Pentax K5 - hra

Vše nové o čem se povídá a spekuluje...

Moderátor: Moderátoři

Líbí se vám můj nápad s pohybem čipu pro AF ala Contax?

ano
20
87%
ne
2
9%
nevím
1
4%
 
Celkem hlasů: 23

Uživatelský avatar
miky_lbc
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2277
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Pentax K5 - hra

Příspěvek od miky_lbc » 10 zář 2009, 17:25

Exklusivní mini recenze nečekaného a přitom velmi očekávaného stroje od Pentaxu.

Již v úvodu musím napsat, že se Pentax pořádně pochlapil a bez otříštěných marketingových frází, které provázely příchod K7, udělal vše naprosto v tichosti. O to větší je ovšem naše překvapení, protože se jednoznačně jedná o nejrevolučnější zrcadlovku v dějinách Pentaxu a možná i celkově.

A co je na tomto aparátu natolik revoluční? Máme tu fullframe přístroje všech cenových skupin, tak co může být nového uvedeno na trh? Předně je to zcela nový systém AF zaostřování, který nám všem doslova vyrazil dech. Pentax K5 zcela postrádá AF motorek a přitom AF ostří i u plně manuálních skel. Jak je to možné? Pentax se v tomto očividně inspiroval u dnes již neexistujícího Contaxu a celé AF zaostřování je provedeno pohybem čipu. Contax si tímto řešením na svých filmových tělech zajistil možnost AF i přes to, že jeho objektivy byly pouze MF. Pentax, který je znám svým experimentováním s pohybem čipu, se ho chopil a dopiloval k dokonalosti.

AF je podobně rychlý jako konvenční skrze hřídelku a člověk ho má automaticky tedy na každém objektivu. Některé čtenáře určitě hned napadne, že to znamená obrovský průlom v použití objektivů. Nejen, že AF můžete nyní používat prakticky na libovolně starém objektivu pro bajonet K, ale rovněž i M42 skrze redukci a též i moderní objektivy Canon a Nikon skrze neoriginální redukce, kterých je plný ebay. Pentax tím rozhodně silně rozčeřil klidné vody a hlavní 2ce výrobců vyhlásil válku. Každý nyní může přejít k jeho systému a přitom neměnit vůbec své oblíbené skla.

Nebyl by to ale Pentax, aby nepřišel s další vychytávkou při AF. Pokud měl Pentax do dneška pověst AF hlemýždě, rozhodně si tímto krokem napravil reputaci. Při použití moderních HSM skel Pentax totiž dostanete možnost využít hybrdiní systém zaostřování, kde se oba AF systémy spojí do jednoho. Výsledek je impozantní a i bez důkladného testování mohu již dnes prohlásit, že AF Pentaxu je minimálně stejně rychlý, jako nejrychlejší současný systém konkurence.....


(pravidla hry... pokračujte v recenzi svého vysněného K5. Přijde mi lepší nápad fantazírovat nad K5, než pomlouvat K7. Třeba nás někdo uslyší a fakt z toho něco do K5 dá :-). Jediné pravidlo je to, že musíte pokračovat v recenzi v mém duchu, jako vypravěč. Aby se to pak dalo dát dohromady a byl z toho kompaktní celek. O žádné názory zde nestojíme... ty pište do jiného vlákna. Parametry zároveň musí být alespoň trochu reálné... fakt nepiště, že bude mít snímač full frame Foveon 100 MPX apod. Díky a pěknou zábavu :-). )

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
elho_cid
Admin
Admin
Příspěvky: 3631
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Prácheňsko a Praha

Příspěvek od elho_cid » 10 zář 2009, 18:09

A to není celé. AF senzor je napojený na gyroskopy stabilizace snímače, takže se stejně jako snímač pohybuje a vyrovnává chvění rukou, což přispívá k citlivosti AF při horších světelných podmínkách.

