Nepřesný AF - ŘEŠENÍ

Funkce, ovládání, firmware, software

Moderátor: Moderátoři

Uživatelský avatar
jir_ist
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 315
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Nepřesný AF - ŘEŠENÍ

Příspěvek od jir_ist » 13 úno 2007, 02:59

Na dpreview jsem objevil tyto informace jak opravit FF či BF pro ten který objektiv cestou SOFTWARE (tedy žádné rozebírání a šroubování)....
Mluví se sice jen o K10D, ale z kontextu usuzuji, že to jde i u K100D...
Tuto "aretaci" je ovšem možno provést pro 1 objektiv, zůstane v paměti, ale nemusí se shodovat s jiným objektivem (musela by se dělat znovu pro ten specifický objektiv). Někteří to řeší tím, že kameru nechávají v "Debug mode" a nastavují nové parametry při změně objektivu, což prý vezme 3 vt. ???? Sám jsem zatím nic z toho nezkoušel, berte to tedy jako INFORMACI..... předpokládá se, že možná Pentax dá tuto funkci do Menu ( je to zase pravděpodobně "předoficiální" únik přímo z Pentaxu, jako bylo fw.1.10, na dpreview)..... nevím.........

If your K10D have problem with focus, you can adjust it yourself.
Someone in Korea figured it out himself.
He is not a employee of Pentax or related company.
He just found out by trial-and-error with key-set.
Of course, You yourself is responsible for doing something scribed below.

Here's How-to-adjust-focus.

1. Your K10D' firmware version must be 1.10.

2. Test shot for focus trouble.

3. Turn the camera OFF.
While pressing [PLAY]+[OK], Turn the camera ON.
You can see firmware version on LCD screen.

4. Firmware version is appeared,
then press [Fn]->[Fn]->[INFO]->[MENU] within 5 seconds.
You get service menu!!!

5. by pressing [right key]
,Make DEBUG MODE to DEBUG MODE .
then press [OK].
(save and LCD will be black out)

6. Press [MENU] and go to SETUP tab.
then, Press [Up key], you can see TEST MODE.

7. Select AF TEST menu. now you have AF correction menu.
If you have Front-focusing, reduce the value.
If you have back-focusing, increase the value.
after adjust some value, press [OK] and quit out of setup menu.

8. TEST for focus, find out that focus is correct.
(repeat this from 6 for correct focus.)
9. Go to service menu(step 3,4).
Make DEBUG MODE to DEBUG MODE .
then press [OK].(save and LCD black out)

10. Go out and enjoy nice photos!!!

Otázka byla:question about TEST MODE:
how to leave this menu, just to put the body off?.

Odpověď: press the menu button.
To turn the debug mode off, the procedure is the reverse of turning it on.
jir_ist

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
jir_ist
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 315
Registrován: 01 led 1970, 01:00

český překlad

Příspěvek od jir_ist » 13 úno 2007, 04:34

Český překlad
JAK ADJUSTOVAT chybný AUTOFOKUS.

1. K10D verze FW musí být 1.10.

2. Otestuj zaostřování AF pro zjištění problému FF či BF.

3. Vypni kameru OFF.
Součně zmáčkni PLAY+OK a zapni kameru ON. Na LCD se objeví FW verze.

4. FW verze je na LCD.
Zmáčkni Fn->Fn->INFO->MENU do 5 vteřin po sobě. Objeví se SERVICE MENU !

5. Stiskni na volbě kroužku pravou šipku > (right key) tj. Make DEBUG MODE jdi na DEBUG MODE...
stiskni OK (Save a LCD ztmavne)

6. Stiskni MENU a jdi na SETUP tab., pak stiskni na kroužku horní volbu_šipku (>) objeví se TEST MODE.

7. Zvol AF TEST menu ... a nyní máš AF nastavení menu....
Jestliže máš Front Focus snižuj hodnotu (-)
Jestliže máš Back Focus zvyšuj hodnotu (+)
Po změně v těchto hodnotách stisknu OK a odejdi z SETUP menu.

