Pomoc s výběrem systémového blesku

Vše o příslušenství, filtry, stativy, brašny, baťohy a pod.

Moderátor: Moderátoři

Altura
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 11
Registrován: 29 úno 2016, 09:57

Re: Pomoc s výběrem systémového blesku

Příspěvek od Altura » 29 úno 2016, 10:10

Zdravím všechny. Neměl by někdo náhodou link na stáhnutí manuálu pro blesk Sigma EF-610 DG Super Pentax v češtině? Případně pomůže i slovenština, polština. Díky. L.

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
slivo
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 856
Registrován: 07 bře 2013, 21:19
Bydliště: Praha

Re: Pomoc s výběrem systémového blesku

Příspěvek od slivo » 29 úno 2016, 20:02

google translate. je to strojovy preklad, takze namiesto lamely zavierky tam najdes oponu a podobne vtipne veci :-). anglicky manual pre pentax je tu

edit: pridal som tam oddelovace stranok aby to bolo prehladnejsie - ak budes hladat obrazky su to stranky 13 - 23 z manualu

snad to pomoze
PFS smugmug
K1ii, K3, K01, K10, K100 + DFA50/1.4, DA70, FA43, FA31, DA35ltd, DA16-50, DA50-135, DA12-24, DA55, FA50/1.4, DA50/1.8
NX200, 300 + 10/3.5, 20/2.8, 30/2, 45/1.8
A7r + FE55/1.8, FE85/1.8

Altura
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 11
Registrován: 29 úno 2016, 09:57

Re: Pomoc s výběrem systémového blesku

Příspěvek od Altura » 05 bře 2016, 12:41

Díky moc za pomoc.
Už je i díky Ostravaru ke stažení v manuálech asi oficiální manuál.

Spider85
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 6
Registrován: 29 zář 2016, 20:25
Bydliště: Plzeň

Re: Pomoc s výběrem systémového blesku

Příspěvek od Spider85 » 04 kvě 2017, 19:43

Ahoj 2 roky fotím s výbavou Pentax K-50 + objektivy 18-135 a pevná 50. Chtěl bych svojí výbavu rozšířit o externí blesk, prošel jsem internet i toto vlákno a mám nějaké kandidáty. Ale zkušenosti mě chybí. Mohl bych Vás poprosit o zhodnocení z praxe.

METZ MB M400 PRO PENTAX
https://www.fotoskoda.cz/metz-mb-m400-pro-pentax/
+Skladnost
?Dostatečné směrové číslo

METZ MB 52 AF-1 PRO PENTAX
https://www.fotoskoda.cz/metz-blesk-mb- ... ro-pentax/
+vysoké směrové číslo
-dotykový display mne nepřijde příliš pohodlný pro ovládání

METZ MB 44 AF-2 DIGITAL PRO PENTAX
https://www.fotoskoda.cz/metz-blesk-mb- ... ro-pentax/
? Nebude mě nastavení pomocí 5 tlačítek omezovat

Nebo jsem uvažoval o Číně

Yongnuo Wireless Flash Speedlite YN585EX
https://www.aliexpress.com/item/New-lis ... f2c9c0175b
?velikost a hmotnost
?kompatibilita

Shanny SN600FGZ
https://www.amazon.com/dp/B01MSWTVE4/re ... ntax+Flash
?velikost a hmotnost
?kompatibilita

Uživatelský avatar
lennyl
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 5061
Registrován: 10 led 2012, 00:40

Re: Pomoc s výběrem systémového blesku

Příspěvek od lennyl » 04 kvě 2017, 20:32

Spider85: dam ti moj subjektivny nazor, takze ho ber s rezervou, skor ako podnety pri rozhodovani.

isiel by som do varianty bud lacny Yongnuo co si nasiel, alebo bazarovy originalny Pentax 540 FGZ.

moje zakladne poziadavky na ext.blesk su aspon 48 smerne cislo, rychla zmena kompenzacie expozície, manualna zmena vykonu do 1/128 vykonu, HSS, P-TTL a synchro na druhu lamelu.

