Fuji X

Vše nové o čem se povídá a spekuluje...

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
fakt
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2471
Registrován: 21 kvě 2012, 11:34
Bydliště: Písek

Re: Fuji X

Příspěvek od fakt » 18 zář 2016, 19:03

Myslím, že žena s klasickým vzděláním ocení větší tělo a delší objektiv.
K-1, K-30,
Sigma 35/1,4 Art, Pentax 70/2,4, Pentax 100/2,8, Pentax DFA 70-200/2,8
AF-540 FGZ II

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
slivo
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 856
Registrován: 07 bře 2013, 21:19
Bydliště: Praha

Re: Fuji X

Příspěvek od slivo » 18 zář 2016, 19:57

ten "black-out" tam pri mechanickej zavierke musi byt uz z principu. v evf by akurat mohol teoreticky ostat zafreezovany posledny obraz (je to intuitivne?). 10 fps da aj stary kompakt sony, len pri tom neostri. ked si clovek predstavi co vsetko musia vyvojari vyriesit pri 14 fps s af, je to obdivuhodne. klobuk dole, ze to funguje dobre a presne.

fakt: a s dobrou vydrzou :-)
PFS smugmug
K1ii, K3, K01, K10, K100 + DFA50/1.4, DA70, FA43, FA31, DA35ltd, DA16-50, DA50-135, DA12-24, DA55, FA50/1.4, DA50/1.8
NX200, 300 + 10/3.5, 20/2.8, 30/2, 45/1.8
A7r + FE55/1.8, FE85/1.8

MZX
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 93
Registrován: 21 čer 2016, 08:38

Re: Fuji X

Příspěvek od MZX » 18 zář 2016, 22:07

hilda4sea píše:Radost mi robí.
Mám za sebou nabitý fotografický víkend. V sobotu jsem se pilně zaučoval a v něděli jsem pilně vydělával.
V kostce - nevidím žádný rozdíl , mezi pokročilým modelem DSLR a X-T2 pokud jde o pohotovost, rychlost aktivace AF a přesnost AF-C na objekty v pohybu. Zkoušel jsem série 30-50 snímků - objekt chlapec na skejtu. V sobotu světlo nic moc a vylepšil jsem to tím, že jsem ho navlékl do šedivého trika a šedozelených kalhot. Vše v jedné barvě bez pruhů. Protože jsem si chtěl zdokumentovat jak jede a co dělám já, natáčel vše na video. Neplánovaně jsem tak získat něco podle čeho se dá posoudit míra zaostření - totiž nápis Canon na popruhu a písmenka na čele objektivu.
Překvapivě i nějakých 45 z 50 snímků v sérii bylo zaostřených. Ty nezaostřené měly vadu - hrany nápisu byly malounko měkčí. Proostřený snímek NULA. Nečekal jsem, že po 50 snímcích bude tělo ochotné dále snímat.

Další důležitý handicap - blackout - není sice nulový jak píše marketing, ale je de facto zanedbatelný a rozhodně EVF umožňuje plnohodnotné sledování objektu i při tak brutálních sériích snímků.
Přičteme-li k tomu známé věci jako WYSIWYG v hledáčku EVF a možnosti AF-C videa (vč. 4K), kdy opravdu plynule přeostřuje se změnou vzdálenosti, tak tu máme tělo, které nelze použít snad jen v případě focení RED BULL Challenge, protože ohnisko 400 mm je na to krátké.
Dnes jsem fotil venku, v kostele a hudebním sálu. Většinou málo světla. Používal jsem starou i novou Fuji, abych nemusel měnit objektivy a ta nová Fuji byla zřetelně rychlejší. Jak už bylo dříve zmíněno při plánovaných printech v časopisu A4 nebyl mezi 16 MPx a 24 MPx viditelný rozdíl kromě šumu, kdy díky resamplování byla nová Fuji ve výhodě.

Odvrácená strana měsíce :? : X-T2 s objektivem 50-140 a gripem, naplněná bateriemi je nejen výkoná jako DSLR, ale na MLC dost při těle - cca 1,9 kg. Ještě, že je ten grip nutný jen na akci.
Uvedené výkony AF-C jsou podmíněny použitím objektivů s vícenásobným lineárním pohonem AF. Tj. 16-55, 50-140, 100-400 a XF 90.
Řekl bych, že systém MLC složil maturitu a pokud je pravda co se píše o SONY A6300, tak nastanou pro zrcadovky krušné časy.
hilda

Ako by si zhodnotil battery life v praxi po takomto fotení? Pýtam sa, lebo grip je cena okolo 300 dolárov a dve baterie okolo 140 dolarov = 440 dolarov resp. nejakých 480 EUR v Europe len za zdroj energie. Bol si spokojny s týmto ak si vezmes, ze k cene fotaku je potrebna táto investícia?

