Kudy dál kráčet s Pentaxem?

Vše o digitálních zrcadlovkách Samsung

Moderátor: Moderátoři

vstek
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 31
Registrován: 21 pro 2012, 19:26
Bydliště: Šluknov

Kudy dál kráčet s Pentaxem?

Příspěvek od vstek » 13 led 2013, 16:21

O roku 2009 jsem spokojený vlastník Samsungu GX-1S, který jsem výhodně koupil nový ze zrušeného obchodu.
Byl to pro mne velký pokrok, neboť do té doby jsem digitálně fotil s Panasonikem DMC FZ-1, který měl sice mnoho báječných vlastností (stabilizaci,12 nýsobný optický zoom, objektiv Leica 2.8 v celém rozsahu) ale byl pouze automat s 2M čipem. (Jinak ale fotím od roku 1980.) :-)))
Při koupi GX-1S jsem neměl dost peněz na koupení lepšího stroje od Pentaxu, K10 nebo K20 byl můj sen. S fotoaparátem jsem spokojen, je malý, lehký, dovede téměř vše co potřebuji. Ale- má jen 6 Mp, nemá stabilizaci, čištění čipu ani utěsněné tělo. Používám zatím dost levné objektivy, někdy by se mi vyšší citlivost , více Mp nebo stabilizace velice hodily.
Dnes jsem na tom s penězi podobně jako kdysi (hledám co nejlevnější řešení) a do budoucna to nevypadá lépe. Řeším otázku, jestli má pro mě cenu koupit za 4000Kč K10, za 7000 K20, za 9000Kč K7 a nebo další rok šetřit na K30?
Vím, že podobné dilema řeší mnoho fotografů, ale rád bych slyšel názor a radu od někoho, kdo to má již vyřešeno.
Pokud někomu z vás doma leží tělo, které bych mohl "zrecyklovat" za levný peníz, můžete mě kontaktovat. Díky za rady.
PS: (k napsání tohoto článku mě nalomila nabídka K10 za 3500Kč na Paladixu)
vstek@volny.cz

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Skyd
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 38
Registrován: 26 lis 2011, 12:17
Kontaktovat uživatele:

Re: Kudy dál kráčet s Pentaxem?

Příspěvek od Skyd » 13 led 2013, 19:14

S novějším tělem příjdou na řadu lepší objektivy. Jelikož sebelepší tělo Ti nepomůže pokud máš objektivy nanic. Sám jsem to nedávno poznal . Takže dost záleží na Tvých pěnezích. Jelikož pokud si koupíš super tělo, ale nebudeš mít na lepší objektivy tak z něj stejně maximum nevytáhneš. Já mám K10 a místo nového těla jsem se rozhodnul investovat do lepších objektivů - letos. Příští rok se uvidí .

Teď mají na paladixu k10 s 15tis. fotek za 3500,- což už je myslím super cena ! Podotýkám inzerát není můj ani mého známého !

Uživatelský avatar
hilda4sea
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2610
Registrován: 12 led 2013, 13:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Kudy dál kráčet s Pentaxem?

Příspěvek od hilda4sea » 13 led 2013, 20:59

Souhlasím se Skydem. Lépe je investovat do objektivů než do drahého těla a mít jen průměrné nebo dokonce podprůměrné objektivy. Už jsem to tady napsal mnohokrát - všechno od 10 Mpx udělá profifotku, když bude mít špičkové sklo.
Hilda
XT3; XF 23; XF 56; XF 16-55; XF 50-140; Samy 8/2,8
http://www.foto-baburek.cz

Uživatelský avatar
elho_cid
Admin
Admin
Příspěvky: 3645
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Prácheňsko a Praha

Re: Kudy dál kráčet s Pentaxem?

Příspěvek od elho_cid » 13 led 2013, 21:18

Já taky nejdřív kupoval objektivy, většinou použité nebo zlevněné, jak byla příležitost a peníze. No a pak K-5.

vstek
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 31
Registrován: 21 pro 2012, 19:26
Bydliště: Šluknov

Re: Kudy dál kráčet s Pentaxem?