8. Otestuj AF při novém nastavení jestli je nyní přesné. Můžeš provést další dodatečné nastavení hodnot opakováním postupu od bodu 6. a znovu otestovat až do optimálního výsledku.... jsi stále ještě v SERVICE MODE režimu....

9. Převedení kamery do normálního režimu.
Vstup do SERVICE MENU (opakuj bod 3. a 4.) znovu > (right key) Make DEBUG MODE jdi na DEBUG MODE... stiskni OK (Save a LCD ztmavne)....
Procedura vypnutí "Debug mode" je tedy "reversní" jako při jeho zapnutí !!! Tvoje nové nastavení by mělo být uloženo v paměti. ALE JEN TOTO NASTAVENÍ PRO TENTO OBJEKTIV !!!

10. Jdi fotit a užij si krásné fotky !!!

Každý objektiv má jinou charakteristiku, takže by se pro PŘESNÝ AF musel znovu každý objektiv nastavovat !!! Ti co už "upravovali" říkají, že změna hodnot - či + z default 0 je dost velká cca. +-50 i přes 100.....
Jedná se o nastavení SOFTWARE, ne HARDWARE, takže "updating" firmware vrátí nastavení kamery do "originálního" stavu. Také není v nebezpečí ztráta záruky, nikdo nemůže poznat že jste nastavovali v Service Mode..... říkají na dpreview.....
...... jirka
jir_ist

MaSka
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 81
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Ostrava - Výškovice

Příspěvek od MaSka » 13 úno 2007, 12:07

zajímavé. chtělo by to testnout i pro starší řady.

Uživatelský avatar
pepe
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 1
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Bratislava

starsie modely

Příspěvek od pepe » 13 úno 2007, 12:21

Na forum.digineff.cz som videl postup aj pre dl, ds, ds2, k100d
Peter Kindl,K10D

Uživatelský avatar
dubraro
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 59
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Havířov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od dubraro » 13 úno 2007, 15:11

Já jsem si myslel, že to musí jít softwarově! To je dobře, že na to někdo přišel. Hned to vyzkouším na K100.

OuvejAchich
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 104
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Chomutov

Příspěvek od OuvejAchich » 13 úno 2007, 22:29

Díky Jirko.
U K100D je postup pro aktivaci debug módu tento:
1) Držet stisknuté [AE-L]+[INFO] a zapnout kameru.
2) Na displeji se objeví verze firmware- do pěti sekund stisknout po sobě: [MENU]->[MENU]->[INFO] - mělo by naskočit servisní menu.
3) Šipkami přestavit DEBUG MODE DIS na DEBUG MODE EN a potvrdit [OK]
Dále je postup prakticky totožný s K10D.
Mám to odzkoušené a funguje to.
Obrázek

Uživatelský avatar
jir_ist
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 315
Registrován: 01 led 1970, 01:00

pro DS, DL, D100K

Příspěvek od jir_ist » 13 úno 2007, 23:47

JAK ADJUSTOVAT AUTOFOKUS u DS, DS2, DL, DL2, K100D, K110D.
Překlad postupu.


Otestuj zaostřování AF pro zjištění problému FF či BF.

1. Vypni kameru OFF.
Součně zmáčkni AE-L+INFOa zapni kameru ON. Na LCD se objeví FW verze.
Zmáčkni MENU->MENU->INFO do 5 vteřin po sobě. Jsi v Service menu !
Objeví se DEBUG mode na displaji.
Stiskem pravé volby kroužku (>) na DEBUG MODE DIS jdi na DEBUG MODE EN.
stiskni OK

2. Stiskni MENU a jsi v SETUP service.
Stiskem horní volby kroužku zvol AF TEST.
Stiskem pravé volby kroužku (>) jdi do AF TEST menu.
Stiskem dolní volby kroužku zvol FOCUS CORR.
!!! NEDOTÝKEJ SE "AF AREA TEST" !!!!
Jestliže máš Front Focus snižuj hodnotu (-)
Jestliže máš Back Focus zvyšuj hodnotu (+)
Po změně v těchto hodnotách stisknu OK k uložení.