Uživatelský avatar
ypres.bass
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 697
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ypres.bass » 10 zář 2009, 18:44

z bohatého příslušenství oddávanému již v základním balení K5 vyzvedněme povedený lupový úhlový hledáček s pokrytím 99% a možností zvětšení až 3x. Tento hledáček lze nahradit pokročilejší verzí Pentax Variable Angle Finder (VAF2) s možností změny úhlu těla hledáčku k tělu.

Uživatelé také ocení možnost vybrat si z více možností sestavy kdy je na výběr 4 druhů čipů o různém rozlišení. Proto svojí cenou i funkčností nový K5 oslovuje zájemce ze všech vrstev fotografické veřejnosti kdy je nejlevnější set vybavený 10.4MPx čipem nabízen již od 700USD.

Uživatelský avatar
ByWondra
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 375
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ByWondra » 10 zář 2009, 19:25

Mezi další lákavé příslušenství patří unikátní 5GHz wifi wireless systém řízení blesků. Ke starším bleskům je možno dokoupit novou off-shoe patku s přijímačem, vysílač se upevňuje do elegantně řešeného pc-sync konektoru tak, že nepřekáží a umožňuje využít i blesku přímo v hot-shoe. Mezi jeho funkce patří HSS synchro, synchro na druhou lamelu, řízení blesků via menu v těle fotoaparátu, včetně řízení kontrastu a zoomu (pro blesky podporující tyto funkce). V nejbližší době očekávejte uvedení nové série wi-fi p-ttl blesků, které budou mimo jiné plně prachu a vodě odolné, navíc odolné proti poškození pádem až ze 2 metrů, funkční až do -10°C!!
K-5, K200; S10-20/4-5.6, T17-50/2.8, S50-150/2.8, Pen540, Metz48 ...
|Fotoreporty|

Uživatelský avatar
donPedro
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 182
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Opava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od donPedro » 10 zář 2009, 19:30

Agentuře JPP se podařilo zjistit jednu další novou funkci připravovaného Pentaxu K5, kterážto je dosti utajována, a to kvůli její, řekněme jisté, hambatosti. Krom detekce tváře a úsměvu bude mít nová K5ka i detekci pohlaví.
Funkčnost bude dvojí:
- do 18ti let věku fotografa budou ony partie vyretušovány formou čtverečků ihned při ukládání fotografie,
- od 18ti let pak bude aktivován speciální portrétní režim (jeho bližší specifikaci se nám přes veškerou snahu však bohužel zjistit nepodařilo).
Také není bohužel prozatím známa detekce věku fotografa, spekuluje se např. o analýze DNA (know-how fy HOYA, výrobce přístrojů pro medicinu).
Funkce by měla mít na těle fotoaparátu samostatné tlačítko pro její aktivaci/deaktivaci, které by mělo mít tento piktogram " </> ".
K10D, DA 18-55, DA 50-200, Velbon Sherpa 600

Uživatelský avatar
peterer
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 92
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Příspěvek od peterer » 10 zář 2009, 19:52

Již u levnější verze s 10,4MPx snímačem bude v setu standartně dodávána SDHC karta 8GB s WiFi přenosem dat. Samozřejmě bude ihned na trhu jako příslušenstí batery grip s integrovaným WiFi s plnou komunikací, tzn. přenos dat, firmwaru, časosběrného záznamu s možností řízení snímaní přes internet...
Integrovaná GPS bude samozřejmostí a nebude nikde v propagačních materiálech zmiňována, bylo by to trapné, že.
Ano opět nebude mít K5 výklopný displej, ale místo něj bude integrován holografický projektor první generace, tak na přímém slunci bude mít trochu horší viditelnost, nicméně dostatečnou.
Jako zdroj energie budou používány palivové články s výdrží 3000 snímků s bleskem. Bez blesku bude možno pořídit snímků až pětinásobně.
ypres.bass zapoměl podotknout, že v servise bude možnost si nechat čip vyměnit za jiný, samozřejmě bude nutný nový FW.
A i tuhle výměnu snímacích čipů budou provádět u nás v republice, stejně jako všechny servisní práce, lhůta bude běžně týden...
Čekatel na K-3, DA35/2,8ltd., A50/1,7

Uživatelský avatar
kivo
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 23
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Šumava

Příspěvek od kivo » 10 zář 2009, 21:28

jeste bych rad upozornil na moznost projekce fotek a videa. Bohuzel moje japonstina neni uplne dokonala, ale asi je na zadni strane tela maly projektor, velikost obrazu 22".

