Nefunkční autofocus Pentax SMC DA 50-135

Vše o sklech

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
robie.cz
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 29
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Nefunkční autofocus Pentax SMC DA 50-135

Příspěvek od robie.cz » 28 dub 2010, 13:06

Ahoj,
jsem vlastnikem toho objektivu a posledni dobou zacina hodne zlobit.

Nekdy autofocus funguje bez problemu, nekdy vubec a nekdy je tak pomaly, ze trva treba 10 sekund, nez zaostri (za danniho svetla).

Videl jsme nekde na netu, ze je to nejaky globalni problem se SDM motory, a ze oprava stoji 300 dolaru/euro. Objektiv si to dobre nacasoval, dva mesice po zaruce Sad.
Neresil jste nekdo podobny problem?
diky!

T.
Pentax K-7, SMC-DA* 16-50mm F2.8 ED AL IF SDM, SMC-DA* 50-135mm f/2.8 ED [IF] SDM

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
miky_lbc
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2277
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Nefunkční autofocus Pentax SMC DA 50-135

Příspěvek od miky_lbc » 28 dub 2010, 14:04

robie.cz píše:Ahoj,
jsem vlastnikem toho objektivu a posledni dobou zacina hodne zlobit.

Nekdy autofocus funguje bez problemu, nekdy vubec a nekdy je tak pomaly, ze trva treba 10 sekund, nez zaostri (za danniho svetla).

Videl jsme nekde na netu, ze je to nejaky globalni problem se SDM motory, a ze oprava stoji 300 dolaru/euro. Objektiv si to dobre nacasoval, dva mesice po zaruce Sad.
Neresil jste nekdo podobny problem?
diky!

T.
Můj kamarád řešil v podstatě stejný problém u 50 - 135... odešlo mu to asi měsíc po záruce. Zjišťoval, vymejšlel... a bohužel neúspěšně.

Opravovat to nemá prakticky smysl (tenkrát za to chtěli 8,5). On nějak dokonce experimentoval s downgrade FW u K10D (které v první verzích snad SDM ještě neumělo). Nakonec to nevyřešil, sklo prodal a přešel na jiný systém.

Nejsmutnější ovšem je, že konvenční AF je normálně funkční a teoreticky by bylo možné ho využít. Můžeš zkusit podepsat tu petici a čekat, jestli za nějakej rok Pentax nevydá update FW. Ale moc tomu nevěřim.

Lidi s podobnejma problémama často skla prodávají po bazarech, jako funkční. Přijde mi, že poslední dobou se s nima po různejch bazarech roztrhnul pytel (možná je to i z tohodle důvodu).

Uživatelský avatar
ady
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 146
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: SK, Senica
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ady » 28 dub 2010, 14:10

jj, znama choroba pentaxu .... a pokial je po zaruke tak sa tvaria nieco na sposob ja nic ja muzikant

kamosovi po 4 mesiacoch prestal fungovat SDM u 16-50
otec ma 50-135.... pokial prdne aj ten tak od pentaxu nechcem objektiv ani vidiet .... predrazene skla ktorym dava sigma na frak s cenou aj kvalitou

Uživatelský avatar
Tomáš
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 360
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Praha 4 - Braník,Zelený pruh 24
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tomáš » 28 dub 2010, 14:53

Podobný problém jsem měl se Sigmou 70-200/2.8. Najednou přestal ostřit a protože má jen HSM (SDM) tak z něj byl manuál. Shodou okolností též těsně po uplynutí záruky (holt zákon schválnosti platí bez vyjímek). V servisu strávil týden ale po měsíci se to opakovalo. Když jsem se po druhé opravě bavil s technikem, co tomu bylo, bylo mi řečeno, že to bylo třeba jen vyčistit.
Cenu si nepamatuji, ale nebyla závratná. Někte mezi 1000 - 2000.
K5, Px DA 15/4 Ltd. Px FA* 24/2, Px DA 35/2.8 Ltd., Px F 50/2.8 Macro, Px DA 70/2.4 Ltd., Px FA* 200/2.8

Uživatelský avatar
aes
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 582
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Blava - DNV

Příspěvek od aes » 28 dub 2010, 15:09

To je tema na zaplakanie, takze si nechcem robit srandu, ale stare zlate F-kove objektivy: Uzasna rychlost, presnost a spolahlivost. Doteraz ficia po bazaroch funkcne a hned sa za nimi zaprasi aj v ich veku..
To by chcelo vediet, ktorej znacke fotakov sa toto stava minimalne..
K10D + 18-55/3.5-5.6, Sigma 10-20/4-5.6, Tamron 28-75/F2.8, PX 55-300 4-5.6
http://picasaweb.google.sk/aesace ,
http://albums.photoonweb.com/aes/

