Skenování filmu pomocí makro

Vše o klasice

Moderátor: Moderátoři

Uživatelský avatar
marmot
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 546
Registrován: 13 led 2012, 17:27

Re: Skenování filmu pomocí makro

Příspěvek od marmot » 05 úno 2014, 09:45

Dakujem za rady. nemam prislusny makro objektiv. mam len tamrona 70-300. jedine zeby som zo setaku spravil. slo mi o to ze som sa snazil tie fotky dostat do PC a nevede lso mci robim nejaku chybu alebo co ale kvalita o nicom, velkost suboru prilis velka a PC mi to ltt otvoril po hodine. Ale ja nieco vymyslim. do buducna ked sa naucim fotit by som chcel aj nejakeho filmarika. po kordozovovej recenzii na 67 asi neodolam. len uz dopredu uvazujem a lamem si hlavu ako to spravim zo skenovanim aj do buducna.
Nikdy nieje tak zle, aby nemohlo byť horšie

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
marmot
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 546
Registrován: 13 led 2012, 17:27

Re: Skenování filmu pomocí makro

Příspěvek od marmot » 05 úno 2014, 09:49

duves píše:Jan67, nie je to priliš zložite, príliš pracné?

Nebude toto jednoduchšie?
Škatuľa od topánok namiesto skenera?
http://jozefpeniak.blogspot.sk/2011/01/ ... eneru.html

(Jozef Peniak je ext.redaktor ephoto.sk)
vyzera to ako super napad. toto asi odskusam. :)
Nikdy nieje tak zle, aby nemohlo byť horšie

Uživatelský avatar
Pavol
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 56
Registrován: 24 úno 2013, 16:40

Re: Skenování filmu pomocí makro

Příspěvek od Pavol » 05 úno 2014, 09:59

Ja som zasa skúšal skenovať diapozitívy pomocou zväčšováku.

Uživatelský avatar
Jan67
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1209
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Praha

Re: Skenování filmu pomocí makro

Příspěvek od Jan67 » 05 úno 2014, 10:41

marmot píše:Dakujem za rady. nemam prislusny makro objektiv. mam len tamrona 70-300. jedine zeby som zo setaku spravil. slo mi o to ze som sa snazil tie fotky dostat do PC a nevede lso mci robim nejaku chybu alebo co ale kvalita o nicom, velkost suboru prilis velka a PC mi to ltt otvoril po hodine. Ale ja nieco vymyslim. do buducna ked sa naucim fotit by som chcel aj nejakeho filmarika. po kordozovovej recenzii na 67 asi neodolam. len uz dopredu uvazujem a lamem si hlavu ako to spravim zo skenovanim aj do buducna.
Na ten HP skener se fakt vykašli.
Já jsem zkoušel focení negativu i s běžnou manuální 50tkou, kterou seženeš v bazaru za 1500 Kč.
Makro objektiv má lepší (vyrovnanější) kresbu a líp se s ním ostří ale není nutnou podmínkou.
Ta kvalita s M50 taky nebyla špatná. Autofocus na to vůbec nepotřebuješ.
A pak už jen makrokroužek, v tomto případě kolem 32mm, se kterým uděláš výsledný zvětšení kolem 1:1,5. Pak s přesahem pokreješ dvěma záběry (APSC naležato) celou šířku filmu 6cm.
Spíš bych investoval do makrokroužku s přenosem clony, který ti nechá otevřenou clonu při ostření.
Podsvítit můžeš čímkoliv přes mléčný sklo. LED panel má tu výhodu, že to světlo je stejný v celý ploše.
Jan67

Uživatelský avatar
Jan67
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1209
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Praha

Re: Skenování filmu pomocí makro

Příspěvek od Jan67 » 05 úno 2014, 11:14

kluzo píše:kordoz
zajímavé z toho Pentaxu je to nějak přeostřené. Není to SW doostřené? Výřez je ze středu? Co okraje?
Vyšťoural jsem někde MTF pro dvě pentax 50tky, které jsem pro focení používal.
Je z nich pěkně vidět, jak má makro verze vyrovnanější hodnoty od středu ke kraji na rozdíl od verze 50/1.4, která pro far edge už hodně klesá (pro nižší clony)
Ale v praxi je i ta 50/1.4 celkem použitelná, protože na negativy je ideální clona v rozsahu 5.6-8.
Pentax historical charts 50-1-4.jpg
Pentax historical charts 50-1-4.jpg (26.44 KiB) Zobrazeno 2929 x
Pentax historical charts 50-4-makro.jpg
Pentax historical charts 50-4-makro.jpg (25.59 KiB) Zobrazeno 2929 x
Jan67

Uživatelský avatar
Jan67
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1209
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Praha

Re: Skenování filmu pomocí makro

Příspěvek od Jan67 » 05 úno 2014, 11:16

kordoz píše:to je len taky pvy pokus, je to takmer zo stredu
on mozno ani ten diak nieje odfoteny uplne idealne, skusim najst este nejaky lepsi
doostrene su oba rovnako - tak ako ked robim velke printy z filmu, unsharp mask 160%, radius 1.2
Zajímavý výsledky. Možná bys mohl zkusit i nějaký čb negativ. Líp se na něm posuzují detaily.
Já zatím zkoušel jen jeden barevný film a měl jsem trochu problém s vyladěním barev...
Jan67

Uživatelský avatar
bedo.
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2144
Registrován: 01 říj 2013, 16:10

Re: Skenování filmu pomocí makro

Příspěvek od bedo. » 05 úno 2014, 11:56

Jan67 píše:Vyšťoural jsem někde MTF pro dvě pentax 50tky, které jsem pro focení používal.
Je z nich pěkně vidět, jak má makro verze vyrovnanější hodnoty od středu ke kraji na rozdíl od verze 50/1.4, která pro far edge už hodně klesá (pro nižší clony)
Ale v praxi je i ta 50/1.4 celkem použitelná, protože na negativy je ideální clona v rozsahu 5.6-8.
Tak ako píšeš, na podobných clonách sú podobné, dokonca je 1.4 podľa tých obrázkov mierne lepšia. Alebo by sa dalo aj povedať, že M50/4 je len "napevno zaclonená" M50/1.4. ;)

Doporučujem inak vyskúšať aj namontovať tie objektívy reverzne, často sa kvalita obrazu ešte zvýši. A s takou M28/3.5 sa dá ísť aj na zväčšenie 2:1...

Uživatelský avatar
kordoz
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1441
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Podpolanie a ak nie som doma, tak horske stity
Kontaktovat uživatele:

PENTAX FILM Duplicator

Příspěvek od kordoz » 17 úno 2014, 13:45

tak a je to tu:

http://www.pentaxforums.com/news/pentax ... rview.html

pekna srandicka, zrejme to bude dost mastne, nieje problem si nieco take podobne vyrobit, s K-3
by uplne stacilo jedno kino-filmove policko aj na jeden zaber
http://magicslovakia.szm.com
------------------------------
Pentax 67, 45/4, 105/2.4 200/4, 300/4, 400/4
Pentax PZ-1p, Tamron90/2.8
Pentax K-3, 15/4 Ltd, 31/1.8 Ltd, Sigma 100-300/4 EX

AMD RYZEN 7 Hackintosh, OSX High Sierra, 16GB RAM, Samsung SSD Pro

Odpovědět

Zpět na „Pentax Kinofilm, Středoformát“