Objektivy Pentax na systém 4/3

Vše o sklech

Moderátor: Moderátoři

Uživatelský avatar
hilda4sea
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2610
Registrován: 12 led 2013, 13:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Objektivy Pentax na systém 4/3

Příspěvek od hilda4sea » 15 říj 2019, 16:49

BenaCz:

Ten rozdíl v expozičním času mezi APS-C a FF je konzistentní při stovkách expozic s různými těly značky Canon a odchylky jsou řádově v setinách sekundy - třeba 1/30 5DIV vs 1/32 6DII. Tvrdit, že expoziční trojúhelník 1600 - f8 - 1/32 je stejný jako 1600 - f8 - 1/25 bych si netroufal ani při mé pověstné ledabylosti k číslům.

kordoz:

Čistě z fyzikálního hlediska se mi nezdá pravděpodobné, že by senzory CMOS systémů MFT (230mm2), APS-C (380mm2) a FF (860mm2) mohly bez ohledu na jejich rozlišení (velikost pixelů) generovat stejné napětí ze stejné intenzity světla při tak velkém rozdílu v ploše.
XT3; XF 23; XF 56; XF 16-55; XF 50-140; Samy 8/2,8
http://www.foto-baburek.cz

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
Jan67
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1209
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Praha

Re: Objektivy Pentax na systém 4/3

Příspěvek od Jan67 » 15 říj 2019, 23:15

Nesmrtelný téma... A stále ta samá bolest. Každý něco řekne aniž by dodal, za jakých podmínek to platí.

Hildo, co znamená: hodnota napětí generovaná čipem po dopadu světla (větší plocha=vyšší napětí)?
To vůbec nedává smysl. Možná si měl na mysli celkový max náboj všech pixelů z full well capacity. Čip není elektrárna aby výstup vytekl dvěma dráty do zásuvky:-)

Mimochodem, intenzita osvětlení u ekvivalentních expozic a záběrů klesá s plochou čipu protože intenzita je veličina na jednotku plochy. Pouze světelný tok je stejný.
A expoziční trojčlenka u stejné technologie čipů samozřejmě platí. Ale v digi světě již ztratila význam.

Jinak Bena jako vždy korektní :)
Mějte se!


Odesláno z mého SM-G935F pomocí Tapatalk



Jan67

Uživatelský avatar
aladar
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 85
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Lovosice

Re: Objektivy Pentax na systém 4/3

Příspěvek od aladar » 16 říj 2019, 07:45

Zdravím, rád bych si něco upřesnil,
myslím že jde o hodnotu napětí, pokud se budeme bavit o jediném pixelu je to tedy úplně na začátku fototranzistor (fotodiooda ?) který dává na výstupu tedy zmíněných dvou drátech napětí úměrné intenzitě světla. čím je plocha pixelu větší tím je napětí vyšší a tedy i lepší odstup šumu a následný A/D převod snažší protože se toto napětí nemusí tolik zesílit a tedy i dále zvýšit šum aby byla dosažena potřebná výše tohoto napětí pro určitou bitovou hloubku převodu na jedničky a nuly.. fujtajb, je to tak nějak ?? Potom bych řekl že je to totéž jako se záznamem zvuku nebo jakýmkoliv jiným A/D převodem. Úplný začátek je tedy analogový, pixel=pouhý zdroj napětí. A objektiv lhostejno je-li pro nějaký ořez nebo FF osvítil jednotlivý pixel úplně stejně a rozdíl by nastal pouze se změnou vzdálenosti od čipu. Tedy je-li clona nastavena na 5,6 bude to platit ve všech případech a nemusím nic vymejšlet.
Jen se snažím pochopit proč bych měl počítat s jinou světelností použiji-li FF sklo na cropu. Řek bych že ta vzdálenost od čipu bude muset zůstat stejná, FF nebo crop, jinak bych těžko ostřil na nekonečno, je to tak ?
Pentax K1 D-FA 28-105, D-FA MACRO 100/2,8WR FA 135/2,8

