Galéria → na zamyslenie ...

Moderátor: Moderátoři

st.
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 351
Registrován: 23 led 2017, 12:34

Re: Galéria → na zamyslenie ...

Příspěvek od st. » 31 led 2019, 14:22

portvis píše:
30 led 2019, 19:28
Snažil som sa týmto príspevkom aspoň o nejaké zlepšenie alebo zamyslenie užívateľov nad svojím fotografiami, ale z príspevkov tu vidím že je to zbytočné a ľudia tu sa viac chcu hrať na to "friends" ako reálne niečo zlepšiť...


Fakt: budem rád keď niekedy do nejakej diskusie prispeješ aj nejakou tvorivou myšlienkou nie len bezduchou snahou ostatných zhadzovať...
Takže jsem se zamyslel... Moderovat galerii podle artistních, formalistických měřítek autorů typu klingo je zde asi nereálné a osobně - děkuji, ne. Vždyť už tu jsou galerie pro "náročné a vyčnívající" jako třeba 500px.com. U zdejších autorů věřím, že přispěvatelé se nad svými fotkami opravdu zamýšlejí a mimo jiné i proto je zveřejňují. Jinak Fakt formuluje myšlenky všeobecně tak přesně, překvapivě stručně a konstruktivně, že ani nevím, co za sebe dál dodat. Jen doufám, že amosféra nezhoustne a ani do budoucna má příslušnost k šedému fotoprůměru nebude na překážku tomu, abych občas přispěl, jak mi lenost dovolí. :(

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
bedo.
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2144
Registrován: 01 říj 2013, 16:10

Re: Galéria → na zamyslenie ...

Příspěvek od bedo. » 03 úno 2019, 08:18

Pôvodne som sa do tejto témy nechcel veľmi zapájať, lebo ju vnímam ako kontroverznú, ale napadla ma ešte jedna vec - galériu beriem aj ako ukážku možností použitej foto techniky. Preto sa občas zvyknem opýtať, akým objektívom bola fotka urobená, ak tento údaj chýba a pod.

Uživatelský avatar
fakt
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2471
Registrován: 21 kvě 2012, 11:34
Bydliště: Písek

Re: Galéria → na zamyslenie ...

Příspěvek od fakt » 03 úno 2019, 08:25

Ano - také vítám Exif.
K-1, K-30,
Sigma 35/1,4 Art, Pentax 70/2,4, Pentax 100/2,8, Pentax DFA 70-200/2,8
AF-540 FGZ II

siro
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 95
Registrován: 17 pro 2014, 19:14

Re: Galéria → na zamyslenie ...

Příspěvek od siro » 03 úno 2019, 13:56

No, když už je tu řeč o tom exifu, tak se taky přidám do diskuze.
Jsou to stránky pentaxfriends kteří nefotí jen pentaxem, tak je fajn, že se napíše kdo čím onu fotografii
vyfotil, ale dávat přímo exif, zvláště u fotografii které většina z nás vždy nějakým způsobem upravuje
může být zavádějící. Při kvalitě dnešních čipů a různých programů není problém při nepovedené
expozici pošopnout šoupátkem expozice o 5 ev do + či - a co pak s exifem. Nejsem zastáncem exifu, pakliže se nejadná o nějakou zvláštní či extrémní situaci.
O fotografii a jak fotit jsou napsány snad tisíce všelijakých článku a není problém se tam dozvědět jak a co se fotí od sportu až já nevím po co. Nevím co je to za dnešní manýrizmus, že se u pěkné fotky hned každého ptají ,,a čím jste to fotil ? "
Tady dávám za pravdu portvisovi, že někdo dokáže kde jakou očividně nepovedenou fotografii vychválit a někdo pod hezkou, třeba fakt :-) napíše ,,tohle sklíčko bych chtěl " a jinak nic.
Oba komentáře toho typu jsou jaksi nefér.
K portvisovi asi toto, každý jsme nějak začínali a učili se většinou od těch zkušenějších a lepších, ale ti zkušenější neměli většinou žádný problém tyto zkušenosti předávat nám, co fotit neumíme.
Jaký problém je v tom, že vy ,,lepší " by jste mohli založit vlákno, škola fotografie a tam, ti co mají zájem,
by jste je učili a poučovali jaké fotografie patří do galerie ( na to bych byl teda hodně zvědav ) a ne hned demonstrativně odsud utíkat a mazat své fotky.