Uživatelský avatar
meteor
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 217
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Zlín

Příspěvek od meteor » 28 dub 2010, 15:29

ady píše:kamosovi po 4 mesiacoch prestal fungovat SDM u 16-50
otec ma 50-135.... pokial prdne aj ten tak od pentaxu nechcem objektiv ani vidiet .... predrazene skla ktorym dava sigma na frak s cenou aj kvalitou
Máš na mysli nějakou sigmí konkurenci pro P50-135? :-)

Jinak té součástce, která zapříčiní nefunkčnost těsně po záruční době, se odborně říká "kurvítko" :-) pozná se snadno: stačí daný výrobek rozmontovat a smontovat a "kurvítko" je ta součástka, která zbyde, aniž by byla dotčena funkčnost daného výrobku :-)

Uživatelský avatar
elho_cid
Admin
Admin
Příspěvky: 3645
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Prácheňsko a Praha

Příspěvek od elho_cid » 28 dub 2010, 15:42

aes píše:To je tema na zaplakanie, takze si nechcem robit srandu, ale stare zlate F-kove objektivy: Uzasna rychlost, presnost a spolahlivost. Doteraz ficia po bazaroch funkcne a hned sa za nimi zaprasi aj v ich veku..
To by chcelo vediet, ktorej znacke fotakov sa toto stava minimalne..
Taky by mě to zajímalo. Kamarádovi kleknul takhle Nikkor 80-200/2.8 a v servisu si za opravu toho AF-S motorku řekli 20000! Což je shodou okolností přibližně tolik, za kolik ho předloni přes ebay koupil.
U Canonu pokud vím docela často umírají mikro-USM (často slyším někoho nadávat na EF 50/1.4 nebo EF-S 17-55/2.8). Na velké objektivy s Ring-USM je stížností asi nejmíň - ale asi málokdo má dost vstupních dat, aby to dovedl objektivně posoudit.
Možná u Canonu kde už 20let dělají USM mají víc zkušeností, možná jsou jen uživatelé na tyhle poruchy zvyklí a smířili se. Pentax FA a F objektivy byly jednoduché a bezporuchové, takže Pentaxí komunita se hádám ještě musí otrkat.
Sám žádný ultrasonic objektiv zatím nemám. Někdy toho lituju, někdy naopak.

Uživatelský avatar
miky_lbc
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2277
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Příspěvek od miky_lbc » 28 dub 2010, 16:02

Co já vim... občas se to stane na EF 50/1,4. Ale jinak jsem plošně žádné stížnosti nikde nezaznamenal... rozhodně ne v takovémhle rozsahu, který by třeba vyústil až k nějaké petici apod.

On tam je ale údajně problém v tom, že se zachoval screw. Kdyby se Pentax na screw (pro stará těla) vykašlal, možná by se dostal na podobnou poruchovost jako ostatní značky. Někde jsem o tom četl pěkný článek. Autor tvrdil, že problém je v nadměrném zatěžování mikro motůrku, které otáčí ještě celým screw mechanismem a není na to stavěné. Že je nutné použít buď mnohem silnější motor nebo se prostě na screw vyprdnout.

Já osobně třeba podporu starého AF moc nechápu. Je to stejně sklo na CROP a všechna těla od archaického K10D už SDM umí.

Ta snaha nevykašlat se i na posledních pár uživatelů se staršíma tělama je sice chválihodná, ale... uživatelů, kteří by si koupili velmi drahá Pentax* a zároveň si drželi za každou cenu tělo v ceně 3-4 tis mnoho nebude. Skla jsou CROP, takže na kino použít nejdou. Nerozumim tomu.

Tohle je ale vážnej problém...

Uživatelský avatar
elho_cid
Admin
Admin
Příspěvky: 3645
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Prácheňsko a Praha

Příspěvek od elho_cid » 28 dub 2010, 16:32

miky_lbc píše:Co já vim... občas se to stane na EF 50/1,4. Ale jinak jsem plošně žádné stížnosti nikde nezaznamenal... rozhodně ne v takovémhle rozsahu, který by třeba vyústil až k nějaké petici apod.

On tam je ale údajně problém v tom, že se zachoval screw. Kdyby se Pentax na screw (pro stará těla) vykašlal, možná by se dostal na podobnou poruchovost jako ostatní značky. Někde jsem o tom četl pěkný článek. Autor tvrdil, že problém je v nadměrném zatěžování mikro motůrku, které otáčí ještě celým screw mechanismem a není na to stavěné. Že je nutné použít buď mnohem silnější motor nebo se prostě na screw vyprdnout.

