Fuji X

Vše nové o čem se povídá a spekuluje...

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
hilda4sea
V.I.P člen
V.I.P člen

Re: Fuji X

Příspěvek od hilda4sea » 07 črc 2018, 08:34

Tak jsem se včera v poledne zpotil až na pr..li. Fotil jsem svatbu. Od 9 přípravu a v poledne začal obřad. Oddávající začal mluvit, vyšlo sluníčko, tak jsem si cvaknul jednu fotku, abych si zkontroloval expozici na nevěstě. Zapnu náhled, kouknu a dobrý. Vypínám náhled a nic. Tak znova. Dvakrát , třikrát a náhled tam pořád byl. Několikrát jsem vypnul foťák a zase nic. :mrgreen: Nakonec jsem vyndal baterii, napočítal do deseti a zasunul zpět, zapnul a ...dobrý. Pak až do pozdního večera vše fungovalo perfektně.
(Panice jsem nepropadl, protože jsem měl sebou druhé tělo).

Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

peppe
Sponzor PFS
Sponzor PFS

Příspěvek od peppe » 08 črc 2018, 02:03

A? :roll:
http://dudo.zonerama.com/
K5, K20 a pár sklenárskych skvostov, bižutéria

simir.zn
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel

Příspěvek od simir.zn » 09 črc 2018, 16:13

maik píše:Přátelé, nechci vypadat jako placený Fujifilmem (což se tady stane snadno :) ), ale na fb na mě vyskočilo, že X-T2 je teď už za 28 000 Kč, což mi přijde jako excelentní nabídka na to, co to je za foťák. Takže kdyby o něm někdo místní přemýšlel jako o novém, tak myslím, že je ideální čas :) Asi je potřeba vyprodat sklady před podzimním nástupem X-T3.
V reakci na snížení cen jsem se po 3 letech rozhodl nahradit svou X-T1 Graphite za X-T2 Graphite od Megapixel.cz. Cena v e-shopu 27.990,- Kč a dostupnost "Na dotaz". Napsal jsem 4.7. dotaz do Megapixelu, že ji chci objednat, tak kdy bych ji tedy obdržel. Bez jakékoliv odpovědi ji dnes přecenili na 39.990,- Kč. Za co je proboha rozdíl 12.000,- ??!! Za 28.000,- bych ji vzal, ale dát 40.000,- za výběhový model, jen proto, že je v jiný barvě, je dost úlet :shock: FujiFoto.cz ji má dokonce za 52.000,- :!: :x
X-T1 GS byla jako nová dražší oproti černé barvě o 4.000,- a v AntikFoto mi k ní dali ještě bonus 1.500,-. V černý barvě se mi řada X-T moc nelíbí, proto hledám znovu tu grafitovou.
Než dát takový peníze, zvažoval bych spíš ze zvědavosti přechod na FF Sony a7 III. Jen by mi po prodeji celé výbavy a koupi a7 (60.000,-) zbylo na skla cca 30.000,- a to bych toho moc nepořídil ani bazarově :lol:
Fuji X-T3 silver, Fuji 10-24/4, Fuji 23/1.4, Fuji 50-140/2.8, SMC M 50/F1.4, SMC M 100/2.8, Fuji EF42, Manfrotto 190xprob
Fuji X30 silver

maik
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel

Příspěvek od maik » 09 črc 2018, 21:08

simir.zn píše:X-T1 GS byla jako nová dražší oproti černé barvě o 4.000,- a v AntikFoto mi k ní dali ještě bonus 1.500,-. V černý barvě se mi řada X-T moc nelíbí, proto hledám znovu tu grafitovou.
Teda, grafitová verze se mi líbí, ale že bych byl ochoten si za ni cokoliv připlatit, to ne. :D Asi těch grafitových nemají zdaleka tak plné sklady.

Z jiného soudku. Tohle by mohlo Pentaxáky zajímat, protože zrovna v tomhle je Pentax slabý. Byl jsem teď o víkendu na Jets for Czech - přehlídku proudových modelů letadel na modelářském letišti u Ivančic. Pěkná akce. Létalo to běžně ke 300 km/h, některé víc. což vzhledem k obratnosti těch modelů je opravdu soda na focení. Fotil jsem se svou X-T2 s gripem (v boost módu) a k tomu zoom XF 100-400/4,5-5,6, většinou jsem ho měl nastavený na f/8 - přece jen, už jsou to nějaké milimetry a letadla nebyla kolikrát zrovna malá, tak aby byl model co nejvíc proostřený. V letu jsem měl většinou 400mm, ale při startu jsem nevěděl, jak přesně. Pak jsem si vzpomněl, že s posledním firmwarem by mělo jít ostřit už i při zoomování, tak že to zkusím. Modely zrychlují při startu velmi rychle a sledují se opravdu těžce, člověk má zachycení startu přinejlepším sekundu, spíš ale ani ne půl sekundy (pro ten rozhodující okamžik). Nacvičil jsem si to asi 10x nanečisto (zkoordinovat ten pohyb v té rychlosti není vůbec sranda!) a zkusil jsem to. Používal jsem nejrychlejší sekvenci, která jde s gripem, tzn. 11sn./s. Při prohlížení výsledku prosím mějte na paměti, že přímo nad letištní plochou nebylo úplně ostrého vůbec nic, vzduch se tetelil horkem. Tady je výsledek jednoho z pokusů. 1/2000s, f/8, ISO 1000-400. Pamatujte, že jde o 16 snímků, tzn. jen asi o 1,5 sekundy.
Obrázek

