Triopo GT-3128X8C + Hlava B-1 + stĺpik W-4

Recenze fotografického příslušenství, filtry, stativy, čistící sady, batohy, brašny, apod.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
feri2303
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 626
Registrován: 16 led 2014, 09:24

Triopo GT-3128X8C + Hlava B-1 + stĺpik W-4

Příspěvek od feri2303 » 02 bře 2014, 19:43

Toto je môj prvý pokus o recenziu, tak dúfam že budete zhovievaví.
Obrázek
Triopo v spoločnosti Hama Star 26 a Meopty

Na internete sa o značke Triopo veľmi nehovorí a získať technické špecifikácie produktov tiež nie je jednoduché a ako som zistil uvedené údaje aj tak nezodpovedajú skutočnosti. Skúsim v tejto recenzii popísať ako som vyberal a prečo som sa rozhodol pre tento typ. Pridám aj zážitky z nákupu, postrehy po vybalení a použití, výhody a nevýhody.

Prečo nový statív:
V roku 2012 som na dovolenke prišiel o môjho obľúbenca – kompaktík Fujifilm E550, ktorý kvalitne klamal telom. Malý škaredý digitalis, s výborným výstupom. Aj dnes by nakopal väčšinu malých kompaktov. Fotenie mi chýbalo, tak som minulý rok vstúpil do sveta DSLR. Zo skrine na mňa pozerala už roky nepoužívaná, zato veľmi obľúbená pentaxia K-1000 aj s rôznym príslušenstvom. Po pochvalných recenziách na K-5II bol môj výber jasný. No a keďže s jedlom rastie chuť, postupne rozširujem výbavu o ďalšie objektívy a príslušenstvo. Pri mojom nočnom balkónovom teste 50mm objektívov som zistil že statív HAMA star 26, ktorý pre K-1000 s A50/2 aj kompakt v danej cene a študentskému rozpočtu plne vyhovoval, po naložení K-5II + battery grip s vyoseným závitom a 100mm objektívom je nepoužiteľný. Už len predsklopením zrkadla sa rozklepal ako ratlík a mne bolo jasné že bez poriadneho statívu to nejde.
Skúsenosti s modernými statívmi veľmi nemám. V mojej výbave sa okrem spomínanej Hamy nachádza ešte maličký statív Meopta.
Obrázek
Porovnanie statívov v transportnej polohe

Popravde takéto vreckové riešenie s pevnou hlavou a vyššou nosnosťou by mi stačilo. Po poťažkaní firemného Manfrotto 055XPROB mi bolo jasné že potrebujem čo najľahší statív s reálnou nosnosťou nad 3 Kg.

Prečo Triopo:
Nový statív som si vyberal prakticky od kúpy K-5ky. Jedna z požiadaviek na statív bolo fotenie makra. Nie mince doma na stole, ale kvetinky a čo najnižšie pri zemi. Po prečítaní rôznych diskusií som sa dostal až k Triopo. Nebudeme si klamať, je to Čína. Rovnako ako HorusBennu, Benro, Hama a všetky lacné značky na ebay aj v tuzemských obchodoch. Dokonca sú tie statívy vo väčšine prípadov z rovnakých dielov. Rozdiel je vo farbe a značke na nálepke. Výhoda Triopo je že sa dá statív pred kúpou pochytať, vyskúšať. Záruka (a vraj aj bezproblémové vybavovanie reklamácií) je ten dôvod prečo uprednostniť nákup na Slovensku. Podľa technických parametrov sa jedná o super statív, s prihliadnutím na pracovnú výšku a hmotnosť. A čo spomínané macro? Na makro je ideálny statív s možnosťou otočiť stĺpik s hlavou do horizontálnej polohy. Tieto statívy vážia minimálne 1,5 Kg so zaťažením max. 3 Kg. Chcel som ľahší. Triopo ponúka ako doplnok stredový stĺpik W-4, ktorý túto funkciu spĺňa. V prípade že sa vyberiem cielene na fotenie makra, jednoducho ho pribalím.
Obrázek
Porovnanie výšky statívov bez vysunutého stredného stĺpiku

