Termosublimační tiskárna pro domácí tisk

Vše o tisku fotografií.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
Kuba
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 112
Registrován: 23 úno 2019, 07:40
Bydliště: Uherské Hradiště

Termosublimační tiskárna pro domácí tisk

Příspěvek od Kuba » 31 pro 2020, 18:11

Přátelé, včera jsem byl v DM kde jsem chtěl v kiosku vytisknout nějaké PFka. Bohužel, kabel vytažený a na kiosku informace o nesmyslném vládním nařízení. Tak teď zvažuji nákup termosublimační tiskárny. Do oka mi prozatím padla Canon SELPHY CP1300, kde při použití sady na 108 fotek vychází jeden kus 10x15 na 7,40 Kč. V DM to pak u "foto ihned" vychází u tohoto formátu na 6,90 Kč. Rozdíl 0,50 Kč na fotce už zase není tak zásadní. Budu rád když se podělíte o vaše zkušenosti s tímto typem tisku, případně i s touto či jinou tiskárnou.
Inkoust nechci. Prozatím tisknu vcelku málo na to aby mi zaschla hlava.

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
marian_r
Sponzor PFS
Sponzor PFS
Příspěvky: 809
Registrován: 16 led 2017, 13:02

Re: Termosublimační tiskárna pro domácí tisk

Příspěvek od marian_r » 01 led 2021, 10:12

Farebnú termosublimačnú tlačiareň pre PC som nikdy nevidel a o farebných ani neviem, ale termosublimačné tlačiarne sú na pokladničné bločky. Samozrejme chcú špeciálny papier, ale dôležité je to, že o pol roka nie je nič vidieť.

Uživatelský avatar
Kuba
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 112
Registrován: 23 úno 2019, 07:40
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Termosublimační tiskárna pro domácí tisk

Příspěvek od Kuba » 01 led 2021, 13:40

Ano u termosublimačních tiskáren na pokladní bločky, štítky a podobně je to přesně tak. Lístek s parkovacího automatu stačí nechat v létě za sklem chvíli a nic se na něm nedá přečíst. Ale to je trochu jiná technologie. Zde se tiskovou hlavou ohřívá na teplo citlivý papír, který ztmavne v místě zahřátí. Zvídaví jistě vzpomenou na své pokusy z mládí. Kde se citronovou šťávou napsal na papír "tajný" vzkaz a ten se pak "dekódoval" za pomocí ohřevu nad svíčkou nebo žehličkou. Termosublimační foto tiskárna má mírně odlišný princip. Zde se dělá zpravidla čtyř průchodový tisk, kde se postupně teplem proměnní pevná fólie do plynného stavu a tento stav je na papíře zase převedený do pevného skupenství. Tím je vytvořen velmi jemný gradient na výsledné foto. Postupně se nanesou CMY barvy a nakonec je vše zafixováno transparentním "lakem". Takže nikoliv barevný tisk CMYK, ale CMYO. Viz.: https://cs.wikipedia.org/wiki/Termosubl ... k%C3%A1rna
a https://www.fomei.com/blog/co-je-to-ter ... ail-248877

Pro koho jsou termosublimační tiskárny?

Jsou skvělé pro někoho:
  • kdo chce rychlý, pohodlný a kvalitní tisk fotografii 9x13 až A4 + panoramata
  • kdo chce mít fotokoutek
  • kdo jezdí a fotí na akcích (svatby, večírky, plesy atd.)
  • kdo plánuje sestrojit fotobudku
Teorie je super, marketingové lákadlo ještě více super. Ale jaké je realita, to ví jen ti co již vyzkoušeli a nebo provozují. A jejich názor a zkušenosti jsou jistě cennější než spousty PR článků.

