jaké pevné objektivy

Vše o sklech

Moderátor: Moderátoři

Uživatelský avatar
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 15
Registrován: 01 led 1970, 01:00

jaké pevné objektivy

Příspěvek od » 16 říj 2010, 22:27

V první řadě jako nováček zde na fóru všechny zdravím. Jsem kinofilmový pentaxák z dob studií. Po asi desetileté pauze bych se rád vrátil k focení. Sice digitálně, ale pořád Pentax. Budu si kupovat K-5 a na něj objektivy. Nekoupím je hned všechny, je to spíše dlouhodobější záležitost, ale rád bych měl nějaký výhled, byť jej třeba za pár let přehodnotím. Jaké byste si na mém místě koupili objektivy, kdybyste chtěli pokrýt veškeré své potřeby?

Omezení:
- preferuji pevná skla
- dříve jsem fotil krajinu, architekturu a portrét (ale tím se nenechte tolik ovlivňovat) a nejvíc využíval ohniska 28 a 70mm (ale neměl jsem teleobjektiv, takže jsem nemohl foti zvěř v přírodě, což bych jinakrád)
- nechci skla bazarová
- velmi preferuji autofocus (netvrdím, že vylučuji špičkové manuální sklo, ale většinu svého focení jsem jel s focusem, když nepočítám pár snímků v dětsví na Zenit, takže si to moc nedokáži představit)
- neomezuje mě cena (ne že bych chtěl vyhazovat peníze oknem, to rozhodně ne, ale pokud bude nejlepší objektiv i nejdražší, stejně si ho asi koupím)
- spíše bych raději Pentax než nějakou Sigmu, Tamron atp.

Moje představa je následující:
DA15mmLtd, DA35mmLtd macro, DA*55mm, DA*300mm, s tím, že první koupím pětapadesátku, protože čekáme potomka a portréty teď budou základ. Jinak řečeno na ten portréťák potřebuji přísnou kritiku i případné alternativy, protože jej budu kupovat brzo. Ostatní budu dokupovat až později, jak je budu potřebovat, třeba každý rok jeden.

Jaké objektivy byste vybrali vy? Vím, že řada není kompletní, klidně doplňujte, navrhujte změny, jak myslíte. Jde mi o ideální sadu pevných ohnisek, což je pro každého fotografa jistě fajn přemýšlení.

Předem díky moc za rady.

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
BenaCZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 2201
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od BenaCZ » 16 říj 2010, 22:47

Ahoj, vitej tady na foru. Peknou radu sis vypsal :) . Ja bych osobne jak se tak divam na ty ohniska a preference portretniho objektivu, tak bych misto DA 35 makro a DA 55 koupil rovnou FA 31/1,8. Osobne mam tu 55tku, velmi pekny sklo. Trochu mam obcas problem se zaostrenim (proostri pri foceni na dlouhou vzdalenost a malou clonu - treba u fotek -cela osoba i s okolim) ale to muze byt kombinaci telo + objektiv. Urcite bych si to pri koupi poradne vyzkousel. Kazdopadne si myslim, ze to ohnisko 55 je pomerne dlouhy a 31 by se mi na portrety libilo vic. Clovek dostane do snimku vic okoli, pro me je pak fotka vic zajimava. Nebyt ty ceny, tak uz bych ji koupil ...
Petr
Pentax K5II; Pentax 15/4 ltd; Pentax 21/3,2 ltd; Pentax FA35/2; Pentax 55/1,4; Pentax 50-135/2,8

Uživatelský avatar
Bukic
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 141
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Dubnica - Brno

Příspěvek od Bukic » 17 říj 2010, 06:28

No vitaj... Ako tu uz niekto napisal, ak neriesis prachy, ber rovno FA 31/1.8. K5 ma 16Mpx a spominany objektiv bude hravo stihat tomuto rozliseniu. Ja mam Sigmu 30/1.4 a je tak akurat... S 50mm sa v byte onieco horsie naraba.
K10d; Pentax A 50/1.7; Sigma 30/1.4DC EX; Pentax SMC A 135/2.8; Cosina 70-210/4; Sigma EF-53 DG SUPER :-)

Uživatelský avatar
kordoz
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1444
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Podpolanie a ak nie som doma, tak horske stity
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kordoz » 17 říj 2010, 08:35

Hned kup 15/4 Limited, to je sklo ktore len tak v krajine nedas dole z tela.
A pri pohladoch do slnka uz iny objektiv nenasadis.
http://magicslovakia.szm.com
------------------------------
Pentax 67, 45/4, 105/2.4 200/4, 300/4, 400/4
Pentax PZ-1p, Tamron90/2.8
Pentax K-3, 15/4 Ltd, 31/1.8 Ltd, Sigma 100-300/4 EX

AMD RYZEN 7 Hackintosh, OSX High Sierra, 16GB RAM, Samsung SSD Pro

Uživatelský avatar
smik
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 109
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Příspěvek od smik » 17 říj 2010, 09:14

Vím, že píšeš, upřednostňuji skla Pentax, ale u 50mm ohniska bych popřemýšlel ještě nad Sigmou 50mm 1,4. Tady z fora ji má ady a dělá s ní úžasné fotky. Velice si ji chválí.

