Pentax - drby a dalsi

Vše nové o čem se povídá a spekuluje...

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
marian_r
Sponzor PFS
Sponzor PFS
Příspěvky: 809
Registrován: 16 led 2017, 13:02

Re: Pentax - drby a dalsi

Příspěvek od marian_r » 12 říj 2018, 09:11

Odporúčam prečítať prvý príspevok:
https://www.pentaxforums.com/forums/16- ... arned.html

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
Dawe
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 31
Registrován: 19 dub 2013, 19:52
Bydliště: Hôrka
Kontaktovat uživatele:

Re: Pentax - drby a dalsi

Příspěvek od Dawe » 12 říj 2018, 09:23

Dobrý deň,
som taký tichý "poslucháč" pentaxfriends stránky, veľmi tu neprispievam, čo ma aj kúsok mrzí a časom sa to možno zmení. Nechcem písať menovite alebo sa nejako moc vyjadrovať ku konkrétnym príspevkom ale ja osobne na tento web chodím najmä preto, že je o Pentaxe.
Kedysi keď som fotografoval na canon/nikon a sledoval ich weby tak isto boli dosť jednostranné. Nevadilo mi to, nevadí mi to ani tu.
Kúsok mi vadí celkovo to smerovanie fotografie vo svete a to , že ľudia stratili schopnosť sebakritiky a fotografia sa pomaličky mení, ale to je zase na inú debatu.
Všetci vieme, aké má pentax výhody/nevýhody, takže ak tu niekto príde si honiť ego v tom čo je lepšie , pridanú hodnotu to nemá žiadnu. Na čo takýto príspevok? Aby som si vyhonil ego a "ospravedlnil" pred sebou svoju kúpu/zmenu systému a pod.?
Stále je fotoaparát len nástroj, lopata ... samozrejme sú lepšie, sú aj horšie ale máme pentax prečo? Že nám ho niekto nanútil? Niekto nás chytil pod krk a kázal nám niečo kúpiť? Či už Fuji, Pentax , sony atď.?
Takže nechápem týchto haterov na čo je toto všetko dobré.
Všetci máme radi svetlo, je len na nás ako ho dokážeme zachytiť, ako ho vnímame a cítime. Čím ho zachytíme, no tým, čo sa nám v danej chvíli "hojdá" na krku.
Osobne sledujem aj zahraničné weby , fóra a momentálne aj GR má na sociálnych sieťach vlastnú komunitu, oplatí sa vidieť tieto fotografie. Veľmi sporadicky sa tam objaví niečo od FUJI, je to naozaj skôr o GRku a nevadí mi to.
Takže budme kamaráti, foťme si tým čo máme po ruke, veď nám ide o dobré svetlo nie? :)

Uživatelský avatar
fakt
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2471
Registrován: 21 kvě 2012, 11:34
Bydliště: Písek

Re: Pentax - drby a dalsi

Příspěvek od fakt » 12 říj 2018, 09:28

Dobrá - vrátím diskusi k tématu "drby a další".
Jindras pořádá 25.10. další Pentax sraz u sebe na Sázavě. Je tam možnost ubytování. Ve dne půjdeme na nějakou fotoprocházku a večer se budeme věnovat non-klávesa diskusi u piva. Všichni jste srdečně zváni. Jen poprosím, aby jste se u Jindrase přihlásili (jídlo, nocleh). Sám vezu jednoho Nikoňáka, takže bude k vyzkoušení jeho D 810 + nějaká Tamron bižuterie.
K-1, K-30,
Sigma 35/1,4 Art, Pentax 70/2,4, Pentax 100/2,8, Pentax DFA 70-200/2,8
AF-540 FGZ II

Uživatelský avatar
Dawe
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 31
Registrován: 19 dub 2013, 19:52
Bydliště: Hôrka
Kontaktovat uživatele:

Re: Pentax - drby a dalsi

Příspěvek od Dawe » 12 říj 2018, 09:28

A keď už sme v sekcii klebiet tak čo hovoríte na toto?