Prozatím je mým favoritem jak jsem psal dříve Canon SELPHY 1300 - https://www.canon.cz/printers/selphy-cp ... fications/

Uživatelský avatar
Adrian
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 432
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Termosublimační tiskárna pro domácí tisk

Příspěvek od Adrian » 01 led 2021, 13:46

ahoj. ja som si asi pred pol rokom kupil canon selphy 1300 na tlac fotiek 10x15 do domaceho albumu, pripadne na potesenie kamaratov, ked na akcii hned im aj vytlacim fotku. ja som vcelku spokojny. vytlacil som aj par fotiek, ktore som uz mal z fotolabu, na porovnanie. rozdiel som ja nevidel, otazna je trvacnost, ale canon deklaruje 100-rocnu trvacnost... :)
treba dodat, ze nie som ziadny profik, nemam velke naroky. na horeuvedene je viac ako dobry. pre mna palec hore, za 120€ dobra hracka.
Fuji X-T3, X-T1 - Fuji 23/1.4, Fuji 27/2.8, Fuji 90/2, Fuji 10-24/4, Fuji 18-55/2.8-4
2x Fringer, Canon 50/1.8 STM, Canon 200/2.8 USM, Canon 55-250
Fuji X70

Uživatelský avatar
Kuba
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 112
Registrován: 23 úno 2019, 07:40
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Termosublimační tiskárna pro domácí tisk

Příspěvek od Kuba » 01 led 2021, 14:21

Adrian, moc děkuji za tvůj názor. Hnedle je to rozhodování jednodušší.

Uživatelský avatar
Ferdo
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 156
Registrován: 21 dub 2012, 23:07

Re: Termosublimační tiskárna pro domácí tisk

Příspěvek od Ferdo » 01 led 2021, 19:38

ja ju mám rok a kvalita fotiek je bez problémov.
Dá sa dokúpiť batéria na tlač mimi siete.
ročné fotky nemajú žiadne známky znehodnotenia.
na domáce tlačenie asi naj.
tlačím z mobilu.
zatial som nerozbehal cez wifi z pc ak by rovno vedel niekto aj poradit.
K-1-Irix 15mm/SMC 35 mm 2,4/SMC 50 mm 1,8/Sigma 105 mm 2,8 EX DG Macro,
HD 20-40mm limited,SMC 60-250*
Kiev 80
Flexaret V


Uživatelský avatar
Kuba
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 112
Registrován: 23 úno 2019, 07:40
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Termosublimační tiskárna pro domácí tisk

Příspěvek od Kuba » 01 led 2021, 20:36

Ferdo, díky za další poznatky. S tiskem přes WiFi by snad mohl pomoci tento návod https://canoncanada.custhelp.com/app/an ... -cp1300%29

Uživatelský avatar
Ferdo
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 156
Registrován: 21 dub 2012, 23:07

Re: Termosublimační tiskárna pro domácí tisk

Příspěvek od Ferdo » 03 led 2021, 12:57

Vďaka.
takto som to skusal a nefungovalo.
ale cez kabel to ide tiež.
K-1-Irix 15mm/SMC 35 mm 2,4/SMC 50 mm 1,8/Sigma 105 mm 2,8 EX DG Macro,
HD 20-40mm limited,SMC 60-250*
Kiev 80
Flexaret V


Uživatelský avatar
Kuba
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 112
Registrován: 23 úno 2019, 07:40
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Termosublimační tiskárna pro domácí tisk

Příspěvek od Kuba » 03 led 2021, 13:26

S připojenímpomocí WiFi je to někdy alchymie. Může být problém v nekompatibilním šifrování na AP. Problém s přidělením adresy, tady je třeba mít na AP nastavené DHCP. Někdy je AP nastaveno pouze na akceptování připojených zařízení pomocí zadané MAC adresy. Nejdřív bych zkontroloval jakou IP má tiskárna nastavenou. Buď přímo v tiskárně, pokud tam jde toto zobrazit (stav síťového zařízení) a nebo přímo v AP routeru, kde by mělo být vypsáno jaká IP je dané tiskárně zapůjčená (to je vázáno na příslušnou MAC adresu WiFi modulu, která by měla být někde na spodní straně tiskárny). Pak z PC ze kterého chceš tisknout "pingnout" na tuto adresu. V příkazovém řádku >ping 192.168.1.xxx (doplní se skutečná adresa). Pokud běží odezva, je zařízení spojeno. Pak hledat příčinu dále. Pokud není spojeno zkontrolovat heslo k WiFi. Někdy pomůže u hexadecimálního hesla dát před něj 0x u ASCII hesla potřebné není. Šifrování je kapitola sama o sobě. Vyzkoušet se to dá dočasným vypnutím šifrování po dobu zkoušení. Když to při vypnutém šifrování funguje tak je chyba tady. Ne všechny zařízení jsou na vzájem kompatibilní. Poslední možnost je rozběhnout tiskárnu v módu AP a připojit se z PC přímo na tento přístupový bod v tiskárně.