Příspěvek od vstek » 13 led 2013, 23:18

Kde leží hranice toho drahého těla, které potřebuje lepší objektivy? Je to už K30, K7 nebo dokonce již K20?
Momentálně mám mimo setových objektivů 18-55 a 50-200 jenom řadu Pentaconů a Heliosů na M42.( Nesmím zapomenout na Tair 300/4,5.) K tomu pár manuálních zoomů (Pentax M 70-200 a Makinon 35-300) a Pentax F 100-300 na cestě. (doufám) Na jaké tělo mi takové objektivy vystačí? Dík za radu.

Skyd
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 38
Registrován: 26 lis 2011, 12:17
Kontaktovat uživatele:

Re: Kudy dál kráčet s Pentaxem?

Příspěvek od Skyd » 13 led 2013, 23:42

Ja myslím že žádná hranice není ... kvalitní objektiv prostě pozná každé tělo. Lépe kreslí, lepší ostrost, detaily . Já to tedy rozhodně na k10 poznám .

Uživatelský avatar
crazy nemo
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 54
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Kudy dál kráčet s Pentaxem?

Příspěvek od crazy nemo » 14 led 2013, 08:18

ono to taký dosti záleží na tom co fotíš, pokud sport tak budeš rád za co nejlepší AF - asi budeš rád za co nejlepší tělo, fotky ve špatném světle(koncerty) - budeš rád za vysoké použitelné ISO - zase se zlepšuje co generaci, krajinky - na focení máš čas + stativ tak tě nové vychytávky jako vysoké iso + AF tě moc netrápí.
Případně pak k rozhodování můžou přispět vlastnosti těla - vrchní display, 2 rolery, utěsnění
Vždy je to o kompromisech, musíš zkusit odhadnout který kompromis bude vyhovovat tobě

vstek
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 31
Registrován: 21 pro 2012, 19:26
Bydliště: Šluknov

Re: Kudy dál kráčet s Pentaxem?

Příspěvek od vstek » 14 led 2013, 08:46

Nepotěšili jste mě. :-))
Co se focení týče, fotím nejčastěji reportáže, přírodu a chystám se na makrofocení. Rád bych si na focení přivydělal občasným focením svateb, (není tu u nás zas tak velká konkurence) 8) .
Zatím s tím tělem budu muset počkat, ale stejně mi to vrtá hlavou.

Uživatelský avatar
miky_lbc
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2277
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Kudy dál kráčet s Pentaxem?

Příspěvek od miky_lbc » 14 led 2013, 09:41

Jesti chceš fotit reporty a svatby (dokonce za peníze), tak u Pentax nepřipadá moc v úvahu jiná volba než K5/5II.

K10 je výborný foťák, ale rozhodně ne na report, kde Tě může potkat světelně téměř cokoliv. Pak se dostaneš k focení svatby za bouřky a v kostele bude světlo na ISO 3200 / 1/20 čas a co budeš s K10 dělat? Vysvětlíš svatebčanům, že si měli vzít lepšího fotografa?

K10 je super foťák, pokud si chceš zrcadlo ošahat... udělat si nějakou krajinku, portrét apod.

Uživatelský avatar
k.e.n
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 839
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Písek

Re: Kudy dál kráčet s Pentaxem?

Příspěvek od k.e.n » 14 led 2013, 09:50

Na tohle by se možná hodil K-x. Koupil jsem ho jako záložní/manželčin a fotí v šeru 4x "čistěji" než má oblíbená K20. Beru ho na různé akce, kde potřebuju být na lehko (a bez blesku), většinou s 50kou nebo 40kou. Je to fakt povedený foťáček (krom nezobrazujících se ostřících bodů v hlodáku, ale na to jsem si zvykl) a dá se sehnat za slušnou cenu.

Vlastně, tak mne napadá, že bych ti ho mohl střelit a koupit si "nezáložní" K-5 :D
..nejhezčí pohled na svět je z komína!

Uživatelský avatar
Želvák Bob
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 336
Registrován: 10 bře 2011, 11:45
Bydliště: Brno

Re: Kudy dál kráčet s Pentaxem?