3. Otestuj AF při novém nastavení jestli je nyní přesné. Můžeš provést další dodatečné nastavení hodnot opakováním postupu bodu 2. a znovu otestovat až do optimálního výsledku....

4. Vypni kameru OFF.
Převedení kamery do normálního režimu.
Součně zmáčkni AE-L+INFO a zapni kameru ON. FW verze je na LCD.
Zmáčkni MENU->MENU->INFO do 5 vteřin po sobě.
Objeví se DEBUG na displaji.
Stiskem pravé volby kroužku (>) na DEBUG MODE EN jdi na DEBUG MODE DIS Stiskni OK.
Procedura vypnutí "Debug mode" je tedy "reversní" jako při jeho zapnutí !!! Tvoje nové nastavení by mělo být uloženo v paměti. ALE JEN TOTO NASTAVENÍ PRO TENTO OBJEKTIV !!!
5. Jdi fotit a užij si to !!!

Každý objektiv má jinou charakteristiku, takže by se pro PŘESNÝ AF musel znovu nastavovat !!! Ti co už "upravovali" říkají, že změna hodnot - či + z default 0 je dost velká cca. +-50 i přes 100.....
Jedná se o nastavení SOFTWARE, ne HARDWARE, takže "updating" firmware vrátí nastavení kamery do "originálního" stavu. Také není v nebezpečí ztráta záruky, nikdo nemůže poznat že jste nastavovali v Service Mode..... říkají na dpreview.....

Tento adjustovací proces AF má význam hlavně pro ty, kteří pracují v makro či mikro !!! Pro ten jejich "speciální" objektiv. K nastavení je pochopitelně vhodný objektiv s co nejmenší hloubkou ostrosti, tedy min. 50 mm "na plnou díru"... U širokoúhlých objektivů s menší světelností by bylo asi lépe najít "první ostrost" potom "poslední ostrost" v hloubce ostrosti a nastavit hodnotu uprostřed !!! Ale z praktické stránky, tj. výměna objektivů, nevím ???? Snad jen pro toho, kdo má problém i u delších objektivů a AF mu ostří skutečně "vadně už z výroby"....
jir_ist

MaSka
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 81
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Ostrava - Výškovice

Příspěvek od MaSka » 14 úno 2007, 07:18

U širokoúhlých objektivů s menší světelností by bylo asi lépe najít "první ostrost" potom "poslední ostrost" v hloubce ostrosti a nastavit hodnotu uprostřed !!!

poroč uprostřed hloubka ostrosti je přece zhruba 1/3 před zaostřeným bodem a 2/3 za.

Uživatelský avatar
jir_ist
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 315
Registrován: 01 led 1970, 01:00

maSka

Příspěvek od jir_ist » 14 úno 2007, 10:49

MaSka, o co se snažíš ? Jistě, že hloubka ostrosti je i matematicky pořád ještě zhruba 1/3 před bodem zaostření a 2/3 za..... v ne zrovna matematicky a vědecky přesné větě jsem to označil jako "někde uprostřed.... je to snad pořád lepší rada, než aby někdo si nastavil zaostření buď na přední bod prvního zaostření, nebo na poslední zadní bod, ne ??? A ono "polopaticky uprostřed" je dost blízko těm třetinám, ne ??? A to "uprostřed" by nebylo vůbec špatně, vzhledem k tomu, že za dané situace kamera zaostřuje AF u širokých objektivů na první ostrý bod, tedy na začátek té první třetiny... Nemyslel jsem na to, že by někdo byl takový puntičkář, prostě jsem narychlo upozornil na logiku věci....
Nebo by bylo lepší nenapsat nic, neupozornit na možnou chybu, nechat si napříště všechno jen pro sebe ??? Příště si tedy raději rozmyslím snahu pomoci.... budu mít pokoj :-)
jir_ist

MaSka
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 81
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Ostrava - Výškovice

Příspěvek od MaSka » 14 úno 2007, 11:16

Já neměl v úmyslu tě naštvat, odvedl jsi kus práce, mohým to může pomoci. Kdybych napsal, že je to celé na ..., to bych pochopil naštvání.
A ten poslední odstavec taky pominu, protože jsi ho psal naštvaný, to, že se nemá upozorňovat na možnou chybu bys asi normálně nemyslel vážně.

