Tamron 70-300 F4.0-5.6 Di LD Macro 1:2

Recenze uživatelů - Objektivy Tamron

Moderátor: Moderátoři

Uživatelský avatar
DjLuke9
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 738
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Tak na streidačku Slovensko-Česko:)
Kontaktovat uživatele:

Tamron 70-300 F4.0-5.6 Di LD Macro 1:2

Příspěvek od DjLuke9 » 08 črc 2008, 12:17

Obrázek

Název objektivu: Tamron 70-300 F4.0-5.6 Di LD Macro 1:2
Průměr předního závitu: 62mm
Minimální a maximální možná clona: 4.0 pri 70mm - 32 pri 300mm
Materiál těla objektivu: plast
Bajonet: Pentax K
Vestavěná sluneční clona : Nie
Prachotěsnost a voděodolnost : Nedeklarována
Vhodné pro digitální a analogové fotoaparáty: digitál i film
Clonový kroužek : Má

Doplnujúce technické informácie:
Minimálna zaostrovacia vzdialenosť: 95cm
Stabilizácia: Nie
Hmotnosť: 435g
Slnečná clona súčasťou balenia: Ano
Rozmery: 76,6mm x 116,5mm
Počet skupín/počet lamiel: 9/13

Uvodom
Jedná sa o moju prvú recenziu objektivu. Vo fotografickej branži sa nepohybujem desaťročia ale nejaké skúsenosti som nadobudol. Taktiež netvrdím, že som neviem aký odobrník.
Recenziu sa budem snažiť pojať čo najobjektívnejšie, i keď človek vlastní nejaký objektív je to ťažké, vždy mu trochu nadržuje.

Konštrukcia a prevedenie
Objektív je plastový. Bajonet má kovový. Telo je dosť róbuzné. Pokiaľ ste vlastnili len ,,záklaď,, poviete si to je macek. Rovnaké to je aj s váhou. Tá sa blýži skoro k 500g, čo myslím že je dosť. Súčasťou balenia je aj slnečná clona ktorá pasuje ,,akurát,,. Velkosť a konkrétne dĺžka je dosť velká a ľudia s menšimi rukami budú mať problém s ostrením(manuálnym).Nikde som nezistil, či je objektiv nejak odolný voči vode alebo prachu, takže z toho usuzujem že nie je.
Stručne som popísal prvé pocity a zbežný vzhľad. Teraz s apustím k podrobnejšiemu popisu tela.
Hneď pri bajonete sa nachádza clonový krúžok. Tu možte manualne nastavovať clonu a to od 4.0 pri ohnisku 70mm až po clonu 32. Toto manuálne nastavenie sa týka hlavne majiteľov Kinofilmových analógových zrkadloviek. Tý čo vlastnia digitálnu zrkadlovku budú musieť clonu nastavovať jedine cez telo a clonový krúžok mať nastavený v polohe A. Hneď nad clonnovým krúžkom sa nachádza stupnica ohniska. Je dobre čitelná. Zoomovanie sa robí zoomovacím krúžkom ktorý je veľmi velký a pogumovaný. Chod ide trošku ztuchšia a musíte prekonať 70mm, potom ide už lahšie a u 300mm zas ide ztuhšia. Ale dá sa na to zvyknúť, ale je to docle prekáža ak ste zvyknutý na hladké ostrenie. Nad zoomovacím krúžkom sa nachádza prepínač Macro/Normal. Do režimu Macro možte prepnúť len v ohniskovom rozsahu od 180mm do 300mm. Macru sa povenujem nižsie. Na konci objektívu je ostrenie. Zas je pogumované. U ostrenia sa ešte rozpíšem ale nižšie. Všetky členy nádherne vidieť na obrázku objektívu.

