šum a jeho redukování

Vše o softwaru určeného k úpravě fotografií a grafických programech.

Moderátor: Moderátoři

had05
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 41
Registrován: 13 úno 2013, 00:05
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

šum a jeho redukování

Příspěvek od had05 » 02 bře 2013, 12:46

Dobrý den, rozhodl jsem se otestovat různý soft na potlačení šumu. Tento týden to bude ve formátu raw: Zoner photo studio 15, Adobe lightroom, Pentax digital camera utiliti 4. Pokud máte tip ještě na nějaký zajímavý soft pod os Win. sem s ním. Příští týden bych rád zkusil linuxové aplikace. Nakonec chi zkusit odstraňovat šum u vyvolanách fotek v tifu. Budu vám velice vděčný za informace o tom jak odstraňujete šum vy a tip na další soft který stojí za zkoušku.
SMC-FA 20mm f/2.8; SMC-FA 35mm f/2 AL; SMC-FA 77mm f/1.8 Limited

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
Ivan-K
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2026
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom

Re: šum a jeho redukování

Příspěvek od Ivan-K » 02 bře 2013, 14:05

Kludne vyskúšaj aj ACDSee PRO, podla mna je to prašt ako uhod... Najlepšie riešenie je aby pri samotnom fotení vzniklo šumu čo najmenej, hladať spôsob ako sa ho zbaviť je také opačné
Pentax K-30, Metz 48
Autofocus : Sigma 10-20/3.5-5.6, Pentax 17-70/4, Pentax 18-135WR, Sigma 28-80 Macro, Sigma 24/1.8 DG Macro, Sigma 35/1.4 ART, Tokina 70-210/4.5, Sigma 55-200 DC
Manual focus : Sigma 28/1.8, Sigma 70-210/2.8 APO, Sigma 400/5.6

Uživatelský avatar
kluzo
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1260
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: šum a jeho redukování

Příspěvek od kluzo » 02 bře 2013, 15:33

Svého času byl jednička NoiseNinja, ale mám Zonera 15 a tam už je to na velice slušné úrovni, tak už externí programy neřeším.

had05
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 41
Registrován: 13 úno 2013, 00:05
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: šum a jeho redukování

Příspěvek od had05 » 02 bře 2013, 16:08

Ano fotit bez šumu je samozřejmé. Avšak jsou situace kdy raději použiji zašumělý snímek raději nežli bych obtěžoval osazenstvo bleskem. Pak už je to pro mne o tom jak nejefektivněji šum potlačit. NoiseNinja a externí programy v úmyslu testovat nemám, to už by mohl být další test. Děkuji vám za odezvu.
SMC-FA 20mm f/2.8; SMC-FA 35mm f/2 AL; SMC-FA 77mm f/1.8 Limited

had05
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 41
Registrován: 13 úno 2013, 00:05
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: šum a jeho redukování

Příspěvek od had05 » 02 bře 2013, 21:27

Momentálně mám otestován odšum v rawu: ACDSee, Darktable, LR4, Pentax dcu, Rawtherapee a Zoner 15. Dostal jsem se k závěru že odšum v rawu není tak účinný jako jiné metody. Nejlépe z toho vyšel nejpomalejší Pentax digital camera utility 4. Nemluvě o tom že každý soft trochu jinak podal barvy. Také mne překvapilo o kolik jsou rychlejší linuxové apliace. Budu nadále pokračovat v testování odšumování vyvolaných TIFFů a brzy hodím na web fotky.
SMC-FA 20mm f/2.8; SMC-FA 35mm f/2 AL; SMC-FA 77mm f/1.8 Limited

Uživatelský avatar
marmot
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 546
Registrován: 13 led 2012, 17:27

Re: šum a jeho redukování

Příspěvek od marmot » 05 bře 2013, 09:12

Co sa tyka linuxu stale mi beha po rozume myslienka ci by nebolo dobre prejst s mojou sunkou na linux aby spracovanie fotiek bolo rychlejsie. Len neviem co b yna to povedal Lightroom. Ci vobec pojde. a ak nie tak aka by bola jeho plnohodnotna nahrada?
Nikdy nieje tak zle, aby nemohlo byť horšie