Uživatelský avatar
BiG FooT
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 149
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Příspěvek od BiG FooT » 10 zář 2009, 22:46

Pentax se též rozhodl uvolnit přístup ke všem funkcím integrovaným v procesoru PRIME+ pomocí otevřeného firmware fotoaparátu, který k úžasu technicky zaměřených fotografů portoval na x86 kompatibilní procesor, jako je tomu např. u fotoaparátů Canon. Veškeré hardwarově implementované funkce pak budou přístupné přes veřejně dostupný SDK. Výrobce tím nechává prostor vzniku komunit dodávajích nejrůznější utility, které ještě více zpříjemní ovládání tohoto už tak revolučního přístroje.

Uživatelský avatar
elho_cid
Admin
Admin
Příspěvky: 3631
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Prácheňsko a Praha

Příspěvek od elho_cid » 10 zář 2009, 23:08

Přes nový kyberkonektor je možné zapojit z aparátu elektrody do mozku a celý ho ovládat jen myšlenkami.

Uživatelský avatar
odjinud
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 51
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Příspěvek od odjinud » 11 zář 2009, 08:26

GPS byla doplněna na plnohodnotnou GPS navigaci
Ve spolkupráci s Garminem, známým výrobcem GPS navidgací, zobrazuje K5 na zadním LCD mapu (standardně je v ceně dodávaná Topo Czech 2 Pro 1:10.000). Díky Full HD rozlišení LCD @ 3,5`` se dostává na úroveň přehlednosti velkých autonavigací. Součástí mapy je i satelitní obdoba Google Earth.

Ve verzi K5 Pro bude zadní LCD dokonce barevný, takže bude i možné rozpoznat potok od silnice a vrstevnici od tur. značky. Za příplatek si bude moci fotograf stáhnout aplikaci "favourite points", která ho bude navigovat k těm fotograficky nejlepším místům. Je to obdoba na zemi umístěných značek "nejlepšího výhledu", jež bývají ve vybraných turistických destinacích a jsou tolik oblíbené profesionálními fotografy.

stealth
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 167
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Považská Bystrica

Příspěvek od stealth » 11 zář 2009, 10:44

Novinka od Pentaxu disponuje zobrazovanim hodnot EV v kazdom meracom segmente na zadnom displeji kedy si korekciou expozicie presne vyladite expoziciu v oblastiach ktore su pre vas dolezite ale zaroven mate kontrolu nad ostatnymi castami buducej snimky...Hladacik zobrazuje 100% so zvacsenim 1.0x ale zaroven okolo plnej plochy je este tzv. sportovy ramik ktory vam ukaze co a odkial sa priblizuje do vasho zaberu, bude to vyborna vec na fotografovanie sportu, deti alebo domacich maznacikov...novy AF system ma 1001 bodov s moznostou zoskupovania bodov pre kazdy mod alebo vlastne nastavenie..vdaka tejto vychytavke je AF mimoriadne rychly aj pri takych situciach ako je priblizujuci sa objekt celne a podobne...AF stiha preostrovat bez zavahania a vdaka rychlej odozve spuste a velmi kratkemu blackoutu v hladacku mate aj dynamicky pohyb stale pod kontrolou...

