Nefunkční autofocus Pentax SMC DA 50-135

Vše o sklech

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
miky_lbc
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2277
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Příspěvek od miky_lbc » 01 kvě 2010, 09:49

Rahab píše:
Co,co? Ona je nejaka dalsi generace SDM? Cim se odlisuje nova od te starsi?
Tak jsem to nemyslel... ale předpokládám (snad ne naivně), že se Pentax za léta používání SDM už něco naučil a nové skla budou mít novější verze SDM. Přece nepoužívá stejný SDM motor pro všechny skla od 50-135 (zvláště když ty problémy fakt jsou).

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
ady
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 146
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: SK, Senica
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ady » 01 kvě 2010, 10:06

niekde na nete koloval opis noveho typu ostrenia v objektive, ktory si nechal pentax patentovat, bolo to stiahnute z nejakej US stranky ktora registruje patenty, bolo to v dobe cca mesiac pred vypustenim 645D

Uživatelský avatar
Rahab
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 15
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Příspěvek od Rahab » 01 kvě 2010, 11:59

miky_lbc píše: Tak jsem to nemyslel... ale předpokládám (snad ne naivně), že se Pentax za léta používání SDM už něco naučil a nové skla budou mít novější verze SDM. Přece nepoužívá stejný SDM motor pro všechny skla od 50-135 (zvláště když ty problémy fakt jsou).
Je fakt, ze je to na trhu jen od roku 2007 a to co ted lidem odchazi jsou prave ty prvni objektivy s SDM. Doufam i ja s Tebou, ze to u Pentaxu za ty tri roky promakali. Uvidime tak cca za rok :)

Jeste mi tu nesedi jedna vec. Jakto ze 17-70 a 55 DA* dual AF nema a najednou 60-250 ma? Je to dano dlouhym vyvojem objektivu? Kdo vi :)

Uživatelský avatar
uray
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 800
Registrován: 01 led 1970, 01:00

sdm netočí hřídelí !

Příspěvek od uray » 01 kvě 2010, 14:10

Nevím jak u ostatních skel, ale u da300 100% sdm NEotáčí hřídelí... dnes jsem to raději vyzkoušel. Jinak kontakty PZ/SDM neslouží k řízení otáčení, ale pouze jako napájecí kontakty > nestačí připojit pouze nějaké napájiní, ale musí se zapojit i ostatní kontakty (což ale taky jde)
zkoušel jse to i s TC, který má PZ/SDM kontakty a hřídel se neotáčí

Každý si může udělat malý test :

pokud je objektiv sundaný z těla, je zapnutý na AF a točím ostřícím prstencem, hřídel se neotáčí.
pokud otáčíte hřídelí, ostící mechanizkus se otáčí.

Zajišťuje velmi jednoduchý mechanizmus- ale nejsem strojař a SDM objektiv jsem zatím nepitval.

Myslím že japonci mají mnohem zajímavější mechanické vychytávky, než aby nechali ostřící motor zbytečně točit další mehanizmus....

Uživatelský avatar
miky_lbc
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2277
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: sdm netočí hřídelí !

Příspěvek od miky_lbc » 01 kvě 2010, 14:46

uray píše:Nevím jak u ostatních skel, ale u da300 100% sdm NEotáčí hřídelí...
Zvláštní, zvláštní... někde jsem četl opak (ale na netu se toho nakecá mnoho).

Jinejma slovama by to ale asi znamenalo, že "duální" AF není příčinou problémů...

Uživatelský avatar
Pavel41
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 592
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Rakovnicko na chalupě

Re: sdm netočí hřídelí !

Příspěvek od Pavel41 » 01 kvě 2010, 15:12

uray píše:Nevím jak u ostatních skel, ale u da300 100% sdm NEotáčí hřídelí...