Kód: Vybrat vše

https://photorumors.com/2018/10/04/rumors-the-next-zenit-camera-could-be-based-on-a-pentax-dslr/
Mohol by byť z toho slušný finančný balík pre Pentax/Ricoh na ďalší výskum/vývoj/výrobu ...

Uživatelský avatar
fakt
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2471
Registrován: 21 kvě 2012, 11:34
Bydliště: Písek

Re: Pentax - drby a dalsi

Příspěvek od fakt » 12 říj 2018, 09:43

Zenit Petrohrad letos ušetří na platu Ilji Kovalčuka poměrně významnou sumu. Díky tomu se opravdu můžeme těšit na něco nového.
K-1, K-30,
Sigma 35/1,4 Art, Pentax 70/2,4, Pentax 100/2,8, Pentax DFA 70-200/2,8
AF-540 FGZ II

st.
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 351
Registrován: 23 led 2017, 12:34

Re: Pentax - drby a dalsi

Příspěvek od st. » 12 říj 2018, 13:26

hilda4sea píše:Může mi prosím někdo vysvětlit uživatelskou výhodu OVF ve srovnání s EVF (moderní verze s obnovovací frekvencí 100+ a rozlišením 3mega+). Chápu to ještě u průhledového hledáčku, kde je snadná/drahá konstrukce, ale s hranolem? Podle šetření Fuji jen malé procento majitelů řady X-Pro používá oba typy hledáčku. Velká většina používá EVF.
Býval jsem velkým skeptikem vůči EVF, ale objektivně musím uznat, že dnešní top modely MLC mají takové parametry, že OVF by byl krok zpět.
Uživatelská výhoda? Kdo ji určuje? Tvá uživatelská výhoda musí být i má (když to uznáváš "objektivně")??

Nemůže být shoda v akceptování "duševního procesu" - jak o něm zde píše starší profesionál, když už tě nezajímají zdejší osobní preference? (samozřejmě, taky mě nezajímají osobní preference mnoha zdejších přispěvatelů...)

https://www.diyphotography.net/ovf-vs-e ... ifference/

Dawe: kterou komunitu GR máš na mysli? Rád bych se podíval, dívat se ne svět přes 28mm ekv. se pořád učím, dřív to pro mě bylo taková hluchá ohnisková vzdálenost :)

Uživatelský avatar
Dawe
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 31
Registrován: 19 dub 2013, 19:52
Bydliště: Hôrka
Kontaktovat uživatele:

Re: Pentax - drby a dalsi

Příspěvek od Dawe » 12 říj 2018, 13:36

st. píše:
hilda4sea píše:Může mi prosím někdo vysvětlit uživatelskou výhodu OVF ve srovnání s EVF (moderní verze s obnovovací frekvencí 100+ a rozlišením 3mega+). Chápu to ještě u průhledového hledáčku, kde je snadná/drahá konstrukce, ale s hranolem? Podle šetření Fuji jen malé procento majitelů řady X-Pro používá oba typy hledáčku. Velká většina používá EVF.
Býval jsem velkým skeptikem vůči EVF, ale objektivně musím uznat, že dnešní top modely MLC mají takové parametry, že OVF by byl krok zpět.
Uživatelská výhoda? Kdo ji určuje? Tvá uživatelská výhoda musí být i má (když to uznáváš "objektivně")??

Nemůže být shoda v akceptování "duševního procesu" - jak o něm zde píše starší profesionál, když už tě nezajímají zdejší osobní preference? (samozřejmě, taky mě nezajímají osobní preference mnoha zdejších přispěvatelů...)

https://www.diyphotography.net/ovf-vs-e ... ifference/

Dawe: kterou komunitu GR máš na mysli? Rád bych se podíval, dívat se ne svět přes 28mm ekv. se pořád učím, dřív to pro mě bylo taková hluchá ohnisková vzdálenost :)
Čo sledujem tak sú to:
GR OFFICIAL