Technické parametre:
GT-3128X8C
Katalógové parametre nie sú úplne presné. Na premeranie som zobral meter a kuchynskú váhu. Statív je väčší aj ťažší než sa uvádza. Nič strašné, ale dôveru to nevzbudí.
Materiál: karbón
Počet sekcií nôh: 4
Hmotnosť: 1,1 Kg (katalág uvádza 1,0 Kg)
Max. doporučené zaťaženie: 10kg (toto som naozaj nemeral)
Dĺžka v zloženom stave 48 cm (katalág uvádza 42 cm)
Max. výška bez vysunutého stredového stĺpika: 141 cm
Min. výška: 16,5 cm
Možnosť použiť jednu nohu ako monopod.
Zakončenie nôh: hrot na ktorom je našróbovaná gumenná nožička.
Stredový stĺpik možno nasadiť obrátene pre fotografovanie nad zemou.
Každá noha sa dá nastaviť samostatne v uhloch 25, 55 a 80 stupňov.
Háčik na pružinke na spodnej strane stĺpika pre zavesenie závažia.
Hlavu, resp. telo je možné upevniť závitom 3/8″ aj 1/4″.
Obrázek
Najnižšia pracovná poloha statívu

Obsah balenia:
-statív
-púzdro na prenos s výstelkou z cca 1cm hrubého molitanu a vnútorným vreckom
-popruh na púzdro
-10 cm krátky stredový stĺpik so závitníkom na uchytenie
-imbus kľuč pre prípadné dotiahnutie kĺbov
-(hlava ak je v sete, zabalená v semišovej taštičke)
Obrázek
Obsah balenia statívu s hlavou. Na fotografii nie je vidieť dlhý karbónový stredový stĺpik.


Nákup:
Tento odsek asi väčšina čitateľov preskočí. Kto má o statív Triopo vážny záujem by však preskakovať nemal...
Ale pekne po poriadku. V Bratislave je možné naživo omrknúť statív v kamennej predajni mini-max.sk. Rozhodne im nechcem robiť reklamu, ale obchod majú najbližšie a internetová cena je tiež OK. Pán za pultom bol veľmi ochotný, statív kompletne predviedol aj s príslušenstvom, nebol problém si nasadiť K-5ku a pohrať sa. V cene statívu je aj základná hlava NB-1S bez kontroly frikcie. Samostatne predávajú aj hlavu B-1 s kontrolou frikcie. Rozdiel v cenníkovej cene medzi samostatnými hlavami je cca 5 €. Na moju otázku o výmene hlavy a doplatení pár eur mi pán povedal že žiadny problém. To ma potešilo a vyskúšal som pýtať ďalší bonus – po prvom nákupe zákazník dostane zákaznícku kartičku na zľavu 10%. Ani s tu nebol problém. Na bločku sa v plnej cene objavil macro stĺpik W-4 a so zľavou statív. To že nebola naúčtovaná drahšia hlava ani rozdiel v cene som si všimol až po platbe kartou. S vedúcou predajne sa predavač zhodol, že nič stornovať nebudú a rozdiel v cene mám grátis. Výsledná cena za Triopo GT-3128X8C + Hlava B-1 + stĺpik W-4 sa tak dostala na príjemných 146 eur.