Optika
Optika je zložená z 9 skupín a 13 lamiel. Smaozrejme sú použite rozne asferciké sklá atd. ale nejdem ich tu vypisovať je to zbytočne a z polovice sa jedná len o reklamu výrobcu - udáva ze rozptyl je maly vďaka tomu a onomu ale v praxi je všetko inak.
Pri zóomovaní sa objektív vysúva a pri ohnisku 300mm je dokonca 2x tak dlhý ako je povodná veľkosť. Predný člen s apri ostrení pretáča. Na objektív ide bezproblémov nasadiť CPL filter a taktiež system Cokin P.

Ostrenie
Ostrenie je jeden z problemov tohto objektívu. Pri zlých svetelných podmienkach sa objektív chytí až na 2krát niekedy aj na 3tí. Pri ostrení na nekonečno alebo pri ostrení na veľmi vzidalené predmety má menší posun a musíte doostriť ručne. Dostali sme sa k ručnému ostreniu a tu je jeden z problémov. Pokiaľ neprepnete na tem ostrenie do MF s ostraciím krúžkom skoro ani nehnete. Jedine veľkou silou s ním potočíte. Ale jak prepnete ostrenie na tele na MF už to ide ako z bavlnky. Je to asi riešením a to takým že keď zapnete na automatické ostrenie na tele objektívu sa ako keby zapne motorček a ten vás nepustí. Hneď ako prepnete do MF motorček sa vypne a už ide všetko zľahka. Ak máte ostrenie na automatiku, sú dobré svetelné podmienky, neostríte do nekonečna alebo na veľmi vzidalené predmety a objekty objektív sa vačšinou chytí hneď a zaostrí presne. Ostrosť je super a musím len chváliť.
Pri ostrení objektiv docela ,,vrčí,,. je dosť hlučný a doclea dosť žere baterku.

Makro Režim
Jednou z výhod tohto objektívu je možnost prepnúť objektív do Makro režimu. Robí sa to prepínačom nad zoomovacím krúžkom a ide to len v rozsahu od 180mm do 300mm. Čo sa stane pri prepnuťí do makra? Ostriaci krúžok vás pustí ešte viac a možte ešte viac ostriť a predmet na ktorý by ste predtým nezaostrili, hovoríme o malých predmetoch ktoré si priblýžite zoomom sa dajú zaostriť. Možte dosiahnuť Makro až 1:2. Smaozrejme problém je zas s prepínacom na Manuálne/automatické ostrenie. Ak ste na ohnisku 300mm a ste v Makro režime radi by ste odzoomovali na 70mm nejde to. Najprv musíte prepnúť na normálny režim a ten ide prepnúť len ked ostriaci krúžok dáte mimo rozsah Makra ostrenia. O tom že keď ho chcete pootoči a nejde lebo ste v automatickom ostrení motorček vás nepustí, ani nehovorím. Je to zbytočne komplikované. Dá sa na to zvyknúť a sám som sžitý s objektívom a už to robím automaticky. Ale mohli výrobcovia dať na telo objektivu prepínač MF/AF a tak aby bol hneď po ruke, poprípade urobiť niečo s tou volou pri AF.

Prax a Vzorové obrázky
V praxi sa fotoaparát dobre ovláda a budet s ním veľmi spokojný hlavne za pekného počasia. Všetky nedostatky s ktorými sa možte stretnúť možu vám prekážať som už napísal vyšie. Je to hlavne ostrenie.
U teleobjektívu vás určite zaujíma jeho ostrsoť a ako som raz spomínal je veľmi dobrá a pokial pricloníte bude ešte lepšia.
Bokeh má nadherny, žiadne fľaky ani nič podobné, jendoducho sa pekne pozadie rozostrí.
Samozrejme pri fotení s teleobjektívom musíme doržiavať určité pravidla a to ohnisko rovná sa čas(ted aohnisko 300 rovná sa 1/300sek.) aby sme mali ostre snímky ako britva. Smaozrejme sa dá aj pri nižsích číslach hlavne času ale je riziko rozstrasenia obrazu...
Aberáciu má docela velkú. Príklady možte vidieť na obrázkoch ale dá s a stým popasovať a praxou získaťe skúsenosti a aberáciu možte minimalizovať. Každopádne je to jeden z veľkých problemov tohto objektívu.
Vzorové obrázky(Sú zmensené na 1024x1024 a ked neni uvedene inak bola pouzity automaticky rezim ):
Ohnisko:
Ohnisko 70mm (F6.7):
Obrázek

