Nekonečno a hĺbka ostrosti

Vše o sklech

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
Pedroke
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 93
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Rosebeerock, SK

Nekonečno a hĺbka ostrosti

Příspěvek od Pedroke » 24 srp 2010, 21:52

Ahoj. Mám jeden malý problémik, s ktorým sa akosi dlhšiu dobu neviem popasovať, tak poprosím o radu. Vlastním niekoľko manuálnych skiel, ktoré mám rád práve kvôli tomu chýbajúcemu AF. Fotenie je pre mňa čistý relax v prírode, takže mám čas sa s tým hrať. Všimol som si však už dávnejšie, že mám problém zaostriť na nekonečno na objektívoch M 135/3,5 a K 24/2,8. Na setovom 18-55 alebo A 50/1,7 je to v pohode. Používam klinovú matnicu, je teda dobre viditeľné, či sa mi 3km vzdialený stožiar na matnici spojí do jedného kusa alebo nie. Jadro problému je, že som si nie istý svojimi predpokladmi. Jeden je, že ak je objektív zaostrený na nekonečno ( avšak zvislica na matnici to nie je 100% spojená ), tak hĺbka ostrosti a hyperfokálna vzdialenosť napr. pri clone f8 to nekonečno zariadi. Druhý predpoklad ( ktorý sa mi zdá byť pravdepodobnejší ) je, že ak objektív nedokáže zaostriť na nekonečno, tak ani clona f800 s tým nič neurobí a sklíčka musia do servisu na návštevu. Jedná sa mi hlavne o tú K 24/2.8 pretože na krátke vzdialenosti to je ppč sklo,neskutočne ostré, avšak na nekonečno sa mi zdá byť mäkké. Poradí niekto? dík

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
qwert
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 138
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Příspěvek od qwert » 25 srp 2010, 08:21

Zdar.
Dal som do kalkulátora hĺbky ostrosti Tvoje objektívy, a kalkulačka ukázala toto:
24 mm: pri clone f8 a zaostrení na predmet 4 m vzdialený je záber ostrý od 1,9 m do nekonečna
Tak neviem.
Ale fotiť 24 mm vec ako je stožiar vo vzdialenosti 3 km, to tam nemôže byť nič vidieť. (nie to ešte ostré)
Teraz som bol v Hallstatte a DA 15-kou cez jazero (cca 0,5 km) som poriadne nevidel ani celú dedinu. Kostolná veža pri 8x teda ostrá nebola.
Foť s tým kratšie vzdialenosti. Ako vravíš, tam je to ppč. :)
K-5, DA 15/4 Ltd, DA 35/2.8 Ltd, DA 70/2.4 Ltd, DFA 100/2,8 WR, DA 16-45/4,
Tamron 28-75/2.8, Sigma 17-50/2,8 EX, Sigma 50-150/2.8 EX II, Sigma 100-300/4
AF 540FGZ, Velbon Sherpa 800R, Kalahari Kaama (čistý bůvol)

Uživatelský avatar
Vladimír Roháček
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 78
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Ivančice

Příspěvek od Vladimír Roháček » 25 srp 2010, 09:14

Nepočítej s tím, že budeš mít vzdálené objekty ostré. Ve vzduchu je plno prachu a vzdušné vlhkosti ve formě vodní páry, takže vzdálené předměty budou, díky těmto oku neviditelným překážkám, takřka vždy rozmazané. Další faktor je tetelení vzduchu nad teplými plochami. Objektiv testuj na co nejkratší vzdálenost.

Uživatelský avatar
ggrand
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 307
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Zlín

Příspěvek od ggrand » 25 srp 2010, 11:02

Příčin daného problému muže být několik. Jednou může být to, že objektiv prostě na nekonečno kreslí hůř než na blízko/střední vzdálenosti, což je celkem běžné u teleobjektivů. Další príčinou může být to, že objektiv nevykreslí zaroveň svislé tak i vodorovné čáry, jinými slovy pro zaostření vodorovných čar musíš zaostřit jinam než pro svislé viz : http://www.the-digital-picture.com/Revi ... eview.aspx

Uživatelský avatar
aCIDfire
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1170
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Neratovice, Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od aCIDfire » 25 srp 2010, 14:25

Některé manuální skla mají problém se zaostřením na nekonečno,to je celkem známá věc, zkus se podívat na pentaxforums.com a na forum.mflenses.com co tam kde o tom píší, před časem jsem o tom nějaký
článek četl i s úpravou objektivu.
Leica S2 + Sony A7 III a pár sklíček

