Pentax - drby a dalsi

Vše nové o čem se povídá a spekuluje...

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
matak77
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1643
Registrován: 31 črc 2012, 07:19
Bydliště: Příbram
Kontaktovat uživatele:

Re: Full frame Pentax

Příspěvek od matak77 » 24 pro 2012, 17:58

Ever-patient PENTAX :D

"Any photographer who says he’s not a voyeur is either stupid or a liar."
- Helmut Newton

Moje fotky na PFS

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
Pavel41
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 592
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Rakovnicko na chalupě

Re: Full frame Pentax

Příspěvek od Pavel41 » 24 pro 2012, 23:18

...anketa spokojenosti: Obávám se, že by musela být členěná podle konkrétních problémů - viz PentaxForums.com, kde svého času rozjeli např. problémy DA16-50SDM, nebo fleky na čipu K5 - zúčastnil jsem se v obou případech, shromáždila se obrovská databáze s/n - ale nedají se, myslím, vyhodnotit žádné závěry vůči značce jako takové: "osoba nezúčastněná" musí vyjeveně zírat na tolik průšvihů a nechápe, jak si někdo z těch lidiček vůbec může někdy koupit cokoliv od Pentaxu, a přispěvatelé skřípou zuby a jenom doufají, že "byli jsme před Hoyou a budeme i po Hoye" tehdy a dnes pak s nadějí sledují každý náznak zlepšení ... proto pochybuji, že se dá vymyslet nějaká smysluplná anketa o značce. Jak tam zapracovat třeba naši kratičkou debatu s Mikym? (btw - Miky, s tím lůzrem jsem ujel, ale podstatu jsi pojal dobře) Opravdu nejde jenom o počet reklamací, subjektivní/testovanou rychlost AF, přesnost AF a desítky dalších parametrů, ale ani o celkový dojem (jako v krasobruslení :) ). Protože já například docela dovedu pochopit bezmocný vztek třeba právě Čtvrtka zde, nebo Mikyho (i když to tak možná nevypadalo), jsem rád, že si focením nemusím vydělávat - ale při pokusu o objektivitu mne zarazila poznámka servismana o tom, že např. řada MZ se vyznačovala častou poruchou vyskakování interního blesku (sám mohu potvrdit u MZ-5, jinak skvělý stroj), jiným selhávalo zpětné převíjení... řekneš si: blbé pérko, nemůže být omluvou, že dnes je stroj přecpaný elektronikou a pravděpodobnost chybovosti je stokrát vyšší - ale začíná hlodat nedůvěra, že co když prostě na DSLR už Pentax nemá? A pořád doufáš ne v zázrak, ale že se objeví nový, dokonalý stroj, který Canikonu vytře zrak... nebo aspoň bude perfektně fungovat... sakra, jsem se rozepsal, sry končím. :)
Pavel

Uživatelský avatar
pether
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 100
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Beskid Slaski

Re: Full frame Pentax

Příspěvek od pether » 25 pro 2012, 08:01

Môžeš nám povedať ako vyzerá tvoja fotovýbava? Je podľa teba dôležité mať tú najdrahšiu výbavu, alebo je to nepodstatné?

Tu budem kruto otvorený - všetci čo si myslia, že fotografa robí telo za 4000€, tri L-kové sklá, ktoré si vybrali po mesačnom štúdiu parametrov a predražené nemecké svetlá klamú samých seba. Ja mám vyslovene amatérsku výbavu - keď mám niekde fotenie za účasti novinárov, tak každý z nich má lepší foťák ako ja. :-)