Uživatelský avatar
Alf
Hlavní Admin
Hlavní Admin
Příspěvky: 1371
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Příbram
Kontaktovat uživatele:

Re: Galéria → na zamyslenie ...

Příspěvek od Alf » 03 úno 2019, 14:36

Portvis nemyslel zle to je jasné. Já chápu, že by si někteří přáli aby naše galerie byla jakousi výstavní skříní, ale to není její funkce. Je to jen místo kam dávat fotky, dobré i horší. Ale on sám nepřispívá ani nekomentuje. Je to styl více přispívejte kvalitními fotografiemi a komentujte, ale ode mě to nečekejte. To je myslím špatný přístup. Chceš to takhle, jasně no problem tak buď příkladem
Sony A7 III, Tamron 17-28mm F2,8, Tamron 28-75mm F2,8 III, Samyang 35mm F2,8, Voigtlander 10mm F5,6 Heliar ASPH, Voigtlander 15mm F4.5 III, Sony 90mm Macro F2,8, Sigma 14mm F1,8 Art

siro
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 95
Registrován: 17 pro 2014, 19:14

Re: Galéria → na zamyslenie ...

Příspěvek od siro » 03 úno 2019, 15:07

Ale jo, asi všichni tak nějak chápem, že to portvis nemyslel zle, ale dost nešikovně to napsal a ještě
do toho namočil jiné, kteří jen tak v tichosti odešli.
To, že to tady funguje tak trochu jako facebook je bohužel, vlastně bohudík způsobeno i tím, že se prostě
spousta uživatelů zná osobně buďto z nějakých srazů nebo se prostě znají a dělí se se svými fotografiemi i s
námi ostatními. A jsem za to rád.
Já osobně se raději podívám na fotky uživatelů z kterých vyzařuje prostá radost z focení a i když jsem měl tendenci je poučovat, oni si prostě fotí po svém, no co s tím ? :-)
Ale jejich focení mě baví víc než nějaká upachtěnost fotagrafa za nějakou dokonalostí a jejich ego asi o 4m větší než jsou oni sami jim prostě žádný ( myslím kritický ) a to doslova i žádný komentář není vhod.
Proto bych bych byl i hodně zvědavý na nějakou školu fotografie, když se tady u některých uživatelů potýkáš spíš s jejich egem.

Uživatelský avatar
Jindras
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1153
Registrován: 01 říj 2016, 07:40
Bydliště: Praha,teď Benešovsko.

Re: Galéria → na zamyslenie ...

Příspěvek od Jindras » 03 úno 2019, 16:56

Já tomu rozumím. Většina z nás fotí blbě a ještě ty blbé fotky dáváme do Galerie a druzí, (nebo titíž) ,kteří také fotí blbě,tyto blbé fotky -když se jim líbí-,tak je komentují tak blbě,že napíšou,že se jim ta blbá fotka líbí.
Pentax K-5lls, Pentax 16-45/4, Pentax 35/2.8 Limited, Pentax F 50/1.7, Tamron 70-200/2.8

Uživatelský avatar
Mara42
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 476
Registrován: 10 bře 2011, 19:55

Re: Galéria → na zamyslenie ...