Prvé dojmy:
Všetko je elegantne zabalené v transportnej taštičke na ktorej sú aj s reflexné prvky. Čítal som reakcie že sa rýchlo potrhá, ale to sa týkalo asi len vnútra. Tam je všitá jemná látka, ktorá maskuje skrytú výstelku. Vonkajšia látka pripomína materiál z ktorého sa vyrába batožina a určite niečo vydrží.
Statív je uložený v transportnej polohe, nohy otočené o 180° uprostred v elegantnej semišovej taštičke je pribalená hlava. Pri transporte sa nič nepoškodí, kľudne môžete objednať prepravu aj u slovenskej pošty a prežije to.
Po vybalení som hneď vymenil stredový stĺpik za krátky. Hmotnosť to nezníži, pôvodný stĺpik je z karbónu, krátky z hliníku alebo podobnej zliatiny.
Karbónové sekcie sú na dotyk teplé, práca v zime bude príjemnejšia ako s hliníkom.
Statív je relatívne ľahký, napriek tomu pôsobí masívne. Nikde nič nehrká, okrem nôh sú všetky diely z kovových zliatin. Jedinou výnimkou je snáď krytka stredového stĺpika a základňa pre hlavu, kde je plast nasunutý na kovový odliatok. Všetky závity aj skrutky sú kovové. Aj pri plnom vysunutí nôh je pevnosť veľmi dobrá, spodné sekcie sa neprehýbajú, ani v spojoch som nenašiel žiaden problém. Skúsil som sa trochu zavesiť za statív a silou pootočiť základňou -tiež plná spokojnosť. Karbónové nohy rýchlo pohltili vibrácie, či už som kopol do spodnej nohy, alebo do nasadenej zrkadlovky.
Rovnako dobý pocit vzbudila aj najnižšia poloha. S krátkym stĺpikom som nameral výšku 16,5 cm. Po zaťažení sa nohy roztiahli do koncovej polohy a okrem mierneho zapruženia sa nič ďalšie už nedialo.
Nohy sa zaisťujú otočným systémom. Nemám skúsenosti s konkurenciou, ale tento funguje. Pri uvoľňovaní treba pootočiť, prekonať následný odpor a až potom sa noha odistí. Treba si zvyknúť. Otočné matice sú kovové, pre lepší pocit potiahnuté gumou. Na jednej z matíc guma mierne preklzuje ale až pri dotiahnutí “na krv“. Vyrieši to reklamácia alebo kvapka lepidla. Časom sa môžu uvoľniť aj ostatné gumičky 
Nohy sú ukončené hrotmi, na ktoré sú našróbované gumové nožičky na matke. Nestane sa tak že sa časom guma na závite zničí.
Veľa konkurentov má na základni vodováhu. Triopo sa spolieha na dvojosú vodováhu na hlave. A asi som zistil prečo. Pravdepodobne kvôli nepresnej výrobe je základňa trojnožky vždy trochu vychýlená. Možno je to spôsobené inou dĺžkou monopodu, alebo mám ľavé ruky a neviem nájsť nikde rovinu. Každopádne nejde o nič strašné. Ekvivalentom je o 5 mm dlhšia jedna noha. Ruku na srdce, aj na vyrovnanej podlahe je problém nájsť absolútnu rovinu s kvalitnou vodováhou. V teréne je to nepodstatná vec najmä v spojení s guľovou hlavou.
Pri vybalení sa potvrdilo že ide o 100%-nú Čínu. Na statíve je vygravírované triopo.pl, stránka neexistuje. Manuál je buď rozsypaný čaj, alebo preklad na štýl automatického translátoru do angličtiny. Obrázky sú však jasné, použitie pochopí aj začiatočník.
Ako som už spomenul, statív kombinuje aj funkciu monopodu. Jedna noha je obalená penou a dá sa uvoľniť. Podľa reklamného videa trvá proces výroby monopodu asi 40 sekúnd. Monopod je dostatočne vysoký vďaka možnosti predĺženia o stredný stĺpik. V tom prípade je zase horšie skladný, pretože v zloženom stave má dĺžku dvoch sekcií. Pri mojej výške 181 cm mi stačí pre pohodlnú pracu predĺžiť monopod o 10 cm stĺpik. Celková nosnosť statívu je 10 Kg, takže na jednu nohu to vychádza cca 3,3 Kg. Pre bežného smrteľníka je to akurát. Keď som sa silou oprel o monopod mojou maličkosťou začal sa mierne ktútiť. Ale to bolo zaručene viac ako 10 kg.
ObrázekObrázek
Pohľad na základňu statívu a zakončenie nôh s hrotom a gumennou nožičkou.