Používam svetlá českej produkcie - FOMEI, ktoré sú aj v katalógu výrobcu označené ako poloprofesional, ale na rozdiel od nemeckých slávnych značiek idú dva roky každodenne bez jedinej chyby a nutnosti servisu. A teraz asi hlavná pikoška - poslené dva roky som fotil na Canon 50D, čo je lepšia amatérska zrkadlovka a asi päť rokov mám jediný objektív - Canon 28-105, čo mi nechce nikto veriť. Asi pred dvomi mesiacmi som si kúpil Canon 5D mark II, ktorý ma baví hlavne možnosťou fotiť na vysoké ISO a využívať tak aj iné zdroje svetla ako samotné flashe, čo úplne mení možnosti kreativity pri fotení. Toto je jediná vec - použiteľné vysoké ISO - kde uznávam, že technika má vplyv na výsledok, inak nie.

http://www.ephoto.sk/fotoscena/rozhovor ... tin-bucek/
fuji xt1-samyang 12/2-fujinon 23/1,4-pentax 50/1,7-pentax 135/3,5-fujinon 50-230
http://www.zapadakof.cz

Uživatelský avatar
Side
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 168
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Blansko

Re: Full frame Pentax

Příspěvek od Side » 25 pro 2012, 09:00

smazana citace predchoziho prispevku ... admin

Naprostý souhlas, Benjamin kanárek přešel z K20 na K5 http://benjaminkanarek.com/book-1/
Pentax K-m, sigma 24-70 3,5-5,6 UC

Uživatelský avatar
JP3112
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 486
Registrován: 07 čer 2012, 21:17

Re: Full frame Pentax

Příspěvek od JP3112 » 25 pro 2012, 11:22

pether: Já bych si třeba nekupoval ff kvůli lepšímu výkonu na high ISO, což má moje K-5 myslím dostačující, stejně když z toho chci kvalitní velkou fotku tak beru stativ (řadím se mezi pixel-peepery, přiznávám). Mimo jiné s APS-C nikdy nedosáhneš stejné perspektivy jako na ff, a já mám ověřeno, že mi vyhovují určitá ohniska dokonale na ff z filmu, těžko se je potom snažit nahradit s jiným formátem. Úplně nejdůležitější je pro mě malá hloubka ostrosti, která se dá s větším formátem dosáhnout. Tam klidně při ohnisku 20 s clonou 2.8, i 4 lze dosáhnout ostré části obrázku a pak velmi jemného přechodu do neostrosti, ale patrného i při takto širokém ohnisku. Abych dosáhl stejné věci na APS-C, tak bych potřeboval cca 13mm a světelnost kolik, 2, 1.8? a musel by ten objektiv při této být ostrý, což není snadná věc u tak širokého ohniska. Navíc perspektiva by se úplně změnila. To je pro mě hlavní důvod pořízení případně FF. V poslední době navíc zjišťuji, že světelnost a použití malé clony je u krátkých ohnisek daleko klíčovější než u těch delších.

Píšeš že není důležité pečlivě vybírat skla a kupovat ta dražší (=kvalitní). Opět si dovolím ti oponovat. Když přesně vím, na co to sklo chci (perfektní kresba do rohů, plochá rovina zaostření, velká světelnost a přitom malá CA, ostré a pěkný bokeh), tak mi ho zadarmo rozhodně nikdo nedá. A pokud takových skel je víc, tak když už investuji velké peníze, tak samozřejmě chci, abych je investoval co nejlépe, ne? Tak musím vybírat. Samozřejmě s vědomím, že se budou od sebe lišit málo nebo vůbec, ale chci z toho mít dobrý pocit, tak nevezmu první co uvidím a něco si o nich zjistím.

Jinak ale se svou K-5 vesele fotím veškeré kýče co mě napadnou :) a chybí mi spíš pokrytí ohnisek než ultradrahé objektivy (eLkový skla vypadají hnusně :D a jsou přeceňovaný ). Spokojené Vánoce a úspěšný nový rok přeju :wink:

Uživatelský avatar
Mara42
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 476
Registrován: 10 bře 2011, 19:55

Re: Full frame Pentax

Příspěvek od Mara42 » 25 pro 2012, 12:05

miky, vadilo by ti poslat mně PM s nějakou tvojí tvorbou? :) Jsem už nějakou dobu zvědavej a teď jsem se troufl zeptat.

