Ostrost vs. Jemné kontury

Funkce, ovládání, firmware, software

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět

Jaké nastavení ostrosti používáte více?

Ostrost
4
57%
Jemné kontury
3
43%
 
Celkem hlasů: 7

Uživatelský avatar
ByWondra
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 375
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Ostrost vs. Jemné kontury

Příspěvek od ByWondra » 03 čer 2009, 19:29

Ahoj. Zajímal by mě váš názor a zkušenosti s použitím nastavení ostrost X jemné kontury. V návodu jsem si přečetl, že jemné kontury se hodí na foto scén plných jemných detailů, třeba vlasy apod. A skutečně když jsem to zkoušel, stejné fotky např. froté ručníku, vlasů, zvířecí srsti se mi na jemné kontury líbili více, ale stejně mi připadá, že spíše subjektivně. Ale opačně jsem hledal marně, napadlo mě, že Ostrost by se tedy hodila spíše na sport, architekturu, krajinu, ale při porovnávání těchto scén jsem zběžným pohledem rozdíl nenašel, tedy mám stále na jemné kontury (přepínat to by byla otrava, hlavně když k tomu nevidím důvod). Ovšem nerad bych si svou nezkušeností a neznalostí škodil, jaké jsou vaše zkušenosti? Měníte někdy toto nastavení?

Dále by mě zajímalo, a to asi nejvíc, zda se toto nastavení dá nějak v softu upravit, nic jsem nenašel. Mělo by ne? Když je to nastavení jako každé jiné?
BTW. jdou nějak měnit presets z foťáku přímo v pefu/dng? jako aby se mi v irfanu apod. zobrazovali jinak než jsem měl nastaveno v těle?

Jestli se podobné věci někde řešili, omlouvám se, ale opravdu jsem důsledně hledal..
K-5, K200; S10-20/4-5.6, T17-50/2.8, S50-150/2.8, Pen540, Metz48 ...
|Fotoreporty|

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
elho_cid
Admin
Admin
Příspěvky: 3645
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Prácheňsko a Praha

Příspěvek od elho_cid » 03 čer 2009, 21:35

Ideální je IMHO fotit PEF a pak doostřovat až na počítači. Pokud nemáš místo na kartě tak raději jemné kontury, protože doostřit se to dá v editoru vždycky, ale z doostřené fotky ty jemné kontury už nazpět nedostaneš.

Uživatelský avatar
ByWondra
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 375
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ByWondra » 03 čer 2009, 21:47

aha, takže to je něco jako když nastavuji při doostřování vedle intenzity poloměr (ZPS11)? Ale jelikož zaostření rawu je jen přednastavení jako barevné podání, tak by to mělo jít vzít zpět ne? Není to jen nedostatek PPL, kde jde přenastavit vše ostatní, co se nastavuje v těle?

Změnit přednastavení rawu tedy nejde?

Jinak díky za odpověď.
K-5, K200; S10-20/4-5.6, T17-50/2.8, S50-150/2.8, Pen540, Metz48 ...
|Fotoreporty|

Uživatelský avatar
iMD
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 210
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Brno

Příspěvek od iMD » 03 čer 2009, 22:18

Nastavení doostření (WB, saturace, atd) na foťáku je při focení do PEFu jen vloženo do souboru jako informace, ale není použito pro obrazová data. Tyhle operace se provádějí až v PPL při převodu do JPG nebo TIFF. Proto třeba chybné nastavení WB se u PEFu jednoduše změní v RAW editoru, kdežto u JPG už s tím moc nenaděláš. Proto elho_cid radí foť do PEFu a úpravy dělej až v PPL.

