nekontrastne fotografie

Vše o klasice

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
alchymister
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 78
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

nekontrastne fotografie

Příspěvek od alchymister » 06 bře 2014, 12:58

dobry den
mozete mi dat prosim nejaky tip ci postreh?

po dost dhlej dobe som sa vratil k fotografovaniu na kinofilm /CB a po par pokusoch /3 ks filmu musim skonstatovat, ze vysledok je velmi zalostny..
je mi jasne, ze toto nie je cesta lahka a ze sa musim vela ucit, aby som dosiahol aky taky vysledok, ale aj tak som vysledkom dost sklamany a neviem kde je ta zasadna chyba. ci u mna alebo vo fotoalabe.
tu su ukazky - kazda foto 2x - prva je to, co vyslo z labu/scannera + nasledne,foto ktore som upravil tak ako si predstavujem ze by foto mohla vyzerat..
http://alchymister.com/photography/BW/I ... index.html

fotene na Pentax - K2, Ilford XP2 super, objektiv Pentax SMC 40mm f/2.8, polovica filmu so UV Skylight filtrom, druha s oranzovym B+W 040

napadaju ma tieto moznosti:
- chyba vo mne a nespravnej expozicii, korekcii expozicii co dava vysledko taky, ze to nema ani kusok kontrastu a vsetko je sede /absencia ciernej, bielej. to pripustam, este sa s tym fotakom len ucim, ale nezda sa mi, ze by som zle naexponoval tak vela snimkov a i v relativne prehladnej svetelnej situacii..
- chyba v labe - pravdepodobne pri skenovani filmu, to co z toho filmu vyslo, ako vidite, je hrozne, chyba tam cierna, chyba biela, kontrast to nema ziadny..
tento film bol vyvolavany CP41 procesom, tak predpokladam, ze pri vyvolavani /strojom/ chyba nenastala. takze v tomto pripade pravdepodobne mizerny sken..

o cosi vacsi problem su predchadzajuce 2 filmy - ilofrd pan 100 a 400, tie boli vyvolavane v tom istom labe klasicky, a nasledne som si u nich nechal spravit foto z celeho filmu /obycajny fotopapier Fuji/, vysledok bol este o cosi hnusnejsi - seda, seda, seda, neda sa na to pozerat..

uvazujem, ze by som zacal s vyvolavanim a zvacsovanim sam / ano, to bude vysledok mozno zo zaciatku este horsti, to mi je jasne, ale dufam, ze casom by som sa dokazal dopracovat k ako-tak prijatelnym fotografiam.. dufam.

som presvedceny o tom, ze z toho fotaku a filmu musi vyliezt technicky dobra fotka...
svetu mier!

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
Jan67
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1209
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Praha

Re: nekontrastne fotografie

Příspěvek od Jan67 » 06 bře 2014, 13:57

To, že ze skeneru vyjde nekontrastní šeď, je naprosto normální. Proto je dobrý skenovat do 16bit formátu, aby s tím pak šlo něco dělat. Vždy je nutné upravit úrovně (černá, šedá, bílá), eventuálně křivku. Potom případně nějaký lokální úpravy a nakonec doostřit.

Mě několik fotek přišlo dobrých, např. 4, 10, 20, 22, 24.
Vyvolání doma určitě zkus. Pořizovací i provozní náklady jsou malý, potřebuješ jen tank a nádoby na chemikálie (doporučuji harmonikové stlačitelné láhve) a teploměr.

Hodně zdaru!
Jan67

Uživatelský avatar
alchymister
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 78
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: nekontrastne fotografie

Příspěvek od alchymister » 06 bře 2014, 14:43

no, je pravda, ze som nechcel do scannov investovat vela penazi, chcel som to viac menej ako nahlady, takze asi je uplna blbost posudzovat kvalitu podla takychto scannov. je fakt, ze tie scanny CB filmu ani neboli CB..
asi som prilis netrpezlivy a trosku priskoro vynasam sudy..
spravim to tak, ze necham v tom labe skusobne vyrobit nejake 2 - 3 foto na kvalitny papier a uvidim potom ako sa veci budu mat.
v kazdom pripade dufam, uze uz coskoro spravim prve kroky na ceste za vlastnorucen zhotovenymi fotografiami

dakujem!

PS: fotky c. 4, 10, 20, 22, 24 su prave uz tie mnou upravene. vzdy tam nasleduje upravena po neupravenej..
svetu mier!

Odpovědět

Zpět na „Pentax Kinofilm, Středoformát“