Uživatelský avatar
Ladin
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 412
Registrován: 10 kvě 2012, 09:33
Bydliště: Krnovsko

Re: Full frame Pentax

Příspěvek od Ladin » 25 pro 2012, 12:39

Asi budu kacíř a za to mě upálíte tak, jako Jana Husa.
Ono je docela možné, že Pentax klasické zrcadlovky vymazlil do vysokého standartu ve své K-5 (II/IIs), a proto nehodlá tuto povedenou řadu kanibalizovat nějakým FF. Bylo by řešení odlehčit střední formát 645D a z tohoto udělat FF??
Musel by Pentax tvořit nové objektivy pro FF, nebo si vystačí s některými dnes vyráběnými na bajonet K??
Nebo použije objektivy z řady 645???
Pentax dnes svou středoformátovou 645D má v kapse něco, co jeho hlavní konkurenti Canon, Nikon, Sony zatím nedělají. Nechci spekulovat o tom, jak moc blízko/daleko jsou výstupy z foťáků FF a 645D.

Sečteno a podtrženo.
V této chvíli se pro Pentax jeví projekt FF jako zbytečný a těch pár uživatelů, kteří přejdou k FF konkurenci ho ekonomicky nezachrání. Aleeeee vývoj jde kupředu, ceny FF každoročně padají a ono se za 5-7 let ukáže, že zrcadlovky budou pro zákazníky tam, kde jsou dnes nějaké solidnější kompakty a na místě dnešní K-5 bude FF. Zářný příklad jsou dnes mobilní telefony. Tak nějak dopadnou za pár let i FF zrcadlovky - bude to zboží dostupné pro mnohem více lidí.
Pentax musí obsadit FF. Toto je jeho bitevní pole, kde sehraje boj o přežití.
Pentax: DA 18-55ALII, DA 35/2,4 , DA 50/1,8 , FA 28-105, FAJ 75-300, DA 55-300, M50/1,7, Tamron (A14) 18-200, Tamron (A16) 17-50, blesky Metz 36+58, Pentax K-s2

Uživatelský avatar
Klingo
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1688
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Považská Bystrica

Re: Full frame Pentax

Příspěvek od Klingo » 25 pro 2012, 16:52

V prvom rade,nedá sa s apbolútnou istotou povedať,že pre fotografovanie nieje nutná drahá technika.Pravda,nemusí človek už v dnešnej dobe fotiť zrovna polmilionovou stenou,lenže ani canonom 1100.Takisto nemusíš mať zrovna caizove sklá,ktoré sú možno aj 10x drahšie ako originál pentax,ale niektoré parametre,ako malá svetelnosť,ostrosť a pekný bokeh sú pre dobrú fotografiu nutnosťou.
Prečítal som si a pozrel fotky z odkazu na fotografa žijúceho v prahe-nech sa nikto nehnevá,ale ja by som za také fotografie nedal ani cent.Totálne bez nápadu,tuctová práca na ktorú naozaj stačí kompakt.To že sa to akože predáva,nieje dielom fotografa.Ak budem mať frajerku topmodelku a budem sa pohybovať v tých správnych kruhoch,úspech je takmer zaručený.Pripomeniem aj prípad známeho slovenského speváka"fotografa",ktorý rozdáva svohu knihu kade sa dá.Akonáhle ale urobil prvú fotografiu na súťaži českej modelingovej súťaži,vyrazili ho a najali skutočného prifesionálneho(domáceho)fotografa.Taktiež z jednej slovenskej superfotografky sa vykľula dcéra známeho herca,ktorý jej vodil do ateliéru kolegov na fotenie.To sa potom lahko rozbieha kariéra.
Ja sám som sa presvedčil,že čím som mal drahšiu techniku,tým menej dobrých fotiek som urobil.Hlavne som sa zbavil zoomov a radšej nakúpil pevné svetelné sklá.Tu by som rád podotkol,že aj pri apsc sa dajú objavovať nové perspektívy,nepotrebujem na to nutne ff telo.Iba proste zoomovať nohami a viac pri fotení myslieť.Nemyyslím si,že by kôli malej hĺbke ostrosti bolo tiež nutné ff telo.Taká 85/1,4 samyang či sigma je ostrá na plnej diere a pri portréte je hĺbka ostrosti tak malá,že clona 1,4 je prakticky nepoužiteľná.No a širokouhlé svetelné objektívy sú poľa mňa úplná zvrátenosť.Ale komu nieje rady,tomu nieje pomoci.Nech si každý fotí čím chce,ak bez ff tela nemôže prežiť,má na výber konkurenciu .
Fuji X-T1, XE3 + 16,23,35,56,85,135 mm a vybavený ateliér