Příspěvek od Želvák Bob » 14 led 2013, 10:09

Tak ještě můj amatérskej pohled :-)

... příroda - to jako zvířata - wild life nebo krajina/krajinné detaily? To je dost velký rozdíl v požadavcích na tělo/objektiv ... Makro a kytky je víc záležitost objektivu, než těla. Svatby chtějí sice přesný AF ale i velký DR (FF těla Nikon D700, D800, Canon 5D atd. a pokud APSC tak právě Pentax K5II je asi nejlepší volba) ... Mimochodem - ve svatbách už je konkurence velká až až a není to jednoduchá discipína. U reportáží zase spíš rychlý AF, sekvenční snímání (sportovních reportů), použitelné vysoké ISO ...
V dnešní době ale už neuděláš skoro chybu s ničím - prostě v jedné disciplíně to bude super a v ostatních to budou kompromisy. Ať si vybereš cokoli. Já vybíral podle toho co mi padlo nejlíp do ruky a mělo menu podle mé logiky - čili Pentax. A vím, že než dorostu fotograficky do úrovně, kdy mi K5 nebude stačit - uplyne tolik vody, že budou mít i mí synové vousy po kolena ... Pokud udělám nepovedenou fotku - je to z 99% chybou na mé straně - nikoli na straně foťáku.
Kdybych fotil krajinky/makro - stačila by mi stejně dobře K10 - zbytek bych použil na akontaci na DA15 ltd a nějaký makroobjektiv abych měl nižší splátky :-) U reportáží a svateb bych řekl, že je líp připlatit za K30 nebo rovnou K5II - páč starší těla sice na rozjezd stačí - ale v myšlenkách budeš furt u toho, že s K5 by byl výsledek lepší a bude tě to štvát ...
Vztah kvality objektivu a těla je zjednodušeně takový, že čím vyšší rozlišení čipu - tím je větší potřeba kvalitního skla. I když i to může mít výjimky podle požadavků na vzhled fotky - sám miluju "analogové či filmové" podání portrétů se starého středoformátového Zeisse Jena 120/2,8 ... Navíc se krásně drží v ruce a ovládá a ještě navíc i skvěle vypadá (je to ještě "zebra") :-)
... sváteční cvakal a zběsilý pilot autobusu a VW buggy ...

Skyd
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 38
Registrován: 26 lis 2011, 12:17
Kontaktovat uživatele:

Re: Kudy dál kráčet s Pentaxem?

Příspěvek od Skyd » 14 led 2013, 10:39

Ještě k tomu makru .. pro začátek bych rozhodně doporučil Tamron 90, sigma 70, nebo pentax 100 . Začínal jsem na 35limited a pro 1:1 je to příblížení moc na blízko takže na hmyzáky není šance. Jen bych ještě potvrdil to co píše kolega že k10 je fakt špička ovšem už mě občas mrzelo že nemá vyšší iso a rychlejší AF. Ale letos to ještě zkousnu přikoupím nějaké objektivy a tělo až příští rok .

Uživatelský avatar
fahrus
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 132
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Olomouc

Re: Kudy dál kráčet s Pentaxem?