Uživatelský avatar
BenaCZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 2201
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Kontaktovat uživatele:

Re: Objektivy Pentax na systém 4/3

Příspěvek od BenaCZ » 16 říj 2019, 07:53

Ano, je to tak. Pokud chces normalne ostrit i na nekonecno, pak musi byt odstup od cipu ten spravny. Na makro, za pouziti mezikrouzku, kdy zaostrit na nekonecno nejde, je situace uz jina.
Svetelnost objektivu samozrejme pri foceni na APSC nebo FF prepocitavat nemusis. Jen pokud bys chtel porovnavat fotky z APSC a FF a chtel mit tu samou hloubku ostrosti, pak ji prepocitavat musis. Ale to neni predmetem teto diskuze ...
Pentax K5II; Pentax 15/4 ltd; Pentax 21/3,2 ltd; Pentax FA35/2; Pentax 55/1,4; Pentax 50-135/2,8

Uživatelský avatar
kordoz
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1441
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Podpolanie a ak nie som doma, tak horske stity
Kontaktovat uživatele:

Re: Objektivy Pentax na systém 4/3

Příspěvek od kordoz » 16 říj 2019, 08:49

Presne tak, Hilda ma v niecom pravdu, ja som zabudol napisat ze som uvazoval o FF objektive aj na APSC, ked by sme ale chceli mat podobny vystup na APSC ako z FF, na APSC potrebujeme iny objektiv, a tam je pes zakopany, napr. pre podobne rozostrene okraje potrebujeme svetelnejsie sklo, ktore je vsak tazsie vyrobit v takej kvalite ako je vystup z FF, vidim to ked fotim na stredoformat, to co lezie na 105mm 6x7 na clone f2.4 je neskutocne, teraz aky objektiv by bolo treba na APSC ? 35/0.95 (neviem presne ten prepocet)? Myslite ze by bol na tej clone aspon trochu ostry tako je Takumar 105/2.4 ostry na 6x7? A na 4/3 by bol treba aky objektiv?
http://magicslovakia.szm.com
------------------------------
Pentax 67, 45/4, 105/2.4 200/4, 300/4, 400/4
Pentax PZ-1p, Tamron90/2.8
Pentax K-3, 15/4 Ltd, 31/1.8 Ltd, Sigma 100-300/4 EX

AMD RYZEN 7 Hackintosh, OSX High Sierra, 16GB RAM, Samsung SSD Pro

Uživatelský avatar
JoKu
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 38
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Objektivy Pentax na systém 4/3

Příspěvek od JoKu » 09 lis 2019, 19:51

Dobrý den, zdravím.
Využiji tohoto vlákna ještě na jeden dotaz. Asi to bude trochu obecné pro všechny makro objektivy.
Když mám objektiv Zuiko 12-50mm s relativně slušným makrem (po přepnutí) lze ještě použít/využít předsádku nebo mezikroužek???
Nebo je to úplná blbost??? Samozřejmě bez nějakých přehnaných kvalitativních ambicí.
Spíše jen taková úvaha...
Děkuji.

Uživatelský avatar
Alf
Hlavní Admin
Hlavní Admin
Příspěvky: 1371
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Příbram
Kontaktovat uživatele:

Re: Objektivy Pentax na systém 4/3

Příspěvek od Alf » 09 lis 2019, 20:17

Ahoj. Obecně objektiv 12-50mm považuji za nejhorší seťak, s jakým Olympus kdy přišel (pardon, měl jsem ho a bylo to zklamání pokaždé, když jsem ho nasadil). Jedinou jeho výhodou je voděodolnost. Mezikroužky nevím, myslím, že to není nejlepší nápad a ani předsádka není dobré řešení (pokud vůbec existuje na zoom objektivy) Důvod je ten, že jde o objektiv s nevelkou kvalitou obrazu a pokud použiješ mezikroužek či předsádku ty vady objektivu se ještě znásobí.
Pokud chceš skvělé makro určitě bych doporučil koupit nějaký levný Pentax M f1,7 nebo Pentax M f1,4 a koupit mezikroužky. Budeš moc spokojený a vyjde Tě to velmi levně. Jde o velmi dobrá skla, která unesou i crop factor 2 na Olympusu. Rád ještě používám Exactu A 28mm Macro s bajonetem Pentax, která při cropfactoru 2 má přijatelných 56mm a není nutné používat mezikroužek.
Jenže těch možností je hodně. Při použití mezikroužků stejně přijdeš o autofocus takže je lepší zajít do bazaru koupit tam skvělý starší objektiv, který už má možnost fotit makro. Třeba i nějaký levnější Pentax F 100mm macro, který navíc bude mít při crop factoru 200mm a který se v případě potřeby i dobře prodá.

Já osobně jsem si oblíbil v kombinaci s mým OMD E-M10 MII Pentax FA 50mm Macro. Jde o to, že tento objektiv má brutální středovou ostrost takže při cropfactoru 2 a výřezu jen z centra objektivu dostávám vynikající výsledky už od clony f2,8. Navíc jde také použít jako portrétní v případě potřeby v této kombinaci.
Sony A7 III, Tamron 17-28mm F2,8, Tamron 28-75mm F2,8 III, Samyang 35mm F2,8, Voigtlander 10mm F5,6 Heliar ASPH, Voigtlander 15mm F4.5 III, Sony 90mm Macro F2,8, Sigma 14mm F1,8 Art

Uživatelský avatar
bedo.
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2144
Registrován: 01 říj 2013, 16:10

Re: Objektivy Pentax na systém 4/3

Příspěvek od bedo. » 10 lis 2019, 09:05

Ďalšia zaujímavá možnosť je kvalitné široké ohnisko (napr M28/3.5) + reverzný krúžok, s tým sa dá dostať aj na zväčšenia viac ako 1:1, resp. 2x toľko pri použití na MFT. Ale toto je stále tá jednoduchšia časť, problémy nastanú až so svetlom a príliš malou (aj na MFT(!)) hĺbkou ostrosti... :-)

Na nejaké hrátky to postačí, ale v praxi je asi lepšie kúpiť niečo ako m.Zuiko 30/3.5 macro, keďže ten v spolupráci s kompatibilným telom vie robiť priamo focus stacking...

Uživatelský avatar
JoKu
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 38
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Objektivy Pentax na systém 4/3

Příspěvek od JoKu » 10 lis 2019, 09:22

Alf, srdečně zdravím a děkuji za odpověď.
Mně ten objektiv 12-50mm nepřipadá úplně tragický (tragická je rozhodně jeho světelnost) ale na nějaké nenáročné snímky z výletu, myslím docela ujde...
Hlavně jsem ho kupoval s OMD M10 II ve zlevněném setu, tak vyšel opravdu na pár korun. Možná jsem měl štěstí na slušný kousek, ale za ty peníze to jde. Mám k němu ještě Zuiko 40-150mm.
S tím makrem to byl jenom takový nápad při prohlížení videi o focení makro na youtubu. Makrem se moc zabývat nechci (alespoň zatím) tak to byla myšlenka (jak vidno blbá) jak za pár korun vylepšit stávající makro na 12-50mm.