A teď zase z druhé strany, jako soudný člověk, který viděl více for než jen toto víč. že lidi fotí metry a přicházejí do for s příspěvky jak je která kombinace tělo objektiv děsný propadák, protože To má 4 mm BF atd. U toho makra prábvě mohou rozhodnout ty mm kteé jsou rozdíl mezi 1/3 a 1/2. jinak myslím, že u širokáčů je ještě jeden prblém, že pro AF je obtížné zaostřit přesně a že vždy zaostří někam do pole hloubky ostrosti, což může být ze tří pokusů 3x jinak.
Jinak se mi to hodnocení v posledním odstavci libí, praktická využitelnost při rychlém střídání více objektivů je už diskutabilní. Něco jiného by bylo, kdyby šlo uložit několik objektivů do paměti. A kdyby foťák, dokázal sám toto nastavit. Při větším clonění a větší zaostřené vzdálenosti tyto nepřesnosti přstávají hrát význam.
Na druhou stranu bych uvítal, kdyby někdo věděl ,jak je možné že jedno tělo má s některým objektivem BF a sněktrým FF. AF senzor by měl vyhodnocovat největší kontrast. Nevím jaký vliv na to má konstrukce objektivu. Chápal bych, že má trvale s evšemi BF nebo FF to by, že jsou různá délka optické dráhy k AF čidlu ak čipu.

Uživatelský avatar
jir_ist
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 315
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Příspěvek od jir_ist » 14 úno 2007, 11:40

Ještě jsem neviděl, že by někdo soudný fotil makro širokáčem !!!! Takže pro makro jsou ty 1/3 a 2/3 hloubky ostrosti mimo jakoukoliv diskuzi. Na makro se snad použije objektiv (zpravidla 50 či 100 mm), kde se nemusí počítat při takové aretaci AF s hloubkou ostrosti, protože je mizivá, a stačí jen jedna aretace..... to další tvoje vysvětlování už je o něčem jiném....
Mezi námi, koho by takové puntičkářství nenaštvalo ??? Rozhodně nejsem neprůstřelný....
Osobně se na tebe nezlobím, rád pomohu, ale proč bych zase měl riskovat tyhle "debaty" o každé slovo ??? ........... jirka
Dodatek: To, proč to samé body má s jedním objektivem FF a s druhým BF náhodou vím, protože se to hodně diskutuje na dpreview. A dokonce rozdíl dělá i rozdílná teplota světla (WB) u téhož objektivu. Ale abych zase neriskoval "slovíčkaření" budu to tajit :-) Tak to chodí....
jir_ist

MaSka
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 81
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Ostrava - Výškovice

Příspěvek od MaSka » 14 úno 2007, 13:56

Ano, tak jako existujou jedinci, kteří fotí širokáčem portréty, tak existují lidi, kteří fotí širokáčem i "makro". Používají k tomu na příklad Sigmu 24/1,8 EX DG ASP Macro, která ostří na cca 18cm.
Tak ale jako 24 mm není typicky portrétní objektiv tak není ani typický makroobjektiv, to uznávám.
Ještě je možno diskutovat o tom, co je makro (proto je slovo makro v první větě v uvozovkách) a co ne. Podle jedné definice, kterou znám je to zbrazení v rozsahu 1:1 (lifesize) až 10:1, větší zvětšení než 10:1 je mikrofotografie. do této kategorie tedy patří jen klasické makroobjektivy pevných ohnisek.
někde se uvádí 1:2 až 30:1 (kam už s odřenýma učima dosáhnou některé zoomy 70-300 v makrorežimu. Tento rozsah s mi zdá hlavně směrem k velkým zvětšním trochu naddimezovaný, prootže je problém udělat technicky dobrou fotku i 2:1 a 1:1. projevují se otřesy chvění sebemenší pohyb.
Velká část fotek, prezentovaných jako makro by spíše mělo být označováno jako fotka z blízka nebo close-up.