Příspěvek od Mara42 » 03 úno 2019, 17:49

Že já vůbec na tenhle blbej thread klikal :roll:
Aby se člověk zlepšoval, musí fotit a aby fotil, musí mít motivaci. Kdo někdy prezentoval před velkým publikem ví, jak velkým motivátorem je právě přítomnost, pozornost a zájem lidí – že můžu s někým sdílet svůj pohled a oni mě poslouchají. Za mě je tedy super, že kdo si koupí Pentax, docela pravděpodobně narazí na tuhle stránku a najde tady to nejdůležitější, co do začátku potřebuje: publikum a lidi, kteří mu budou ochotní poradit, aniž by ho přehnaně demotivovali.
Myslím, že lidi jako portvis by se měli podívat na svoje začátky, zapojit trochu sebereflexe a některý argumentačně plytký myšlenky ještě trochu zrevidovat. Krásně se to dá pochopit, až vám některej z těch amatérů za pár let natrhne fotkama zadek :wink:

alda
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 1653
Registrován: 29 říj 2015, 15:52
Bydliště: Nový Jičín

Re: Galéria → na zamyslenie ...

Příspěvek od alda » 04 úno 2019, 10:56

Zdravím,
chtěl bych se jen zeptat. Kdo si myslí, že umisťováním svých fotek, jejich rozborem, diskuzemi o nich na jakýchkoliv fotogaleriích napříč netem, se stal, nebo stává lepším fotografem. Nebo se zlepšil a zlepšuje v kompozici, v práci se světlem atd. A tím pádem lépe fotí, posunul se, nebo posouvá ve své fototvorbě a k lepším výsledkům a fotografiím? A nebo v druhém případě, jen prohlížením různých fotogaleriích (nejen zdejší), bez toho aby jste tam fotky dávali, či je komentovali se naučíte lépe fotit? To by mě opravdu zajímalo...

Uživatelský avatar
k.e.n
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 839
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Písek

Re: Galéria → na zamyslenie ...

Příspěvek od k.e.n » 04 úno 2019, 11:37

Tak určitě se dá věcným komentem upozornit na nějakou buď chybičku nebo neznalost problematiky focení určitého okruhu focení. Začátečník třeba nevidí, že se mu budovy kácí nebo má kolem hran aury z násilného vytahování stínů. Nebo to vidí, ale nedochází mu, že to jde udělat líp. Nebo že vhodný ořez vytáhne z fotky to podstatné.
..nejhezčí pohled na svět je z komína!

Uživatelský avatar
Twin
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 511
Registrován: 21 úno 2013, 21:45
Bydliště: Praha

Re: Galéria → na zamyslenie ...

Příspěvek od Twin » 04 úno 2019, 17:55

Mara42 píše:
03 úno 2019, 17:49
Že já vůbec na tenhle blbej thread klikal :roll:
Aby se člověk zlepšoval, musí fotit a aby fotil, musí mít motivaci. Kdo někdy prezentoval před velkým publikem ví, jak velkým motivátorem je právě přítomnost, pozornost a zájem lidí – že můžu s někým sdílet svůj pohled a oni mě poslouchají. Za mě je tedy super, že kdo si koupí Pentax, docela pravděpodobně narazí na tuhle stránku a najde tady to nejdůležitější, co do začátku potřebuje: publikum a lidi, kteří mu budou ochotní poradit, aniž by ho přehnaně demotivovali.
Myslím, že lidi jako portvis by se měli podívat na svoje začátky, zapojit trochu sebereflexe a některý argumentačně plytký myšlenky ještě trochu zrevidovat. Krásně se to dá pochopit, až vám některej z těch amatérů za pár let natrhne fotkama zadek :wink:
:? Souhlasím bez výhrad. Pod to bych se klidně podepsal
Pentax K5; Sigma DC 17-70; Pentax-M 135/3,5; Helios 44M; Pentax FA 80-320; Ricoh XR Rikenon 50/2;
Pentax Optio w90

Sony NEX-5R; SEL18-55; SEL16/2,8; SEL30/3,5

Uživatelský avatar
marian_r
Sponzor PFS
Sponzor PFS
Příspěvky: 809
Registrován: 16 led 2017, 13:02

Re: Galéria → na zamyslenie ...