Uživatelský avatar
kluzo
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1260
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: šum a jeho redukování

Příspěvek od kluzo » 05 bře 2013, 14:53

GIMP :-)

bub.vs
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 3
Registrován: 20 srp 2012, 09:43

Re: šum a jeho redukování

Příspěvek od bub.vs » 05 bře 2013, 17:40

Na Linuxu určitě stojí za vyzkoušení Dark table http://www.darktable.org/ který je podobný starším vezim Light roomu nebo Raw Therapee http://www.rawtherapee.com/ , který je i pro windows. Oba dávají výborné výsledky, ale nastavení není tak jednoduché jako v Light roomu.

had05
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 41
Registrován: 13 úno 2013, 00:05
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: šum a jeho redukování

Příspěvek od had05 » 06 bře 2013, 10:07

marmot píše:Co sa tyka linuxu stale mi beha po rozume myslienka ci by nebolo dobre prejst s mojou sunkou na linux aby spracovanie fotiek bolo rychlejsie. Len neviem co by na to povedal Lightroom. Ci vobec pojde. a ak nie tak aka by bola jeho plnohodnotna nahrada?
Darktable se tváří ovládáním jako LR, ovšem kvalita výstupu taková bohužel není. Rychlost je opravdu o dost rychlejší i na systému Ubuntu, který je jeden z nejnenažranější na hardware. Rozcházet LR na Linuxu by se dalo přes wine ovšem věřím tomu že by s tím bylo více problémů nežli užitku. Slyšel jsem o tom že nějaké hry měly rychlejší FPS na linuxu, ale byl to tak malý rozdíl že nestál za řeč. Ohledně těch her bych tipl že nefungoval nějaký grafický efekt kterého si tester nevšiml a tím se FPS zvedlo. Jaký máte HW? Nebrzdí třeba je nedostatek RAM? SSD je také veliký skok ku předu. Pokud máte dostatek pamětí tak je veliký posun mýt upravované fotky na RAM virtuálním disku(ovšm virtuální disk po vypnutí pc ymiyí tak pozor, ne každý má trpělivost pořád přesouvat fotky z disku na disk).
SMC-FA 20mm f/2.8; SMC-FA 35mm f/2 AL; SMC-FA 77mm f/1.8 Limited

Slower
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 69
Registrován: 27 říj 2011, 12:39

Re: šum a jeho redukování

Příspěvek od Slower » 06 bře 2013, 18:18

Kolik ram je dost? O tom RAM disku jsem premyslel, ale 16GB mi prijde malo... Kdyz renderuju fotky v LR tak mi to pozere vsechny jadra na i5 3750k. Pomohl bych si pretaktovanim? Jinak se obavam, ze LR nema GPU akceleraci, coz by taky u dost lidi pomohlo, preci jen nekdo s dobrym pocitacem v tom bude mit i dobrou grafiku.
Největší hustodémon a krutopřísňák jižně od Murmansku

had05
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 41
Registrován: 13 úno 2013, 00:05
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: šum a jeho redukování

Příspěvek od had05 » 07 bře 2013, 00:21

Kolik RAM je dost kulišácká otázka. Já mám AMD Phenom(tm) II X6 1100T a plánuji 32GB RAM s tím že bych 4-6 Giga obětoval na ramdisk. Ohledně té akcelerace bych podotknul že sice LR akceleruje grafikou ale pouze takové nezajímavé akce jako natáčení či náhledy. Více o akceleraci je popsáno na oficiálních stránkách Adobe. K taktování bych dodal že je to slušná možnost jak získat 10-20% výkonu, ovšem to chce kvalitní desku chlazení a hlavně zdroj aby byla sestava stabilní a mělo to smysl kroutit na zajímavé hodnoty. Na adobe kdosi píše že ramek není nikdy dost, což by při používání LR a ne celého PS nemuselo být hnáno do nějakých extrémů. Renderování je kapitola sama pro sebe (normální stroj se dá použít na render pouze pokud má člověk opravdu hodně času. ), ty nove intely mají jakousi technologii která urychlí render oproti starším nedávno mi o tom kamarád básnil (AMD na renderování nebrat ). Pro bohatého člověka bych na renderování doporučil postavit samostatný komp na render kde by to počítali 2 a více adekvátních grafických karet. Pro extrémního člověka kdo by opravdu renderování uživil bych doporučil postavit renderovací farmu a počítat za peníze pro ostatní s tím že si na tom vyrenderuje i své věci. To jsme ale už v jiném oboru než je určeno vlákno.
SMC-FA 20mm f/2.8; SMC-FA 35mm f/2 AL; SMC-FA 77mm f/1.8 Limited