Uživatelský avatar
Jan67
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1209
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Praha

Re: Fuji X

Příspěvek od Jan67 » 18 zář 2016, 22:42

Já bych k tomu řekl, že kdo potřebuje spolehlivý ostření sportu a pohybu, tak si prostě ten grip s baterkama koupí. Pořád je to levnější řešení než high end zrcadlovky.

Jinak pro pražáky je zde možnost každou středu si zajít do pasáže v Hybernský, kde obchůdek Fujifoto pořádá srazy, spojené s nějakou přednáškou (naposled např. o Lightroom) a s výlezem na střechu. A minulou středu byl výlez s focením západu parádní.
Je možný si zde zapůjčit prakticky cokoliv na vyzkoušení, myslím, že už mají nastálo i X-T2.
více zde:
https://www.facebook.com/events/1749761745290203/
Jan67

Uživatelský avatar
hilda4sea
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2610
Registrován: 12 led 2013, 13:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Fuji X

Příspěvek od hilda4sea » 19 zář 2016, 07:05

to MZX:

Je pravda, že grip+baterie "zabírá" více jak 60% hmotnosti samotného těla s jednou baterií. Což není moc povzbudivé pro někoho kdo chce MLC, aby ušetřil kilogramy v batohu.
V sobotu ráno jsem založil 3x nabitou baterii. V sobotu cca 300 snímků s plným výkonem AF-C, v neděli cca 400-500 snímků. K tomu oba dva dny napájení pro gyro a 4x lineární motor v zoomu. Indikátor vybití ukazuje úbytek cca 25%.
Pokud se někdo chystá používat X-T2 v plném rozsahu jejích možností, tak bych grip vřele doporučoval, protože bez něj se prodlužuje black-out, snižuje obnovovací frekvence EVF, zhoršují se vlastnosti sekvenčního snímání a výrazně se zkrátí interval výměny baterií - cca na třetinu. Dále se zkracuje délka jedné sekvence videa a 4K video lze bez gripu natáčet max 10 min. Takže za mně ano, pokud to peníze dovolí, tak X-T2 s gripem.

Bonusy:
Když koupím tělo s gripem najednou ušetřím cca 3000 Kč. Baterie není nevyhnutelně nutné kupovat s oranžovým pruhem. Běžná náhrada originálu od firmy Avacom splní stejně dobře svůj účel. Problém by mohl nastat při opakovaném natáčení 4K videa v délce sekvence 20 minut. To je problém, se kterým zápasí i SONY - přehřívání baterií. Fuji na to šel cestou gripu, který odvádí vznikající teplo větší plochou a baterie s oranžovým pruhem mají zvýšenou tepelnou odolnost. U Fujifoto jsem objednal tělo+grip a jednu baterii. Jako bonus jsem za cenu jedné dostal 4 baterie a slevu 3000 Kč.
Řekl bych, že s koncepcí gripu zvolili konstruktéři řešení, které nabízí modulární úpravu foťáku podle aktuální potřeby. Pokud beru X-T2 na "procházku", stačí holé tělo s jednou baterií a rázem mám typický foťák MLC. Jak už zde bylo řečeno v předchozím příspěvku X-T2 s gripem a hrstí baterií je stále levnější než třeba Nikon D500 nebo D5.
X-T2 s gripem nemá ve srovnání hi-end DSLR jiná omezení, než nedostatek objektivů typu EF 600/4.

PS:
Pokud si někdo nechce udělat jen radost, jako třeba já, nebo nepotřebuje foťák pro akční focení, ten si klidně vystačí s X-E2 a několika top objektivy. Za ušetřené peníze pojede fotit na Ceylon.
XT3; XF 23; XF 56; XF 16-55; XF 50-140; Samy 8/2,8
http://www.foto-baburek.cz

Uživatelský avatar
hilda4sea
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2610
Registrován: 12 led 2013, 13:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Fuji X

Příspěvek od hilda4sea » 23 zář 2016, 14:54

Zhruba takto to vypadá, když e snímá s X-T2+grip v sérii. Autofokus byl nastaven v modu 1 (víceúčelový AF).
V sobotu jdu zkusit fotbal, tak uvidím jak to bude fungovat na pohyb bez rovnoměrné trajektorie.