Myslím že japonci mají mnohem zajímavější mechanické vychytávky, než aby nechali ostřící motor zbytečně točit další mehanizmus....
Dík za ten testík - zkusil jsem u 60-250 SDM - a totéž!
:idea:
PS: Možná, že ta "vychytávka" nějak navazuje na Q-SFocus... ?
Pavel

Uživatelský avatar
Lukas_Gal
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 517
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Lukas_Gal » 01 kvě 2010, 15:37

Ani u 50-135 sa neotaca
Lukáš Gál,
Obrázek
http://www.lukasgal.com
2x K-5 II, Pentax K-7, K20D, Z-1, Mz-3, Z-20,
Obrázek

Uživatelský avatar
elho_cid
Admin
Admin
Příspěvky: 3645
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Prácheňsko a Praha

Příspěvek od elho_cid » 01 kvě 2010, 16:04

Myslím že to s otáčením vrtulkou byla kachna. Na první pohled je to nesmysl - přece pak by ten SDM nemohl být ani vzdáleně tichý, byl by to větší rachot než normální ostření!

Každopádně miky má pravdu v tom, že v objektivu musí být nějaký mechanismus navíc, něco na způsob spojky, který hřídelový náhon připojuje a odpojuje. Každý takový mechanismus navíc je zkrátka něco, co se může porouchat. SDM je složitější než běžný náhon a z principu věci jakkoli dobře udělané, nemůže být tak spolehlivé jako hřídelka. Každá dodatečná komplikace pak pravděpodobnost selhání jen zvyšuje.

Uživatelský avatar
miky_lbc
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2277
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Příspěvek od miky_lbc » 01 kvě 2010, 17:13

elho_cid píše:Myslím že to s otáčením vrtulkou byla kachna. Na první pohled je to nesmysl - přece pak by ten SDM nemohl být ani vzdáleně tichý, byl by to větší rachot než normální ostření!

Každopádně miky má pravdu v tom, že v objektivu musí být nějaký mechanismus navíc, něco na způsob spojky, který hřídelový náhon připojuje a odpojuje. Každý takový mechanismus navíc je zkrátka něco, co se může porouchat. SDM je složitější než běžný náhon a z principu věci jakkoli dobře udělané, nemůže být tak spolehlivé jako hřídelka. Každá dodatečná komplikace pak pravděpodobnost selhání jen zvyšuje.
Jak jsem psal... já jsem si tohle jen přečetl.

Hodil jsem to do debaty a jak se ukázalo, opravdu to kachna bude. To nadměrné zatěžování SDM motoru by při pohonu vrtulky docela dávalo smysl. Takhle už to smysl nedává, protože na porouchanejch sklech v drtivé většině odejde jen SDM (vrtulka funguje) takže ten spoj by s tím neměl mít nic společného.

Takže v podstatě asi tedy přechod od "duálního" po "SDM only" nic v principu neřeší. Musíme doufat, že se Pentax poučil a novějším sklům nadělil kvalitnější motorky.

Uživatelský avatar
robie.cz
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 29
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Pentax SDSM petice

Příspěvek od robie.cz » 19 kvě 2010, 12:06

Tak nevim, nekdy ostri nekdy ne, nekdy strasne pomalu. Zkusim zatim: http://www.petitiononline.com/593039/petition.html

Uvidime, treba se umoudri.
Naposledy upravil(a) robie.cz dne 29 lis 2010, 16:10, celkem upraveno 1 x.
Pentax K-7, SMC-DA* 16-50mm F2.8 ED AL IF SDM, SMC-DA* 50-135mm f/2.8 ED [IF] SDM

Uživatelský avatar
bigblondewolf
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 6
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Brno

Příspěvek od bigblondewolf » 23 kvě 2010, 19:01

Myslím, že Quick-Shift musí odpojit zaostřovacího kroužku z motoru. Nemám Pentax objektiv už, tak jsem si to nezkusit.
Chtěl jsem koupit 50-135, ale mám skvělou nabídku pro Sigma 50 až 150. Později chtěl 16-50 sekundy ruku, ale SDM byla rozbita a koupil Tamron 17-50. 16-50 nepracoval s dvě tela, ale o týden později to bylo pracovat na třetí. Nikdy SDM ... Lepší koupit prime limited, jsou zaměřeny rychleji než SDM.

P.S. Omlouváme se za mé české, Google Translate ...

