají ho na výlety, rodinné focení atd. Jsou spokojení, nic jiného/novějšího nepotřebují, protože proč.
- Četl jsem o více fotografech, co stále používají Nikon D3s, D300, Canon 1D, 7D apod.
- Na psích FB stránkách se často řeší - "Mám si koupit 135/1,8, nebo 70-200/2,8? Ty se tady nejvíc používají, ne?" "Pokud fotíš jen portréty, kup 135, pokud i akci, kup 70-200. Víc nepotřebuješ." "OK, díky."
...


Skutečně je každá Photokina a každá novinka tak přelomová, jak tady a na jiných fórech řešíme? A skutečně je nás, co hltáme novinky na fórech a bavíme se o tom, který výrobce jak dlouho zaspal, většina? Já si to totiž upřímně myslím, že jsme v drtivé menšině. :)

Uživatelský avatar
zirecek
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1118
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Photokina2018

Příspěvek od zirecek » 03 říj 2018, 12:19

Maik: Máš pravdu z pohledu nás uživatelů fototechniky. Ale zde časem nepůjde o to, že poptávka bude určovat nabídku = výrobní sortiment. Obávám se, že hlavní proud výrobního sortimentu bude brzy určovat spíše jen nabídka firem bez ohledu na kupující. Firmy nás rády nepřímo donutí k přezbrojení na MILC, i když se to může zdát nelogické. Je v tom potenciál, jak nakopnout tohle odvětví a i veliké firmy neudrží intenzivní vývoj toliko druhů techniky. A okrajové záležitosti půjdou cenou nahoru.
Zde jde o větší skok než jen mnohaletý vývoj DSLR, kde nasadíš "cokoliv na cokoliv" v rámci bajonetu. Redukce jsou sice pěkné, ale je to spíše jen mentální berlička pro přecházející, že je to nebude tolik stát... Mluvím, stále o mainstreamu, nikoliv o okrajovějším a uměleckém pojetí fotografie.

Uživatelský avatar
Jindras
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1153
Registrován: 01 říj 2016, 07:40
Bydliště: Praha,teď Benešovsko.

Re: Photokina2018

Příspěvek od Jindras » 03 říj 2018, 12:53

maik-přesně na téhle vlně,jako ti,o kterých píšeš,jsem já. Je to jako s auty,mám staré,ale spolehlivé. Jsem naprosto spokojený,s tím,co mám. Přečtu si,co je nového,ale nechává mě to naprosto v klidu. Nepotřebuju to. Pořád jsem hledal sám sebe,kterým směrem se ve focení vydat. Zajímá mě street,to je moje parketa a do toho chci proniknout. To mě zajímá,ne nová a dokonalejší technika,protože ta mi ten okamžik na ulici nepřinese. Ale rozumím vám,technofilům a chápu vás-tohle já mám s muzikou,bedny,kabely atd. Kamarád si klepe na čelo,kolik jsem ochoten dát za "dráty". Proto chápu. :D
Pentax K-5lls, Pentax 16-45/4, Pentax 35/2.8 Limited, Pentax F 50/1.7, Tamron 70-200/2.8

Odpovědět

Zpět na „Novinky a drby“