K20D Barevné podání JPG

Funkce, ovládání, firmware, software

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Romana
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 5
Registrován: 10 lis 2013, 11:42

K20D Barevné podání JPG

Příspěvek od Romana » 10 lis 2013, 11:56

Zdravím všecky možné odborníky :-). Nevím, kam už napsat, kde sehnati informace, tak zkusím tady, jestli by mi někdo nepomohl nebo nedal tip. Mám K20D. Jsem s ním spokojená nad míru. Ale prostě , když chci z toho dostat typickou jpg hotovou ,,teplou,, fotku jako z kompaktu, nemám šanci. Kamarád má Nikona a ten mu plive jak DNG, tak i právě tyto jpg fotky jako malované obrázky (né vždy fotíte do DNG že....) . Nevím si už rady. Neumí to ta k20? nebo je to jen mýma rukama?

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
bedo.
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2144
Registrován: 01 říj 2013, 16:10

Re: Barevné podání JPG

Příspěvek od bedo. » 10 lis 2013, 12:01

asi by to chcelo nejakú ukážku...

Uživatelský avatar
Twix
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 154
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Okříšky

Re: Barevné podání JPG

Příspěvek od Twix » 10 lis 2013, 12:09

Každý to asi řeší jinak, ale můj nejoblíbenější způsob je fotit do RAWu a potom si ve foťáku vyvolat fotku do JPEGu. A to hlavně z toho důvodu že si pak nastavím vyvážení bíle... stačí nastavit sluníčko, stín, zataženo... tyhle tři většinou dají fotce teplý odstín. Pentax často podává fotky dost studeně.

Nebo si před focením nastav ono vyvážení. Mě se ale nejvíc osvědčil tento způsob.
Můžeš dodatečně při vyvolávání fotku zesvětlit, zkontrastnit, saturovat, odšumět atd. Jak si na to člověk zvykne tak už to nejde jinak :-).
Asi mi někdo řekne že v nějakém programu v počítači jsou lepší výsledky, to je určitě pravda, ovšem né každý chce trávit spoustu času u PC.

Zkus si vyfotit fotku (venku na slunku) do RAW, pak dej vyvolat a nastav tam zataženo (mráček), uvidíš hned výsledek a nemusíš nad tím přemýšlet předem.

Navíc bez mrzačení originálu. Uloží se ti pod jiným číslem.

Romana
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 5
Registrován: 10 lis 2013, 11:42

Re: Barevné podání JPG

Příspěvek od Romana » 10 lis 2013, 12:22

pentax.JPG
K20
pentax.JPG (141.81 KiB) Zobrazeno 4719 x
. Sic z trochu jiného místa, ale snad to postačí na ukázku. Vozy jsou stejné barvy. Je prevda že fotka z nikonba je trošku v PC prosvštlená ale možná o stupeň dva, moc výrazné změny nedělal, byla jsem u toho. Takže to berme jako +/- základ. a oproti tomu z Pentaxu. bylo stejné počasí. ten tmavý filtr přes to, žádná teplota barev, ta červená, to nebe.... ta modrá.. víte co myslím? (ostrost pomineme je to jen,,cvak,,
Přílohy
nikon.jpg
Nikon
nikon.jpg (155.81 KiB) Zobrazeno 4719 x

Romana
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 5
Registrován: 10 lis 2013, 11:42

Re: K20D Barevné podání JPG

Příspěvek od Romana » 10 lis 2013, 12:37

Twix : teď jsem z toho dost zmatená, ale chápu. Podprobnějsí rychlonávod na to vyvolání? (jsem fat amatérka zatím tak se rposím nedivte :-D)

Uživatelský avatar
bedo.
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2144
Registrován: 01 říj 2013, 16:10

Re: K20D Barevné podání JPG

Příspěvek od bedo. » 10 lis 2013, 12:38

to vyzerá naozaj divne - nemáš náhodou nastavený AdobeRGB profil? Ak áno, prestav ho na sRGB a farebné podanie na "živé" a malo by to byť vcelku ok.

cport: mne pripadajú byť JPEG-y z K10D veľmi dobré, trochu problematická bola *istD rada. K20D má však úplne iný snímač (Samsung CMOS namiesto Sony CCD).

Uživatelský avatar
palo2811
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 501
Registrován: 28 lis 2011, 20:39
Bydliště: Nitrianské Pravno SK

Re: K20D Barevné podání JPG

Příspěvek od palo2811 » 10 lis 2013, 12:41

Ide o to čo je realita Pentax je studený a Nikon presaturovaný . V penaxe vyskúšaj aj program line
Pentax K10
Nikon D610

Uživatelský avatar
bedo.
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2144
Registrován: 01 říj 2013, 16:10

Re: K20D Barevné podání JPG

Příspěvek od bedo. » 10 lis 2013, 12:46

Pentax je hlavne úplne mimo - mne to zatiaľ najviac pripomína AdobeRGB fotku zobrazenú/spracovanú na počítači bez podpory správy farieb.