P.S.: Nevydržel jsem to a tiskárnu jsem objednal. :wink:


Uživatelský avatar
Kuba
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 112
Registrován: 23 úno 2019, 07:40
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Termosublimační tiskárna pro domácí tisk

Příspěvek od Kuba » 03 led 2021, 18:21

Díky, prostudoval jsem a už se těším!

Uživatelský avatar
Kulich999
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 37
Registrován: 01 črc 2019, 09:00

Re: Termosublimační tiskárna pro domácí tisk

Příspěvek od Kulich999 » 04 led 2021, 11:02

Sice termosublimační tiskárnu nemám, ale fotky občas tisknu na domácí inkoustové multifunkci.

Téměř 10 let jsem měl HP PhotoSmart B109. Koupil jsem ji v roce 2009 (tehdy nejlevnější dostupná multifuknční tiskárna s Wifi) a dosloužila v roce 2018, kdy definitvně zaschla hlava. Bohužel náklady na tisk, obvzlášť barevný byly enormní. Fotka 10x15 mě vyšla odhaduju tak na 30 Kč (dle ceny a spotřeby inkoustu + fotopapír).

Když dosloužila, zjistil jsem, že existují tankové tiskárny. Takže jsem zase v roce 2018 koupil opět nejlevnější dostupnou tankovou multifunkční tiskárnu s Wifi, kupodivu zase od HP a to model HP Ink Tank Wireless 415. V balení byla obrovská zásoba inkoustů (2x lahev s černou + 3 barevné). Po koupi jsem do zásobníků nalil zhruba třetinu z každé lahve a od té doby tisknu a ještě jsem nedoléval). Na takové to domací tisknutí úplně idealní. Odhaduju, že s dodanou zásobou inkoustů vydržím do konce životnosti tiskárny. Náklady na tisk jsou tedy minimální.

Samozřejmě, kvalita tisku ani z jedné tiskárny se nevyrovná termosublimační tiskárně něbo fotolabu. Ale jde to poznat až po detailním zkoumání. Životnost tisku netuším, ale u rodiču na stěně vysí ještě pár fotek v A4 ze starší HP, které jsem tiskl hned po koupi a zub času není něják znát.

Jinak s Wifi jsem ani u jedné z tiskáren neměl nikdy žádný problém (jak tisk tak i skenování). Vše funguje jak má, tisknu z několika PC, mobilů (Android), tak tabletu (iPad) a vše funguje. Obě se daly přidat do Google Cloud Print (takže nebyl problém tisknout odkudkoliv a né jenom z místní sítě), nicméně Goole službu teď od 1.1. zařízl. Ta starší měla dokonce podporu pro nějáký mail server od HP, takže tiskárna dostala svou unikatní emailovou adresu, na kterou se dali z předem definových adres poslat JPEGy, DOCy nebo PDF a tiskárna to vytiskla. Používal jsem to v době, kdy ještě mobilní OS neměli podporu pro tisk.
www.michalkubis.cz

Pentax KP | Sigma 10-20 f4-5.6 | Pentax 18-135 f3,5-5,6 | Pentax 16-50 f2.8 | Sigma 30 f1.4 Art | Pentax 50-135 f2.8

EX: K5|K100D|Pentax 18-55|Tamron 17-50 f2.8|Pentax A 50 f1.7|Pentax FA 50 f1.4|Sigma 70-300 f4-5.6

Uživatelský avatar
Kuba
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 112
Registrován: 23 úno 2019, 07:40
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Termosublimační tiskárna pro domácí tisk

Příspěvek od Kuba » 06 led 2021, 17:50

Tak tiskárna je už tři dny doma. A jsem z ní nadšený! :D

Odpovědět

Zpět na „Tisk fotografií“