Nový monitor

Vše o příslušenství, filtry, stativy, brašny, baťohy a pod.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
bedo.
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2144
Registrován: 01 říj 2013, 16:10

Re: Nový monitor

Příspěvek od bedo. » 13 lis 2019, 07:00

Na filmy je ideálny projektor. :-)

Moje osobné poradie kvality zobrazovačov pre pozeranie filmov: projektor (DLP alebo LCOS), potom dlho dlho nič, nasledujú plazma a OLED, potom VA panely, potom IPS a nakoniec TN. Na filmy treba hlavne rozmery a kontrast - IPS síce nie je v tomto nijaká tragédia, ale VA panely sú z hľadiska kontrastu na tom viditeľne lepšie.

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

alda
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 1653
Registrován: 29 říj 2015, 15:52
Bydliště: Nový Jičín

Re: Nový monitor

Příspěvek od alda » 13 lis 2019, 07:03

hilda: Velikášství nepodléhám, ale 24" velikost mám, ale chci větší abych fotktu s kterou pracuji
měl větší a mohl bych mít ksicht od monitoru dále. Tím, že bych si pořídil stejně velké Eizo nic
nevyřeším. A tak bohatý nejsem, abych mohl zaplatit více jak 40 litrů za 27". Problém budu mít
už s tím, jak našetřit na X Pro3 :roll: .

Zkusím to vyřešit tak, že zajedu do vedlejšího města, do firmy, kde jsem před časem pořídil to,
co mám na stole nyní a nechám si předvést několik velikosti monitorů a podle toho si vybeu...

PS. Hry nehraji, pleťovku neřeším, na video nekoukám, filmy sleduji na TV, monitor mám jen na
fotky a internet... :mrgreen:

Uživatelský avatar
BenaCZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 2201
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Kontaktovat uživatele:

Re: Nový monitor

Příspěvek od BenaCZ » 13 lis 2019, 09:02

Ja mam doma prastare Eizo ve velikosti 19" :) a furt slape. Urcite mohu Eizo doporucit. V praci mam velikost 24 a to mi fakt staci...
Pentax K5II; Pentax 15/4 ltd; Pentax 21/3,2 ltd; Pentax FA35/2; Pentax 55/1,4; Pentax 50-135/2,8

Uživatelský avatar
hilda4sea
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2610
Registrován: 12 led 2013, 13:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Nový monitor

Příspěvek od hilda4sea » 13 lis 2019, 12:26

alda:

X-Pro3 je kráááásná technika. Je to foťák, co má charakter a jeden z testovačů předprodukčních kusů mi sdělil, že AF se zase o kousek posunul vpřed - hlavně ve slabém světle. .
Tak ti držím oba palce, ať se brzy dočkáš :? :?

PS: Zeť (věk 50+) pracuje jako grafik ve studiu a zpracovává, jak obraz, tak lámání textů včetně finálních listů z textu a obrazu. Na pracovním stole má monitor 24".
XT3; XF 23; XF 56; XF 16-55; XF 50-140; Samy 8/2,8
http://www.foto-baburek.cz

Uživatelský avatar
dodos
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 17
Registrován: 20 srp 2016, 09:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Nový monitor

Příspěvek od dodos » 13 lis 2019, 13:29

Eizo je Eizo...ale ani Dell U2518D / cca 300€/ nie je k zahodeniu.

alda
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 1653
Registrován: 29 říj 2015, 15:52
Bydliště: Nový Jičín

Re: Nový monitor

Příspěvek od alda » 13 lis 2019, 18:20

Kurva fix, mě z toho jebne ! Dnes ve škole jsem téma monitoru nadhodil i našemu učiteli.
A kde jsme skončili? U Eiza. Dělá na nich už roky a potvrdil mi to, co psal už hilda a ještě dodal,
že mě při mém věku přežije a další monitor si nemusím už nikdy kupovat. Také se mě zeptal,
kolik jsem už do fototechniky "nasypal" ? Za posledních 5 let to dělá asi 140 000,- a on na to,
že odbýt to monitorem za 7 - 10 tisíc k těm předchozím investicím by nebylo fér... :shock:

