Obnovení smazané fotky z karty

Funkce, ovládání, firmware, software

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
ammiga
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 309
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Obnovení smazané fotky z karty

Příspěvek od ammiga » 30 črc 2009, 11:46

Ahoj,
včera jsem omylem vymazal fotku přímo ve foťáku. A teď dotaz? On foťák maže jiným systémem než třeba počítač na HDD? Zůstal jsem celkem v klidu, protože jsem si myslel, že ji nějakým programem obnovím, ale ta fotky tam prostě není.
Můžete mi někdo, prosím, vysvětlit, jak to s tím mazáním je?

Děkuji.

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
Honza K.
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 72
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Příspěvek od Honza K. » 30 črc 2009, 13:25

Osobně jsem se ještě nesetkal s tím, že by se z FATky něco ztratilo beze stopy, vždycky jsem měl za to, že to jednoduše ani nejde. Několikrát jsem i smazané fotky z karty obnovoval (vždy úspěšně), ale nevím, zda to bylo mazáno počítačem či foťákem.
Samozřejmě, že základní předpoklad je, že po smazání už na tu kartu nic nového nezapíšeš (nová fotka se nejspíš zapíše na uvolněné místo a přepíše tu vymazanou).

Uživatelský avatar
Pavel41
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 592
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Rakovnicko na chalupě

Příspěvek od Pavel41 » 30 črc 2009, 14:54

Taky myslím, že pokud nedošlo k nějakému kolapsu karty, měly by jít data obnovit (třeba některou verzí PhotoRec). Foťák přece k mazání nepoužívá Eraser... doufejme, zatím to tak bylo :roll: Ovšem k základnímu předpokladu Honzy (nepřepsat novým snímkem) bych dodal ještě jednu podmínku, co vypadá možná úsměvně: byl snímek opravdu řádně uložen?
Pavel

Uživatelský avatar
miky_lbc
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2277
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Příspěvek od miky_lbc » 30 črc 2009, 15:04

Já si tím teda úplně jistej nejsem...

...každopádně některé profi fotoaparáty umožňují nastavit, že mazání je provedeno neodstranitelně (místo na kartě není označeno jen jako prázdné místo, ale rovnou celé přepsáno s 0). Jako určitá ochrana toho, že fotografie nebudou moci být obnoveny. Což se asi někdy hodit může...

... takže by teorieticky bylo možné, že by to Px dělal nativně. Ale moc se mi to nezdá.

Uživatelský avatar
Miroslav1
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 61
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Příspěvek od Miroslav1 » 30 črc 2009, 16:46

Pokud jsi fotil dál, tak je jasné že ti to už nic nenajde, protože ono místo se už přepsalo.
První věcí kterou uděláš po milném smazání jak na PC tak na kartě je dál nic nedělat - výjmout kartu, vypnout PC a přes jiný systém to skusit obnovit.

Uživatelský avatar
spachal
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 976
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Karlovy Vary
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od spachal » 30 črc 2009, 16:49

Mazani v souborovem systemu typu FATxx probiha imho vsude stejne, to jest pri 'mazani' se prepisuje jen udaj ve FAT tabulce/kach a vlastni data zustavaji, pouze se to misto povazuje za neobsazene (podle obecne uznavaneho principu 'je to rychlejsi, tak co bych se s tim sr*l' ;] ..). Takze k obnove staci 'jen' zjistit, ktere sektory co obsahuji. To je prave princip techto programu, obecne a velmi jednoduse receno. Naopak, smazat neco opravdu dukladne, je vetsi problem a vetsinou se na to jde hrubou silou, zapisy nesmyslnymi dat mnohokrate po sobe (wipe metoda) ap.

Takze pokud opravdu doslo k zapisu dat na kartu, doporucuji zkusit vice programu na obnovu a opravdu v zadnem pripade data neobnovovat primo na karte (tj. zapis na kartu - silne nezadouci pri zachrane dat) a nebo, pokud se jedna o opravdu unikatni data, ani to nezkouset a predat odborne firme, ta se s tim uz nejak (a v drtive vetsine uspesne) popere :]
PX K20D, UW kanón G10 / Oly C5050, PX Z-20, DA17-70/4, A50/1.4, FA50/1.7, DA18-55, FA28-80, Tamron 70-300, Metz48 + dalsi levna a manualni skla, kompakty & bizuterie

Odpovědět

Zpět na „Pentax K10D, K20D“