Uživatelský avatar
pether
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 100
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Beskid Slaski

Příspěvek od pether » 17 říj 2010, 09:57

15 lmtd kazdopadne ,to co predvadi ten objektiv v protisvetle je naprosto uzasne,vahal bych mezi 31lmtd a 55*,ani z jednym nezrobis chybu

misto te 300 bych zvolil radeji zoom 60-250, ta 300 je uz docela dlouhy konec limituje te na urcity styl foceni,zver ,sport
clona 4 sice neni nejmensi ale se stabilizaci v tele a highiso na k5 uplne vpohode sklo na reportaze,na krajiny se taky vyuzije ten rozsah,obrazova kvalita bez kompromisu))

inak k te 35 pokud bys ji bral vylozene na makro tak urcite porid radeji 100wr,bezkonkurenci bookeh,prenos kontrastu a detailu ))canon 100 se muze jit zahrabat))))


takze ja bych to vzal takhle k5 +15lmtd ,31 lmtd,100wr a 60-250 a pak bych se asi zblaznil blahem))))))

Uživatelský avatar
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 15
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Příspěvek od » 17 říj 2010, 10:22

Díky všem za rady. Vezmu to popořádku.

FA 31/1,8 - Výhodou pro mě je standardní ohnisko (na APS-C), takže jako jediný objektiv z začátku by byl univerzálnější než DA 55/1,4. Měl jsem jenom zafixované, že portrétuji lehkých teleobjektivem a ne záklaďákem, ale nakonec, proč ne. Fotky z něj jsou skvostné. Obavy mám ale z faktu, že byl vyvinutý pro kinofilm (skoro určitě jo, vypadá jako FA 43, kterou si ještě jako novinku pamatuji) a už víckrát jsem slyšel, že filmové objektivy jasou na digitálech problematické, obraz měkne a rostou reflexy. Nemusím se toho bát?

DA 15/4 - zde mám prakticky jistotu že jej vezmu (fotky z něj jsem viděl včetně kordozových), i když tím že mám ještě nějaký čas (zase tak bohatý, abych si ty objektivy koupil všechny najednou i s tělem, nejsem :oops: ), nestudoval jsem všechny alternativy, zoom určitě zvážím, ale ona je to i otázka váhy a velikosti, na větší tůře se počítá každý gram.

Pokud mě přesvědčíte na tu jednatřicítku, určitě bych nebral 35mm macro, ten jsem měl vybraný jako záklaďák s příjemným makro bonusem a posouval bych se někam směrem k řadě navržené peterem, byť asi pořád s proferencí třístovky. Reportáž jsem nikdy nefotil, nejsem tolik společenský a "drzý" :lol: . Na druhou stranu makro hmyz mě neléká, spíš třeba nějaký nečekaný detail v kontextu, barevný kontrast atp. na což by se mi možná víc hodila ta 35ka naž stovka. Ale v takovéhle řadě by to byla opravdu spíš stovka, protože dublovat si kvůli makru jednatřicítku pro mě nemá smysl.

Uživatelský avatar
100r
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 565
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Bratislava

Příspěvek od 100r » 17 říj 2010, 10:43

FA31 je paradne sklo aj na digital, netreba sa ho bat, takisto aj FA77.
35-ku mozes skusit aj tu novu DA L35/2.4 - je za 170€
ked peniaze a MF nie su problem, odporucam pohladat A50/1.2 alebo FA*85/1.4 :D
K-5II, K100D, DA*16-50/2.8, DA*50-135/2.8, DA35/2.4, SIGMA 10-20/3.5, METZ 58, HOYA Pro1D, HD; Lowepro, Apple
Obrázek
http://robert.kollar.ipernity.com
SvadobnyPribeh.com

Uživatelský avatar
elho_cid
Admin
Admin
Příspěvky: 3645
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Prácheňsko a Praha

Příspěvek od elho_cid » 17 říj 2010, 10:52

Okolo normálních ohnisek má Pentax pevných skel jak na...áno:
31 FA limited - luxusní záležitost, ale trochu nepraktiká práce s filtry kvůli sluneční cloně. aCIDfire s ní fotí i krajinky a tohle ho trochu štve. I když DA15 to má taky.
35 DA makro - možnost zaostřit s krátkým ohniskem hodně blízko je příjemná
35 DAL - nejlevnější pevné sklo na pentax, ale nemuselo by být špatné (novinka)
35 FA - moje volba. kvalita optiky na úrovni zeiss distagon, ale je malá, lehká a nenápadná. filtry 49mm stejně jako většina limitedů a monofokálů pentax.