A z jiného soudku, prozraď stručně, ty tajnustkáři :) trochu více o FF-BF. Tady jsi na Pentaxfriends, tak buď friendly:)

Uživatelský avatar
jir_ist
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 315
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Příspěvek od jir_ist » 15 úno 2007, 00:54

Ne, nepatřím k takovým jedincům, díky Bohu, a když už dělám něco v makro, pak používám zásadně objektivy ke zvětšovákům, z mnoha důvodů. Dělal jsi vůbec někdy skutečně makro ? Objektiv 24 mm při 18 cm není žádné makro! ... ale o makru se tu přece nemluvilo.
Otázka byla o hloubce ostrosti u širokoúhlých objektivů, jestli je pro potřebu fotografa považovat za nesprávné zvolit "polovinu" za její praktický střed. Nebo jestli to tedy musí být ta 1/3&2/3 podle tvého názoru (které jsou také jenom jistým odhadem, matematicky nepřesným) ... takže budu mluvit jen o tomto problému.
A pro mne ani 24 mm objektiv (36 mm na DSLR) už nepočítám mezi širokáče, není mi dost široký :-), jako 35 mm na kinofilm byl spíš "záklaďákem" než tradiční 50 mm ...
V mé praxi (a většiny, doufám) je širokáč určený pro fotky tak od 1,5m do nekonečna. DSLR širokáče, tedy od 10-12 mm, mají tak extremní hloubku ostrosti (zpravidla mají světelnost 4) že musím tvůj argument 1/3&2/3 klasifikovat jako typické myšlení "inženýra", tj. je to sice správné teoreticky a logicky, nicméně nepoužitelné, nefunguje to v praxi ....
Dejme tomu (odhadem), že při cloně 4 mám na 12 mm hloubku ostrosti od toho 1,5 m do nekonečna.... a teď se budu snažit vypočítat kde je tedy ta tvoje 1/3 a 2/3 vzdálenosti :-) :-). Problém je v tom, že NEKONEČNO může být 10m, 100m, 1 km či 5000 km vzdáleno, a je to pro optiku totéž nekonečno, nelze je "číselně" definovat, a počítat z něj tedy 1/3 a 2/3 "neurčené vzdálenosti" je v praxi nesmysl.
Nezbývá tedy pro takové širokáče (a jenom o těch se diskutovalo), než jako optimální vzdálenost zvolit právě to mezi na objektivu, praktickou polovinu v hloubce ostrosti...
Na diskuzi o makru nemám zatím žádný zájem a ty knižní rétorické infomace už jsem si také dávno přečetl.... :-) Problémy makra si řeš s někým jiným.
A pokud chceš něco vědět o FF-BF, odkazuji tě na stránky Dpreview, kde to lehce najdeš. Já jsem si dal tu práci, proč bys ty měl "ležet za pecí" a čekat až ti to někdo naservíruje ???? :-) A pak ještě ohrnovat nos nad tím, že to není pro tebe dost "přesné"..... to tedy promiň !
Jestli někdo je či není "friendly" ??? Ano, Friend může pomáhat (když druhý na něčem pracuje a nejenom kritizuje práci druhých), ale neposluhuje, není sluha ! A že jsem na Pentaxfriends Site vím velmi dobře, takže otázka je v tvém poli ..... víš a respektuješ to také ty???
:-)
jir_ist

MaSka
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 81
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Ostrava - Výškovice

REKAPITULACE

Příspěvek od MaSka » 15 úno 2007, 10:47

Celá tahle diskuze, teda vlastně ten konec a o emocích a nedorozumění a nakonec i tom slovíčkaření a přesnosti termínů:

M:jako soudný člověk, který viděl více for než jen toto, víš, že lidi fotí metry a přicházejí do for s příspěvky jak je která kombinace tělo objektiv děsný propadák, protože To má 4 mm BF atd.

