Motýli (Fata Morgana Troja) - duben 2009/2010

Máte naplánovný foto výlet? Nechcete jet sami?

Moderátor: Moderátoři

Uživatelský avatar
spachal
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 976
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Karlovy Vary
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od spachal » 06 dub 2009, 16:05

Takze protoze se k tomu nikdo nema, vyhlasuji termin ja :] .. Navrhuji pristi ctvtek, to jest 16/04, dopoledne. Alespon pro ty, pro ktere neni dopoledne problem (chapu ze to muze byt komplikace, ale neda se nic delat, odpoledne se uz imho foti hure, kvuli svetlu).

Ja budu v Praglu nekdy okolo devate, nez se prepravim do Troji a vyslapnu na kopec, bude tak pul desate. Planuji fotit tak tri hodky, pak uz to je na chcipnuti ;) .. Pak se da presunout do ZOO, pokud bude zajem.

Beru DA16-45/4, Tamron 70-300, A50/1.4, makrotubusy & reverzni krouzky a zkusim uz mit achromatickou predsadku Marumi +5D (pokud prijde). Vse na K20D. To jen, kdyby si nekdo chtel neco z toho osahat a vyzkouset :].

Kdo se prida?
PX K20D, UW kanón G10 / Oly C5050, PX Z-20, DA17-70/4, A50/1.4, FA50/1.7, DA18-55, FA28-80, Tamron 70-300, Metz48 + dalsi levna a manualni skla, kompakty & bizuterie

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
p_o
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 148
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Plzeň

optimalni sklo?

Příspěvek od p_o » 06 dub 2009, 19:28

Chtel bych se zeptat lidi, kteri uz ve FM byli fotit motyli, jake ohnisko je asi nejvhodnejsi?
Chystam se tam take, ale protoze kdyz uz pojedu do Prahy, budu jeste behat po meste v dalsich nefoto zalezitostech, nechce se mi tahat moc skel. Jednak je sebou tahat jako zatez a take omezit riziko okradeni (viz nedavna diskuse na serveru).

Neni 50mm makro moc kratke? Dostanu se vubec tak blizko k motylum?
Nebo je lepsi vzit zoom 18-250, ale ten ma zvetseni max. cca 1:3.5, takze to neni na zadne extremni makrosnimky, ale zase nemusim byt tak blizko a zoomem lepe vyplnim obrazove pole vzdalenejsimi motyly. Ale zase nekresli tak pekne jako ten monofokal. Takze nevim a prehazovat skla v tom vlhkem skleniku se mi take moc nechce, kdyz bych se smiril s tim ze budu cely den vlacet vetsi zatez.

Predpokladam ze blesk motylum nevadi a alespon tim internim se necha pribleskavat. Nebo je cas manipulopvat tam s manualnim makrobleskem?

Nejlepsi by byly 2 tela, jedno se zoomem a jedno s makrem a makrobleskem a prastit se pres kapsu a misto 50mm koupit makro 180mm :-)

Uživatelský avatar
spachal
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 976
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Karlovy Vary
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od spachal » 06 dub 2009, 21:10

Osobne jsem byl s kombinaci 70-300 s 'makrem 1:2' a A50 nasazenu bud reverzne, nebo pres makrotubus spokojeny. K motylum se dostanes i na nekolik cm, odfotit zabery s minimalni dof neni problem.
Mit na to, hadam ze makroobjektivy 90 nebo 105 by byly bajecne, ale nemam, takze neposoudim konkretne. To same makroblesk, samozrejme kruhovy makroblesk by byl fajn, ale 'da se to' odfotit i s internim s difuserem, chce jej pouzivat s citem. Jinak svetla je ve Fate relativne dost, hodne zaberu se da udrzet v kombinaci s SR v ruce, dokonce i s tim cernym Tamronem ;) ..
Hlavne neriskovat CPL, ta vlhkost a vedro je opravdu extremni. Vlastni telo se da ochladit ve 'studene casti', ale vlhko je proste vsede :] ..
PX K20D, UW kanón G10 / Oly C5050, PX Z-20, DA17-70/4, A50/1.4, FA50/1.7, DA18-55, FA28-80, Tamron 70-300, Metz48 + dalsi levna a manualni skla, kompakty & bizuterie