ESB
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 284
Registrován: 04 pro 2011, 10:16
Bydliště: Nové Zámky, SR

Re: šum a jeho redukování

Příspěvek od ESB » 07 bře 2013, 08:38

Pre had05: Dávam teda typ na ďaľší soft na odšumovanie raw. Ide o SilkyPix v.5. Ono tento produkt nie je až tak spopularizovaný, no ja som s ním začínal, zvykol si naň a nemám dôvod meniť. Program má dobré referencie, akurát s tým odšumovaním mal problémy v starších verziách. Celkom by som bol zvedavý, ako je na tom v.5

Uživatelský avatar
karves
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 166
Registrován: 01 čer 2011, 06:31
Bydliště: Liberec, Mikulášovice

Re: šum a jeho redukování

Příspěvek od karves » 07 bře 2013, 09:14

a co třeba i Capture one pro... :wink:
Pentax K-70; Pentax 17-70/4 ; Pentax DA50/1,8; Sigma 30/1,4 Art; Sigma 70-300/4-5,6; Metz 50 AF-1

Uživatelský avatar
Oxi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 71
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Praha

Re: šum a jeho redukování

Příspěvek od Oxi » 07 bře 2013, 10:00

Imagenomic Noiseware Professional

Uživatelský avatar
marmot
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 546
Registrován: 13 led 2012, 17:27

Re: šum a jeho redukování

Příspěvek od marmot » 10 bře 2013, 23:27

had05 píše:
marmot píše:Co sa tyka linuxu stale mi beha po rozume myslienka ci by nebolo dobre prejst s mojou sunkou na linux aby spracovanie fotiek bolo rychlejsie. Len neviem co by na to povedal Lightroom. Ci vobec pojde. a ak nie tak aka by bola jeho plnohodnotna nahrada?
Darktable se tváří ovládáním jako LR, ovšem kvalita výstupu taková bohužel není. Rychlost je opravdu o dost rychlejší i na systému Ubuntu, který je jeden z nejnenažranější na hardware. Rozcházet LR na Linuxu by se dalo přes wine ovšem věřím tomu že by s tím bylo více problémů nežli užitku. Slyšel jsem o tom že nějaké hry měly rychlejší FPS na linuxu, ale byl to tak malý rozdíl že nestál za řeč. Ohledně těch her bych tipl že nefungoval nějaký grafický efekt kterého si tester nevšiml a tím se FPS zvedlo. Jaký máte HW? Nebrzdí třeba je nedostatek RAM? SSD je také veliký skok ku předu. Pokud máte dostatek pamětí tak je veliký posun mýt upravované fotky na RAM virtuálním disku(ovšm virtuální disk po vypnutí pc ymiyí tak pozor, ne každý má trpělivost pořád přesouvat fotky z disku na disk).
Bohuzial ja mam problem s tym ze mam 5 alebo 6 rocny notebook a teraz si radsej kupim dalsi objektiv ako vrazat do PC. Cize ja si musim pockat na neake premie a ak zostnu peniaze na objektiv co chcem nahradnu baterku tak sa vrhnem po niecom vykonejsom. Este sa musim trapit s tymto. Na lightroom som si zvykol. A zvyk je zelezna kosela :)
Nikdy nieje tak zle, aby nemohlo byť horšie

Odpovědět

Zpět na „Software“