bOB_iK
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 34
Registrován: 11 dub 2011, 20:24

Re: Full frame Pentax

Příspěvek od bOB_iK » 25 pro 2012, 19:46

Moja úvaha:
Osobně nevidím jediný důvod, proč by Pentax neměl vydat FF tělo. Technologii i prostředky nato má, bohaté zkušenosti ikdyž z kinofilmové éry taky, toš jedině snad, že by mu SONka odmítla prodat čipy, což vzhledem ktomu, že přavděpodobně její vinou Tamron upustil od výroby nových skel pro K bajonet tak není uplně zanedbatelná možnost. Ale pokud se ta situace začíná vyvíjat tak, že se bude pomalu a jistě v poloprofi třídě od APS-C upouštět a přecházet na FF který půjde s cenou rapidně dolů během následujích pár let, tak Pentaxu ani nic jinačího nezbyde a myslím si, že to pro něho bude ve výsledku levnější a víc se mu přechod na FF oplatí s výhledem do budoucna, kdy by se cena FF/APS-C vyrovnala a Pentax by neměl v konkurenčím boji co nabídnout navíc. APS-C pravděpodobně zanikne a jeho místo částečně nahradijů bezzrcátka s menšíma čipama apod. hybridy. Kdyby to tělo mělo stát 30tis - (samozřejmně že socka verze FF) - nepotřebuji superrychlý AF, stačí mně tam Safox X, 11bodu - stejnak fotím většinou na střed, tělo a ovládání K-5/7 - prostě takový vstupní základ do FF scény. Od přechodu bych si sliboval hlavně změnu úhlu záběru, hloubky ostrosti a celkového zlepšení fotek. Stím jde ruku v ruce větší rozlišení/lepší iso (mám K-7). FF objektivy, kterýma bych ho krmil mám už ted a bohatě bych si vystačil se dvěma. Takže zbylé bych mohl prodat a ještě bych na tem vidělal :) . A nečekám, že to bude hned ale myslím, že do 3let, by tu FF tělo i s pár objektivy být mohlo.
Co se týká objektivů, tak se prý tedkom pracuje na 70-200 2.8 která by měla mět na délku 300mm což bude teda pěkná obluda :D a pak mu stačí oprášit nějaké starší skla z minulosti doplněné o moderní featchurky (Af, povlaky, něco na způsob dnešní 50 Da 1.8) a na jejich zavedení do výroby bude mít dostatek času.
A navíc bude mít "eso" v rukávu v podobě středního formátu - porovnání třeba zde: http://www.pentaxforums.com/reviews/nik ... ction.html a http://www.ephotozine.com/article/penta ... iewe-15653 . Ale jeho využití vidím pouze pro profi-scénu a jako marketing, na normální focení pro nás smrtelníky to není. A jeho využití v boji proti FF nevidím jak reálné, už jenom zdůvodu nekompatibility/ceny objektivů a poněkud větších rozměrů.
Fotím už pár let a Pentax sem si zamiloval a neměnil bych, ikdyž kolikrát uvažuju, jestli bych se u konkurence neměl líp, že ostatním to dá měň práce než mně :) ale dycky po vychladnutí hlavy zostávám věrný. Pentax není dokonalý, má furt stále co zlepšovat - třeba bych uvítal DC motorky v každém objektivu, přece jenom ten hluk je trošku obtěžující v určitých situacích. Když bych měl snad někdy přejit, tak jedině na FF protože pro mě nemá konkurence v APS-C třídě nic důležitého navíc. A to včetně objektivů. Jako náročný amatér bych si vybral u každé značky a stejně ve výsledku to není o technice a vybavení ale o fotografovi samotném.
Přeju Dobré světlo.

