UV filtr a rypla predni cocka

Vše o příslušenství, filtry, stativy, brašny, baťohy a pod.

Moderátor: Moderátoři

Uživatelský avatar
samsak
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 347
Registrován: 21 srp 2015, 21:48
Bydliště: Uherské Hradiště

UV filtr a rypla predni cocka

Příspěvek od samsak » 05 kvě 2018, 16:55

Ahoj, ulehcil jsem Markovi od Sigmy 70 - 200, ale ma ryply predni clen (nastesti neni poznat nic na fotkach - teda ja, amater, jsem nic nepozoroval :D ). Chtel bych na to koupit UV filtr, aby se neposkodil jeste vic, ale docela mi vrta hlavou, jestli po nasazeni nemuze ten rypanec delat prasatka. Nemate s tim nekdo zkusenosti?

Jinak jaky byste doporucili filtr s co nejmensim vlivem na kresbu? Zatim, co jsem se tak dival, mi padl do oka Haida UV Pro II MC.

Diky.
Petr
http://petrsamsa.maweb.eu
IG, FB
________________________
Sony A7III
Sony FE 85 f1.8, Sony FE 35 f1.8

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

czeeri
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 48
Registrován: 11 úno 2017, 20:39

Re: UV filtr a rypla predni cocka

Příspěvek od czeeri » 05 kvě 2018, 17:56

Moje zkušenost je, že jsem si kupoval UV filtr na objektiv, jelikož jsem ho bral do pouště a nechtěl jsem poškrábat čočku. Kupoval jsem cca za 800 Kč B+W a stejně ty odlesky dělal proti sluníčku, takže jsem ho musel sundavat. Nevím jak na tom jsou ty za několik tisíc.

Uživatelský avatar
samsak
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 347
Registrován: 21 srp 2015, 21:48
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: UV filtr a rypla predni cocka

Příspěvek od samsak » 05 kvě 2018, 18:06

no spis mi slo o to jestli by to poskozeni nemohlo delat neplechu ve vetsi mire nez kdyby cocka byla cista
Petr
http://petrsamsa.maweb.eu
IG, FB
________________________
Sony A7III
Sony FE 85 f1.8, Sony FE 35 f1.8

Uživatelský avatar
Jindras
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1153
Registrován: 01 říj 2016, 07:40
Bydliště: Praha,teď Benešovsko.

Re: UV filtr a rypla predni cocka

Příspěvek od Jindras » 05 kvě 2018, 19:48

Vykašli se na UV. Zbytecnost,pokud nejezdiš do poušte,nebo motokros,nebo jinam,kde se hodně praši. Je to jen komerčni masirka. Vyhozene koruny.
Pentax K-5lls, Pentax 16-45/4, Pentax 35/2.8 Limited, Pentax F 50/1.7, Tamron 70-200/2.8

Uživatelský avatar
samsak
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 347
Registrován: 21 srp 2015, 21:48
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: UV filtr a rypla predni cocka

Příspěvek od samsak » 05 kvě 2018, 20:20

prave ze se semtam dojedu podivat na nejakou rally (hlavne mi barumka jezdi u baraku a dost zive mam v pameti jak se nekolikrat "fotakum" naprasilo do objektivu :D ). Ale rikas, pokud to neni na nejake extremni veci tak to nema smysl? A ma potom cenu u takoveho skla do nejakych filtru cpat penize? Do hor to tahat nebudu takze ND asi nema smysl a polarizak? ...Zatim jsem ho pouzil jenom asi jedou na setaku (pak jsem ten setak zalozil na policku, protoze jsem se dostal k lepsimu sklu a navic ten polarizak je Hama takze pravdepodobne mi tu vsichni ted napisete ze s takovym CPL se neda fotit :D ).

Hlavne jsem to porizoval kvuli foceni nejakych obecnich akci, prednasek, oslav apod.

OffTopic: Jo a mimochodem, nekdo se tu ptal onehdy na Clovek a Vira. Nedavno jsem se seznamil s borcem, co pro ne foti (Honza Cermak). Taky me ten spolek dost zajima, takze az se s nim potkam priste (a pokud na to nezapomenu), poptal bych se ho na detaily.