A mám ještě jeden dotaz na hildu, narazil jsem na jeden monitor, asi z roku 2016 z kategorie kancelářský
monitor - Eizo Flexscan EV 2750, mohl by být použitelný i na fotky pro mě...?
A víš co je nejhorší, že X Pro3 vůbec nepotřebuji, ale moc bych ji chtěl k vůli tomu jak vypadá a co dovede,
přesně tak jsem to měl s KP. Hold si po lednové operaci asi budu muset najít nějakou brigádu i když jsem se zařekl, že už robit nebudu... :lol: :roll:

Uživatelský avatar
hilda4sea
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2610
Registrován: 12 led 2013, 13:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Nový monitor

Příspěvek od hilda4sea » 13 lis 2019, 23:13

alda:

Nejdříve ti napíšu zcela překvapivě, že s ohledem na tvoji touhu po 27" a budget cca 17.000 bych ti doporučil podívat se na monitor BenQ SW2700PT, který má pro tebe zajímavou funkci - režim pro ČB fotografii.

U obou monitorů bych preferoval připojení přes Displayport.

Řada Flexscan je primárně určená pro kancelářské práce. U typu 2750 by ti musela stačit hloubka barev jen 8 bitů (16 mil. barevných tónů) a nemožnost barevné kalibrace. Protože děláš hlavně ČB fotky, tak to zase není pro tebe až tak důležité.

Pro "okometrickou" kalibraci barev a šedé jsou k dispozici dva uživatelsky konfigurovatelné režimy obrazu. Navíc je k dispozici předkalibrovaný režim sRGB (cca 99% gamutu). Dodávaný ScreenManager Pro podporuje stmívání, které upravuje nastavení teploty barev obrazovky tak, aby vyhovovalo denní době. Pro fotky je lepší ho vypnout.

Pokud přijmeš uvedená omezení v kalibraci a gamutech barev (neumí Adobe RGB ani simulace tiskáren), tak je na editování fotek použitelný. Okometrickou kalibraci lze provést manuálně podle kalibračního obrazu sRGB Fujifilm/Kodak nebo tabulky X-Rite a uložit pod uživatelské nastavení.

Problém bych viděl v případě, že děláš ČB fotky na barevném schématu a nevypustíš barevné informace z obrazu (jen destaurace). Pak by šedé odstíny nejspíš byly jiné na monitoru než na papírové fotografii (není simulace tiskárny).
Pokud děláš ČB fotky vypuštěním barevné informace a převodem na stupnici šedé, tak je výše uvedený odstavec fuk.

Rozhodnutí je na tobě, protože ty sám nejlépe víš, jak moc by tě omezovala omezená správa barev.

PS: robení
Protože jsem prošel velmi podobnou cestou vč. té operace, tak ti mohu s klidným svědomím napsat, že bez nějakého robení si člověk připadá jak v čekárně. Stačí si jen vyzvednout pořadový lístek do krematoria a sednout si do parku před bránou a počkat až na tebe přijde řada. X-Pro3 ti moc přeji a plně chápu tvůj postoj :? . Také jsem před třemi roky "děsně nutně" :lol: potřeboval X-T2.
XT3; XF 23; XF 56; XF 16-55; XF 50-140; Samy 8/2,8
http://www.foto-baburek.cz

alda
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 1653
Registrován: 29 říj 2015, 15:52
Bydliště: Nový Jičín

Re: Nový monitor

Příspěvek od alda » 14 lis 2019, 07:25

hilda: Děkuji ti ta odpovědi a vážím si toho. Jen ještě připomenu, že to, že dělám jen čb fotky, není jen
nějaký rozmar, ale souvisí s mým poškozeným barvocitem. Moje barvoslepost mi sice dle doktorů umožňuje
řídit auto, ale s ostatním je to na štíru... :mrgreen:

Vysvětlím, jak postupuji k čb fotce. Vyvolám RAW v Zoneru, udělám základní úpravy, JPEG pošlu do SilverEfexPro a tam čb fotku upravím tak, jak mi to vyhovuje a následně ještě v Zoneru doladím. Takže
vlastně pracuji s barevnými informacemi.