Zde je odkaz na fotomontáž s výřezem 1:1 jednotlivých snímků. První část s řemenem "Canon" je pohyb směrem k objektivu, pak následuje míjení "tělo Canon". Nakonec je vzdalování s nápisem "EOS". Dole jsou fotky naznačující celkovou situaci přibližování a míjení. Různý jas nápisu je způsoben pohybem a natáčením řemenu ve větru.

Obrázek
XT3; XF 23; XF 56; XF 16-55; XF 50-140; Samy 8/2,8
http://www.foto-baburek.cz

Uživatelský avatar
fakt
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2471
Registrován: 21 kvě 2012, 11:34
Bydliště: Písek

Re: Fuji X

Příspěvek od fakt » 25 zář 2016, 10:43

Chtěl bych zde poděkovat Hildovi za včerejší prezentaci jeho nové Fujiny.
Neskutečný stroj. Skvěle vypadá a dobře se drží. Tělo i objektivy bezchybně zpracované.
To, co při práci s novým tělem zaujme je rychlost a přesnost zaostření.
Při přechodu na K-1 jsem si myslel, že fotbal teď může fotit kdokoliv. Tak dobře nový Pentax ostří.
Fuji je na tom však ještě lépe.
Samostatnou kapitolou je potom práce v režimu AF-C. Je to snad první 100% funkční systém sledování objektu. Ostří to pořád a nekonečně dlouho. Přesnost je neskutečná.
Moc se mi líbil i Hildův objektiv. Měl sebou zoom se čtyřmi motory v těle. Ostřil velice tiše a rychle.
Stáli jsme s Hildou vedle sebe při focení fotbalu i hokeje a jeho práce není téměř slyšet. Na hokeji v hale už vůbec ne. Pokud bych fotil divadlo, anebo koncerty vážné hudby, volil bych tuto sestavu.
Myslím, že zrcátko pomalu končí. Už zde o tom před časem hovořil Jan67 a já si to myslím také. Lidé chtějí ostré snímky a bezzrcátka je produkují tak nějak snadněji. Navíc jsou menší a ubyde v nich celá jedna mechanická část.
Takže Hildo děkuji za příjemně strávené odpoledne.
Při focení i u kávy jsi skvělý společník.
Těším se na další setkání.
K-1, K-30,
Sigma 35/1,4 Art, Pentax 70/2,4, Pentax 100/2,8, Pentax DFA 70-200/2,8
AF-540 FGZ II

Uživatelský avatar
hilda4sea
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2610
Registrován: 12 led 2013, 13:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Fuji X

Příspěvek od hilda4sea » 25 zář 2016, 11:37

No, já jsem to spíš kropil, protože jsem neuměl číst hru.
Nicméně, autofokus při sekvenčním snímání fungoval dost dobře a nechal si líbit i švenkování objektivem. Při přezoomování si na pár snímků ztratil, ale po dvou až třech snímcích se zase chytil. Blackout v EVF má hodnotu tisícin vteřiny a při zaujetí objektem ho nevnímám. Na denním světle lze AF-C hodnotit jako spolehlivé i v přechodech objektu ze světla do stínu.
Pokud jde o focení hokeje v hale, tam už byl výkon horší. Nevím nakolik za to může moje nezkušenost, protože než jsem se zorientoval, kde je puk, hráči už byli jinde.
Byla to bezvadná zkušenost. fakt - díky za umožnění focení.

Pokud se někdo chystá koupit X-T2, nebo něco jiného se slotem UHS II, doporučuji opravdu rychlou kartu, protože v porovnání s mojí starou SanDisk Extreme Pro je zápis na Lexar 2000x mnohem rychlejší. Nemusel jsem na nic čekat - zápis z vyrovnávací paměti na kartu probíhal v reálném čase.
XT3; XF 23; XF 56; XF 16-55; XF 50-140; Samy 8/2,8
http://www.foto-baburek.cz

Uživatelský avatar
fakt
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2471
Registrován: 21 kvě 2012, 11:34
Bydliště: Písek

Re: Fuji X

Příspěvek od fakt » 25 zář 2016, 11:53

On ten hokej je opravdu nejhorší sport na focení.
Špinavé plexi, špatné světlo a rychlá hra. A to jsme fotili 13. leté kluky. Dospělí jsou na tom ještě rychlostně jinak.
K-1, K-30,
Sigma 35/1,4 Art, Pentax 70/2,4, Pentax 100/2,8, Pentax DFA 70-200/2,8
AF-540 FGZ II

Uživatelský avatar
hilda4sea
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2610
Registrován: 12 led 2013, 13:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Fuji X

Příspěvek od hilda4sea » 26 zář 2016, 13:37

S odstupem jsem několikrát prošel fotky z fotbalu, abych vyhodnotil možnosti X-T2 v odvětví, kde dominují DSLR.