na zaklade toho by som vylucil ten maly Metz MB M400 (vykon/funkcie) a mozno aj Metz MB 52 AF-1 (ovládanie).

mal som napr. set odpalovac + 2x prijimac Yongnuo YN622-TX + YN622N na Nikon D750 a ziadny problem (TTL, HSS, kvalita, spolahlivost, dobijanie, vsetko OK) a na Pentaxe set manualny blesk a odpalovac Yongnuo YN-560 III + YN560-TX (kvalita, spolahlivost, dobijanie, vsetko OK)

mal som kedysi na Pentaxe aj Metz 48 AF-1 a az na to ovládanie som bol s nim spokojny. nahradil som ho original Pentax 540 FGZ a dostal som prave to komfortne ovládanie.
teraz mam od kamosa tu z fora blesk Sigma EF-530 DG Super (za 80euro) a vsetko fici perfektne (P-TTL, HSS), ale zasa to ovládanie...

tak dufam, ze som ti aspon trosku pomohol pri zbierani informacii.

PS: ak je limit aj cena a dostupnost na novy kus v obchode, jasne ze ani ten Metz. a pod. ti nebude robit problem, bud si zvyknes na "ine" ovládanie, resp. by si aj tak vyuzival blesk v automatike bez dakeho nastavovania a tam som doteraz nevidel ziadne problemy medzi Pentax - Metz -Sigma bleskami (myslim tym presnost P-TTL, funkcnost HSS, alebo rozdiel co viem ja identifikovat v type svetla z blesku)
Sony A7 IV + A6000 + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN

Spider85
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 6
Registrován: 29 zář 2016, 20:25
Bydliště: Plzeň

Re: Pomoc s výběrem systémového blesku

Příspěvek od Spider85 » 06 kvě 2017, 13:48

Děkuji Lennyl za vyčerpávající odpověď, něco přesně takového jsem potřeboval:)

Pořádně jsem prostudoval Yongnuo YN585EX a vypadá to, že nemá HSS což mě od výhodné koupě odrazuje.

U Shanny SN600FGZ jsem našel, že blesk nepodporuje bezdrátový P-TTL. To je optická náhrada RF dálkových odpalovačů pomocí zabudovaného blesku?

Metz 52 jsem měl v ruce a to ovládání mě moc nenadchlo. Nevím jestli jsem měl nějaký horší kus, dotyková vrstva mne nepřišla moc dobrá. Ale je pravda pokud bych fotil na P-TTL tak to příliš nepotřebuji. Kompenzace pak jde i ve fotaku. Nebo se mýlím?

Starší verze originálního Pentax 540 FGZ, kterou jsi mě doporučil je vhodnější než nová? Nebo je to pouze doporučení z důvodu ceny?

ziki
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 96
Registrován: 23 úno 2012, 10:21