Ohnisko 100mm (F6.7):
Obrázek

Ohnisko 200mm (F5.6):
Obrázek

Ohnisko 300mm (F5.6)
Obrázek

Ostrenie na nekonečno:
Ohnisko 70mm (F8.0):
Obrázek

Ohnisko 300mm (F6,7):
Obrázek

Makro:
Ohnisko 70mm (F6,7):
Obrázek

Ohnisko 300 (F5,6):
Obrázek

Hĺbka ostrosti(za rozmazanie alebo tak sa ospravldlnujem nemal som poriadny stativ) Ohnisko 180mm(makrorežim):
F4,5:
Obrázek

F5.6:
Obrázek

F8.0:
Obrázek

F9.5:
Obrázek

F11:
Obrázek

F13:
Obrázek

F19:
Obrázek

F22:
Obrázek

F32:
Obrázek

Ukážka zaostrenia a fotografovanie ľudí:
Ohnisko 90mm F8.0:
Obrázek

Ohnisko 70 F6,7:
Obrázek

Aberácia (jedná sa velmi velké výrezy):
Obrázek

Obrázek

Ukážka ISO(v horších svetelných podmienkach):
ISO 400:
Obrázek

ISO 800:
Obrázek

ISO 1600:
Obrázek

Záver,komu a načo je objektív určený?
Tento teleobjektiv spadá do najnižšej cenovej kategórie. Kúpite ho za cca 4000Kč. Nemožme teda logiscky očakávať zázraky ale zas aj za 4000kč chceme niečo použitelné. Objektív je určený všetkým čo majú hlboko do vrecka a radi fotia prírodu. Áno je to ideálny objektív na zvieratká a na základné makro(1:2). Smaozrejme ak sa budete venovať Makru viac siahnete skor či neksor po poriadnom Makro objektíve. Tento objektív moŽe poslúžit aj na portréty ale predsa musíte byt minimalne meter od osoby a na portrety je využitelný v exteriéroch, vo vnútri je v praxi nepoužitelný. Samozrejme sú omnoho lepšie sklá na zvieratá ale tento za dobrú cenu peoskytuje veľmi dobrú kvalitu. Na mojich internetových stránkach možte vidieť nejednu fotku urobenú s týmto objektívom a sú veľmi podarené. Samozrejme časom našetríte peniaze kúpite už fakt poriandý teleobjektív ale kým sa tak stane tento vám bohato poslúži. Ďalších priaznivcov si nájde v radoch ľudí čo nie su vyznávači Teleobjektívou ale radi by mali aj nejaký Teleobjektív v batohu ale nechce s aim vyhadzovať veľa peňazí na niečo čo moc používať nebú. Pre nich je tento objektív tiež určený.
Objektív ma vela chýb ako aberacia ,ktora je dosť veľká ale zas nerpejavuje sa až tak markantne ako niektorí hovoria. Ano prejaví s av protisvetle a v zlom počasí. Ďalšia nevýhody je hmotnosť, rozmery, hlučnosť a ostrenie( o ktorom som písal). Smaozrejme výhody sú: cena, Makro režim a ohnisko 300mm.
Pred koncom ešte skúsim zodpovedať na porovnanie s konkurenicou a to hlavne s temami ktoré sa často vyskytujú na fórach.
Tamron 70-300 vs. Pentax 50-200´
Pentax je omnoho kvalitnejší, vady sa neprejavujú tak veľmi ako na Tamrone ale zas má ohnisko len 200mm. Ak vám postačí siahnite po Pentaxe avšak ak by ste chceli dlhšie ohnisko jednoznačne Tamrona a ten rozdiel 100mm je docela cítit. Obrazovo sú na tom rovnako len na Tamronovy sa prejavujú viac neodstatky ako aberácia.
Tamron 70-300 vs Sigma 70-300
Tu to zhrniem jendou vetou čo napísal jeden pentaxák z tejto komuinity: ,, Načo dávať za to isté čo mam u Tamrona o 2000kc viac?,,
Tamron 70-300 vs Pentax 55-300
Všetko hovorí za pre pentax ale zas pentax stoji 2x tolko takze ako som písal ak máte hlboko do vrecka siahnete po Tamronovy inak ak máte peniaze tak isahnete po niečom inom.

