Fotobanky a fotky za peníze.

Tipy na stránky věnované fotografiím.

Moderátor: Moderátoři

Prodaval bych svoje fotky na internetu?

Anketa končí za 04 kvě 2007, 17:35

Ano, už je mám vystavené ve fotobance
1
14%
Nemám nic proti, ale zatim je nikde nemám
6
86%
Jsem proti, svoje fotky bych neprodal.
0
Žádná hlasování
 
Celkem hlasů: 7

Uživatelský avatar
jareso
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 32
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jareso » 28 kvě 2010, 21:05

Je to úplne legálne.
1. Podmienkou je že sa nestaneš exkluzívnym fotografom pre jednu fotobanku. Vtedy nesmieš posielať nikam inam žiadne svoje fotky.
2. Podmienkou je že nebudeš posielať tie fotografie ktoré chceš mať vo viacerých bankách ako exkluzívne (to sa dá vybrať pri uploade/vypisovaní).

Keď predáš tú špeciálnu "sell the rights" (všade sa to volá inak) licenciu, kedy si zákazník kúpi tvoju fotografiu výhradne len pre seba, musíš ju odvšadiaľ stiahnuť. Malo by ti prísť upozornenie + mal by na to byť limit niekoľko dní počas ktorých by si tú fotografiu mal stiahnuť z obehu. Ja som túto licenciu ešte nepredal. Počul som iba o jednej babe (z CZ) čo sa jej to podarilo... šanca predať takúto licenciu je veľmi nízka. Ale zase zisk je poriadny. Pri týchto licenciách si fotografi bežne stanovujú cenu aj na niekoľko stovák až tisícov dolárov.

K menám: Každá fotobanka to má inak, na Dreamstime napríklad máš nick name ale tiež tam vypíšeš aj svoje osobné údaje ako pravé meno. Potom si môžeš zvoliť že či chceš mať svoje osobné údaje dôverné (confidential). Ak áno, tak v takom prípade sa použije tvoj nick name, inak pravé meno. (alebo aj ešte nick name k tomu, napr. mne je vidieť aj ..::jareso::.. aj moje pravé meno, lebo ich nemám confidential)
_____________________________________________
Moja galéria na: Dreamstime | DepositPhotos | GraphicLeftovers

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
mmand
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 3
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Příspěvek od mmand » 28 kvě 2010, 21:26

jareso píše:Je to úplne legálne.
1. Podmienkou je že sa nestaneš exkluzívnym fotografom pre jednu fotobanku. Vtedy nesmieš posielať nikam inam žiadne svoje fotky.
2. Podmienkou je že nebudeš posielať tie fotografie ktoré chceš mať vo viacerých bankách ako exkluzívne (to sa dá vybrať pri uploade/vypisovaní).
Ak som to spravne pochopil, je legalne posielat tie iste fotky do viacerych bank, ale tym padom nebudem exkluzivnym fotografom pre jednu banku a takisto tie fotky nesmiem oznacit ako exkluzivne.
A mam nejake vyhody ked ostanem exkluzivny, resp. fotka bude exkluzivna ? Co by si mi poradil, ako najlepsie zarobit ?

Uživatelský avatar
jareso
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 32
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jareso » 28 kvě 2010, 22:22

No to je téma na diskusie bez konca. Niektorí fotografi tvrdia že im je lepšie keď sú exkluzívni a niektorí si myslia opak... Výhoda exkluzivity spočíva v tom že za exkluzivitu sú väčšinou rôzne bonusy ktoré bežní fotografii nemajú a percentá zo zárobku naviac, atď.
V každej fotobanke je to inak.

Ja celkovú exkluzivitu vo fotobankách neodporučujem.
1. Myslím si že je to veľmi zväzujúce – prakticky by si nesmel (až na pár výnimiek) fotky vôbec nikam inam online dávať!!
2. Neverím že sa to vyplatí (pre bežných fotografov a tých je vo fotobankách väčšina) aj z finančného hľadiska a ak sa to vyplatí tak možno iba pre malé % fotografov. Hoci viem o fotografoch ktorí tvrdia že sa to vyplatí a verím im, sú to fotografi ktorí majú tisíce fotiek v portfóliu a venujú sa tomu skutočne naplno.

Ale pre človeka ktorý to s fotobankami ide skúšať exkluzivitu určite nedoporučujem. Ostatne napríklad na Dreamstime to ani nieje možné, musíš mať najmenej 50 online fotiek aby si mohol vôbec požiadať o exkluzivitu.

Iná vec je exkluzivita pre konkrétnu fotografiu. Sám mám niekoľko konkrétnych exkluzívnych fotografií naprieč rôznymi fotobankami a to väčšinou preto, že ak fotografiu nepriali do jednej fotobanky dal som ju exkluzívne do druhej...(bolo to v časoch keď som s fotobankami začínal - teraz to už nedoporučujem resp. niekedy aj banujem že tie fotky teraz nemôžem skúsiť dať do ďaľších fotobánk ktoré vznikli). Alebo som mal model release (povolenie na fotienie osôb – to treba ak sú rozpoznateľné osoby na fotografii) podpísané iba pre Dreamstime tak som to tam dal exkluzívne, lebo inam by sa aj tak tá fotografia vlastne nedala dať. Za exkluzivitu na konkrétnu fotografiu sú tiež výhody tj. väčší podiel zo zisku, + nejaké ďalšie výhody napr. v niektorých fotobankách (ako Fotolia) si môžeš pri exkluzívnych fotografiách meniť (zvyšovať) cenu o násobky, po dosiahnutí vyššieho fotografického levelu (bronze, silver, gold,...) atď.

Ale aj tak, na začiatok exkluzivitu nedoporučujem, pripravíš sa tak o možnosť posielať (aj v budúcnosti) tie fotografie ktoré si dal exkluzívne do viacerých fotobánk a to by mohla byť škoda.
Ale je to o individuálnom rozhodnutí, niekomu to môže vyhovovať... niekomu nie...

_____________________________________________
Moja galéria na: Dreamstime | DepositPhotos | GraphicLeftovers

Uživatelský avatar
mmand
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 3
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Příspěvek od mmand » 29 kvě 2010, 08:15

Velmi pekne dakujem za vycerpavajucu odpoved. Tak sa teda idem rozdat :lol: Este raz velke DAKUJEM :!:

Uživatelský avatar
jareso
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 32
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jareso » 29 kvě 2010, 08:29

No, rado sa stalo :wink: ...a prajem ti hodne zdaru!
_____________________________________________
Moja galéria na: Dreamstime | DepositPhotos | GraphicLeftovers

Odpovědět

Zpět na „Stránky o fotografování“