EVF Olympus a Sony

Vše nové o čem se povídá a spekuluje...

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
hilda4sea

EVF Olympus a Sony

Příspěvek od hilda4sea » 04 říj 2012, 20:45

EVF - Olympus OM-D, NEX 7

Měl jsem možnost si pohrát s OM-D a zároveň porovnat jeho EVF s tím co nabízí EVF v modelu Sony NEX 7.
Že oba foťáky poskytují skvělé výstupy, plně použitelné pro profesionální účely obrazových magazínů do rozměru B4 netřeba rozebírat. Zajímavé bylo spíše jejich porovnání a hlavně funkce, které nabízejí a které „pravá zrcadlovka“ poskytovat nemůže.
Králem v rozlišení hledáčku je NEX 7 se svými 2,4 Mpx. Olympus má jen 1,44 Mpx. Při pohledu do hledáčku NEXu je vidět obraz stejně velký a jasný jaký známe z profesionálních FF. Velkou „fíčurou“ je preview toho co bude snímáno čipem. Kolečky času a clony lze měnit expozici a její aktuální obraz se promítá v EVF v reálném čase. Pro milovníky manuálního ostření a makro je určena funkce zaostřovacího zoomu v hledáčku. Jakmile začnu manuálně ostřit, obraz v hledáčku se automaticky zvětší, tak abych mohl pohodlně zaostřit. Do normální velikosti se vrátí okamžitě po ukončení manuálního ostření.
Ani paning není problém, protože obnovovací frekvence je dostatečně velká pro rychlou změnu obrazu, který je stále stabilní a ostrý. V interiéru se ostří dobře i při smíšeném slabším osvětlení.

Obraz v hledáčku OM-D se zdá o trochu (ale opravdu jen málo) menší. Možná to je poměrem stran 3 : 2 vs. 4 : 3. Obraz je stejně jasný jako u NEX 7. K nejzajímavější fukci hledáčku patří rozšíření funkce skutečně zaznamenávaného obrazu v reálném čase o možnost překrýt obraz průhledným grafem tonální křivky. Jejím upravováním lze sledovat okamžitou změnu záznamu obrazu – vyjasnění stínů, ztmavení jasů nebo kombinace obojího. Takže kromě korekce expozice jako u NEXu lze tonálně doladit snímek ještě před jeho expozicí.
Stejně jako u NEXu lze pro manuální ostření získat v hledáčku zvětšený detail, i když v důsledku menšího rozlišení není tak perfektní jako má Sony, ale stále dost dobrý pro spolehlivé zaostření. Aktivace funkce není automatická, ale tlačítkem.
Oly má hodně zajímavé řešení funkcí dotykového displeje pro LV. Ostřící bod lze posouvat prstem. Důležité je slovo posouvat, protože klepnutím prstu např. na obličej zobrazený na displeji spustíte automatickou expozici následující po zaostření na prstem označený bod. Celá akce proběhně ve zlomku sekundy.

Oba přístroje disponují elektronickým hledáčkem, který je naprosto vyhovující pro focení nejen ve dne, ale i za mizerných světelných podmínek. Pohyb ostřícího bodu se provádí na displeji LV a stejně umístěný bod ostření je pak i ve hledáčku. Funkce tracking objektu funguje spolehlivě. Neměl jsem možnost prověřit funkci při focení sportu nebo něčeho akčního v outdooru a tak se k funkci kontinuálního ostření v EVF nebudu nijak vyjadřovat.
H.

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
fakt
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1771
Registrován: 21 kvě 2012, 11:34
Bydliště: Písek

Re: EVF Olympus a Sony

Příspěvek od fakt » 04 říj 2012, 21:55

Japonsko je země, kde zítra znamená dnes.
K-1, K-30,
Sigma 35/1,4 Art, Pentax 70/2,4, Pentax 100/2,8, Pentax DFA 70-200/2,8
AF-540 FGZ II

Uživatelský avatar
bigfoot
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 963
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: mlecna draha
Kontaktovat uživatele:

Re: EVF Olympus a Sony

Příspěvek od bigfoot » 04 říj 2012, 22:45

povodne som si myslel, ze sa daco docitam.... docital som sa o hledacku....
...K10+K5...
a rozne serepeticky

Taurusek
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 121
Registrován: 26 led 2011, 02:02
Bydliště: MSK

Re: EVF Olympus a Sony

Příspěvek od Taurusek » 04 říj 2012, 22:51

EVF znamená Electronic viewfinder. Název vlákna je trochu nešťastný, taky jsem původně čekal nějaké info o EVF fotoaparátech

Uživatelský avatar
ďaur
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 107
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: EVF Olympus a Sony

Příspěvek od ďaur » 05 říj 2012, 05:27

hilda4sea:

mám dojem, že jsem někde četl info o hodně pomalém ostření u oly - je to tak?

hilda4sea

Re: EVF Olympus a Sony

Příspěvek od hilda4sea » 05 říj 2012, 07:51

to daur:

Nevím jak při sledování axiálně se pohybujících objektů. Pokud jsem měl možnost prověřit režimy při běžném focení chůze, otáčení, statické cíle - tak musím přiznat, že ostření bylo tak rychlé, že jsem ani nestačil postřehnout činnost zaostření (Oly uvádí 0,1 sekundy čemuž bych asi věřil). Mám bohaté zkušenosti s FF Canonem a objektivy L a musím přiznat, že subjektivně Oly ostří nejméně stejně rychle nebo rychleji. Na rozdíl od Canonu ovšem naprosto přesně, což je dáno použitou technologií. Elegantní na celé věci je i to, že se nemusím starat o FF/BF.
Oly a Sony měl seťák. Podle zkušeností majitele prý Oly s Leicou 25/1,4 ostří ještě rychleji, ale upřímě - moc si nějaké další zrychlení nedovedu představit.

H.

Uživatelský avatar
uray
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 812
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: EVF Olympus a Sony

Příspěvek od uray » 05 říj 2012, 09:04

ďaur píše:hilda4sea:

mám dojem, že jsem někde četl info o hodně pomalém ostření u oly - je to tak?
opak je pravdou, je to rychlík (můžu porovnat s Panasonic GH-2) akorát AF tracking není 100% . Důvodem je i to, že motorek AF v objektivu musí pohybovat měnšími čočkami. PanaLeica 25mm ostří opravdu rychle, ale zase je 2x větší a těžší než 20mm. Navíc oproti větším čipům je ostření přesnější i kvůli menší hloubce ostrosti.
Jinak el. hledáček je suprová věc - velikost obrazu, nastavení zvětšení (u Om-D je to 5x-14x) a nastavení jasu.

podotýkám, že se Sony nemám osobní zkušenosti (teda kromě krátkých zkoušek)

Uživatelský avatar
fulcrum29
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 12
Registrován: 25 dub 2012, 21:16

Re: EVF Olympus a Sony

Příspěvek od fulcrum29 » 05 říj 2012, 11:06

@hilda4sea
Ako polovicneho "Olympusaka" ma informacie okolo OM-D zaujimaju. Takze vdaka za Tvoje postrehy. Dufam, ze v dohladnom case sa mi podari osobne Olyho vyskusat...

hilda4sea

Re: EVF Olympus a Sony

Příspěvek od hilda4sea » 05 říj 2012, 16:39

Zkušenost s NEX 7 a Oly OM-D pro mne byla svým způsobem cesta za objevením Ameriky, protože jsem zjistil, že tyto dva modely posouvají pomyslnou laťku EVF do zcela nové dimenze. Nesnaží se za každou cenu napodobit optický hledáček SLR, to by ani nešlo. Podporují přednosti nové technologie tam, kde jim SLR se zrcadlem nemůže konkurovat.
Zejména Oly se mně osobně zdál technologicky "vyvinutější" a nabídka vysoce kvalitních objektivů m4/3 ještě více zvyšuje jeho atraktivitu. Některá skla mohou ostatní značky jen bledě závidět, nejen pro jejich špičkovou kvalitu, ale i pro zajímavé ceny.

Hilda

Odpovědět

Zpět na „Novinky a drby“