Kód: Vybrat vše

https://www.grblog.jp/en/

Kód: Vybrat vše

https://www.facebook.com/GR.RICOH/

Kód: Vybrat vše

https://www.facebook.com/groups/RicohGR/?ref=br_rs

Kód: Vybrat vše

https://www.facebook.com/groups/523920400988982/?ref=br_rs
alebo Twitter link:

Kód: Vybrat vše

https://twitter.com/GR_RICOH_GLOBAL

maik
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 422
Registrován: 17 říj 2017, 19:20

Re: Pentax - drby a dalsi

Příspěvek od maik » 12 říj 2018, 13:39

st.: Přečetl jsem si ten článek v odkazu a velmi mě pobavil příspěvek v diskusi, který ho, myslím, hezky vystihuje :D
"I'm glad I met my wife before EVFs would have made finding love impossible."

st.
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 351
Registrován: 23 led 2017, 12:34

Re: Pentax - drby a dalsi

Příspěvek od st. » 12 říj 2018, 13:55

:D

Dawe: dík!

Uživatelský avatar
hilda4sea
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2610
Registrován: 12 led 2013, 13:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Pentax - drby a dalsi

Příspěvek od hilda4sea » 12 říj 2018, 14:52

cport:

Asi bychom si rozuměli. Mám mechanické hodinky z roku 1973, plesnivé sýry byly vždy mojí láskou a dobrá těžká (obvykle drahá) vína také. Mám rád rodinné, staré šestiválcové BMW.

kritici:

Svým příspěvkem jsem nechtěl nikoho provokovat a hlavně ani srovnávat EVF vs OVF. To by bylo o ničem. Doufal jsem, asi marně, ve věcné vysvětlení, kdy jako uživatel ocením výhodu hybridního hledáčku DSLR. Kdy = za jakých okolností. Na tom není nic provokativního. Já si to nedovedu představit a jak jsem poznamenal, možná špatně, si myslím že vyšší cenu nevyváží přidaný užitek.
Jediná věcná reakce byla od lennyla ostatní v tom viděli jakýsi útok na Pentax.
XT3; XF 23; XF 56; XF 16-55; XF 50-140; Samy 8/2,8
http://www.foto-baburek.cz

MaraM
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 398
Registrován: 27 úno 2013, 10:29

Re: Pentax - drby a dalsi

Příspěvek od MaraM » 12 říj 2018, 17:04

Jak chceš ocenit výhody něčeho, co je sotva na papíře. Pentax docela umí využít běžné věci netradičně, např. stabilizátor čipu využil na řadu dalších funkcí. Třeba využije hybridní hledáček na zobrazení rozšířené reality úplně jinak, než jen na zvýraznění hran při manuálním ostření. Nebo třeba zjistí, že je to slepá ulička a žádný takový foťák nebude.

Tys ale opakovaně, v několikátém vlákně po sobě, oznámil, že si spokojený s EVF a nic jiného ti nedává smysl.
"Padám, padám, tento boj jsem prohrála, odcházím čestně. Miluji tuto zem, miluji tento lid, budujte mu blahobyt. Odcházím bez nenávisti k vám" M.H.

Uživatelský avatar
hilda4sea
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2610
Registrován: 12 led 2013, 13:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Pentax - drby a dalsi

Příspěvek od hilda4sea » 12 říj 2018, 19:06

Ano jsem spokojený s EVF, ale to neznamená, že nemám zájem o novinky a že se nenechám rád zasvětit do jiných pohledů na věci kolem mně. Jen jsem prostě přemýšlel, jak bych v praxi využil hybridní hledáček DSLR a nepřišel jsem na nic co by vyvážilo nepochybně vyšší cenu foťáku. Tak jsem se zajímal o pohled ostatních.

Bohužel mám nálepku zaslepeného Fujisty a nikdo nevezme v potaz, že se stejnou měrou zajímám o další systémy, jako např. originálně řešený D500 s jeho AF tuningem, nebo Sony s různými udělátky pro adaptování objektivů třetích výrobců. A určitě se budu snažit blíže seznámit s trikem FF Canonu MLC s jeho více jak pětitisíci ostřících bodů.