Uživatelský avatar
ypres.bass
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 697
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ypres.bass » 11 zář 2009, 20:56

vedení výboje Pentaxu také oznámilo že pracuje na vylepšené verzi K5A která bude mít možnost vycvaknutí části těla a nahrazní digitální soustavy komorou pro kinofilm

Uživatelský avatar
elho_cid
Admin
Admin
Příspěvky: 3631
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Prácheňsko a Praha

Příspěvek od elho_cid » 11 zář 2009, 21:03

stealth píše:Novinka od Pentaxu disponuje zobrazovanim hodnot EV v kazdom meracom segmente na zadnom displeji kedy si korekciou expozicie presne vyladite expoziciu v oblastiach ktore su pre vas dolezite ale zaroven mate kontrolu nad ostatnymi castami buducej snimky...Hladacik zobrazuje 100% so zvacsenim 1.0x ale zaroven okolo plnej plochy je este tzv. sportovy ramik ktory vam ukaze co a odkial sa priblizuje do vasho zaberu, bude to vyborna vec na fotografovanie sportu, deti alebo domacich maznacikov...novy AF system ma 1001 bodov s moznostou zoskupovania bodov pre kazdy mod alebo vlastne nastavenie..vdaka tejto vychytavke je AF mimoriadne rychly aj pri takych situciach ako je priblizujuci sa objekt celne a podobne...AF stiha preostrovat bez zavahania a vdaka rychlej odozve spuste a velmi kratkemu blackoutu v hladacku mate aj dynamicky pohyb stale pod kontrolou...
Jak to tak popisuješ, to ani není zrcadlovka, to je spíš dálkoměr.

Uživatelský avatar
fjo
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 2018
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od fjo » 12 zář 2009, 06:09

fa Pentax rovněž oznámila úspěšně uzavřenou smlouvu o spolupráci s firmamy Adobe, NikSoft a PictureCode, která povede k vývoji efektivních algoritmů pro úpravu a potlačení šumu zcela novým způsobem. První zprávy naznačují, že tento způsob neřeší pouze softwarová úskalí problému, ale věnuje se i hardwarové stránce. Z tiskové zprávy vyplývá, že již existuje první vlaštovka, která přijde s následným updatem fw pro modely K7 a K5 a bude dokonce k dispozici i pro veškeré starší digi modely až po ist*D.
Pentax

stealth
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 167
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Považská Bystrica

Příspěvek od stealth » 12 zář 2009, 09:36

elho_cid píše:
stealth píše:Novinka od Pentaxu disponuje zobrazovanim hodnot EV v kazdom meracom segmente na zadnom displeji kedy si korekciou expozicie presne vyladite expoziciu v oblastiach ktore su pre vas dolezite ale zaroven mate kontrolu nad ostatnymi castami buducej snimky...Hladacik zobrazuje 100% so zvacsenim 1.0x ale zaroven okolo plnej plochy je este tzv. sportovy ramik ktory vam ukaze co a odkial sa priblizuje do vasho zaberu, bude to vyborna vec na fotografovanie sportu, deti alebo domacich maznacikov...novy AF system ma 1001 bodov s moznostou zoskupovania bodov pre kazdy mod alebo vlastne nastavenie..vdaka tejto vychytavke je AF mimoriadne rychly aj pri takych situciach ako je priblizujuci sa objekt celne a podobne...AF stiha preostrovat bez zavahania a vdaka rychlej odozve spuste a velmi kratkemu blackoutu v hladacku mate aj dynamicky pohyb stale pod kontrolou...
Jak to tak popisuješ, to ani není zrcadlovka, to je spíš dálkoměr.
takze vsetko az na 1001 bodovy AF tu uz bolo v inych telach...Sportovy hladacik v Sigme SD10, zobrazovanie hodnot EV v meracich segmentoch na zadnom displeji na filmovej Minolte Dynax 7 a zoskupovanie AF bodov ma uz D300...su to len dobre napady inych vyrobcov na jednej kopke :)

Odpovědět

Zpět na „Novinky a drby“