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
Alf(maZec)
Hlavní Admin
Hlavní Admin
Příspěvky: 1126
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Příbram
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alf(maZec) » 08 črc 2008, 15:15

Úžasná práce!!!!!!!!!!!!!!!!
Klobouk dolů.
Pentax K-70 - SMC Pentax DA 15mm F/4 Limited - Pentax SMC FA 50 F/1,4 - Tamron 28-75 XR LD DI IF 2,8 Macro - SMC Pentax 100mm Macro DA, SMC Pentax-DA L 50-200mm F4-5.6 ED WR + mnoho manuálních skel

Uživatelský avatar
DjLuke9
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 738
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Tak na streidačku Slovensko-Česko:)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od DjLuke9 » 08 črc 2008, 17:17

Dakujem za pocohvalu je tam par chyb a preklepov ale hadam to neni az take hrozne...Tiez dufam ze pri prvej recenzii som obstál.
Tiez dufam ze niekomu pomoze v rozhodovani ci kupit alebo nekupit tento objektiv a bol to trosku aj ciel aby clovek vedel co ma ocakavat a ci si ho ma obstarat...

Uživatelský avatar
vladavais
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 76
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Neratovice

Příspěvek od vladavais » 08 črc 2008, 18:02

Jojo, pekna pracicka. Akorat to porovnani se Sigmou me trosku nepotesilo. :)
Porad si na ni brousim zuby a porad si nejsem jist, jestli ji nebo radsi tohohle Tamrona. Jak uz tu nekdo posilal, da se sehnat za slusnou cenu, a to i ta APO verze...

http://www.vkservis.cz/zbozi/422/sigma_ ... _70-300mm/
Pentax K20D, Olympus C-5050Z
Sigma 17-70/2.8-4.5 DC Macro, Tair 11-A 135/2.8, Sigma 70-300 mm F4.0-5.6 APO DG MACRO
blesky Pentax AF-360FGZ, Metz 32 Z-2
stativy Fancier FT-6662A, Fomei VP-30 a GorillaPod

Uživatelský avatar
Janko
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 67
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Humenné

Příspěvek od Janko » 08 črc 2008, 18:08

Sklá sú kvalitatívne porovnatelné, ale ich ceny nie, takže tiež som si radšej kúpil Tamrona...

Uživatelský avatar
DjLuke9
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 738
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Tak na streidačku Slovensko-Česko:)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od DjLuke9 » 08 črc 2008, 18:14

vladavais píše:Jojo, pekna pracicka. Akorat to porovnani se Sigmou me trosku nepotesilo. :)
Porad si na ni brousim zuby a porad si nejsem jist, jestli ji nebo radsi tohohle Tamrona. Jak uz tu nekdo posilal, da se sehnat za slusnou cenu, a to i ta APO verze...

http://www.vkservis.cz/zbozi/422/sigma_ ... _70-300mm/
Ako som napisal v recenzii a snazil som s ato pojat velmo objektovne a hladal som viacmenej chyby jak klady:) tak Taron je to iste ako sigma len Tamron je o skoro 2000kc lacnejsi:)

Uživatelský avatar
Vláďa
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 188
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Praha

Re: Tamron 70-300 F4.0-5.6 Di LD Macro 1:2

Příspěvek od Vláďa » 08 črc 2008, 22:51

Moc pěkná recenze, ale dovolil bych si upozornit na pár nepřesností.