Příspěvek od fahrus » 14 led 2013, 11:27

Zkusím reagovat na vše, co se tady zatím probíralo. Vezmu to od konce ...
- já mám makro Sigma 105/2,8 a až na silné protisvětlo (ale v tom mám problém s více Sigmami) se chová dobře. Není to ještě DG, takže možná to tam hraje roli. Používám ho i na (tele)portréty. Rozhodně si budeš muset (i na ty svatby) pořídit nějaké světelné sklo. Když to zkombinuješ s makrem, máš 2v1.
- chlapi mají samozřejmě s použitelnou citlivostí a rychlostí AF pravdu, ale ty máš omezený rozpočet, naučil ses fotit ještě na kinofilm bez autofokusu, používáš už hodně staré tělo apod. Pro tebe bude K10D vítaný pokrok. Citlivost je použitelná tak na ISO 400. ISO 800 už potřebuje odšumit a ideálně zmenšit výslednou fotku a ISO 1600 už potřebuje umělecky zpracovat šum / zrno - např. převodem do ČB. Rychlost a přesnost AF už byla od té doby taky překonána. Nicméně ty nemáš v brašně skoro žádné sklo, které by bylo na 10 Mpix snímači schopno vykreslit obraz ostře na každý jeden pixel. Pokud bysis se stávajícími skly koupil 16 Mpix zrcadlovku, bude ti z toho k pláči - všechna skla ti přijdou téměř nepoužitelná. Celou dobu mluvím i o té F 100-300. Mám doma K10D i K-30. K10D už umí ovládat SDM ostření. Rok jsem k ní měl koupený 60-250 než jsem našetřil na K-30
- svatby se fotily krásné i na kinofilm - jen to dá holt víc práce a vyžaduje více talentu
- určitě sáhni po té K10D než ti ji někdo vyfoukne. Je to skvělá cena. Pro tebe a tvůj rozpočet je naprosto zásadní, že nemáš co ztratit. Dnes ho koupíš za 3500 a za rok, když se ti naskytne lepší tělo, ho prodáš třeba za 3 tis. (ale např. já ani nehodlám K10D prodávat, protože je na rozdíl od nových těl ovladatelná přes PC)
Pentax K-30 a Pentax K10D + Sigma 10-20/4-5,6 + Pentax DA 18-55/3,5-5,6 + Pentax DA 18-135/3,5-5,6, Pentax FA 50/1,4 + Sigma 105/2,8 macro + Pentax DA* 60-250/4 + Pentax FGZ 540

Uživatelský avatar
alda78
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 244
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Kontaktovat uživatele:

Re: Kudy dál kráčet s Pentaxem?

Příspěvek od alda78 » 14 led 2013, 11:51

Pokud neřešíš přesnost AF, jdi klidně do K10, vše co bylo napsáno o použitelnosti ISO atd. mohu potvrdit. Prošel jsem si většinou Pentaxích těl a s K10 jsem měl s AF nejhorší zkušenosti i v servise mi to potvodili, že u K10 bylo AFko u většiny úplně mimo bez zásahu servisu. Po seřízení by to snad šlapalo dobře, ale má jenom paměť 4 na objektivy (a do té se uživaatelsky ani nedá dostat). Prošel jsem si K100, K10, K7 a teď mám K5 a vždy tam byl dost zásadní posun v kvalitě kupředu i když jsem si myslel že mezi K5 a K7 nebude moc velký. Psal jsi že máš i nějaké manuální skla a ty si myslím že i na čipu s větším rozlišním využiješ. Já používám starý Ricoh 50/2 a vždycky mě udiví co z toho je schopno vylézt. Obraz ostrý jak břitva.

Jestli se rozhoduješ mezi K20 a K7, tak v obrazové kvalitě asi moc rozdíl nebude, je tam stejný čip. Jenom K7 má kovové a menší tělo. Osobně jsem K20 nevlastnil. U K7 už bylo ostření velmi dobré, včetně možnosti seřídit si AF pro 20 objektivů. K20 to ale už umožňovala taky.

http://www.dpreview.com/reviews/pentaxk7
K-1: Px DA 10-17, Tam 17-35/2.8-4, Px DA 35/2.4, Px FA 50/1.4, Px DA 70/2.4, Tam 90/2.8, Px 135/2.8, Tam 70-200/2.8
https://adamkovi.com

Uživatelský avatar
fahrus
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 132
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Olomouc

Re: Kudy dál kráčet s Pentaxem?

Příspěvek od fahrus » 14 led 2013, 11:58

ano, ale vstek má mnoho objektivů MF, takže by ho to tolik nemuselo trápit. Většina z nich ani není extra světelná, takže hloubka ostrosti bude většinou OK i pro "nepřesný" AF v K10D.
Pentax K-30 a Pentax K10D + Sigma 10-20/4-5,6 + Pentax DA 18-55/3,5-5,6 + Pentax DA 18-135/3,5-5,6, Pentax FA 50/1,4 + Sigma 105/2,8 macro + Pentax DA* 60-250/4 + Pentax FGZ 540

Odpovědět

Zpět na „Samsung DSLR“