1) X-T2 má opravdu výrazně lepší, v podstatě jiné-nové, možnosti AF-C, které jsou srovnatelné s top DSLR jako jsou 1Dx, D4, D5 nebo D500. Už to, že není jeden AF-C, ale hned 5 různých AF-C a to je nad rámec DSLR střední třídy.

2) K čemu to je? S vícemotorovým (výkonným) zoomem jsem jako fotograf ve zcela nové situaci. Nemusím se plně soustředit na rozhodující okamžik. Stačí najít dobrou pozici a snímat akci v jejím průběhu. Když jsem pustil hotové obrázky jako rychlou prezentaci, vyšlo mi v podstatě rozfázované video. Pak stačí vybrat fotku a použít ji.

3) Podíl techniky na výsledku? Velký! Doslova zanedbatelný odpad méně ostrých snímků. Spolehlivé ostření pohybu. Rychlá reakce AF na změnu světla, zoomu. Prostě na začátku akce zamíříte....pak trrrrrrr.....a konec akce. Jediné obtížné je udržet objekt v zóně ostření AF.

Teď, s odstupem a po několikanásobném shlédnutí snímků mohu konstatovat, že X-T2 k dobrým vlastnostem AF jednotlivých snímků přidává dobré vlastnosti AF sekvenčního snímání pohybu. Tím otevírá možnosti použití v oblastech dosud vyhrazených DSLR.
XT3; XF 23; XF 56; XF 16-55; XF 50-140; Samy 8/2,8
http://www.foto-baburek.cz

Uživatelský avatar
Schneider
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 87
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Martin
Kontaktovat uživatele:

Re: Fuji X

Příspěvek od Schneider » 26 zář 2016, 15:28

A to som este zvedavy coho bude schopny novy Olympus OM-D E-M1 Mark II :-) Specifikacie vyzeraju dost dobre. Asi budeme coraz castejsie vidat tieto male sikovne masinky aj u sportovych fotografov...
CANON EOS 6D, OLYMPUS OM-D E-M10
Sigma 12-24mm f/4.5-5.6 II., EF 24-105mm f/3.5-5.6 IS STM, Lumix 20mm f/1.7 II.

Uživatelský avatar
Klingo
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1688
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Považská Bystrica

Re: Fuji X

Příspěvek od Klingo » 26 zář 2016, 15:50

U športových novinárov olympus? Tak na to si ešte dosť počkáš. Rýchly AF nieje všetko.

Odoslané z PLK-L01 pomocou Tapatalku
Fuji X-T1, XE3 + 16,23,35,56,85,135 mm a vybavený ateliér

Uživatelský avatar
Schneider
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 87
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Martin
Kontaktovat uživatele:

Re: Fuji X

Příspěvek od Schneider » 26 zář 2016, 16:16

Presne som cakal ze sa hned ozves :-D Nevadiii aj male kroky vred su pozitivne ;-) Ale ver ze raz to pride... Som optimista.
CANON EOS 6D, OLYMPUS OM-D E-M10
Sigma 12-24mm f/4.5-5.6 II., EF 24-105mm f/3.5-5.6 IS STM, Lumix 20mm f/1.7 II.

Uživatelský avatar
Klingo
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1688
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Považská Bystrica

Re: Fuji X

Příspěvek od Klingo » 26 zář 2016, 16:44

Teší ma že som ťa nesklamal. Raz bude možno doba, kedy bude čip 3x4mm zvládať to čo dnes fulframe, ale tak skoro to nebude. Nezdielam proste tvoj optimizmus. A navzdory mohutnému marketingu som olyho u žiadneho profesionála nevidel.

Odoslané z PLK-L01 pomocou Tapatalku
Fuji X-T1, XE3 + 16,23,35,56,85,135 mm a vybavený ateliér

MZX
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 93
Registrován: 21 čer 2016, 08:38

Re: Fuji X

Příspěvek od MZX » 26 zář 2016, 21:02

Pekná skusenost s XT2, tento system ma urcite buducnost. Olympus je fajn, len ich problem sú velke vyhlasanie a male vysledky - miluju slogan DSLR Killer...prvá generácia mala podobnú prezentaciu...dopadlo to vselijako...avsak ludia ako Sean dokazu aj s Olym urobit pekné zábery: https://500px.com/seanarcher
Drzim palce aj Olympusu, konkurencia je dobra - hlavne nech robia kvalitne objektivy v Japonsku, a nie ten plastovy junk, ktory sa zacina sirit vdaka rýchlemu zisku.

Odpovědět

Zpět na „Novinky a drby“