Citace: Ostrenie je jeden z problemov tohto objektívu. Pri zlých svetelných podmienkach sa objektív chytí až na 2krát niekedy aj na 3tí.

Schopnost zaostřit není v režii objektivu, ale elektroniky těla, provedení ostřících bodů a vyhodnocení obrazu. Kontrast - to je jediný faktor, který to ovlivňuje.

Citace: Pokiaľ neprepnete na tem ostrenie do MF s ostraciím krúžkom skoro ani nehnete. Jedine veľkou silou s ním potočíte.
-To nedělejte, spolehlivě si objektiv zničíte. Konstrukce na to není stavěná.
K10D,Pentax12-24/4;Tamron 18-250;Pentax FA50/1.4;Tamron SPAF90/2.8 Macro;Pentax FA*300/4.5;Velbon Sherpa 200R;UltraPod;AF-360FGZ

Uživatelský avatar
Kajfik
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1069
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Třinec / Praha

Příspěvek od Kajfik » 09 črc 2008, 07:42

Taky jsem nalomeny napsat nejakou recenzi.... Ale jak se znam driv nez za mesic to nebude, bude li vubec nekdy:)
Pentax K20D,
Pentax SMC DA* 50-135/ F2,8ED [IF] SDM

Uživatelský avatar
DjLuke9
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 738
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Tak na streidačku Slovensko-Česko:)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od DjLuke9 » 09 črc 2008, 08:26

Vláďa: Diky za upozornenie, ale napriklad u toho ostrenia som to mylslel tak ze zakladak sa chyti hned:) chapete:)
To stym ostrenim,aby s tym pocitali:)

Uživatelský avatar
vladavais
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 76
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Neratovice

Příspěvek od vladavais » 09 črc 2008, 20:18

Janko píše:Sklá sú kvalitatívne porovnatelné, ale ich ceny nie, takže tiež som si radšej kúpil Tamrona...
Ceny jsou skoro stejne u Tamrona a neAPO Sigmy.

http://www.vkservis.cz/zbozi/465/sigma_ ... _70-300mm/
http://www.vkservis.cz/zbozi/547/tamron ... _70-300mm/

Rozdil tam je 100 Kc.

O 1500 je drazsi ta APO Sigma, a proto by me zajimalo, jestli nekdo nevi, jestli tech 15 stovek navic za to stoji...

http://www.vkservis.cz/zbozi/422/sigma_ ... _70-300mm/
Pentax K20D, Olympus C-5050Z
Sigma 17-70/2.8-4.5 DC Macro, Tair 11-A 135/2.8, Sigma 70-300 mm F4.0-5.6 APO DG MACRO
blesky Pentax AF-360FGZ, Metz 32 Z-2
stativy Fancier FT-6662A, Fomei VP-30 a GorillaPod

Uživatelský avatar
elho_cid
Admin
Admin
Příspěvky: 3631
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Prácheňsko a Praha

Re: Tamron 70-300 F4.0-5.6 Di LD Macro 1:2

Příspěvek od elho_cid » 09 črc 2008, 20:33

Vláďa píše: Schopnost zaostřit není v režii objektivu, ale elektroniky těla, provedení ostřících bodů a vyhodnocení obrazu. Kontrast - to je jediný faktor, který to ovlivňuje.
Tohle je myslím si omyl. I kdyby jen svetelnosti a kvalitou prevodu uvnitr objektivu urcite objektiv na rychlost ostreni vliv ma, stejne tak jako na jeho spolehlivost. Kdyby tomu tak nebylo, tak by vsechny moje objektivy ostrily stejne. A to neostri.