Uživatelský avatar
Robo
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 141
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Třinec

Příspěvek od Robo » 23 kvě 2010, 20:15

Robo píše:Tak se přidávám k podobně postiženým :? Právě se mi rapidně zpomalil AF u mého DA 16-50/2.8
Včera jsem jsem po hodně dlouhé době vytáhl svou Ká-dvacítku, a docela jsem se zhrozil, jak objektiv ne a ne zaostřit. Někdy se mu to podařilo, většinou na kratší ohnisko, ale na dlouhém konci se nešlo dočkat. Někdy bylo vidět, že motor jede, ale hrozně pomalu....
Mám ho ještě půl roku v záruce, takže půjde do servisu...
Takže objektiv je doma a ostří jak blesk 8) ...tedy skoro :)
Zpráva ze servisu zní: "Oprava el. spojení. Regulace."
Objektiv jsem kupoval v Polsku, takže tam i putoval do záručního servisu (Warszawa), a kde ho taky i opravili.
Tak doufám, že už tak vydrží, a nebude třeba znovu tento problém řešit i po záruce.
K-5 IIs, Sigma 17-50/2.8 EX DC, Sigma 10-20/3.5 EX DC, Sigma 70-200/2.8 II APO EX,
Tamron SP AF 90/2.8 Di Macro, Pentax A 50/1.7, AF540FGZ II, Giottos GB-3158 + MH-1301-656

Uživatelský avatar
robie.cz
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 29
Registrován: 01 led 1970, 01:00

DA 50-135 /2.8

Příspěvek od robie.cz » 29 lis 2010, 16:03

Tak sel dneska do servisu. Technik potvrdil, ze to bude pravdepodobne SDM motor. Jinak pro info, fotak ma pry v sobe pojistku, pres kterou se napaji SDM, takze je potreba to prinest i s fotakem, pokud nemate jinej SDM objektiv na vyzkouseni.
Pentax K-7, SMC-DA* 16-50mm F2.8 ED AL IF SDM, SMC-DA* 50-135mm f/2.8 ED [IF] SDM

Uživatelský avatar
CyberSammy
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 459
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Nitra

Příspěvek od CyberSammy » 29 lis 2010, 16:44

Nove Pentaxie skla maju DC pohon.. direct current motor.. ako Pentax prehlasuje je to pre objektivy nizsej triedy. Do profi objektivov pojde stale SDM. Mne sa vsak ten DC pohon viacej pozdava. Je to Pentaxia obdoba ring-type pohonu. Je to sice kruh, ale primitivnejsi :-) Kazdopadne v jednoduchosti je krasa. Podla mojich info by oprava SDM nemala byt az tak draha. Ak odisiel len SDM motorcek, sikovnejsi Pentaxak si ho vie vymenit aj doma sam. Problem je vsak v tom, ze sa bezne tato suciastka neda objednat a neda sa zohnat ani katalogove cislo. Ak sa vsak zasekol aj manual focus, co tiez byva casty problem a koli ktoremu potom odide aj SDM, potom je oprava drahsia. Foto Pentax SDM pohonu pre predstavu(je umiestneny v casti, kde je vrtulka, cize pri bajonete):

Obrázek
Obrázek
Panasonic Lumix DMC LZ8, Canon PowerShot A470

Uživatelský avatar
Ivan-K
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2026
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom

Příspěvek od Ivan-K » 29 lis 2010, 17:12

Neviem či to boli tieto foto , alebo podobné, ale skúsenejší človek by nemal mať problém upraviť pohon na skrutkový systém, myslím že to technicky možné je, otázka je skôr či sa stým bude vedieť vyrovnať sklo. Teoreticky by to malo chodiť bezproblémov pretože piny na bajonete sú ako na ostaných AF sklách a pre SDM su pridané dalšie dva , ktoré ostatnú nefunkčné...
Myslím že ak sa to niekomu poserie tak budem prvy čo sa do toho pustí... :wink:
Pentax K-30, Metz 48
Autofocus : Sigma 10-20/3.5-5.6, Pentax 17-70/4, Pentax 18-135WR, Sigma 28-80 Macro, Sigma 24/1.8 DG Macro, Sigma 35/1.4 ART, Tokina 70-210/4.5, Sigma 55-200 DC
Manual focus : Sigma 28/1.8, Sigma 70-210/2.8 APO, Sigma 400/5.6

Odpovědět

Zpět na „Objektivy“