Příspěvek od marian_r » 04 úno 2019, 18:40

Jindras píše:
03 úno 2019, 16:56
Já tomu rozumím. Většina z nás fotí blbě a ještě ty blbé fotky dáváme do Galerie a druzí, (nebo titíž) ,kteří také fotí blbě,tyto blbé fotky -když se jim líbí-,tak je komentují tak blbě,že napíšou,že se jim ta blbá fotka líbí.
Toto by malo byť na hlavnej stránke 8-).

alda
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 1653
Registrován: 29 říj 2015, 15:52
Bydliště: Nový Jičín

Re: Galéria → na zamyslenie ...

Příspěvek od alda » 05 úno 2019, 11:06

cport: Ano, s tou zpětnou vazbou nelze, než souhlasit. Jenže... Jenže, je ta zpětná vazba na fotogaleriích
objektivní ? Když se například k jedné dané fotografii ve fotogalerii vyjádří pět lidí s pěti různými "posudky",
tak který bude ten správný, či nejlepší ? A kdo z těch pěti má vůbec "právo" někomu radit a kritizovat něčí
tvorbu ? Má snad na to patřičné vzdělání, nebo dlouholetou praxi s dlouhým seznamem svých výstav,
alespoň v Československu, nebo má na to nějaký glejt s razítkem, že může hodnotit a radit jiným ? A i když budu konstruktivní a vezmu si některé připomínky, rady a výtky ke svým fotkám k srdci a budu se jimi řídit a ony (ty rady), nebudou zrovna "košér" a já získám špatné fotonávyky, kterých se pak budu těžko se zbavovat ?
A přitom každý z těch pěti "rádců" bude mít tu svou pravdu. A proto já své cvaky do žádných galerií nedávám
a ani je nenavštěvuji. Mě více pro mou inspiraci a samostudium lépe vyhovuje si na netu najít mé oblíbené
fotografy a v jejích tvorbě pátrat v čem jsou jejich fotografie tak vyjímečné. A to samé platí i o knihách, ve webových antikvariátech se stále najde dost titulů pojednávajících o fotografii, které nabídnou více teorie,
než leckdy plané diskuze ve fotogaleriích na netu. Toto je jen můj osobní názor na internetové fotogalerie,
který nikomu určitě nechci vnucovat a ani netvrdím, že je správný, jen je můj... :mrgreen:

PS Nedávno jsem si pořídil nádhernou fotopublikaci od fotografa Antonína Kostky - Má Vlára. Doporučuji všem, kdo se zabývá fotokrajinářstvím...

Uživatelský avatar
marian_r
Sponzor PFS
Sponzor PFS
Příspěvky: 809
Registrován: 16 led 2017, 13:02

Re: Galéria → na zamyslenie ...

Příspěvek od marian_r » 05 úno 2019, 11:33

cport píše:
05 úno 2019, 11:28
Proto treba nechapu nazory typu "nefotis portrety --> nehodnot portrety" :)
Ja píšem, a to dosť často:
Každý, aj ten kto nevie variť, má právo povedať že mu nechutí.

alda
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 1653
Registrován: 29 říj 2015, 15:52
Bydliště: Nový Jičín

Re: Galéria → na zamyslenie ...

Příspěvek od alda » 05 úno 2019, 11:54

cport: Já si myslím, že srovnávat zveřejnění fotek na webové fotogalerii a uspořádaní výstavy v kamenné
galerii je velký rozdíl. Na výstavu si musím řádně rozmyslet, co vystavím a s čím tam půjdu. Protože jinak
to nemusí dopadnout dobře i v očích té nefotografické veřejnosti, zatímco do fotogalerií jsou lidi schopni
nacpat bez ostychu cokoli...
Také na fotogaleriích nevidím nic špatného, ale také nic extra dobrého. Nevadí mi, že se tam lidi prezentují
a diskutují tam. Jen mě prostě nikdy neoslovily a asi i v budoucnosti neosloví, toť vše... :mrgreen:

Odpovědět

Zpět na „Nápady pro vylepšení stránek“