FUJI GFX

Vše nové o čem se povídá a spekuluje...

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
maik
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 422
Registrován: 17 říj 2017, 19:20

Re: FUJI GFX

Příspěvek od maik » 01 pro 2018, 20:00

Ale jo, já s vámi souhlasím. Já jsem jeden z těch, co mu tak akorát stačí rozmazanice z 90/2 na aps-c, víc mi na delším konci asi netřeba. Občas bych, pravda, uvítal, kdyby Zeiss 32mm byl tak f/1.2 (já s ním fotím většinou f/2.2-2.8 a to už ta separace subjektu není kdoví jaká). Taky ale nemám rád, když je zásadní rozdíl v ostrosti očí a čumáku nebo uší.

Jen jsem chtěl ukázat svět, kde naopak nesejde na megapixelech, ale nejdůležitější je kombinace velký snímač-co nejnižší clona. Kvůli tomu rozmazání je aktuálně nejčastější fotka psa vlastně headshot... Velmi časté jsou 50/1.4, 85/1.4, nově vlna 105/1.4 (jejíž kresba se mi ani trochu nelíbí), extrémně častá je 135/1.8. Movitější jedou na f/2 dvoustovkách, 2.8 třístovkách a tak :-)

Pro tyhle lidi prostě GFX není. Jenže co je na vině? Sociální sítě. Kvůli sociálním sítím (a systému lajků) všichni tíhnou k tomu, co je nejlíp hodnocené. Jenže jak by mohla být nejlíp hodnocená jiná fotka než closeup, když mezi fotkami všichni scrollují na mobilu nastojato? Měl jsem na FB nedávno celkem úspěšnou fotku, středovku Huga jak sedí v listí. A dokonce na Fuji FB stránce, kde dostala snad přes 400 líbí se, si ji z těch lidí před olajkováním rozkliklo na větší zobrazení jen snad 10 lidí. Takže vysoká hranová ostrost, krásné barevné přechody, jemný přechod do rozostřeného pozadí, prostorový dojem... to jsou věci, které ten středoformát nádherně zvládá, ale je mu to na houby, protože jak to není superrozostřené, superpřeostřené oči, megaoranžové (nebo pohádkově šedohnědé) pozadí, extrasaturované, není to detail hlavy, tak to nikdo neocení, protože to v životě na tom mobilu nastojato neuvidí. Tam těch megapixelů stačí fakt 6 (kvůli prostoru na ořez, jinak by stačilo i míň) a hlavně velký snímač a ultrasvětelné sklo.

Dělal jsem pro sebe takový pokus - ukazoval jsem lidem ty své fotky vytisknuté 60x40 cm a sledoval jsem, která je zaujme nejvíc. Byly to jiné fotky, než které uspěly na FB. Najednou to v tom ti lidi viděli, mohli si tu fotku prohlédnout. A tady už ty megapixely byly najednou fajn v kombinaci s ostrými skly - všechno krásně zřetelné, ostré, kontrastní. No jsem opravdu zvědavý, jestli se mi podaří něco vytisknout na 90x60 cm, jak to bude vypadat.

Mně se mimochodem obraz z GFX a 110/2 velmi líbí, je to takové jiné, vzdušnější a ostré, plastické. Je z toho ta kvalita cítit. Ty delší ohniska a přesto široký záběr. Ale to bych musel opravdu fotit zajímavé zakázky, abych o něčem takovém uvažoval :-)

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
zirecek
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1118
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: FUJI GFX

Příspěvek od zirecek » 01 pro 2018, 20:32

Píšeš o mnoha věcech a mnoha tématech najednou.
Na webových galeriích nějak spojených s asociálními sítěmi hrají prim výrazné, na první pohled uhrančivé fotky. Tedy jak píšeš, fotky s nepřirozeným, povrchně líbivým zpracováním. Proto se vyskytuje řada filtrů, které "dokurví" fotky s jediným cílem - aby vypadala jinak. Takový fotobulvár.
Rozlišení 100 Mpix máš jako 4/8 k TV - časem to bude stále běžnější. Samozřejmě to není pro každého. Přínosem je pestrost trhu a pro nás možnost volby.
Sám se nepřímo přiznáváš, že bys využil FF Sony se světelnými skly, nebo podobnou HO s Apsc při extra světelnými skly, které ti částečně chybí.

maik
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 422
Registrován: 17 říj 2017, 19:20

