Izrael - last minute - odlet 15.6.2010

Podělte se s námi o krásná místa. Rady a tipy, kde rádi fotíte.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
juhele
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 123
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: jeden vidlákov u Prahy

Izrael - last minute - odlet 15.6.2010

Příspěvek od juhele » 03 čer 2010, 08:00

čaues lid,
pokud se zadaří a budu mít včas hotový pas, tak bych se měl podívat do Izraele za dosti zajímavou cenu. Je to s cestovkou - na sólovku nemám žaludek.

Současně bych se rád pozeptal, zda už jste v Izraeli někdo byl a fotil. Samozřejmě vím taková ta základní pravidla (už z Tunisu) jako že nemám vytahovat foťák nikde, kde jsou uniformovaný složky, na letišti apod. už vůbec, ale u pár věcí si nejsem jistej a možná jsem zbytečně paranoidní, ale nerad bych si komplikoval situaci:

1) potáhnu svůj malej bágl - 27l + k tomu fotobrašnu - to by asi nijak nápadné a podezřelé být nemělo ne? Domnívám se, že brašnu s DSLR má dneska kdekdo.

2) Taková volovina jako hydratační systém Convertube (picí hadice čouhající z báglu) by asi měla být v pohodě ne?

3) jak je to s noži? Všude s sebou vozím malý univerzální červený nožík Mikov (něco jako Victorinoxy standardní velikosti) + větší kudlu cca tohoto typu - hodí se víc na krájení chleba a občas mi dává větší pocit bezpečí. Podle informací jak českého konzulátu v Tel Avivu, tak informací na webu by neměly být problém nože sloužící pro vlastní potřebu, což s ohledem na viditelné stopy používání by neměl být problém.

4) přemýšlím o malém stativu nebo monopodu, ale taky nevím. Mám ministativ Velbon CX-460 Mini, který se do báglu schová snadno, takže nijak neprovokuje. Pak mám monopod Velbon UP-4DX II, což je teda už delší potvora, kterou je potřeba nosit na báglu zvenku. Každé má svoje. Tak nevím, zatím to vypadá na ten ministativ.

nějaké zkušenosti? Podělte se prosím. Jestli mi ta cesta vyjde, tak sem taky napíšu svoje postřehy. :D

díky
tělíčka: Pentax K-70, K-x, v kapse Nikon Coolpix P300 :-)
sklíčka: Sigma 17-70mm F2.8-4 DC Macro C, Pentax 18-55 DA L, Samyang 8 mm Fisheye

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
cunesk8
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 1106
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Příspěvek od cunesk8 » 03 čer 2010, 08:27

1 a 2 si myslim ze v pohode.
3.Taky mam u sebe furt Victorinox. Nuz bys mel nechat v nejake velkem zavazadle, abys ho nemel u sebe. Ja kdyz jsem letel z Newcastlu po 10-ti dennim putovanim po Skotsku, jsem myslel na to, abych nuz dal ze zadni kapsy do krosny a ejhle sem na to zapomel. Nastesti jak jsem prosel kontrolou tak typek za mnou hned vesel a zaclo to pipat jemu a me nechali. Nakonec jsem zjistil az v letadle po 3/4h letu, ze me neco tlaci na zadku :D :D. Mohl jsem klidne slohnout letadlo :D :D V letadle by nemeli byt zadne kovove a ostre predmety.
4. kazdopadne na nocni fota si vem normalni stativek bude se dost hodit,
Naposledy upravil(a) cunesk8 dne 03 čer 2010, 13:03, celkem upraveno 1 x.
http://cunesk8.rajce.idnes.cz, http://vimeo.com/user6166468
Pentax IstDS + K-5, Pentax 18-55, Pentax DA 50-200, Sigma 8mm/4 , Pentax M28/2,8, Pentax A50/1,7, Pentax M 135/3,5 , Cosina100/3,5 , Sigma Ef 500Ds super,Velbon Voxi L+Giottos MH1302-652

Uživatelský avatar
Oxi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 71
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Praha

Příspěvek od Oxi » 03 čer 2010, 12:59

V Izraeli som bol minuly rok, pri kontrole mi pozreli kazdy objektiv, ci je to fakt objektiv a nie ukryt pre nieco ine, ale robili to s citom a na optiku nesahali. Stativ pohoda aj velky uchyteny na batohu, nerobili problem.