Uživatelský avatar
Pedroke
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 93
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Rosebeerock, SK

Příspěvek od Pedroke » 26 srp 2010, 08:19

Mňa by skôr zaujímala tá technická stránka problému. Teda, že ak na klinovej matnici nie je zvislica ( napr. 3 alebo 1km vzdialený stĺp ) spojená do súvislej čiary, čiže fakticky nie je zaostrené na nekonečno, tak či hĺbka ostrosti je od povedzme 10m do skutočného nekonečna alebo od 10 do toho "nezaostreného" nekonečna a teda skutočné nekonečno sa nedá dosiahnuť a bude potrebné to nekonečno na objektíve servisným zásahom doštelovať. Dúfam, že som to napísal zrozumiteľne a chápete čo som tým myslel. Dík za odpovede.

Uživatelský avatar
Vladimír Roháček
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 78
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Ivančice

Příspěvek od Vladimír Roháček » 26 srp 2010, 15:34

Zřejmě jsem to četl poprvé dost ledabyle a odpovídal na něco jiného. Zkus to vyzkoušet na bližší objekt, tak 200-300m a za takového počasí, když je čirý vzduch a na objekt který má hodně kontrastní hrany. Dej si to na stativ, nebo polož na podložku a otačej zaostřovacím kroužkem, jestli se tam nezobrazí, že je zaostřeno, tak je chyba ve skle. Bylo by potřeba dostat objektiv o nějakou desetinku blíž k čipu, tudíž to vyžaduje zásah odborníka. Na blízké objekty to ostří dobře? Zkoušel jsi to na nějakém plotě pod úhlem 45°, nebo na něčem podobném. Jestli to neostří za, nebo před, nebo je to na hraně?
Já když přepnu na manuál a otočím zaostřování nadoraz na nekonečno, tak to mám máznuté a foťák mi nepípne, musím to o kousek vrátit, to ale asi nebude tvůj případ?

Uživatelský avatar
Vladimír Roháček
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 78
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Ivančice

Příspěvek od Vladimír Roháček » 26 srp 2010, 15:40

Ještě se dívám na tvůj poslední příspěvek. Zkus, jestli to jde na objektivu, trošku zaclonit a za dobrých světelných podmínek zaostřovat, jestli se ty svislé línie nespojí při určitém zaclonění.

Uživatelský avatar
Vart
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 177
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vart » 26 srp 2010, 16:30

Pedroke=> Z těch dvou předpokladů nazačátku je ten první správně.. při zaostřování vidíš v hledáčku obraz kdy je úplně otevřená clona, takže pokud je objektiv špatně nastaven a chybí ještě drobný kousek otáčky zaostřovacího kroužku k tomu aby se hladina ostrosti dostala na nekonečno, tak stačí nastavit trochu vyšší clonu a výsledná fotka by měla být ostrá i v dálce (samozřejmě v rámci možností výše zmíněných atmosferických podmínek), pokud je chyba objektivu tak velká, že i při vyšší cloně vidíš na fotkách, že hloubka ostrosti nedosahuje do dálky, pak bude asi vhodný ten servis.. důležité jsou hlavně fotky, které ukáží víc než tahle teoretická diskuze
Pentax K10D; DA 18-55/3.5-5.6 WR; Sigma 70-300/4-5,6; A100/4 Macro; A50/1,4; A50/1,7; A28/2,8; M40/2,8; Helios 44K-4 (58/2); Vivitar 2x Macro Teleconverter PKA; Mezikroužky PK; Metz 48 AF-1; brašna Lowepro Inverse 200AW; stativ Fancier; Pentax ME Super

Uživatelský avatar
kadas152
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 53
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Praha, Benesov

Příspěvek od kadas152 » 29 srp 2010, 11:00

Pokud máš zaostřovací matnici tak co zkusit optický náhled hloubky ostrosti? Objektiv se zacloní a pokud je dost světla aby něco viděl a to třeba na f8 většinou je... uvidíš jestli se sloup spojí nebo ne...
K7, K200D + D-BG3, SFXn, DA 18-55 AL II, F 100-300, Sigma 14/2.8 EX, DA 35/2.4 K55/2, Pentacon 50 1.8, Metz 48, Metz 402 Twin, pokusy s MF

Odpovědět

Zpět na „Objektivy“