Já osobně třeba podporu starého AF moc nechápu. Je to stejně sklo na CROP a všechna těla od archaického K10D už SDM umí.

Ta snaha nevykašlat se i na posledních pár uživatelů se staršíma tělama je sice chválihodná, ale... uživatelů, kteří by si koupili velmi drahá Pentax* a zároveň si drželi za každou cenu tělo v ceně 3-4 tis mnoho nebude. Skla jsou CROP, takže na kino použít nejdou. Nerozumim tomu.

Tohle je ale vážnej problém...
Souhlasím, nejlíp by udělali, kdyby uvedli nové verze těch DA* bez podpory vrtulek. Nevíš jak je to s podporou vrtulí u ostatních objektivů? Nebo mají duální náhon všechny kromě DA17-70?

Uživatelský avatar
Robo
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 141
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Třinec

Příspěvek od Robo » 28 dub 2010, 16:53

Tak se přidávám k podobně postiženým :? Právě se mi rapidně zpomalil AF u mého DA 16-50/2.8
Včera jsem jsem po hodně dlouhé době vytáhl svou Ká-dvacítku, a docela jsem se zhrozil, jak objektiv ne a ne zaostřit. Někdy se mu to podařilo, většinou na kratší ohnisko, ale na dlouhém konci se nešlo dočkat. Někdy bylo vidět, že motor jede, ale hrozně pomalu.
Nahodil jsem taky Sigmu 70-200/2.8 HSM, abych zjistil, jestli není chyba v tělu... Není, Sigma ostří jak blesk.
Mám ho ještě půl roku v záruce, takže půjde do servisu.

Řešil již někdo tuto opravu ? Jestli závadu odstranili nebo došlo k výměně objektivu ?
K-5 IIs, Sigma 17-50/2.8 EX DC, Sigma 10-20/3.5 EX DC, Sigma 70-200/2.8 II APO EX,
Tamron SP AF 90/2.8 Di Macro, Pentax A 50/1.7, AF540FGZ II, Giottos GB-3158 + MH-1301-656

Uživatelský avatar
ady
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 146
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: SK, Senica
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ady » 28 dub 2010, 17:05

je to ako pise miky_lbc, to co tahal kedysi motor v tele teraz musi tahat micro motor v obejktive a tam je pes zakopany, mozno aj tam je ten problem ze SDM je (pocitovo :-) ) pomalejsi ako FA objektivy

mali by to robit ako napr. sigma, uz len HSM

Uživatelský avatar
ady
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 146
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: SK, Senica
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ady » 28 dub 2010, 17:07

co sa tyka ostatnych tak nikon tam este ma par objektivov ktore potrebuju motor v tele ale su to starsie skla, canon uz ma USM only

Uživatelský avatar
Rahab
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 15
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Příspěvek od Rahab » 28 dub 2010, 17:11

Doufejme ze 17-70 predpovida budoucnost. Rozbila se nekomu?

Uživatelský avatar
miky_lbc
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2277
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Příspěvek od miky_lbc » 28 dub 2010, 17:41

elho_cid píše: Souhlasím, nejlíp by udělali, kdyby uvedli nové verze těch DA* bez podpory vrtulek. Nevíš jak je to s podporou vrtulí u ostatních objektivů? Nebo mají duální náhon všechny kromě DA17-70?
Jj... úplně všechny :-(.

EDIT: Všechny Pentax... Alternativci (Sigma) dělá HSM only. Jinak BTW... HSM mi odešlo na S 70-200 II hned druhé focení. Po reklamaci zatím jak hodinky (už druhej rok).

Uživatelský avatar
Pavel41
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 592
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Rakovnicko na chalupě

Příspěvek od Pavel41 » 28 dub 2010, 17:48

miky_lbc píše:
elho_cid píše: Souhlasím, nejlíp by udělali, kdyby uvedli nové verze těch DA* bez podpory vrtulek. Nevíš jak je to s podporou vrtulí u ostatních objektivů? Nebo mají duální náhon všechny kromě DA17-70?
Jj... úplně všechny :-(.

EDIT: Všechny Pentax... Alternativci (Sigma) dělá HSM only. Jinak BTW... HSM mi odešlo na S 70-200 II hned druhé focení. Po reklamaci zatím jak hodinky (už druhej rok).
No, vedle 17-70 jenom ještě 55/1,4 nemá "vrtulku"... ostatní SDM jsou (zatím?) duál...
Pavel

Odpovědět

Zpět na „Objektivy“