Já jsem uvažoval i o tom 12-40mm f 2,8 ale za nový chtějí nekřesťanské peníze (možná něco z eBay, tam by to cenově bylo schůdnější, ale zase nevíš co koupíš...)
Ale podle různých recenzí, ani tento objektiv není nijak extra (vzhledem k penězům) a hlavně je velký a těžký k OMD M10 II.
A na těch výletech, pro které jsem Olyho hlavně pořizoval, abych se nemusel tahat s Pentaxem a Sigmou 17-70mm a Pentaxem 50mm/1,8 a 35mm/2,4 je ten 12-50mm docela ucházející. Právě v těch výletních podmínkách preferuji zoom (i když mizernější) před pevným ohniskem (byť kvalitnějším).
Také je to (a to asi hlavně) o penězích. Do práce už nechodím a tak je potřeba prachy schovat spíše na doktory a prášky...
Měj se fajn a díky.

Uživatelský avatar
bedo.
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2144
Registrován: 01 říj 2013, 16:10

Re: Objektivy Pentax na systém 4/3

Příspěvek od bedo. » 10 lis 2019, 11:24

Šikovný maličký "cestovný" objektív pre MFT je Panasonic G Lumix 12-32/3.5-5.6 - minimálne rozmery, 70g čistej váhy a to má zabudovanú aj optickú stabilizáciu (i keď fungujúcu len na Panasonic telách). Opticky je - povedal by som - hodne nadpriemerný. S výnimkou protisvetla/hviezdičky.

Uživatelský avatar
JoKu
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 38
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Objektivy Pentax na systém 4/3

Příspěvek od JoKu » 10 lis 2019, 11:27

Ahoj Bedo, zdravím.
No jo, ale jak sám píšeš...fungují jen na Panasonic tělech...
Měj se fajn.

Uživatelský avatar
bedo.
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2144
Registrován: 01 říj 2013, 16:10

Re: Objektivy Pentax na systém 4/3

Příspěvek od bedo. » 10 lis 2019, 11:38

To sme sa asi celkom nerozumeli, objektív veľmi dobre funguje aj na Olympusoch (sám ho používam na E-M5II a E-PL3), len stabilizácia vyžaduje Panasonic telo, na Olympusoch je nefunkčná. Ale tie zasa majú stabilizáciu zabudovanú priamo v tele, ktorá funguje ešte lepšie, takže to ničomu nevadí.

Uživatelský avatar
JoKu
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 38
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Objektivy Pentax na systém 4/3

Příspěvek od JoKu » 10 lis 2019, 12:45

Bedo, ano, tak to jsem špatně pochopil...
Jen v rychlosti jsem na něho na netu kouknul. Světelnost velmi podobná s tím mým, ale rozhodně si o něm přečtu a podívám se na obrázky.
Nějaké recenze jsem tam zahlédl.
Děkuji za případný tip, odkaz jsem si uložil.
Měj se fajn.

Uživatelský avatar
Alf
Hlavní Admin
Hlavní Admin
Příspěvky: 1371
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Příbram
Kontaktovat uživatele:

Re: Objektivy Pentax na systém 4/3

Příspěvek od Alf » 10 lis 2019, 13:44

bedo. píše:
10 lis 2019, 11:24
Šikovný maličký "cestovný" objektív pre MFT je Panasonic G Lumix 12-32/3.5-5.6 - minimálne rozmery, 70g čistej váhy a to má zabudovanú aj optickú stabilizáciu (i keď fungujúcu len na Panasonic telách). Opticky je - povedal by som - hodne nadpriemerný. S výnimkou protisvetla/hviezdičky.
Můžu potvrdit vynikající sklo za slušné peníze.
Jinak k tomu cos mi odpovídal já mám 14-42 EZ verzi a jsem fakt spokojený. Malé skladné nosím ho nasazený každý den a v tašce to není poznat. I výstup je velmi dobrý. S tím lumixem 12-32mm se to kvalitativně dá dobře srovnat. (i když ten Lumix je asi malinko lepší)
Sony A7 III, Tamron 17-28mm F2,8, Tamron 28-75mm F2,8 III, Samyang 35mm F2,8, Voigtlander 10mm F5,6 Heliar ASPH, Voigtlander 15mm F4.5 III, Sony 90mm Macro F2,8, Sigma 14mm F1,8 Art