Tady je jinak jeho video z akce co byla ted pred par tydny:
https://youtu.be/uB5Xe8DlrQI
Petr
http://petrsamsa.maweb.eu
IG, FB
________________________
Sony A7III
Sony FE 85 f1.8, Sony FE 35 f1.8

Uživatelský avatar
Jindras
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1153
Registrován: 01 říj 2016, 07:40
Bydliště: Praha,teď Benešovsko.

Re: UV filtr a rypla predni cocka

Příspěvek od Jindras » 06 kvě 2018, 15:35

Polarizak je skvelá věc,ND taky občas využiješ-možná,ale UV jen,jako mechanicka ochrana. Taky jsem té blbosti propadl,a mám je-asi 4,hozené v šupliku. A jsou to Hoya,B+W.
Pentax K-5lls, Pentax 16-45/4, Pentax 35/2.8 Limited, Pentax F 50/1.7, Tamron 70-200/2.8

alda
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 1653
Registrován: 29 říj 2015, 15:52
Bydliště: Nový Jičín

Re: UV filtr a rypla predni cocka

Příspěvek od alda » 06 kvě 2018, 18:10

Já filtry jako ochranu používám na všech svých sklech (třech) a za blbost to nepovažuji...

Uživatelský avatar
samsak
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 347
Registrován: 21 srp 2015, 21:48
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: UV filtr a rypla predni cocka

Příspěvek od samsak » 06 kvě 2018, 19:13

Já zatím mám UV jenom na seťáku, který už ale nepoužívám, a na sigmě 30/1.4, se kterou jsem ho dostal při koupi. Na padesátce ani na tele ho zatím nemám, proto jsem se tu ptal, jestli to u té sigmy nebude dělat víc problémů než užitku.
Petr
http://petrsamsa.maweb.eu
IG, FB
________________________
Sony A7III
Sony FE 85 f1.8, Sony FE 35 f1.8

maik
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 422
Registrován: 17 říj 2017, 19:20

Re: UV filtr a rypla predni cocka

Příspěvek od maik » 06 kvě 2018, 20:55

Já UV filtry nepoužívám vůbec. Jednak kvalitní jsou drahé a pak jsem viděl na netu i ukázky zhoršení kresby a to i s kvalitními. Jako ochranu skla ale úplně vždy a všude používám sluneční clonu. I kdybych chtěl udělat doma pár cvaků a zase foťák schovat, tak tam tu sluneční clonu dám.

Uživatelský avatar
Jindras
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1153
Registrován: 01 říj 2016, 07:40
Bydliště: Praha,teď Benešovsko.

Re: UV filtr a rypla predni cocka

Příspěvek od Jindras » 06 kvě 2018, 21:34

Souhlas s Maikem,s každým slovem. UV je zbytečnost. Fakt jsem si dřív myslel,že je musím mít,a nakoupil jsem drahé a na všechna skla. Ale opravdu je obraz bez nich lepší. UV je -opravdu dobrý jen pro prodejce-. Je to blbina,ne které se neuvěřitelně vydělává. Jak Maik říká-mechanická ochrana je sluneční clona. UV se tu už řešilo,před delším časem a vyjadřovalo se k tomu hodně členů a resumé je,že UV málokdo používá. Ale proti gustu........ Kdo jak chce. Mám 2x B+W- 62 a 67mm a dva Hoya Pro 1D. 72 a 77mm. Ani jeden nepoužívám a nejvíc mě štve,že jsem za ně vyhodil fakt hodně peněz. Blbec,no. Všichni prodejci ti budou tvrdit,že je to nezbytnost,jasně. Kdybych je prodával,tak taky každému naperu do hlavy,že bez něj ...se skoro nedá žít....
Pentax K-5lls, Pentax 16-45/4, Pentax 35/2.8 Limited, Pentax F 50/1.7, Tamron 70-200/2.8

Uživatelský avatar
samsak
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 347
Registrován: 21 srp 2015, 21:48
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: UV filtr a rypla predni cocka

Příspěvek od samsak » 06 kvě 2018, 21:38

Dobre, diky za rady. investuju teda do neceho lepsiho (treba do noveho futralu, ktery po koupi sigmy zoufale potrebuju :D ale to bude spis do samostatneho vlakna).
Petr
http://petrsamsa.maweb.eu
IG, FB
________________________
Sony A7III
Sony FE 85 f1.8, Sony FE 35 f1.8