Uživatelský avatar
elho_cid
Admin
Admin
Příspěvky: 3645
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Prácheňsko a Praha

Příspěvek od elho_cid » 03 čer 2010, 14:10

1 Můj kamarád byl v Izreali už třikrát a i když tam mají přísná bezpečnostní opatření, tak zbytečně nebuzerují a chovají se slušně. Spíš má prý člověk dojem, že je to pro jeho vlastní bezpečnost. Ale když vyrazil na výlet do Petry v sousedním Jordánsku, tak tam prý už tak slušní a přátelští nebyli. Každopádně ale výlet do skalního města doporučoval.

3 Taky už jsem byl svědkem malého nožíku v letadle. Známí si do letadla běžně pašují petku se slivovicí.

4 Určitě stativ ber, na cestování na lehko nějaký malý Velbon Ultra Maxi/Luxi s kulovou hlavinkou je ideální.

Uživatelský avatar
juhele
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 123
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: jeden vidlákov u Prahy

Příspěvek od juhele » 03 čer 2010, 14:22

Díky za info.

Kudly hodím obě do kufru, ať je to sichr - do příručáku to riskovat nebudu, stejně před každým letem prohrabu hadry a všechno špičatý, ostrý apod. nacpu do velkého zavazadla, tak to udělám i nyní.

Statývek asi obalím oblečením a půjde taky do velkého kufru úplně doprostřed. Monopod to posledně přežil bez úhony, tak to snad bude v pohodě. :)
tělíčka: Pentax K-70, K-x, v kapse Nikon Coolpix P300 :-)
sklíčka: Sigma 17-70mm F2.8-4 DC Macro C, Pentax 18-55 DA L, Samyang 8 mm Fisheye

Uživatelský avatar
cocik
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 426
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Praha

Příspěvek od cocik » 03 čer 2010, 18:29

u kudly jsem četl že prý podle nějakých předpisů nemá mít střenku delší než 8,5 cm. tak jsem změřil můj nožík kapesní a ejhle má přesně tuhle míru. pokud dáš nůž do velkého zavazadla - jedině dobře.

:wink:
Sony A7R III
Zeiss Batis T* 18 f/2.8, FA 31mm F1.8 AL Lim., FE 55 f/1.8 ZA Sonnar T*, Zeiss Batis T* 135 f/2.8, a řada další techniky

czepo
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 86
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Banska Bystrica, Slovensko

Příspěvek od czepo » 03 čer 2010, 22:21

takisto Izrael, 2 roky nazad, troska viac otazok na letisku pri prilete, ale vramci slusnosti, ziadna buzeracia, Takisto som mal fotak, 2 skla, stativ... nozik asi nie :) ale myslim, ze sa nemas coho obavat, su sice nadstandardne paranoidini, ale da sa to zvladnut
: CZEPO
: Pentax K100D + Sigma 17-70, Sigma 70-210

Uživatelský avatar
Oxi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 71
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Praha

Příspěvek od Oxi » 04 čer 2010, 10:49

No a tiez som z BB :D

Uživatelský avatar
juhele
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 123
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: jeden vidlákov u Prahy

zásuvky

Příspěvek od juhele » 04 čer 2010, 12:47

jo, ještě jedna věc, neměli jste problém se zásuvkami? Podle toho, co jsem našel, by do jejich zásuvek měly jít narvat přinejmenším naše úzké zástrčky bez nuláku.

Jde mi hlavně a především o nabíječku akku pro K-x a o mobil.

Nerad bych na místě zjistil, že tam nic nenacpu. Napětí je OK, ale nechce se mi tahat sadu "banánků" a propojovat to růčo. :roll:

dík
tělíčka: Pentax K-70, K-x, v kapse Nikon Coolpix P300 :-)
sklíčka: Sigma 17-70mm F2.8-4 DC Macro C, Pentax 18-55 DA L, Samyang 8 mm Fisheye

Uživatelský avatar
juhele
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 123
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: jeden vidlákov u Prahy

Příspěvek od juhele » 24 čer 2010, 07:27

OK,
takže jsem zpět, tak nahodím pár zkušeností:

1) Convertube - neboli chlastací hadice na báglu - naprosto žádný problém, nikdo si toho ani nevšiml. Jinak super věc, je tam fakt vedro, ale flaška v báglu i bez izolačního obalu vcelku vydržela studená (protože jsem ji nemusel vyndavat), ohřála se akorát ta troška v hadici, ale na to jsem si zvykl. Vysosnul jsem s přehledem 2l za den, nepočítám snídani a večeři + pití na pokoji. A to jsme část cesty měli vždy v klimatizovaném busu. Jinak by to bylo o dost víc. Na Masadě to byly 2l za 3 hodiny a vodu jsem ještě doplňoval. Je to super věc, která ušetří čachry s batohem vs. fotobrašnou ap. a dá se pít za pochodu a napájecí pauzy využít na focení.