Tady je to v rozlišení 24 Mpix
https://postimg.cc/image/67va5eghp/

A tady kdyby někdo chtěl, tak tady jsou ke stažení všechny jpegy, tak jak vylezly z foťáku (jsou v té nižší foťákové jpeg kvalitě, mám je jen kvůli snadnému třídění fotek)
https://www.ulozto.cz/tam/_8WfxElemNetP

Podle mě to funguje dobře.
Fujifilm X-T2
Zeiss Touit T* 12mm f/2,8, Zeiss Touit T* 32mm f/1,8, Fujifilm XF 90mm f/2,0 R LM WR, Fujifilm XF 100-400mm f/4,5-5,6 R LM OIS

Jan67
Moderátor
Moderátor

Příspěvek od Jan67 » 10 črc 2018, 05:57

simir.zn píše:
maik píše:Přátelé, nechci vypadat jako placený Fujifilmem (což se tady stane snadno :) ), ale na fb na mě vyskočilo, že X-T2 je teď už za 28 000 Kč, což mi přijde jako excelentní nabídka na to, co to je za foťák. Takže kdyby o něm někdo místní přemýšlel jako o novém, tak myslím, že je ideální čas :) Asi je potřeba vyprodat sklady před podzimním nástupem X-T3.
...V černý barvě se mi řada X-T moc nelíbí, proto hledám znovu tu grafitovou.
Než dát takový peníze, zvažoval bych spíš ze zvědavosti přechod na FF Sony a7 III.
Nevěděl jsem, že a7iii má i grafitové provedení.
Jinak u B&H je grafitová x-t2 za 1300usd, takže je jen otázka času, kdy zlevní i tady.

Odesláno pomocí Tapatalk
Jan67

fakt
V.I.P člen
V.I.P člen

Příspěvek od fakt » 10 črc 2018, 06:02

Udržet tak malý objekt v zóně zaostření není snadné.
Za mě dobrá práce Michale.
K-1, K-30,
Sigma 35/1,4 Art, Pentax 70/2,4, Pentax 100/2,8, Pentax DFA 70-200/2,8
AF-540 FGZ II

maik
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel

Příspěvek od maik » 10 črc 2018, 07:14

fakt: Díky Petře :) Ale nepovedlo se mi to pokaždé, bylo to hrozně rychlé, během akcelerace a s pokaždé jinou trajektorií, to celé ztížené zoomováním.

Vybral jsem každopádně takovou ukázku, kde je práce foťáku oproštěna od mých chyb, aby bylo vidět, jak zvládá ostřit na opravdu rychlý objekt během zoomování a podle mě to zvládá opravdu velmi dobře.
Fujifilm X-T2
Zeiss Touit T* 12mm f/2,8, Zeiss Touit T* 32mm f/1,8, Fujifilm XF 90mm f/2,0 R LM WR, Fujifilm XF 100-400mm f/4,5-5,6 R LM OIS

richard_strouhal
Uživatel
Uživatel

Příspěvek od richard_strouhal » 10 črc 2018, 07:51

To ostření letadýlek vypadá velmi dobře! Samozřejmě mě hned napadlo jak by to bralo vážky v letu :)

maik
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel

Příspěvek od maik » 10 črc 2018, 08:55

richard: Řekl bych, že vážky by mohly být taky slušné. Teda pokud by to nebylo nějak úplně potmě. Na X-T2 (a taky X-H1) je důležité, že je tam jeden AF-C režim konfigurovatelný. Jsou tam totiž 3 nastavitelné parametry AF-C:
1. Tracking sensitivity = nastavení, jak dlouho má foťák po ztrátě subjektu predikovat pohyb, než přeostří. To je něco jako AF Hold u Pentaxu. Dá se to nastavit na 0,4s, 0,7s, 1s, 1,3s
2. Speed tracking sensitivity = výběr ze tří citlivostí, zda se subjekt pohybuje rovnoměrně, nerovnoměrně, nebo chaoticky
3. Zone area switching = velmi důležitý parametr. Při volbě větší zóny se dá nastavit na Auto (ostří v rámci zóny, kam si zamane), Center (ostří pokud možno na střed zóny), nebo Front (ostří na to, co je v zóně nejblíž foťáku).

