Nokia 808

Vše nové o čem se povídá a spekuluje...

Moderátor: Moderátoři

Uživatelský avatar
miky_lbc
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2277
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Nokia 808

Příspěvek od miky_lbc » 27 úno 2012, 19:29

Jen tak mimochodem... dneska Nokia představila 41 MPX fotomobil. Síla co?

Prvotní pobavený úsměv na tváři jsem ale vyměnil za uznalé pokývnutí, protože tohle je na mobil v kapse dost slušnej výsledek a až to bude v nějakém pro mě rozumném telefonu, určitě si to rád pořídim.

http://digiarena.e15.cz/UploadedFiles/797280951.jpg

A proč to píšu tady? Protože to je jen další důkaz toho, že APS-C má před sebou spoustu a spoustu potenciálu a možná přijde i doba, kdy velikost čipu nebude pro obrazovou kvalitu parametrem číslo 1.

Protože když se dá tohle narvat dneska do levného mobilu. Tak za 5 let tu mohou být APS-C, kde bude nějakej 12ti jádrovej procesor s 12x3,5Ghz skládat a přepočítávat ze 180 MPX záznamu třeba dnešní 16 MPX fotky. Ovšem v kvalitě nad dnešníma FF profi dělama.

Nechme se překvapit...

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
miky_lbc
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2277
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Nokia 808

Příspěvek od miky_lbc » 27 úno 2012, 20:32

Díky adminovi... byť teda doufám, že se tu diskuze o nové Nokii moc nerozvine :-).

Nechtěl jsem být OT. Ale já v tomhle vidím jasnou trendovou souvislost. Mnoho lidí (včetně mě) si dříve mysleli, že prostě fyzika je fyzika a tak jediná cesta vede k FF. Jenže dneska se ukazuje, že to tak nutně být nemusí. Fyzika je stále fyzika, ale pokrok a výpočetní možnosti stále posouvají možnosti dál.

A zdá se, že jednou přijde doba, kdy bude (i pro velmi náročné uživatele) dostatečná kvalita z čipů o moc menších než dnešní APS-C.

Viz tahle Nokia... jakkoliv se může zdát 41 MPX mobil jako nesmysl, tak tohle zařízení celkem hlavu a patu má.

A opravdu reálně si myslim, že tohle je cesta, která brzy pronikne i do zrcadlovek ML systémů. Částečně jsem o tom mluvil a předpovídal jsem to tu už před několika lety. Jakkoliv se to ještě nedávno zdálo nesmyslné, tak ná velmi pravděpodobně brzy čekají APS-C těla s rozlišením 30,40 a možná i více MPX. A s vhodným přístupem to může být upgrade.

Uživatelský avatar
BenaCZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 2201
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Kontaktovat uživatele:

Re: Nokia 808

Příspěvek od BenaCZ » 27 úno 2012, 21:40

Obrazova kvalita je jedna vec. Ta se dohanet da pokrokem. Druha vec je mala HO. To proste s malym cipem neudelas nikdy. Tam plati to fyzika je fyzika. Jen velmi malo lidem tady K-5 se svym rozlisenim a nizkym sumem nestaci. Ale na portrety je podle me FF proste lepsi ...
Pentax K5II; Pentax 15/4 ltd; Pentax 21/3,2 ltd; Pentax FA35/2; Pentax 55/1,4; Pentax 50-135/2,8

lto
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 334
Registrován: 28 čer 2011, 15:53
Bydliště: Bratislava

Re: Nokia 808

Příspěvek od lto » 27 úno 2012, 22:48

Ale FF je predsa hlavne o fyzike hlbky ostrosti .. proste velky snimac = prislusne velke ohnisko = prislusna mala HO. Uhol zaberu vs hlbka ostrosti vs clona, o to ide,nie ? Stredoformat dtto este viac. Akurat nevyhoda su vacsia skla a hlavne velky snimac digitalny je velmi drahy :(
Pentax K-x, Lumix FZ18, Olympus E-PL1

Uživatelský avatar
elho_cid
Admin
Admin
Příspěvky: 3645
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Prácheňsko a Praha

Re: Nokia 808

Příspěvek od elho_cid » 27 úno 2012, 23:38

Malá HO? Jako že 55/1.4 ti nestačí? Měl sis od Marka koupit tu f1,2. Každopádně já jsem s FA*85 spokojený, spíš ji přicloňuju tak na f2,4.
NAvíc Lytro už umí technologickým trikem řešit i tohle.
BTW Nokia 808 se mi líbí moc a Symbian ve verzi Belle není špatný systém. A po Belle mají přijít minimálně 2 další ještě rozkošnější děvčata. Vypadá to, že si po 5ti letech půjdu pro nový mobil. :D