Hlava B-1
Technické parametre:
Priemer guličky: 28mm
Spodný priemer: 48mm
Výška hlavy: 95mm
Hmotnosť: 0,34kg
Max. doporučené zaťaženie: 6 kg
Jedná sa o štandardnú guľovú hlavu s kontrolou frikcie a panoramatickou funkciou so stupnicou. Upevnenie fotoaparátu je riešené rýchloupínacou doštičkou s poistkou. S mojou 1,8 Kg testovacou zostavou, kde je vďaka neoriginálnemu gripu statívový závit mimo osi objektívu som nezistil žiaden problém. Hlava sa po dotiahnutí ani nepohne. Sklamala ma panoráma, otáčanie ide na môj vkus ťažko aj po úplnom uvoľnení skrutky. Aretačné skrutky sú potiahnuté gumovým krúžkom. Aj tu hrozí riziko že sa časom začne pretáčať. Vybrúsené drážky v hlavici by boli lepšie riešenie. Stupnica frikcie nedáva zmysel, čísla sú od 1 do 180 a potom zase klesajú k 1. Pri práci je bežne treba utiahuť aj o viac ako 360°. Integrovaná vodováha ma 2 osi – pre horizontálne a vertikálne fotenie.
Hlava je ľahká s dobrou nosnosťou, používanie pohodlné. V danej cene sa jedná o dobrú kúpu.
Obrázek
Hlava Triopo B-1

Voliteľné príslušenstvo - stredový stĺpik W-4
Pre fotenie makra skoro nevyhnutnosť. Umožní predĺžiť stredný stĺpik a natočiť, či vysunúť ho do ľubovoľného uhlu. Konštrukcia je jednoduchá, vlastne sa jedná len o kĺb s dvoma uťahovacími skrutkami. Jednou sa reguluje vertikálne otočenie, druhou vysunutie + otočenie okolo osi Z. Kĺb nie je možné regulovať úplne plynulo, pre zvýšenie pevnosti sú na oboch protikusoch drážky. Pre niekoho to môže byť nevýhoda. Okrem kĺbu sa v balení nachádzajú krátky a dlhý hliníkový stĺpik a 2 základne na uchytenie hlavy aj so skrutkami.
Pri praktickom teste som zistil že pri uchytení kĺbu na krátky stredový stĺpik v najnižšej polohe a plnom vysunutí dlhého stĺpiku a zaťažením K5II+DBG4 s D-FA100 (cca 1,8kg) je pevnosť kĺbu aj stĺpiku dostatočná. Reálne použitie s plne vysunutým stĺpikom nie je možné. Všetky vibrácie sú znásobené. Pri podrobnejšom skúmaní som zistil že problém je v základni trojnožky, tom na pohľad masívnom kovovom odliatku. Pri extrémnej horizontálnej páke začne pružiť. Pri použití krátkeho stĺpika tento problém nie je, základňa nie je tak veľmi namáhaná.
Celý set je možné otočiť o 180° a namontovať na statív zospodu. Prakticky neexistuje uhol kam by sa tento set nedostal. Možnosti sú obrovské.
ObrázekObrázek
Obrázek
Stĺpik W-4 a statív Triopo GT-3128X8C.