Re: Pomoc s výběrem systémového blesku

Příspěvek od ziki » 06 kvě 2017, 22:31

Když jsem před pár lety vybíral blesk, tak jsem vybíral jen mezi Pentaxem, Metzem a Sigmou, poněvadž snad jen oni tehdy nabízeli s Pentaxem kompatibilní TTL měření, ale teď koukám, že dnes už je možností víc :). Tehdy jsem vybral Metz MB 52 AF-1 jelikož měl nejlepší poměr cena/výkon (Pentax už byl mimo můj rozpočet a Sigma neměla nějaké požadované funkce).
Metz MB 52 AF-1 má dostatečný výkon, umí Pentaxí TTL měření, druhou lamelu, vysokorychlostní synchronizaci aj. a dotykové ovládání může-nemusí být slabina, poněvadž záleží, jak chcete blesk používat. Pokud budete fotit hlavně přes P-TTL a jen občas sáhnete do nastavení blesku, tak to dotykové ovládání nevadí a kompenzovat záblesky můžete jak dotykově na blesku, tak i z těla foťáku (kompenzace provedená z těla se zapisuje do EXIF, jen mimochodem). Pokud byste ale měl v plánu víc pracovat s nastavením blesku, tak to dotykové ovládání může být docela nepříjemné.
Jestli je někdo zvyklý ze současných dotykových mobilů, že blesk Metz MB 52 AF-1 bude ovládat stejně svižně, tak může být na omylu. Blesk požívá starší technologii rezistivní dotykové vrstvy a to dotykové ovládání je fakt primitivní. Např. pokud mám na displeji zobrazených několik volitelných položek, např. režimy P TTL, P TTL HSS, M, tak logicky bych po dotykovém ovládání očekával, že si mohu jedním kliknutím rovnou zvolit požadovanou položku. Jenže u Metzu tomu tak není, na požadovanou položku musíte nejprve dotykovými kurzorovými šipkami najet a pak ji teprve můžete zvolit, což docela popírá smysl dotykového ovládání.
Kdybych teď vybíral blesk ze stejných možností, tak bych možná místo nového Metzu šel do bazarového Pentax 540 FGZ, který to ovládání má přeci jen lepší (a má i lepší řešení uchycení k foťáku páčkou oproti ozubenému kroužku Metzu, který třeba se zpocenými prsty docela špatně utahuje i povoluje). Ale na druhou stranou, u blesků není výjimečné, že se odporoučí výbojka či nějaký kondenzátor za doprovodných zvukových efektů , což u blesku již bez záruky může být mrzuté.
Pentax K-70, k-r, MZ-7, Pentax DAL 18-55mm/3.5-5.6 AL WR, 18-55mm/3.5-5.6 AL, DA 35mm/2.4 AL, DA 50mm/1.8, FA 28-80/3.5-5.6, Tamron AF 18-200mm/3.5-6.3 Di II Macro, HELIOS-44M 58mm 1/2, Metz MB 52 AF-1

Uživatelský avatar
al.vlado
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 683
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Šurany (okr. Nové Zámky, kraj Nitra)
Kontaktovat uživatele:

Re: Pomoc s výběrem systémového blesku

Příspěvek od al.vlado » 07 kvě 2017, 00:49

Pentax AF 540FGZ prvej generacie je sice fajn blesk, ale dnes by som si k telu Pentax kupil jednoznacne 540FGZ II. Max. vykon ma rovnaky ako stara 540-ka, ale to je asi vsetko v com sa daju porovnat. Dvojka je o triedu lepsi blesk. Je o hodny kus mensi, lahsi, ovela rychlejsie sa nabija, miesto zle vytahujucej/zasuvajucej sa odraznej karticky pouziva biele LED svetlo s nastavitelnou intenzitou, ktore je na rozdiel od karticky pouzitelne aj pri otoceni fotaku a hlavy blesku na portret. V manualnom rezime sa da nastavit najnizsi vykon blesku az 1/256. Na starom ide len 1/64, co je na tak silnom blesku neraz malo. Dalej ma dvojka na rozdiel od jednotky kovovu upevnovaciu patku. Ta tazka velka stara verzia ma len plastovu nohu, ktoru vzdy so strachom strkam do sanok, lebo cakam, kedy o nieco nestastnou nahodou co i len slabo zavadim a blesk sa pri jeho hmotnosti vylomi. Pri jeho velkej vyske a vyklopeni dohora ma tazisko hrozne vysoko. Aj pri pouzivani s telom K-5 II plus grip to ide cloveku pri dlhom pouzivani vykrutit ruku, takze na telo K-50, ktore mas ty, by som ti tazkeho a velkeho slona 540-ku asi neodporucal. A este na zaver pre niekoho najpodstatnejsia vec - dvojka je WR, teda odolna voci spliechajucej vode a prachu. Podla mna je Pentax AF 540FGZ II najlepsi blesk pre Pentax, ale cenou okolo 440 € bude asi uz mimo tvoj rozpocet.
K-1 II + D-BG6 (K-1, K-5 II, K-5, K-x, Zenit 11, Beirette VSN)
Pentax D FA 24-70/2,8, Pentax FA 50/1,4, Pentax D FA 100/2,8 Macro WR
Pentax D FA* 70-200/2,8, Sigma 35/1,4 ART, Irix 15/2,4 Firefly. Blesk Pentax AF 540FGZ