Uživatelský avatar
JoKu
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 38
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Objektivy Pentax na systém 4/3

Příspěvek od JoKu » 10 lis 2019, 16:16

Ahoj Alf, zdravím.
Já si myslím, že hodně záleží na konkrétním kusu skla, jak se povede.
To ostatně bylo VŽDYCKY. Už i na starých analogech, ale tenkrát myslím, že ten rozptyl kvality nebyl tak velký jako nyní. (Můj názor).
Objektivy přežívaly fotoaparáty a za ty peníze (nikdy ne malé) jsi dostal pořádné, bytelné, kvalitní sklo, které plast neznalo. Žádná "spotřebka".
Časy se ale mění.
Jen pro zajímavost. V jedné diskuzi jsem našel toto. Ten Tvůj "dobře hodnocený" objektiv je v posledním odstavci.
Tak hlavně ať nám zdravíčko slouží a toto jsou podružné věci...
Ať se daří!!!
------------------------------------------------------------------------------------------------

Re: Žádná sláva | od: wooferx (29) 1.5.201622:59
Přímá porovnávací recenze by mě také zajímala, ale nenašel jsem.
Podle porovnání http:​/​/tinyurl.com​/hbkqsl2 , má ​"lepší​" rozlišení Panasonic ​(nebral bych to příliš směrodatně, jelikož jde o porovnání maximálních hodnot, které nezohledňují průběh ostrosti v závislosti na cloně, ohnisku a ostrost v krajích​)

pozitivní recenze nového Oly 14​-150 je zde: http:​/​/www.ephoto.sk​/fototechnika​/recenzie​/ ... ​-56​-ii​/ i když ​"kresba by mohla být údajně lepší​"
Myslím, že pro majitelé Lumixů je to jasné, ty sáhnou v rámci ultrazoomů po stabilizovaném Panasonicu 14​-140. Oly 14​-150 je zase voděodolný.

Osobně bych při preferenci kresby vybíral z těchto zoom objektivů:

Nejlepší poměr cena​-výkon
Lumix G VARIO 14​-45mm: http:​/​/tinyurl.com​/grohdk8
Lumix G VARIO 12​-32mm ​(pancake​): http:​/​/tinyurl.com​/jjusamt
dále bych počkal jak dopadne nový LUMIX G VARIO 12​-60 mm f3,5​-5,6

Bez cenového limitu určitě:
M.Zuiko ED 12​-40mm f​/2.8 PRO http:​/​/tinyurl.com​/h6srrd7
Lumix G X VARIO 12​-35mm f​/2.8 http:​/​/tinyurl.com​/zhgh69a
Zde je zatím výběr zoom objektivů micro4​/3 docela v nevýhodě, chtělo by za rozumný peníz něco na způsob:
Sigma 18​-35mm f​/1,8
Sigma 17​-50mm f​/2,8 EX
Sigma 17​-70mm f​/2,8 DC
U pevných skel je situace u m4​/3 rozhodně lepší.

Následující bych také nezakopával
Lumix G Vario 14​-140mm II
Lumix G X 14​-42mm PZ ​(pancake​)
? M.Zuiko Digital ED 14​-150mm II
? Tamron 14​-150mm

Méně zajímavě vnímám:
M.Zuiko Digital ED 14​-150mm I
Lumix G VARIO 14​-42mm II
M.Zuiko Digital ED 12​-50mm f​/3.5​-6.3 EZ
M.Zuiko Digital ED 14​-42mm f​/3.5​-5.6 II R

Určitě bych se vyhnul:
M.Zuiko 14​-42mm f​/3.5​-5.6 EZ ​( recenzovaný pancake​)
Lumix G Vario HD 14​-140mm I
Lumix G VARIO 14​-42mm I
M.Zuiko Digital ED 14​-42mm f​/3.5​-5.6 I

Odpovědět

Zpět na „Objektivy“