Uživatelský avatar
DjLuke9
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 738
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Tak na streidačku Slovensko-Česko:)
Kontaktovat uživatele:

Re: Tamron 70-300 F4.0-5.6 Di LD Macro 1:2

Příspěvek od DjLuke9 » 09 črc 2008, 21:45

JJ presne tak hovoril som zakladak sa chyti hend pri danej scenerii a tamron nie...preto som to tam pisal..neni to telom ale objektivom....

Uživatelský avatar
aes
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 582
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Blava - DNV

Příspěvek od aes » 22 črc 2008, 09:57

Ja len co sa tyka toho porovnania Sigmy a Tamronu, nie je to prave az tak jednoduche rozhodnutie napriek tomu, ze tamron je asi o 2 litre lacnejsi(hlavne na slovensku). Dobre dlho uz nad tym dumam, co vybrat. U tej sigmy si s tou chromatickou vadou trochu pohrali aj ked mozno trochu na ukor ostrosti..to neviem posudit, kedze aj tak ziadny z nich nemam. Ale odstranenie CA ma nieco do seba a myslim, ze sa aj traduje nieco o rychlejsom ostreni nez tamron. Takze tam su skryte tie 2 litre rozdielu v tychto sklach.
K10D + 18-55/3.5-5.6, Sigma 10-20/4-5.6, Tamron 28-75/F2.8, PX 55-300 4-5.6
http://picasaweb.google.sk/aesace ,
http://albums.photoonweb.com/aes/

Uživatelský avatar
DjLuke9
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 738
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Tak na streidačku Slovensko-Česko:)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od DjLuke9 » 22 črc 2008, 10:26

S tym ti nikdo nepomoze ktory vybrat...Ja som urobil taky objektivne zrovnanie tych dvoch ale len podla for a skusenosti...
Rozhodnut sa musis sam, ale ako som pisal objektov je urceny pre ludi co niesedia na peniazoch a s tou cenou suvysia aj vady. Ak sa budes chcet venovat fotografovaniu s teleobjektivom urcite neksor siahnes na nejaky lepsi, mozes si ich vybrat nepsocet je ich dost ale tam sa cena uz prehupava cez 10 000kc.
Recenziu som pojal tak viac ze som na objektiv onacil ako ho vychvaloval ale to skor aby som ukazaůl nedostatky...
Ak sa pohybujes v tejto nizkej cenovej kategorii je jedno ci vezmes sigmu alebo tamron, ak budes vela pouzivat teleobjektiv napr na zvieratkla casom nasetris kupis lepsi ale kym sa tak stane tento posluzi dostatocne aj Sigma aj Tamron. Ako MAkro objektiv ked ta to bude bavit siahnes po cisto makre..vies je to tazke ale je to vlastne objektiv k zakladaku aby si mal vacsi rozsah ohniska...
Casom sa budes specializovat myslim zistis ze so najviac fotis ake ohnisko pouzivas najviac a podla toho prisposobis aj vyber(pevne ,nejaky dobry obrazovo kvalitny zoom, kvalitny telet atd) ale kym tak urobis a zsitis tieto veci bohato postaci zakladak a potom tele a to je jedno ci Tamron alebo Sigma...

Uživatelský avatar
peppe
Sponzor PFS
Sponzor PFS
Příspěvky: 512
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Zilina

Re: Tamron 70-300 F4.0-5.6 Di LD Macro 1:2

Příspěvek od peppe » 13 srp 2008, 10:33

Jedná sa o moju prvú recenziu objektivu.
Super pocin. Klobuk dole - krasna recenzia. Nedokazem asi objektivne zhodnotit po stranke profesnej, ale po stranke uzivatelskej parada. Myslim, ze by nebolo od veci motivovat ludi k takej recke... casu je malo.
http://dudo.zonerama.com/
K5, K20 a pár sklenárskych skvostov, bižutéria

Odpovědět

Zpět na „Tamron - Objektivy recenze“