Uživatelský avatar
p_o
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 148
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Plzeň

Příspěvek od p_o » 06 dub 2009, 22:08

spachal píše:K motylum se dostanes i na nekolik cm, odfotit zabery s minimalni dof neni problem.
Takze kdyz si vezmu jen 50mm makro, bude to stacit?
Abych si pak nenadaval, ze tam mam jen maly blechy, protoze jsem se nedostal bliz.
spachal píše:Hlavne neriskovat CPL ...
Co je to CPL?
Telo K10 je sice utesneny, ale ta makro sigma ne.

Uživatelský avatar
spachal
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 976
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Karlovy Vary
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od spachal » 07 dub 2009, 00:52

Na to je tezka odpoved ;)) .. Napriklad nektere kousky budou treba tri metry od Tebe, bez sance se k nim dostat, zase jini motyli Ti klidne sednou na ruku, nebo na parapetu se nepohnou, ani kdyz jim predni cockou stouchnes do tykadel :P ..

No a CPL je (pokud se nepletu, zatim jsem to takhle videl oznacovat i ostatnimi) kruhovy polarizacni filtr :]. Proste polarizak. Jde o to, ze ta zelatina v nich je z velke casti organicka, takze kdyz navlhne, pusteji se do ni brebery, kterym velmi chutna, a filtr se muze vyhodit. Navic neni vetsinou nutny. A pozor, prijit se da takhle i o Kasemann, nenechte se mylit reklamou ;) ..
PX K20D, UW kanón G10 / Oly C5050, PX Z-20, DA17-70/4, A50/1.4, FA50/1.7, DA18-55, FA28-80, Tamron 70-300, Metz48 + dalsi levna a manualni skla, kompakty & bizuterie

Uživatelský avatar
Tomáš
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 360
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Praha 4 - Braník,Zelený pruh 24
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tomáš » 07 dub 2009, 07:27

Já pokaždé používal PX 100/2.8. Hloubka ostrosti je ale děsivě malá - světla je málo. Dostatek světla je akorát u oken, ale to nevypadá realisticky. Motýl na kusu plastu vypadá hůř než na listu. Tak že 50 by bylo lepší (někdy). Na druhou stranu ty nehezčí motýly se usadí na listu metr od cestičky a jako na potvoru za ten list a jsou vidět je n jedouho místa na podstatně větší vzdálenost. Ideélní by byl zoom 50-200/1.5 s makro bleskem s dosahem 10m :D . Známý používá Sigmu 180 Macro s bleskem (na Alfě) a jeho fotky vypadají fajn. Letos to chci zkusit s 70-200 Sigmou a bleskem. Pokud chci motýla a ne jen oko, je třeba dost clonit a světla, jak jsem se již zmínil, tam není příliš.

Jinak toho 16.4. bych se předběžně přidal.
K5, Px DA 15/4 Ltd. Px FA* 24/2, Px DA 35/2.8 Ltd., Px F 50/2.8 Macro, Px DA 70/2.4 Ltd., Px FA* 200/2.8

Uživatelský avatar
p_o
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 148
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Plzeň

Příspěvek od p_o » 07 dub 2009, 14:33

180mm makro by se mi libila, vim ze s tou 50mm musim na 1:1 sakra blizko. Takze letos asi necham makro doma a vezmu ten zoom. Tim na 250mm pochytam i ty vzdalenejsi potvory, smirim se s tim ze detailu moc neulovim a podle zkusenosti bych si to makro vzal pristi rok.

