Stránka 1 z 1

Capture One Pro 9.xx

Napsal: 24 říj 2016, 11:15
od hilda4sea
Program Capture One Pro používám už od verze 4.0. Nyní jsem byl v souvislosti s nákupem X-T2 nucen "přezbrojit" z verze 8.3 na nejnovější verzi 9.2. Dost jsem u toho prskal, protože jsem to považoval za zbytečné tahání peněz z kapsy. (Aktualizace stála 3.300,-). To jsem ovšem netušil co nová verze obnáší. (Mám variantu, která není dedikována pro Sony).
Hned na začátku mně zaujala vylepšená funkce přidělování klíčových slov ke snímkům v rámci katalogu. V porovnání s osmičkou je to znatelné zvýšení komfortu.
Přibyla funkce Luma pro práci s křivkou. Křivka RGB ovlivňuje všechny tři barvy. Luma to nedělá. Mění jas, ale barvy nikoliv.
Další fíčurou je povolení funkce Luma křivky i pro práci v lokálních úpravách jednotlivých vrstev, kdy lze jemně doladit vzhled detailu pomocí funkce Aibrush s proměnným krytím a nastavitelnou měkkostí přechodu.
Color Editor byl změněn tak, aby byl podobný nástroji Color Balance Tool. To zjednodušuje práci s oběma nástroji na jednom snímku. Navíc byl Color Editor vybaven možností vytvořit novou vrstvu úprav definovaným výběrem barvy. Např. při práci s červenou definuji rozsah palety červené a v automaticky vytvořené vrstvě upravuji jen ty části snímku, které obsahují mojí červenou.
Sharpen je další funkce která doznala značné změny. Nové algoritmy doostřování dovolují bez vzniku artefaktů použít i brutální hodnoty jako např. Míra 900, Radius 1, Práh 0 (max. Míra je 1000).
Tím se dostávám k tomu hlavnímu. Ve srovnání s osmičkou došlo ke změně algoritmů expozice, barev, kontrastu a ostření. Přechody jsou mnohem jemnější, artefakty vznikají jen při současném použití více mezních hodnot. Přidáním nebo snížením hodnoty expozice dochází k velmi přirozeně vyhlížejícím změnám při zachování příjemných přechodů mezi stíny a jasy. Bez ztráty viditelnosti barev. Vylepšené algoritmy se samozřejmě příznivě projevují i při lokálních úpravách a ve vrstvách, kdy výsledný snímek neztrácí přirozený vzhled v důsledku provedených úprav.
Zachována zůstala tradiční vysoká kvalita barevného podání a vykreslení detailů
Můj celkový dojem z nového provedení Capture One Pro smyl původní trpkost z ceny aktualizace.

Co je pro mně nedůležité, ale někoho to může zajímat. Snímky převedené do formátu DNG z Canikonů dokáže devítka přečíst jako původní RAW a zpracovat se stejnou barevností jako originální snímky CR2 příp. NEF.

Re: Capture One Pro 9.xx

Napsal: 24 říj 2016, 13:22
od MZX
Tých, co netusia o nových moznostiach je ovela viac, ale som rad, ze si inovoval. Doba sa meni a nakup software na pat rokov uz nie je v mode ako kedysi.

Capture One je navyse super rychly, praca je v nom efektivna a mna osobne laka este to, ze si vzdy pomyslim ako co najlepsie odfotit objekt aby som nemusel zapinat Photoshop a hrat sa na grafika :) Ak by sme v dnesnej dobe dovolili len Lightroom / Capture One - kolko fotografov by zostalo? Tipujem tak 30% :)

Pre tých, co potrebuju veci vysvetlit odporucam serial od Michala Krause: https://www.michalkrause.com/stitek/cap ... efektivne/

Tiež samotny Phase One robí pekne videa a blog: https://youtu.be/7PpzARvHmlk ---- http://blog.phaseone.com/