Uživatelský avatar
JP3112
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 486
Registrován: 07 čer 2012, 21:17

Re: Full frame Pentax

Příspěvek od JP3112 » 25 pro 2012, 20:26

Klingo: Sigma a Samyang ale nejsou Pentax. A proč sigma vyrábí samé zvrácenosti f1.4 v širších ohniscích a lidi nad tím slintají jak vzteklí? Proč Zeiss vyrobil Distagon 15/2.8?

Uživatelský avatar
pether
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 100
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Beskid Slaski

Re: Full frame Pentax

Příspěvek od pether » 25 pro 2012, 20:35

Tak hlavne me foceni bavi a je to pouze muj konicek,relax))kdybych se mel stresovat ,tim ze mi fotak neostri na beziciho cokla,nebo podobne hovadiny, tak se na to ...... a jdu radsi na hriby.))

Zivim se stavenim baraku a kdyz kupuju svuj vercajk ,tak je to vzdycky pouze profi trida HILTI,PROTOOL a neresim kolik to stoji ,protoze ty veci se mi vrati nekolikrat na kazde zakazce.
Proto nechapu brek amateru na tomto a jinych forech ,kteri si kupujou amaterskou techniku a ocekavaji od ni profi vykony.
fuji xt1-samyang 12/2-fujinon 23/1,4-pentax 50/1,7-pentax 135/3,5-fujinon 50-230
http://www.zapadakof.cz

bazi_77
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 54
Registrován: 14 úno 2011, 21:52

Re: Full frame Pentax

Příspěvek od bazi_77 » 25 pro 2012, 20:43

To JP3112: jak se mění perspektiva na FF oproti APS-C?

Uživatelský avatar
Ladin
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 412
Registrován: 10 kvě 2012, 09:33
Bydliště: Krnovsko

Re: Full frame Pentax

Příspěvek od Ladin » 25 pro 2012, 22:54

Pokud si někdo z vás přečetl tuhle vánoční zprávu, tak je tam zmínka o nějakém překvapení od Pentaxu na jakési výstavě. Myslíte, že se bude jednat o kompakt, nebo to bude něco většího? Rozumím tomu správně?

http://www.pentaxforums.com/news/merry- ... -2012.html
Pentax: DA 18-55ALII, DA 35/2,4 , DA 50/1,8 , FA 28-105, FAJ 75-300, DA 55-300, M50/1,7, Tamron (A14) 18-200, Tamron (A16) 17-50, blesky Metz 36+58, Pentax K-s2

Uživatelský avatar
Side
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 168
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Blansko

Re: Full frame Pentax

Příspěvek od Side » 26 pro 2012, 12:03

Smazána citace předchozího příspěvku. Prosím necitujte přímo předchozí příspěvek (viz. Pravidla). Admin

no tak už se to provalilo..., je tu FF s bajonetem sigma.
Pentax K-m, sigma 24-70 3,5-5,6 UC

Uživatelský avatar
Jan67
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1209
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Praha

Re: Full frame Pentax

Příspěvek od Jan67 » 26 pro 2012, 14:34

Side, Ladin : chlapci, nesmíte tolik hulit :D
Jan67

Odpovědět

Zpět na „Novinky a drby“