Uživatelský avatar
BenaCZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 2201
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Kontaktovat uživatele:

Re: Nokia 808

Příspěvek od BenaCZ » 27 úno 2012, 23:57

Mala HO hlavne u sirsich ohnisek. 55/1,4 je v prepoctu cca 85 coz je dost. Kdyz bych chtel delat portrety na sirsi ohnisko cca 35 na FF, pak to mam na cropu cca 24mm. No a tam uz je ten rozdil vyrazny. Vyhoda takovych portretu je obsazeni velke casti okoli do snimku, coz se mi libi.

btw HO u 55 na plnou diru pri fotce nalezato,kdyz tam chces mit celou postavu, je pomerne dost velka. To musis fotis z docela velky dalky...
Pentax K5II; Pentax 15/4 ltd; Pentax 21/3,2 ltd; Pentax FA35/2; Pentax 55/1,4; Pentax 50-135/2,8

Uživatelský avatar
yoli
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 704
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Nokia 808

Příspěvek od yoli » 27 úno 2012, 23:58

Kto si raz čuchol k androidu, nevráti sa k nokii, aj keď 10rokov mal len nokie :)
Ito určite narážal na skoro žiadnu hlbku pri tej nokii, kde aj 1000Mpx nespraví hlbku. Nová rada HTC ONE X a S má f2.0, čo asi nie je veľký rozdiel k súčastným f2.8, no asi troška tušia o čom je fotografia :)

Uživatelský avatar
elho_cid
Admin
Admin
Příspěvky: 3645
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Prácheňsko a Praha

Re: Nokia 808

Příspěvek od elho_cid » 28 úno 2012, 00:30

BenaCZ: Pro ten účel mám FA*24, i když samozřejmě oproti 35/1,4 na FF je to horší. Mě to ale kupodivu stačí.
yoli: Taky jsem uvažoval o Androidu, ale co, kromě MHDroidu je na Symbian všechno, co bych si chtěl na telefon nainstalovat.

Uživatelský avatar
yoli
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 704
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Nokia 808

Příspěvek od yoli » 28 úno 2012, 00:44

Čo by si chcel....... ani netušíš, čo všetko sa dá :)
Jediné čo mi zo starej 5800 chýba je hardwarové tlačidlo foťáku a troška lepšia optika od CZ.

Uživatelský avatar
elho_cid
Admin
Admin
Příspěvky: 3645
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Prácheňsko a Praha

Re: Nokia 808

Příspěvek od elho_cid » 28 úno 2012, 01:24

Ale jo, tuším co se na Androidu dá. Ale to se na nových Symbianech dá většinou taky. Ale foťák z Nokie N8 žádný Android ani iPhone za ty dva roky co se dělá nedohnal! Tohle budou dotahovat ještě dýl a tentokrát už Nokii nebrzdí nevyhovující operační systém.
Nechápej mě špatně, já měl vždycky Ericssony a myslel jsem, že Nokii ani klackem. Ani 6310i mi nebyla dost dobrá.
Ale tohle mění pravidla hry.

Uživatelský avatar
TomášFencl
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 5051
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Plzeň jih

Re: Nokia 808

Příspěvek od TomášFencl » 28 úno 2012, 06:37

Tomáš
K-1 Mark II, HD DFA 15-30/F2.8 ED SDM WR, HD DFA 24-70/F2.8 ED SDM WR, HD DFA★ 70-200/F2.8 ED DC AW, HD FA 35/F2.0 AL, HD DFA MACRO 100/F2.8 ED AW, AF-540FGZ

Uživatelský avatar
miky_lbc
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2277
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Nokia 808

Příspěvek od miky_lbc » 28 úno 2012, 08:20

BenaCZ: i HO půjde řešit výpočetně... ne, že bych byl úplně zastánce tohodle řešení, ale určitě to půjde.

Prostě bude jen v systému další snímač (třeba IR), aby foťák získal představu o 3D scéně. A pak dle toho scénu "rozbluruje". Výpočetně mohou být kompenzovány i dlouhé časy. Prostě bude foťák zaznamenávat vibrace (+ orientaci ve scéně) a pak dle toho bude rekonstruovat fotku.