Ten Zone area parametr je velmi důležitý - u ptáků v letu fotografové doporučují Front, aby bylo vyloučené zaostření na pozadí. To totiž u Front nastavení prakticky nejde, protože pták je vždycky blíž než pozadí. To by mohlo fungovat rozumně i u vážek. V kombinaci s trochu delším Tracking sensitivity (pro průlety pod větvičkami apod.) a nastavením Speed tracking sensitivity na chaotický pohyb by mohl být výsledek dobrý.

Hodně jsem se s AF-C nalaboroval při ostření na psa vbíhajícího do vody (to by ale asi byla extrémně těžká scéna pro každý foťák):
http://pentaxfriends.eu/gallery/display ... play_media
Zone area swichning jsem měl nastavené prvně na Auto, to si ale často zaostřilo na pozadí (zóna přesahovala psa), tak jsem to změnil na Front, čímž byl pes zaostřený většinou správně na hlavu, ale jak se rozstříkla ta voda (kterou jsem tam ale chtěl), tak už pak byly ostré většinou ty kapky před psem :) Proto jsem znovu přepnul, tentokrát na Center, a snažil se hlavu psa držet uprostřed zóny a to fungovalo nejlíp - určitě tak aspoň polovina, možná i přes dvě třetiny fotek bylo tímto způsobem zaostřených dobře. Pokus na tomtéž místě s jiným psem jsem nedávno provedl tak, že jsem Zone area nastavil na Front, zónu jsem zvolil ještě větší, ale prodloužil jsem dobu Tracking sensitivity na 1s a takhle to taky nefungovalo špatně.

Shrnu to - s posledním firmwarem umí X-T2 v AF-C ostřit opravdu velmi dobře, ještě líp a rychleji s gripem v boost módu (i kvůli lepší obnovovací frekvenci v hledáčku a menšímu lagu se s gripem líp sledují rychlé objekty). Jen to od člověka vyžaduje vhodné nastavení podle toho, co jde zrovna fotit. Je to zároveň i výhoda, protože podle typu focení lze ostření do značné míry přizpůsobit vlastnímu stylu focení. Kombinace uvedených tří parametrů, k tomu ještě více velikostí ostřicích zón (popř. i menších bodů - ty jsem využil zase na letadla při přistávání), to všechno má významný vliv na výsledek a dává velké možnosti podle fotografických preferencí. Vyhovuje mi to. Jak jsem si na to zvykl, už vůbec nepoužívám ty přednastavené presety a vždycky konfuguruji podle toho, co jdu fotit. Samozřejmě je to často nejdřív pokus omyl, ale jak se do toho člověk dostane, je to moc fajn mašinka :)
Fujifilm X-T2

richard_strouhal
Uživatel
Uživatel

Příspěvek od richard_strouhal » 10 črc 2018, 09:39

@maik: Jo, tohle už zní jako "vyšší dívčí" :-), ale určitě to má fuji vymakané a pokud to vezme do ruky někdo, kdo fotil psy v protipohybu i na Pentax :-) tak budou výsledky parádní - což ty máš :-)
U vážek mám problém je vůbec chytit do hledáčku - kdy je to hodně o náhodě a zjistil jsem, že alespoň u K-70 je lepší nechat AFS, protože na AFC se foťák snaží kontinuálně ostřit a stejně to nestíhá... a je to spíš ke škodě a je lepší vážku chytit v okamžiku, kdy se na chvíli zastaví a pak to pálit :-)

simir.zn
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel

Příspěvek od simir.zn » 10 črc 2018, 10:47

Jan67 píše:Nevěděl jsem, že a7iii má i grafitové provedení.
Jinak u B&H je grafitová x-t2 za 1300usd, takže je jen otázka času, kdy zlevní i tady.