Bylo myšleno tak, že dogitální technika a možnost neustáleho testování (které by si člověk na film odpustil) a prohlížení pši 200% a větším zvětšení dalá vzniknout perfecionistům, kteří do všeho šťourají a požadují maximální přesnost a pro ty by mohl být rozdíl mezi 1/3 a 1/2 "závažný rozdíl". Jak stejný příklad bych uvedl zkoumání aberace, kdekdo je pyšný, že ji objevil někde v rohu při x násobném zvětšení, realita na fotce 60x40 naprosto akceptovatelná.

M:U toho makra prábvě mohou rozhodnout ty mm které jsou rozdíl mezi 1/3 a 1/2.
Tady jsem měl asi použít výraz při zaostření na nejbližší možnou vzdálenost a plnou díru. Uvědomil jsem si to pozdě proto jsem v dalším příspěvku lehce nadhodil téma, jestli rozumíme pod pojmem makro oba to samé, bohužel bez odezvy.


J:Ne, nepatřím k takovým jedincům, díky Bohu, a když už dělám něco v makro, pak používám zásadně objektivy ke zvětšovákům, z mnoha důvodů. Dělal jsi vůbec někdy skutečně makro ? Objektiv 24 mm při 18 cm není žádné makro! ... ale o makru se tu přece nemluvilo.

Ale mluvilo, to byla věta na, kterou jsem nepřesně formuloval, a na kterou si hned napsal, že nikdo soudný makro širokáčem nefotí.
Jestli mě označuješ za puntičkáře a šťouru, tak tady ses mohl vyjádřit pro změnu přesně ty a napsat např. já za makro považuji zvětšení od x:x do x:x, a mohli jsme mít mezi sebou jasno, taky tam píšu, že termín makro se dnes velmi volně užívá a záleží co si pod tím, kdo představuje, že spousta objektivů, pyšnících s epřívlastkem makro, vlastně makro není. Co považuješ za makro ses nevyjádřil, škoda.
Stejné nepřesnosti jsou s várazem základní a širokoúhlý objektiv. pro mě je základní objektv ten, který odpovídá uhlopříčce snímače, tam řadám objektivy s 35EQ 43-50mm, 35 mm je u mě širokoúhlý. 24-28 širokoúhlý atd. pro někoho je základní objektiv 35 nebo 28 mm protořže ho má pořád nasazený. a řirokoúhlé je pro něj něco hraničícího s rybím okem.
Makro jsem zkoušel fotit, makroobjektivem, teleobjektivem, reverzním objektivem, s předsádkami, s kombinací tele + reverzní záklaďák, s mezikroužky, poslední pokusy s S compononem. kinofilmem, digitálem, středoformátem. Věnuji se tomu spíše "za dlouhých zimních večerů, trvám na tom ,že dostat se slušné opravdové makro, není jednoduché. U mě je třeba doma problém že parketová podlaha není tak pevná jak bych potřboval.
zrovna třeba skušenosti se zvětšovacími objektivy by mě zajímaly.