Co se DA15 týče, je určitě skvělá. Ale podívej se na tyhle dvě vlákna:
modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=2331
modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=2115

Uživatelský avatar
vkramar
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 553
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Nechanice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od vkramar » 17 říj 2010, 10:52

Začni DA 15 mm Ltd. Pokud ti nedělá problém jít v krajině dostatečně blízko k tématu, tak to ohnisko je super. A hodí se i na prcka a obecně pro děje v interiéru.

35 mm je trochu divné ohnisko. Když, tak bych spíš sáhl po 21 mm. Ale jestli chceš ten objektiv na detaily kvůli slovíčku "Macro", tak proč ne. Osobně bych ale tuhle metu přeskočil. Stejně jako 55 mm. A šel až do DA 70 mm Ltd.

Pokud tě láká zvířena, tak DA* 300 mm určitě není špatná volba.

Takže můj tip: 15 + 70 + 300.

Uživatelský avatar
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 15
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Příspěvek od » 17 říj 2010, 16:19

No na portrétní 31 se možná nechám přesvědčit, ale 15ka se clonou 4? To je i na mě silný kafe. To si jako záklaďák těžko pořídím. Jinak momentálně to vidím na FA31 teď a DA15 potom s tím, že tohle mi v zásadě bude stačit a rozšiřovat pak budu o DA300 a nějaký z objektivů DA70, FA77 a DFA100 WR. Výhoda je, že se mi tam objevuje víc FF kompatibilních objektivů a kdo ví, zda to do budoucna nebude plus. Výběr jsem tedy úplně překopal. Je to s podivem, myslel jsem si, že mám jasno, ale je vidět, že je dobře se zeptat.
Je tu někdo kdo má s FA31 osobní zkušenost na DSLR těle, jestli opravdu na něm nedělá problémy? A nevíte jak je to s rovnoměrností kvality u různých kusů? Někde jsem četl, že po přesunu výroby do Vietnamu kolísala, ale nevím, zda to stále platí.

Uživatelský avatar
nijel
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 431
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od nijel » 17 říj 2010, 17:28

Začínat s DA15 s tím že chci fotit dítě je fakt nesmysl. Na to bude určitě nejlepší něko kolem 30. FA31 je asi to nejlepší co se v té kategorii dá sehnat, FA35 je rozumný kompromis mezi cenou a kvalitou, DA35 macro má výhodu ostření na blízko (macro čehokoliv živého od toho nečekej, na 1:1 je potřeba být moc blízko) a DAL35 je pravděpodobně jenom plastová a levnější varianta FA35 s horší světelností.

Já mám kombinaci DA15/4, DA35/2.8 macro, FA50/1.4 a DA70/2.4, rozhodně nejvíc používám 35, I když 15 jí v krajině dotahuje. Ta FA31 by se mi taky líbila, ale v nejbližších pár letech na ní asi nebude rozpočet :-).

Jinak FA31 má třeba acidfire, stežoval si jenom na FF nebo BF, ale to jde v novějších foťácích korigovat.
Moje weby: fotky, blog, free software projekty, překládání přes web

Výbava: Pentax KP, DA 15 Limited, DA 21 Limited, DA 35 Limited, FA 50, DA 70 Limited, D-FA 100 Macro, M 150

Uživatelský avatar
Čtvrtek
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 405
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Žatec LN

Příspěvek od Čtvrtek » 17 říj 2010, 17:39

A nebo ještě počkat,s čím Pentax ještě přijde.Taková Da 28mm Star by mě bodla
STŘÍBRU ZDAR

Uživatelský avatar
aCIDfire
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1170
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Neratovice, Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od aCIDfire » 17 říj 2010, 17:40

JŠ píše:No na portrétní 31 se možná nechám přesvědčit, ale 15ka se clonou 4? To je i na mě silný kafe. To si jako záklaďák těžko pořídím. Jinak momentálně to vidím na FA31 teď a DA15 potom s tím, že tohle mi v zásadě bude stačit a rozšiřovat pak budu o DA300 a nějaký z objektivů DA70, FA77 a DFA100 WR. Výhoda je, že se mi tam objevuje víc FF kompatibilních objektivů a kdo ví, zda to do budoucna nebude plus. Výběr jsem tedy úplně překopal. Je to s podivem, myslel jsem si, že mám jasno, ale je vidět, že je dobře se zeptat.
Je tu někdo kdo má s FA31 osobní zkušenost na DSLR těle, jestli opravdu na něm nedělá problémy? A nevíte jak je to s rovnoměrností kvality u různých kusů? Někde jsem četl, že po přesunu výroby do Vietnamu kolísala, ale nevím, zda to stále platí.
poslal jsem ti PM, kde jsem ti popsal 31čku:)
Leica S2 + Sony A7 III a pár sklíček

Uživatelský avatar
Chotouchovak
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 175
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Příspěvek od Chotouchovak » 17 říj 2010, 18:52

aCIDfire píše:poslal jsem ti PM, kde jsem ti popsal 31čku:)

To chtělo veřejně :-)

Odpovědět

Zpět na „Objektivy“