Můj vztah k Pentaxu je složitý, protože K5IIs byl z mého pohledu jeden z nejlepších Pentaxů moderní éry. Nakonec jako bazarovka je dost vzácný, stejně jako byl K100D Super (ten jsem měl také). Ani s AF to nebylo tak hrozné jako s předchozí K5, ale omezený výběr objektivů byl nakonec tím spouštěčem mého návratu ke Canonu (6D). Fuji přišlo až pak a delší dobu jsem měl oboje, protože jsem k Fuji neměl až takovou důvěru a také jsem hned nepochopil, že s tím nemohu zacházet jako s DSLR.
XT3; XF 23; XF 56; XF 16-55; XF 50-140; Samy 8/2,8
http://www.foto-baburek.cz

Uživatelský avatar
mnx
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 48
Registrován: 29 zář 2012, 04:25

Re: Pentax - drby a dalsi

Příspěvek od mnx » 12 říj 2018, 22:14

Výhody OVF - třeba že si přes něj můžu scénu nanečisto komponovat i při vyplém foťáku. Velká výhoda třeba pro krajináře (najít vhodnou scénu trvá někdy dost dlouho a varovná kontrolka baterie bývá frustrující).
A jak už tu zaznělo - po celodenním sledování telefonu/monitoru/tv/chytrých hodinek/displeje v autě a nevím čeho ještě, je pohled do OVF balzámem pro oči i duši ;) Vyvážení bílé stačí zkontrolovat občas přes LV, přepalům se po zkušenostech dá vyhnout.. pro mě je jediná výhoda EVF focus peaking.
K-1, K-5IIs, K-5, Panasonic GX9, Sigma DP2X, Samyang 135/2.0, Samyang 85/1.4, Irix 15/2.4, DA-35/2.4, Sigma 10-20/4-5.6, M-50/1.4, M-400/5.6, O-GPS1, hafo seťáků a starých skel, asi 5 analogových Pentaxů

Uživatelský avatar
hilda4sea
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2610
Registrován: 12 led 2013, 13:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Pentax - drby a dalsi

Příspěvek od hilda4sea » 12 říj 2018, 23:11

mnx:

Výhody/nevýhody OVF vs EVF jsou známé a zřejmé, tím nemá cenu se zabývat. Moje otázka se týkala využití výhod/nevýhod hybridního hledáčku DSLR.
XT3; XF 23; XF 56; XF 16-55; XF 50-140; Samy 8/2,8
http://www.foto-baburek.cz

Uživatelský avatar
mnx
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 48
Registrován: 29 zář 2012, 04:25

Re: Pentax - drby a dalsi

Příspěvek od mnx » 13 říj 2018, 10:08

Já myslím, že jsem se k tomu vyjádřil už jasně. Za sebe bych viděl jako největší výhodu využití focus peakingu, bez toho abych se stal vězněm EVF only přístroje. Další fičurky jako histogram a různá infa by byly také hezké, ale zase ne tak důležité.
Myslím, že na tohle téma jsme tu už nedávno diskutovali, a ano - znám principy jak OVF tak EVF zobrazování.
Nicméně to co objevilo jako patent, je zatím pouze patent, a nevíme vlastně pořádně, jako to bude fungovat, a jestli to vůbec Pentax uvede, a také kdy.
A nezlobte se na mě, ale další důvod proč nechci EVF, jsou současná těla s pro mě hrozivou ergonomií. Raději budu ještě léta používat K-5IIs, a možná si v blízké době pořídím K-1(II), která se mi v mých lopatách držela fantasticky. Vlastně kromě výjimky - Panasonic FF, který uvedli na Photokině (to jsem nedržel, jen viděl na fotkách a videích).
K-1, K-5IIs, K-5, Panasonic GX9, Sigma DP2X, Samyang 135/2.0, Samyang 85/1.4, Irix 15/2.4, DA-35/2.4, Sigma 10-20/4-5.6, M-50/1.4, M-400/5.6, O-GPS1, hafo seťáků a starých skel, asi 5 analogových Pentaxů

Odpovědět

Zpět na „Novinky a drby“