Odesláno pomocí Tapatalk
Honzo, já jen psal, že řada X-T se mi v černé až tolik nelíbí - proto hledám znovu tu grafitovou. Za původně inzerovaných 28k bych ji okamžitě koupil. O grafitové a7 III jsem nic nepsal. Jen jsem zmínil, že než dát 40k za X-T2 GS, tak bych si možná raději osahal FF systém a lákala by mě nová a7 III.
Nezbývá mi než doufat, že se se cena brzy sníží podobně jako v B&H.
Tímto bych svůj povzdech nad podivnou cenovou politikou u X-T2 black/GS uzavřel :)
Fuji X-T3 silver, Fuji 10-24/4, Fuji 23/1.4, Fuji 50-140/2.8, SMC M 50/F1.4, SMC M 100/2.8, Fuji EF42, Manfrotto 190xprob
Fuji X30 silver

maik
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel

Příspěvek od maik » 10 črc 2018, 10:57

richard_strouhal píše:@maik: Jo, tohle už zní jako "vyšší dívčí" :-), ale určitě to má fuji vymakané a pokud to vezme do ruky někdo, kdo fotil psy v protipohybu i na Pentax :-) tak budou výsledky parádní - což ty máš :-)
U vážek mám problém je vůbec chytit do hledáčku - kdy je to hodně o náhodě a zjistil jsem, že alespoň u K-70 je lepší nechat AFS, protože na AFC se foťák snaží kontinuálně ostřit a stejně to nestíhá... a je to spíš ke škodě a je lepší vážku chytit v okamžiku, kdy se na chvíli zastaví a pak to pálit :-)
Díky za pochvalu, ale moc mě nepřeceňuj - tak náročné to zase není :wink:

S těmi parametry to vypadá složitě, ale je to jednoduché. Jsou to tři banální parametry, člověk si jen řekne - bude pohyb nahodilý nebo rovnoměrný? Potřebuji, aby mi to ostřilo na střed zvolené zóny, nebo chci ostřit na to co nejvíc vepředu, anebo je to fuk (protože mi třeba zóna nepřesahuje focený subjekt)? A hrozí, že tam budou překážky, nebo ne? Podle toho to nastavím a případně už pak jen doladím, když zjistím, že něco není, jak bych si představoval :) Práce fotografa je pak už podobná jako u Pentaxu, akorát teda s mnohem větší úspěšností :D Prostě si člověk jen nastaví nejen kam by to mělo ostřit, ale i jak. A proto ptáci/psi/letadla s členitým pozadím pak už nejsou problém (protože je tady ta možnost Front).

Jak o těch vážkách píšeš, docela mě láká si to taky někdy vyzkoušet, teď ještě zjistit, kdy by se tak mohly vyskytovat :)
Fujifilm X-T2

richard_strouhal
Uživatel
Uživatel

Příspěvek od richard_strouhal » 10 črc 2018, 11:06

@maik: Kolem Sázavy a u Jindřichova Hradce jsem schopen tě nasměrovat na místo, kde je 100% chytneš. Jiné lokality zatím nemám zmapované...

maik
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel

Příspěvek od maik » 10 črc 2018, 11:13

richard_strouhal: To je trochu z ruky, ale pokud tam někam pojedu, přihlásím se o radu :)
Fujifilm X-T2

lennyl
V.I.P.
V.I.P.

Příspěvek od lennyl » 10 črc 2018, 11:27

maik: super si to popisal, tie funkcie nastavenia AF-C na X-T2. ono fotak v podstate aj potrebuje od cloveka dake vstupy, kam si clovek predstavuje aby fotak ostril, sam si to fotak nevymysli.
a keby zaujemca o X-T2 nekupil ten battery grip (ci uz z dovodu zvacsenia fotaku, ceny gripu a baterii alebo hocicoho ineho), tak ta Fuji foti stale tak presne na AF-C ? ci sa len znizi obnovovacia frekvencia v hladaciku, ze vidis aj prekreslovanie + mensi pocet FPS ?

inak v Pentaxe musia byt kuzelnici ti inzinieri programatori :-D pretoze jedina relevantna hodnota v nastaveni AF-C je AF Hold (ci to ma pre mna aj daky vyrazny vyznam netusim, nefotim vela na AF-C). nastavenie zony ostrenia beriem ako normalnu vec, sam si urcis aku velku plochu chces sledovat. a nastavenie priority zaostrenia vs FPS beriem dost zbytocnu, ved chcem vsetky fotky mat spravne zaostrene, nie iba dufat, ze pocas palby 4,4 fps :-D sa do DOF zmesti aj zle zaostrena fotka pri volbe priority FPS.
cize v Pentaxe nechavaju vacsinu rozhodnuti interne na automatike fotaku...hodila by sa aspon ta volba Front, co mas ty.

...ja nemam problem pri foteni s odpadom, ze mi K-1 II zle ostri pri AF-C (kuzelnicka automatika programatorov), ale skor ze nestihnem pri dlhsom ohnisku ani nasmerovat na to co fotim a ujde mi to :-D
Sony A7r III + Voigtländer 15/4,5 III + Pentax Limited FA31/1,8 a FA43/1,9 + Sony FE85/1,8

Odpovědět

Zpět na „Novinky a drby“