Romana
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 5
Registrován: 10 lis 2013, 11:42

Re: K20D Barevné podání JPG

Příspěvek od Romana » 10 lis 2013, 12:56

jo, pravda. Přepla jsem teď na SRGB. Ale stejně... ta zelená na trávě - vyblitá. ta felcka taky do růžova.... ještě jsem nepřišla , jak vyolat do jpg přímo ve foťáku. Viz výše.
Přílohy
IMGP8140.jpg
IMGP8140.jpg (185.48 KiB) Zobrazeno 4680 x

Romana
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 5
Registrován: 10 lis 2013, 11:42

Re: K20D Barevné podání JPG

Příspěvek od Romana » 10 lis 2013, 13:03

jo, už jsem vyvolala ve foťáku, ale že by to byl nějaký extrémní rozdíl....

Uživatelský avatar
bedo.
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2144
Registrován: 01 říj 2013, 16:10

Re: K20D Barevné podání JPG

Příspěvek od bedo. » 10 lis 2013, 13:15

z toho, čo vidím na tom malom obrázku mi už nepríde, že je to nejako príliš mimo realitu. Môžeš sa ešte pohrať s nastaveniami kontrastu/jasu/sýtosti v menu a nastaviť si to podľa vlastného gusta. Inak zostáva už len RAW - z toho sa dajú v dobrom programe vytiahnuť také farby, aké len chceš...

matak77
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1643
Registrován: 31 črc 2012, 07:19
Bydliště: Příbram
Kontaktovat uživatele:

Re: K20D Barevné podání JPG

Příspěvek od matak77 » 10 lis 2013, 13:29

Doporučil bych podobnou scénu vyfotit do RAW+JPG, obojí pak otevřít ve photoshopu a porovnat. RAW neni výmysl nějakých nezkušených prosťáčků.

edit: jenom doplním, že jpg z Pentaxu stojí za ..., nebo možná ani za to ne.
Ever-patient PENTAX :D

"Any photographer who says he’s not a voyeur is either stupid or a liar."
- Helmut Newton

Moje fotky na PFS

Uživatelský avatar
Jan67
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1209
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Praha

Re: K20D Barevné podání JPG

Příspěvek od Jan67 » 10 lis 2013, 15:01

Romana píše:Zdravím všecky možné odborníky :-). Nevím, kam už napsat, kde sehnati informace, tak zkusím tady, jestli by mi někdo nepomohl nebo nedal tip. Mám K20D. Jsem s ním spokojená nad míru. Ale prostě , když chci z toho dostat typickou jpg hotovou ,,teplou,, fotku jako z kompaktu, nemám šanci. Kamarád má Nikona a ten mu plive jak DNG, tak i právě tyto jpg fotky jako malované obrázky (né vždy fotíte do DNG že....) . Nevím si už rady. Neumí to ta k20? nebo je to jen mýma rukama?
Nechci mluvit za K20, se kterou jsem nikdy nefotil.
Ale obecně, focením pouze do JPG si ten foťák degraduješ na entry level. Jsou zde sice výborní fotografové, kteří tvrdí, že fotí hlavně do JPG. Pak to ale znamená co nejlépe nastavit vyvážení bílé a podle situace i další věci.
A to před každou novou situací. To mi připadá vůči focení do RAWu velmi těžkopádný, neefektivní a hlavně vyžadující určitou zkušenost.
Takže pokud nejsi např. novinářka, která odesílá JPG okamžitě do redakce, nevidím jediný důvod, proč do JPG fotit.
Raději bych si, než pořád bádat, proč se ti JPG nelíbí, sehnal nějaký software na RAW a fotku si vyvolával k Tvé spokojenosti.
Kromě toho, nezanedbatelné procento fotek vyžaduje (alespoň u mě) minimálně ořez. Takže selekce a nějaká minimální operace s fotkami je stejně žádoucí.
Jan67

Uživatelský avatar
Twix
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 154
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Okříšky

Re: K20D Barevné podání JPG

Příspěvek od Twix » 10 lis 2013, 17:48

Nemůžu si pomoct, ale mě příjde hrozná ta fotka autobusu z nikonu... barvy úplně mimo...

Odpovědět

Zpět na „Pentax K10D, K20D“