Uživatelský avatar
lennyl
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 5061
Registrován: 10 led 2012, 00:40

Re: Pomoc s výběrem systémového blesku

Příspěvek od lennyl » 07 kvě 2017, 05:59

je to tak, teraz som skusal blesk a kompenzacia expozície z tela fotaku je to iste ako na blesku. naviac komp.z tela je zapisana aj v tom EXIFe.

a ako funguje to LED svetlo na 540II ? automaticky, alebo iba manualne? ja som zvyknuty s ostatnými bleskami s bielou kartickou fotit s hlavou do hora a svetlo mi rozptyli tak akurát.

inak vyhoda velkosti/hmotnosti? 540II je jasna, ale treba si teda zaplatit tu cenu (mozno keby bol daky black friday napr. na srsmicrosystems.uk by bol vyrazne lacnejsi)
Sony A7 IV + A6000 + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN

Uživatelský avatar
al.vlado
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 683
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Šurany (okr. Nové Zámky, kraj Nitra)
Kontaktovat uživatele:

Re: Pomoc s výběrem systémového blesku

Příspěvek od al.vlado » 07 kvě 2017, 13:25

A najlepšie je, že kompenzácia urobená z tela a kompenzácia urobená na blesku sa spočítavajú/odpočítavajú! Takže sa vieš dostať aj na mínus 5 EV (mínus 3 umožňuje blesk 540FGZ a mínus 2 umožňuje telo). To isté platí do plusu. A keď dáš napr. mínus 1 na blesku a plus 1 na foťáku, tak si na nule. ;) Čo a ako sa zapisuje pri týchto kombináciách do EXIFu som neskúmal, neviem.

LED svetlo na 540FGZ II sa dá použiť jak pri fotení, tak pri videu (ako trvalé) a má režim AUTO, kedy si čidlom snímajúcim okolité svetlo sám reguluje intenzitu a MANUAL, kedy mu vieš nastaviť intenzitu v 5 krokoch. Pri fotení slúži na to, čo kartička (540FGZ II ju ani nemá, má len rozptylku), teda na odrazenie cca 15 % svetla dopredu pri vyklopení hlavy do stropu, čo slúži na dodanie iskry do očí portrétovanej osoby (catch light).

Rozdiel medzi starou a novou verziou 540-ky je rozoberaný na pentaxfore tu. Sú tam aj fotky, kde pekne vidno ten rozdiel v ich veľkosti.
https://www.pentaxforums.com/forums/125 ... 40-v1.html

PS: dvojka má na rozdiel od jednotky ešte aj strobo na umelecké hranie sa so svetlom. ;)
K-1 II + D-BG6 (K-1, K-5 II, K-5, K-x, Zenit 11, Beirette VSN)
Pentax D FA 24-70/2,8, Pentax FA 50/1,4, Pentax D FA 100/2,8 Macro WR
Pentax D FA* 70-200/2,8, Sigma 35/1,4 ART, Irix 15/2,4 Firefly. Blesk Pentax AF 540FGZ

Spider85
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 6
Registrován: 29 zář 2016, 20:25
Bydliště: Plzeň

Re: Pomoc s výběrem systémového blesku

Příspěvek od Spider85 » 14 kvě 2017, 18:37

Chci se zeptat, je možné kompenzovat záblesk z těla pomocí kombinace tlačítka a rolleru?

Z důvodu, že přeci jen Metz MB 52 AF-1 má nejlepší cenu/výkon

Jinak už jsem nahlodaný i na Pentax 540 FGZ II :D, do bazarové jedničky se mi moc nechce. Jen kdyby ta cena nebyla tak vysoká. Chci ho koupit do měsíce tak uvidím, jestli nebude nějaká akce. :)

Odpovědět

Zpět na „Příslušenstv, filtry apod“