2) kontroly - do batohu (můj 27l Tatoo) a fotobrašny (Lowepro Inverse 100AW) mi vlezli jen jednou a to kupodivu ne v Jeruzalému ale v Haifě v zahradách Bahá'í, což je ale vlastně soukromý pozemek, takže se vůbec nedivím. Byli ale velmi zdvořilí a jen dovnitř nakouknul, teleobjektiv v brašně ho vůbec nezajímal.
U zdi Nářků mají klasickou kontrolu jak na letišti - když jsem to viděl, vzpomněl jsem si, že mám s sebou svůj zavírák (12 cm čepel) - dal jsem ho do boční kapsy báglu, který spolu s fotobrašnou putoval do rentgenu (abych nepískal v rámu) a čekal, co bude. Ale asi to nepovažují za zbraň, protože bez problému prošel. Fakt je, že u zdi se modlilo několik izraelských vojáků se samopaly u nohou, takže by člověk sotva mohl napáchat nějakou škodu s nožíkem. V Jeruzalému se s vojáky pár lidí šlo dokonce vyfotit (samozřejmě se nejdřív zeptali).

3) ceny - izraelský šekel (všichni češi ale svorně říkají šakal :mrgreen: ) je cca 5.50 Kč, jde platit i dolary - vrátí vám v šekelech, ale mají zjevně proměnný kurz nebo natahují turisty. V Betlémě šlo ale lecos koupit přímo za 1 dolar. Pitná voda je leckde, za záchody se občas platí 1-2 šekely, voda bývá pitná (nic nám nebylo). V Jeruzalému a turistických oblastech jsou ceny vyšší - např. v Betlémě stojí 2l balená voda cca 4 šekely nebo 1USD, nabízeli nám tam za dolar i 2l colu. Místní chlebová placka rovnou u pekaře v Betlémě - ještě teplá z pece (mňaaam) stála jeden šekel a v pohodě nahradila oběd (stejně bylo vedro). V Jeruzalémě, Jerichu, na Masadě apod. stála 0,5l cola (zvláště po té Masadě fakt bodla) 10 šekelů, totéž zmrzlina (Algida Magnum). Ostatní potraviny jsme moc neřešili, neb jsme měli polopenzi a něco málo si přivezli z ČR.

4) zásuvky - vypadají podobně jako naše - akorát ne do všech šly nacpat naše adaptéry - některé na pokoji nebyly "prošťouchnuté". Jinak není problém. Nabíjel jsem několikrát svoje Eneloopy a pohoda.

5) focení - měl jsem docela problém s pár věcmi:
- docela se potím - foťák byl často pěkně olepený a musel jsem si dávat bacha na skla - stejně jsem si párkrát blemtnul na objektiv/filtr - naštěstí tam mám UV filtry. Taky je potřeba si dávat pozor na prach.
Foťák se v tom horku snadno a rychle nažhaví a není pak moc příjemný do ruky.
Stativ (ten Velbon mini) se fakt docela hodil - třeba i na focení v kostelech atd.

jo,
pár detailů ohledně pobytu:

- poznávací zájezd s cestovkou - tj. kontroly pasů na letišti apod, byly jednodušší než u jednotlivců
- ubytování v Betlémě - tj. každý den průjezd checkpointem (4m beton. zeď, do busu vlezli 3 vojáci se samopaly a koukali na pasy), ale vždycky v pohodě
tělíčka: Pentax K-70, K-x, v kapse Nikon Coolpix P300 :-)
sklíčka: Sigma 17-70mm F2.8-4 DC Macro C, Pentax 18-55 DA L, Samyang 8 mm Fisheye

Odpovědět

Zpět na „Vaše poslední dovolená“