J:V mé praxi (a většiny, doufám) je širokáč určený pro fotky tak od 1,5m do nekonečna. DSLR širokáče, tedy od 10-12 mm, mají tak extremní hloubku ostrosti (zpravidla mají světelnost 4) že musím tvůj argument 1/3&2/3 klasifikovat jako typické myšlení "inženýra", tj. je to sice správné teoreticky a logicky, nicméně nepoužitelné, nefunguje to v praxi ....
Dejme tomu (odhadem), že při cloně 4 mám na 12 mm hloubku ostrosti od toho 1,5 m do nekonečna.... a teď se budu snažit vypočítat kde je tedy ta tvoje 1/3 a 2/3 vzdálenosti Smile Smile. Problém je v tom, že NEKONEČNO může být 10m, 100m, 1 km či 5000 km vzdáleno, a je to pro optiku totéž nekonečno, nelze je "číselně" definovat, a počítat z něj tedy 1/3 a 2/3 "neurčené vzdálenosti" je v praxi nesmysl.
Nezbývá tedy pro takové širokáče (a jenom o těch se diskutovalo), než jako optimální vzdálenost zvolit právě to mezi na objektivu, praktickou polovinu v hloubce ostrosti...


Dobrý příklad, nesmyslnosti puntičkáření. Jen bych k tomu dodal, že u těchto ohnisek mi připadá,že snad už posrádá nastavování vůbec smysl při zaostřené vzdálenosti 1 m je hloubka od 0,5 po nekonečno (při cloně 4,5) takovou chybu snad AF nemá. Tato ohniska už spadají do kategorie, kde se pomalu "neostří".
Někde si ještě vzpomínal, že širokáč zaostři na začátek hlobky ostrousti. Já myslím, že to závisá na tom odkud ostříš, jestli od nekonečna nebo od minimální vzdálenosti.

A pokud chceš něco vědět o FF-BF, odkazuji tě na stránky Dpreview, kde to lehce najdeš. Já jsem si dal tu práci, proč bys ty měl "ležet za pecí" a čekat až ti to někdo naservíruje ???? Smile A pak ještě ohrnovat nos nad tím, že to není pro tebe dost "přesné"..... to tedy promiň !
Jestli někdo je či není "friendly" ??? Ano, Friend může pomáhat (když druhý na něčem pracuje a nejenom kritizuje práci druhých), ale neposluhuje, není sluha ! A že jsem na Pentaxfriends Site vím velmi dobře, takže otázka je v tvém poli ..... víš a respektuješ to také ty???


pokud s chladnou hlavou pročteš příspěvky, myslím, že u mě nenajdeš nějaké nevhodné chování. Ještě, že jsi to prošpikoval smajlíky, jinak bych to snad musel brát odsobně :D
Za pecí bych ležel rád, ale bohužel, mám jen radiátory a ty jsou nepohodlné. Já si třeba zajímavé odkazy ukládám, takže je pak hbitě vylovím. Proto se ptám, jestli je na to odkaz. nechci po nikom, aby hledal a dělal práci za mě.

ZÁVĚR:
Tento adjustovací proces AF má význam hlavně pro ty, kteří pracují v makro či mikro !!! Pro ten jejich "speciální" objektiv. K nastavení je pochopitelně vhodný objektiv s co nejmenší hloubkou ostrosti, tedy min. 50 mm "na plnou díru"... U širokoúhlých objektivů s menší světelností by bylo asi lépe najít "první ostrost" potom "poslední ostrost" v hloubce ostrosti a nastavit hodnotu uprostřed !!! Ale z praktické stránky, tj. výměna objektivů, nevím ???? Snad jen pro toho, kdo má problém i u delších objektivů a AF mu ostří skutečně "vadně už z výroby"....

S tímto souhlasím, jak už jsem napsal ve svém asi druhém příspěvku. Otázku širokáču jsme snad probrali ze všech stran a můžeme to uzavřít.

Děkuj Jirkovi za jeho příspěvky a překlad k tématu nepřesný AF.
Pokud by snad někdo zjistil, k čemu je zbatek servisního menu a zda by se dalo nějak využít, rád si takový příspěvek přečtu.
Martin

Uživatelský avatar
V12
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 14
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Soporna, Slovensko

Servisne menu

Příspěvek od V12 » 19 úno 2007, 13:55

Nie je niekde v tom servisnom menu moznost premapovat CCD ? Nieco take, ako ma Olympus.

Odpovědět

Zpět na „Pentax K10D, K20D“