K tomu robení: Asi to zde pár lidí zaregistrvalo, že jsem v loni v prosinci prodělal infarkt a já jsem to okomentoval tím, že když je člověk už v důchodu a umře v práci (měl jsem brigádu), tak je to velmi hloupé. Takže ten pořadový lístek do krematoria máme nachystaný, tak jako tak :mrgreen: . A věř mi, že se i bez práce vůbec nenudím a na prdeli sedím jen uPC u fotek a při psaní zde na fóru. Jednou týdně jezdím do školy, jednou týdně vedu fotokurz pro začátečníky, s tím souvisí příprava, hodně fotím a doufám, že mi zdravotní stav dovolí se vrátit alespoň k lehčímu lezení. Takže snad nějakou práci najdu a X-Pro3 si pořídím, když Pentax do bezzrcátek nejde... :mrgreen:

likelayk
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 801
Registrován: 11 zář 2013, 15:55

Re: Nový monitor

Příspěvek od likelayk » 14 lis 2019, 19:17

To hildasea

Mám ještě jeden dotaz - měl bych možnost koupit EIZO ColorEdge CS240-BKCN. Má 4040 hodin a ještě dva roky záruky, kabeláž, Color navigator. Je zkalibrovaný. Za něco přes deset tisíc. Jak by si podle Tebe stál v porovnání s tím novým 2410?

Uživatelský avatar
hilda4sea
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2610
Registrován: 12 led 2013, 13:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Nový monitor

Příspěvek od hilda4sea » 14 lis 2019, 23:07

EIZO CS240 je solidní monitor pro amatérské a profesionální využití se zárukou na 5 let nebo 30.000 hodin provozu.
Má miliardu barev, 99% Adobe RGB a kalibraci. Jen nevím jak je s kompatibilitou software Quick Color Match pro tiskárny. V kompu je vhodné mít grafiku (+DisplayPort), co podporuje barvu 10 bitů. Osmi bitová tě okrade o plný rozsah LUT.
Zkusil bych ještě o kousek stlačit cenu, protože modernější CS2410 se dá koupit už za 12500 Kč. Hlavně jestli má mezi kabely šňůru pro DisplayPort, stojí 400 až 700 Kč.
Rozlišení 1900x1200 je v pohodě.
XT3; XF 23; XF 56; XF 16-55; XF 50-140; Samy 8/2,8
http://www.foto-baburek.cz

likelayk
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 801
Registrován: 11 zář 2013, 15:55

Re: Nový monitor

Příspěvek od likelayk » 15 lis 2019, 18:51

OK, díky

Uživatelský avatar
bedo.
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2144
Registrován: 01 říj 2013, 16:10

Re: Nový monitor

Příspěvek od bedo. » 20 lis 2019, 13:55

Ešte k téme veľkosť:

:-)

alda
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 1653
Registrován: 29 říj 2015, 15:52
Bydliště: Nový Jičín

Re: Nový monitor

Příspěvek od alda » 23 lis 2019, 14:42

Nazdar ogaři, tak nový monitor je od včerajška na stole a už aj fachčí. A fachčí myslím dobře.
Je to fotografický monitor BenQ SW 270 C. I když se sním teprve seznamuji a zapracovávám, tak
můžu říci, že už chápu, co je to vyvážený fotografický řetězec. Ale stejně to nejdůležitější v celém
tom řetězci je to, co je na tom samém začátku. A to je fotografovo oko a jeho kumšt... :mrgreen:

isaacasimov
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1423
Registrován: 16 led 2015, 20:41

Re: Nový monitor

Příspěvek od isaacasimov » 23 lis 2019, 19:14

Pro alda: myslím, že jsi vybral dobře, ať Ti slouží ke spokojenosti :) :? , já mám pár sice jen kancelářských Benqů v práci (naprosto jiná kategorie), ale jedou již mnoho let bez jakýchkoliv problémů. Tak hodně radosti při práci s fotkami :) .

Uživatelský avatar
hilda4sea
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2610
Registrován: 12 led 2013, 13:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Nový monitor

Příspěvek od hilda4sea » 23 lis 2019, 19:51

alda:

Tak ať ti dělá radost a dobře slouží a ať si ještě hezkých pár nových monitorů budeš muset koupit.
XT3; XF 23; XF 56; XF 16-55; XF 50-140; Samy 8/2,8
http://www.foto-baburek.cz

Odpovědět

Zpět na „Příslušenstv, filtry apod“