Re: FUJI GFX

Příspěvek od maik » 01 pro 2018, 21:44

Pospojoval jsem to celé dohromady, to je pravda :)
Byla řeč o potřebě megapixelů, zároveň potom o tom středoformátovém looku, hranové ostrosti apod. Tak jsem dal příklad ze své oblasti focení, kde jsou dva vyložené protipóly a dal to do spojitosti s tím GFX. Na jedné straně fotonadšenci a pokročilí amatéři (kteří i mnohdy už fotí zakázky, někteří pořádají i kurzy), ti potřebují hloubku ostrosti dlouhých ohnisek se clonou ideálně f/1.4, v kombinaci s FF snímačem a focením zblízka na otevřenou clonu. K tisku fotek se téměř nedostanou, natož ve velkém formátu. Takže velké množství megapixelů je jim akorát tak pro dobrý pocit. Těch je většina. A pro ty je GFX úplně k ničemu. Pak je tam menšina profesionálních fotografů, většinou mají samozřejmě FF (běžně 1Dxii, D5) a tihle jsou schopni clonit dle potřeby, používají světla, aby si nedegradovali kvalitu vytahováním ze stínů apod. No a tihle profi se častěji soustředí na velké tisky, kdežto prodej v digitální podobě je pro ně podružný. Fotí jiným způsobem, víc se soustředí na technickou kvalitu celé fotky, nefotí nutně jen headshoty v listí (protože předpokládají jiné použití než na sociálních sítích), i jejich barvy bývají normálnější. A to jsou právě lidi, u kterých si myslím, že by středoformát využili. Protože ti jediní, narozdíl od té většiny, mají fotky vidět tak velké, aby to bylo zřetelné. Jen jsem se ještě zamýšlel nad tím, jestli skutečně potřebují/využijí 100 Mpix, když teď jim na to stačí 20 Mpix.

Co se týká HO, tam u 90/2 víc nepotřebuju (na Sony bych si beztak koupil spíš Batis 135/2.8 než Sigmu 135/1.8). Ale u ekvivalentu 50mm bych alternativu k FF 1.4, nebo i 1.8 docela bral. Tam mi současných cca 50/3,5 (FF ekvivalent) někdy stačí a někdy bych bral víc. To by snad mohla budoucí 33/1 řešit. S 16/1,4 se zatím učím, zkouším a přijde mi fajn. Viděl jsem na webu i fotky z nové FF 24/1,4 od Sony no a nepopírám, že ten bych bral klidně taky :) Na širokých ohniskách mi ta světelnost přijde důležitější pro ten obrazový efekt.

Uživatelský avatar
zirecek
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1118
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: FUJI GFX

Příspěvek od zirecek » 02 pro 2018, 00:23

Opět mne napadla myšlenka, že z tvého výčtu užívaných skel, skel konkurence i skel Tebou chtěných, nemá Pentax ani jedno a ani v Roadmapě...

Sony FF 24/1,4 se zdá být jako vymazlený kus skla.

Uživatelský avatar
hilda4sea
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2610
Registrován: 12 led 2013, 13:21
Kontaktovat uživatele:

Re: FUJI GFX

Příspěvek od hilda4sea » 01 srp 2019, 19:07

Bez rizika nákazy bacilem GFX (cena cca 250.000,-) jsem včera odvážně vzal do ruky GFX 100. Při pohledu do EVF jsem postrádal zábradlí, abych nespadl do obrazu. Přeci jen hledáček 5,7 mega je brutálně velký výhled z okna. I přes váhu 1,4 kg se dobře drží a produkuje neskutečně detailní JPEG v rozlišení 11648×8736. Zpracování RAFů klade opravdu vysoké nároky na výkon počítače. :(
Kolega měl tento stroj na závodech motocyklů a stíhal fotit a ostřit najíždějící motorky v sérii 5 sn/sek jako by měl X-T2. Pro takové hrátky je ovšem nutná paměťová karta v kategorii Lexar SDXC 128GB UHS-II LSD za 10.000 Kč s rychlostí zápisu 300 MB/s, aby člověk nestrávil odpoledne přesunem snímků z bufferu na kartu.:x
XT3; XF 23; XF 56; XF 16-55; XF 50-140; Samy 8/2,8
http://www.foto-baburek.cz

Uživatelský avatar
hilda4sea
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2610
Registrován: 12 led 2013, 13:21
Kontaktovat uživatele:

Re: FUJI GFX

Příspěvek od hilda4sea » 15 dub 2020, 23:03

Prodeje řady GFX překonaly očekávání Fujifilmu o 50%. Nejčastějšími uživateli jsou módní a komerční fotografové a krajináři. Další skupinou jsou fotografové z oborů, jako např. letecká a archivní fotografie.
Aktuální prioritou v řadě GFX je uvedení objektivu GF 80/1,7, který by doplnil stávající řadu 10 objektivů GF.
XT3; XF 23; XF 56; XF 16-55; XF 50-140; Samy 8/2,8
http://www.foto-baburek.cz

Vnosek
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 755
Registrován: 12 dub 2015, 19:45
Kontaktovat uživatele:

Re: FUJI GFX

Příspěvek od Vnosek » 16 dub 2020, 06:11


Uživatelský avatar
hilda4sea
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2610
Registrován: 12 led 2013, 13:21
Kontaktovat uživatele:

Re: FUJI GFX

Příspěvek od hilda4sea » 30 led 2021, 16:50

Momentálně je v BH photo&video Fuji GFX 100S Seller Nr. 1.
Zdá se, že sázka na MF v designu FF bude úspěšná, protože v BH už mimořádně rychle přibývají předobjednávky v ceně 5.999 USD za tělo.
Amazon dokonce na krátkou dobu přerušil předobjednávky, ale už to zase běží.
XT3; XF 23; XF 56; XF 16-55; XF 50-140; Samy 8/2,8
http://www.foto-baburek.cz

Uživatelský avatar
wikxzen
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 45
Registrován: 29 zář 2018, 18:42
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: FUJI GFX

Příspěvek od wikxzen » 11 úno 2021, 10:30

Asi ideální příležitost hledat GFX50R v bazarech. :-)

Dokonce i dlouholetý "kanonista" Thomas Heaton si pořídil GFX50R s 100~200mm F5.6 R LM OIS WR...

Uživatelský avatar
hilda4sea
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2610
Registrován: 12 led 2013, 13:21
Kontaktovat uživatele:

Re: FUJI GFX

Příspěvek od hilda4sea » 18 dub 2021, 21:50

Ne každý má příležitost vidět, jak se fotí svatba na MF. Jeden fotograf s party fujistů se podělil o své zkušenosti po přechodu na GFX 100s. Je MF opravdu pomalejší než APS-C nebo FF?
Také přiznal, že po přechodu na GFX trochu zpomalil a víc přemýšlí o záběrech.

13 hodin focení. 3700 snímků nafoceno v nekomprimovaném formátu RAF + Normal JPEG zabralo 4 karty Prograde 256 GB - 300MB/s. Celkem spotřeboval 4 baterie. Tělo bylo nastaveno do režimu spotřeby Normal.
Použité objektivy převážně 80/1,7 a 45/2,8.
PDAF u typu 100s ostří asi tak na úrovni modelu X-T3, takže práce s AF nepředstavuje již žádné zpomalení při focení akcí. Jen se to trošku pronese, protože 100s + 45/2,8 váží 1,39 kg.
Pozitivní zjištění - foťák se velmi rychle probudí, když se automaticky sám uspal. Při intenzívním focení 800-1200 snímků/90 minut stačí jedna baterie.
Velká výhoda v postprocesu - i když se použije jen 1/4 plochy snímku, je to stále 25MPx. :D
XT3; XF 23; XF 56; XF 16-55; XF 50-140; Samy 8/2,8
http://www.foto-baburek.cz

Uživatelský avatar
BenaCZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 2201
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Kontaktovat uživatele:

Re: FUJI GFX

Příspěvek od BenaCZ » 18 dub 2021, 22:55

Nechapu jak nekdo muze vyfotit tolik fotek ze svatby :) A ja si rikal, ze mych cca 500 -700 foto za cely den svatby, vcetne priprav a oslavy az do rana, bylo moc :)
Mozna by to chtelo premyslet o tech zaberech jeste trochu vice :)
Pentax K5II; Pentax 15/4 ltd; Pentax 21/3,2 ltd; Pentax FA35/2; Pentax 55/1,4; Pentax 50-135/2,8

Uživatelský avatar
wikxzen
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 45
Registrován: 29 zář 2018, 18:42
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: FUJI GFX

Příspěvek od wikxzen » 18 dub 2021, 23:16

Jak je zmíněno, bylo nastaveno RAF + JPG výstupy. Tzn. vlastně "jen" 1850 cvaků?

Vnosek
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 755
Registrován: 12 dub 2015, 19:45
Kontaktovat uživatele:

Re: FUJI GFX

Příspěvek od Vnosek » 19 dub 2021, 06:05

Hildo, a jsou někde k vidění ty fotky? :)

Uživatelský avatar
hilda4sea
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2610
Registrován: 12 led 2013, 13:21
Kontaktovat uživatele:

Re: FUJI GFX

Příspěvek od hilda4sea » 19 dub 2021, 10:21

Poprosil jsem ho, zda by mi neposlal nějaký odkaz na fotky z té svatby. Čekám na odpověď.

Jinak jsem se chtěl omluvit za zmatený údaj o počtu fotek. Trochu jsem to zkomplikoval tou vazbou na paměťové karty. Fotek celkem 3700 ve dvou formátech a 1850 cvaků spouště.

Možná bych měl ještě napsat, že fotograf původně používal kombinaci Sony A7RIII + Contax 645-digiback. Pořízením GFX 100s má vše v jednom.
XT3; XF 23; XF 56; XF 16-55; XF 50-140; Samy 8/2,8
http://www.foto-baburek.cz

Uživatelský avatar
wikxzen
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 45
Registrován: 29 zář 2018, 18:42
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: FUJI GFX

Příspěvek od wikxzen » 19 dub 2021, 10:37

Takže se dá teoreticky předpokládat, že v režimu focení čistě do RAFu bez přidané komprese lze dosáhnout dalšího procenta úspory baterií. Pokud nebudu brát ohled na kapacity karet, tam zase k úspoře nejspíše nedojde. :-)

Odpovědět

Zpět na „Novinky a drby“