So stĺpikom W-4 sa tiež rozrastie príslušenstvo. Celkovo tak mám na výber: 1 dlhý karbónový stĺpik, 1 dlhý kovový stĺpik, 1 stredný kovový stĺpik, 1 krátky 10cm stĺpik, 3 platformy na hlavu aj so skrutkami, 2 plastové a 2 gumenné krytky stĺpikov. Stĺpiky sa tak dajú ľubovoľne nadstavovať, kombinovať, otáčať. Hlavu na trojnožke, alebo monopode tak môžeme umiestniť aj do dvoch metrov, samozrejme za cenu stability. Platformy a skrutky môžu slúžiť aj ako náhradné diely. Cena stĺpika sa pohybuje okolo 30 €.
Obrázek
S týmito dielmi upravíte statív pre rôzne príležitosti

Zhodnotenie, záver
Statív mám ešte krátku dobu na to aby som mohol povedať že vydrží celý život. Statív je ľahký, na druhú stranu pôsobí masíve. Pracuje sa s ním pohodlne, všetko funguje ako má. V extrémnych prípadoch so stĺpikom W-4 už protestuje, ale pri rozumnom nastavení je to skvelá pomôcka.
Otázka, či kúpiť alebo nie je len na vás. K cene 117 € (so zľavou) za karbónový statív s hlavou je ťažké sa priblížiť pri statívoch zvučnejších značiek. Verím tomu že drahší statív ponúkne dlhšiu životnosť a pohodlnejšiu prácu, ale ja musím zostať nohami na zemi. Pre amatéra čo statív reálne potrebuje pár krát do roka musí stačiť.

Plusy / Mínusy
+ Hmotnosť
+ Cena
+ Nosnosť
+ Karbón, vyhotovenie
+ Stabilita, pocit pri používaní
+ Príslušenstvo v cene
+ Monopod

- Nepresná základňa trojnožky
- V extrémnych prípadoch so stĺpikom W-4 má základňa trojnožky veľkú pružnosť
- Nepresné technické údaje na stránkach distribútora, predajcov, nefunkčná stránka triopo.pl
- V transportnej polohe – nohy otočené o 180°- sa statív skoro nezmestí do tašky ak je použitý 10 cm stredový stĺpik s namontovanou hlavou. Pri dlhom stĺpiku nie je problém.
KP, *ist DS, K-m (infra)
Sigma 10-20/4-5.6, DA 35/2.4, DA 50/1.8, DA 70/2.4 ltd, DFA 100/2.8 WR. K tomu WR seťák.

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
kordoz
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1441
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Podpolanie a ak nie som doma, tak horske stity
Kontaktovat uživatele:

Re: Triopo GT-3128X8C + Hlava B-1 + stĺpik W-4

Příspěvek od kordoz » 03 bře 2014, 13:47

Isty cas som tieto triopo stativy obzeral. Nakoniec som kupil hlinikac Benro A350EX a hlavu HorusBennu LX1-T.
Na hory uz nenosim nic ine. Vpohode to udrzi K-7 + Sigma 100-300 , pritom ten stativ vazi len cca 1.5kg aj s hlavou.
http://magicslovakia.szm.com
------------------------------
Pentax 67, 45/4, 105/2.4 200/4, 300/4, 400/4
Pentax PZ-1p, Tamron90/2.8
Pentax K-3, 15/4 Ltd, 31/1.8 Ltd, Sigma 100-300/4 EX

AMD RYZEN 7 Hackintosh, OSX High Sierra, 16GB RAM, Samsung SSD Pro

feri2303
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 626
Registrován: 16 led 2014, 09:24

Re: Triopo GT-3128X8C + Hlava B-1 + stĺpik W-4

Příspěvek od feri2303 » 03 bře 2014, 18:13

Kordoz:
Hehe, Benro A350EX sa veľmi podobá na moje Triopo a hlava HorusBennu LX1-T je vlastne jednoduchšia hlava Triopo NB-1S len v inej farbe. Aj cena je pri Dokonca som našie laj ten stredový stĺpik http://www.ebay.com/itm/HorusBennu-UC-E ... 20dfae49be
Všetko sa robí v Číne...
KP, *ist DS, K-m (infra)
Sigma 10-20/4-5.6, DA 35/2.4, DA 50/1.8, DA 70/2.4 ltd, DFA 100/2.8 WR. K tomu WR seťák.

Odpovědět

Zpět na „Příslušenství - Recenze“