Uživatelský avatar
spachal
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 976
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Karlovy Vary
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od spachal » 07 dub 2009, 16:13

Ja to loni resil tak, ze poprve jsem si proste vzal temer vse, co jsem mel, zkusil a pak uz pri dalsi navsteve jsem vzal to, co mi vyhovovalo. Duben je na zacatku, proc Fatu nenavstivit klidne vicekrat? Podruhe uz budes vedet :]
PX K20D, UW kanón G10 / Oly C5050, PX Z-20, DA17-70/4, A50/1.4, FA50/1.7, DA18-55, FA28-80, Tamron 70-300, Metz48 + dalsi levna a manualni skla, kompakty & bizuterie

Uživatelský avatar
p_o
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 148
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Plzeň

Příspěvek od p_o » 07 dub 2009, 18:10

Na orchideje jsem taky tahnul vsechno, ale protoze jsem tam byl o vikendu, lidma nacpano, klima desivy, tak jsem stejne makro, ani makroblesk nepouzil. Takze ted pojedu ve vsedni den, doufam ze tam bude vetsi klid, ale menit skla v tom vlhku se bojim.
A hlavne nejsem prazak, mam rodinu a ani vstupny neni nejlevnejsi a tak vylet do Prahy spojim jeste s dalsi akci a vlacet pak celou fotovybavu mestem taky neni prijemny (plus strach z okradeni).
Nejak to s tim zoomem preziju, vzdyt je na nem taky napsano MACRO :-)
Ted to ocihnu a priste (za rok) uz budu vedet co ssebou, treba nejake nove sklo :-) specialne pro tento ucel porizene a utesnene :-)

Uživatelský avatar
zbyna
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 282
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zbyna » 09 dub 2009, 07:09

Dal jsem do galerie na ukazku otakarka z faty morgany foceneho na makro 35mm - bez problemu tam jde fotit i z blizka, takze bych nevahal ani s tou 50mm makro - nevyfotis sice vsechny, ale na spoustu ti bude stacit...

Uživatelský avatar
p_o
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 148
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Plzeň

Příspěvek od p_o » 09 dub 2009, 16:38

To bylo foceno bez blesku? Jake je to priblizne zvetseni? (vzdalenost motyla, jeho velikost?)
Docela ted vaham, jestli tedy nevezmu radeji to makro.Uz jsem byl rozhodnuty pro ten zoom, predpokladam ze ty motyli nejsou malinci a 1:3,5 zvetseni (tedy zmenseni) na ne bude stacit a na to nejdelsi ohnisko (tedy max. zvetseni) na ne mohu blejskat internim bleskem a pro vetsi dof tak moci vice clonit (u toho 50mm makra uz si asi od 1:2.5 objektiv vrha stin).
Mozna si zkusim ale vyrobit z pauzaku takovou rozptylnou plosku bliz k obkjektivu, abych i pri makru mohl blejskat internim. Nekde jsem neco videl i prodavat. Neni na netu jednoduchy navod, at nevynyslim vymyslene?

Uživatelský avatar
spachal
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 976
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Karlovy Vary
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od spachal » 09 dub 2009, 23:35

Ja zkousel ve Fate fotit i s internim s rozptylkou, zkousel jsem i takovou tu 'rozptylku chudeho muze' s A4kou s dirou pro objektiv :], ale porad mi prislo to svetlo bud moc ostre na kratkou vzdalenost, nebo naopak prilis slabe na delsi, proste 'nic mezi' se nepodarilo. Letos zkusim jeste takovy ten univerzalni levny diffuser na interni blesk ('vecko'), ale moc si od toho neslibuji. Tady proste jedine kruhovy makroblesk, nebo externi rizeny bezdratove, s diffuserem, a drzeny druhou rukou mimo osu foceni :].

Ale svetla je vetsinou dost, ja si beru letos monopod (snad do stredy prijde), s SR se to da udrzet relativne v pohode i s 'tmavym' objektivem typu Tamron 70-300, ma na delsim konci f/5.6 a tohle je treba ukazka z nej na 300mm, foceno z ruky: http://pentaxfriends.eu/modules.php?nam ... fullsize=1
PX K20D, UW kanón G10 / Oly C5050, PX Z-20, DA17-70/4, A50/1.4, FA50/1.7, DA18-55, FA28-80, Tamron 70-300, Metz48 + dalsi levna a manualni skla, kompakty & bizuterie

Uživatelský avatar
p_o
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 148
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Plzeň