Uživatelský avatar
al.vlado
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 683
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Šurany (okr. Nové Zámky, kraj Nitra)
Kontaktovat uživatele:

Re: UV filtr a rypla predni cocka

Příspěvek od al.vlado » 07 kvě 2018, 00:45

Myslím, že na ten spomínaný motokros, alebo rallye UV filter splní lepšie funkciu mech. ochrany ako len samotná slnečná clona. Tam lietajú kamene a malé kamienky vo veľkom množstve. Stačí jeden presne mierený napriamo do objektívu a je vymaľované. Tam slnečná clona nepomôže.
Ale inak je UV filter naozaj zbytočnosť zhoršujúca optické vlastnosti objektívu.
K-1 II + D-BG6 (K-1, K-5 II, K-5, K-x, Zenit 11, Beirette VSN)
Pentax D FA 24-70/2,8, Pentax FA 50/1,4, Pentax D FA 100/2,8 Macro WR
Pentax D FA* 70-200/2,8, Sigma 35/1,4 ART, Irix 15/2,4 Firefly. Blesk Pentax AF 540FGZ

alda
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 1653
Registrován: 29 říj 2015, 15:52
Bydliště: Nový Jičín

Re: UV filtr a rypla predni cocka

Příspěvek od alda » 07 kvě 2018, 08:09

No mě teda žádný prodejce nepřesvědčoval, že bez filtru nemůžu žít a že je to nezbytnost.
Kdysi mi spadl mou neopatrností ze stolu objektiv. Filtr byl na sračky a kovová clona prohnutá,
objektiv v pořádku. Kdyby filtr a clona neabsorbovaly pádovou energii, tak by bylo asi po skle.
Takže budu vždy používat filtr a clonu a je mi jedno, zda se to nějak projeví na výsledné obrazové
kvalitě snímků, o čemž stejně pochybuji, že je pozorovatelná. Pro mě je prioritou to co je na snímku
a ne to, jestli uvidím na kilometr vzdálené střešní anténě každou špruchli... :mrgreen:

Uživatelský avatar
Jindras
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1153
Registrován: 01 říj 2016, 07:40
Bydliště: Praha,teď Benešovsko.

Re: UV filtr a rypla predni cocka

Příspěvek od Jindras » 07 kvě 2018, 16:56

:D To snad radši omotat sklo molitanem,než spoléhat na UV jako ochranu proti pádu. :D
Pentax K-5lls, Pentax 16-45/4, Pentax 35/2.8 Limited, Pentax F 50/1.7, Tamron 70-200/2.8

Uživatelský avatar
Twin
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 511
Registrován: 21 úno 2013, 21:45
Bydliště: Praha

Re: UV filtr a rypla predni cocka

Příspěvek od Twin » 07 kvě 2018, 17:53

UV používám jako ochranu téměř na všech svých sklech, ale ty za pár stovek né ty drahé. Se zhoršením kvality obrazu jsem se srovnal.
Pár příkladů proč:
-Zrovna tento víkend, jdu po lese, všude spousta pylu, za chvilku je všechno žlutý včetně skla. Mám nasazené UV tak to porostě otřu do trička a neřešim. Bez něj bych to neudělal.
-mrholí, mám na předním členu kapičky? Pohoda, utřu do trička, protože mám co? protože mám UV.
-před lety jsem byl svědkem toho, jak si kamarád s foťákem na krku klekl k nějaké kytce a foťák se mu zhoupl a odřel si přední člen o kámen. Kdyby měl UV, tak by si nezničil sklo za 20 000,-

Když budu fotit krajinku ze stativu, tak si UV sundám. Ale s odřenou přední čočkou nic neuděláš. To už je na furt.
Pentax K5; Sigma DC 17-70; Pentax-M 135/3,5; Helios 44M; Pentax FA 80-320; Ricoh XR Rikenon 50/2;
Pentax Optio w90

Sony NEX-5R; SEL18-55; SEL16/2,8; SEL30/3,5

Odpovědět

Zpět na „Příslušenstv, filtry apod“