Já vim, že tohle zní už přitažené za vlasy... ale když to bude fungovat, tak proč ne. Kromě toho to dá možnost fotit s "F 1.0" sklem každému i se seťákem.

Je ale jasné, že souběžně s tímhle řešením tady budou i lidi, kteří budou ještě dlouho preferovat klasickou optickou cestu. Na diskuzích bude dlouhou dobu flame, co je lepší... obdobně jako u analog vs digitál. Jenže výrobci v tom budou mít jasno (koupit cpu s 12x5Ghz bude stát pár USD, ale dělat třeba malosériově sklo F1.2 nikdy levné nebude) a technika se bude zlepšovat a zlepšovat. No a jednou začne být i bezpředmětná tahle diskuze.

Uživatelský avatar
miky_lbc
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2277
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Nokia 808

Příspěvek od miky_lbc » 28 úno 2012, 08:25

Btw... myslim, že Pentax má celkem slušnou možnost se téhle vlny účastnit. Co si budeme povídat, u té staré mu ujel vlak. Jako jediný nemá FF, v portfoliu má 2 modely a nevelké množství skel.

Dneska nemá už smysl, aby se tenhle rozjetej vlak zkoušel dohonit. Spíš by se měl připravit na novou éru a tam sedět v lokomotivě. Portfolio má na tenhle styl produktů dobré.

Uživatelský avatar
miky_lbc
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2277
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Nokia 808

Příspěvek od miky_lbc » 28 úno 2012, 08:27

Btw 2... já bych Nokii 808 nechtěl.

Symbian je dobrý systém (sám jsem ho používal x let), ale dneska je už přece jenom za zenitem. A po letech na iPhone by to byla asi docela těžká rána :-). Přejenom co jsem koukal na videu, tak to není ani úplně rychlé a plynulé.

Ale technologie foťáku se určitě brzy dostane i do jiných modelů. Kdyby třeba byl tenhle foťák v Lumii 900, vůbec bych neváhal a hned do něj šel.

Uživatelský avatar
yoli
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 704
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Nokia 808

Příspěvek od yoli » 28 úno 2012, 10:06

Elho asi iba tušíš, ja som si ani nemyslel :). Aplikácie pre android (aj iP) a celková reakcia systému nadobro pochovali symbian, možno tie nové sa raz približia uživateľsky androidom. Nokia sa riadne zabrzdila, asi ako Pentax v prechode na DSLR a bude jej riadne dlho trvať, aby znova držala krok so Samsungom, HTC, SE....píšem samozrejme o smartphonoch. V triede phone asi nokii nikto nezoberie prvenstvo.
Všetko má svoje klady a zápory, nové droidy majú jedinú nevýhodu a to kapacita baterky (image, čo najtenšie), ktorá by možno stačila, pokiaľ by človek mobil používal len ako telefón, ale smartphony sú telefóny na 20%, zvyšok je internet, internet, internet, spústa užitočných aplikácií, navigácie moto-hiking, gyro-gamesovky. Tam kde sa baterka nezasúva dovnútra, ako na mojom Desire S, tam je po probléme, kolegovi som za 5,81€ objednal do Wildfire S 3500mAh baterku so zadným krytom a hneď je výdrž 3x dlhšia, ináč dobíjam každý deň, niežeby som ho vyšťavil, ale nechcem mať ráno 50-70% kapacity, ale 100% :), mám aj prenosný USB dobíjač na 4xAA pre turky a Locus Pro.
Neviem, ako ostatné značky zeleného panáčika, ale nové rady HTC One sľubujú parádne fotky, takisto neverím, že SE Arc nemá slušný foťák.
N8 má foťak úžastný, pred rokom som s ňou niečo fotil a bol som prekvapený, možno by som bol aj s modelami vyššie spomenutými, ktoré som v ruke zatiaľ nedržal.
Edit: Len ťažko sa nájde niekto, kto by bol na 100% spokojný s nejakým smartphónom, je to súbor mobilu, PDA, foťáku a kapacity baterky...ja by som chcel lepší foťák s hardwarovým tlačídlom, úplne by mi postačil zo starej N5800 :). Alebo je tu ešte jedna možnosť, niektorú z vecí, ktorú by som si vedel predstaviť dokonalejšou nahradiť, ja by bral odolný kompakt :)

Odpovědět

Zpět na „Novinky a drby“