Příspěvek od p_o » 12 dub 2009, 14:47

spachal píše:Ja zkousel ve Fate fotit i s internim s rozptylkou, zkousel jsem i takovou tu 'rozptylku chudeho muze' s A4kou s dirou pro objektiv :], ale porad mi prislo to svetlo bud moc ostre na kratkou vzdalenost, nebo naopak prilis slabe na delsi, proste 'nic mezi' se nepodarilo. Letos zkusim jeste takovy ten univerzalni levny diffuser na interni blesk ('vecko'), ale moc si od toho neslibuji. Tady proste jedine kruhovy makroblesk, nebo externi rizeny bezdratove, s diffuserem, a drzeny druhou rukou mimo osu foceni :].
Mel bys prosim po ruce nejaky odkaz na tu "rozprylku chudeho muze"?
A jakou rozpylku jsi konkretne zkousel? Co myslis tim "veckem"?
Chtel bych si neco takoveho vzit do FM.
spachal píše: Ale svetla je vetsinou dost, ja si beru letos monopod (snad do stredy prijde), s SR se to da udrzet relativne v pohode i s 'tmavym' objektivem typu Tamron 70-300, ma na delsim konci f/5.6 a tohle je treba ukazka z nej na 300mm, foceno z ruky: http://pentaxfriends.eu/modules.php?nam ... fullsize=1
Na tom obrazku je ale brutalne mala DOF, aby bylo ostre vic nez mm, tak jsem zvykly makro clonit co to da, nejradeji f/16, f/19 a na to tam asi tolik svetla nebude.

Uživatelský avatar
spachal
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 976
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Karlovy Vary
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od spachal » 13 dub 2009, 00:20

Ten papir je znacne jednoduchy, je to A4ka, podelne uchycena za jeden konec k internimu blesku, na druhem konci vyrez pro objektiv. Obrazek jsem nekde videl, ale ted v rychlosti najit nemuzu. Ale myslim si, ze dalsi popis netreba, proste prohnuty list papiru do oblouku s dirou na objektiv :] ..

Ten levny diffuser je treba zde, stoji par $ i s dopravou:
Obrázek

Tenhle me stal 4 dolary, doprava zdarma, ale nedelam si iluze ze to byly spise vyhozene penize (koupil jsem hlavne kvuli foceni s intenim bleskem a DA16-45, treba trochu pomuze rozptylit stin na sirokem konci..) a je to levnejsi, nez kdybych se s tim moril sam. A najisto to pujde koupit i treba na Aukru, tohle je presne ten typ zbozi z eBay/Amazonu, kterym si tady lide privydelavaji :] ..

No a k DOF uvedeneho snimku, zrovna zde to byl to zamer, zkousel jsem i stejny zaber s priclonenim a uz se mi vysledek libil vyrazne mene. Navic udrzet f/16 na 300mm se bez blesku asi ani s SR s timhle objektivem opravdu neda ..
PX K20D, UW kanón G10 / Oly C5050, PX Z-20, DA17-70/4, A50/1.4, FA50/1.7, DA18-55, FA28-80, Tamron 70-300, Metz48 + dalsi levna a manualni skla, kompakty & bizuterie

Uživatelský avatar
p_o
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 148
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Plzeň

Příspěvek od p_o » 14 dub 2009, 10:17

Ten difuser, aby byl pouzitelny pro makro, by ale musel mirit obracene, smerem dolu k objektivu, takhle totiz blejskne sikmo vzhuru a foceny objekt zustane porad ve stinu.
Pokusim se naznacit moji predstavu ascii artem:

Kód: Vybrat vše

\
 \
  \     ||\
   \    __\\_
   _\___|  ||
  |     |  |
  |_____|  |
        |__|
Ta sikma celni plocha by mela byt mlecne prusvitna (pauzak?) a kdyby to melo jeste zadni stenu zasahujici za blesk (oprenou o ocnici), ta by mohla byt stribrna (alobal?), takze by to drazilo zpet i svetlo vychazejici z matnice zmerem dozadu zase zpet, takze by to bylo ucinejsi.

Mam ale problem s materialem, pauzak je moc mekej a nedrzi, takze vy to chtelo neco pevnejsiho nebo nejaky ramecek alepe vyresit uchyceni, aby to nepadalo pri foceni na vysku.

Odpovědět

Zpět na „Expedice“