Uživatelský avatar
ByWondra
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 375
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ByWondra » 03 čer 2009, 22:27

No to je samozřejmé, fotím jedině v rawu, vždy na natural, ostrost -1, jemné kontury, abych pak nejlépe viděl, co fotce chybí, kde přidat a tak. Možná taky právě proto, že když to otevřu v něčem jiném než ZPL, tak začínám na výchozí pozici z foťáku, tedy doostřuje se lehko, ale opačně už je to horší. S Photoshopem nemám zkušenosti, možná že ten to umí, ale jinak nevím, že by nějak tato výchozí pozice šla změnit, proto se ptám. (princip rawu chápu, jen mi de o tuto konkrétní věc - možnost změny přednastavení /ovlivnění náhledu/, ne změny nastavení při vyvolání)
K-5, K200; S10-20/4-5.6, T17-50/2.8, S50-150/2.8, Pen540, Metz48 ...
|Fotoreporty|

Uživatelský avatar
iMD
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 210
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Brno

Příspěvek od iMD » 03 čer 2009, 22:58

Promiň asi jsem to špatne pochopil. Náhledy v čemkoliv (PPB, Irfan ...) logicky aplikují při výpočtu obrázku nastavení z fotoaparátu. Nevím o ničem, co by mělo možnost aplikovat nějaké default nastavení odlišné od informací z RAWu. Ale to "vyvolání", tedy uložení v JPG nebo TIFF (případně import přímo do grafického editoru) stejně musí proběhnout, aby se dal snímek dál zpracovat. A to je moment pro volbu jednotlivých parametrů ovlivňujících výsledek. Tedy v RAW datech není aplikováno doostření vůbec - při převodu si zvolím míru doostření dle potřeby, bez ohledu na nastavení foťáku.

Uživatelský avatar
BiG FooT
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 149
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Příspěvek od BiG FooT » 03 čer 2009, 23:46

Já myslím, že tady kolega to myslel trochu jinak.

Uvedu příklad - nastavím třeba onu ostrost a ještě řekněme BW, ať je to znát - oba parametry se nachází v témž menu.

Vyfotím pouze raw - prohlížím-li fotku ve foťáku, uvidím ji černobíle.
Přetáhnu do PC a infranview ji zobrazí normálně barevně s vlastním převodem z rawu, nikoliv s tím, které používá foťák.

Tedy ten problém/dotaz asi je - chci aby při náhledu infranview umělo číst i parametry, které byly při focení nastaveny, ačkoliv jimi není snímek samozřejmě ovlivněn, jedná se pouze o náhled.

Edit: Platí pro DNG.

Uživatelský avatar
ByWondra
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 375
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ByWondra » 04 čer 2009, 08:25

Asi tak. Pokud vyfotím čb, tak v Pentax PL lehce ty presets změním na cokoli jiného, ale pokud otevřu raw v ZPS11 (není to nic moc, ale mám ho legál a jelikož nejsem profík, stačí mi), těžko barvy vrátím (nebo nižší ostrost - i když, možná že s tím prostě neumím pracovat, proto se ptám). Stejně tak by se šiklo, mít možnost v prohlížečích tyto nastavení ovlivňující náhled měnit, například u čb fotky by se mi hodila možnost podívat se na náhled původních barev, abych věděl jak upravit filtr na čb.

Jinak zpátky k O X JK - změnit jemné kontury na ostrost by teda z principu problém být neměl (při editaci), ale napadá vás nějaká možnost, jak původně nastavenou ostrost změnit na jemné kontury? Ne že bych to nějak potřeboval, mám stále jemné kontury (hlavně z tohoto důvodu), ale zajímalo by mě to.

A ještě nějaké nápady proč používat (či kdy) ostrost a ne jemné kontury?
K-5, K200; S10-20/4-5.6, T17-50/2.8, S50-150/2.8, Pen540, Metz48 ...
|Fotoreporty|

Uživatelský avatar
Drahus
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 275
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Drahus » 04 čer 2009, 10:10

Ak som to správne pochopil, tak ti nerozumiem, na čo potrebuješ zmeniť náhľadový .jpg pri rawe- pri ČB fotení by som ti rozumel, ale na čo je meniť tú ostrosť, neviem.
Na to máš raw, kde si to určíš pri spracovaní v Camera Raw, alebo inom programe..., a náhľadový obrázok máš, aby si vedel pri archivácii, čo je to vlastne za fotku.

Uživatelský avatar
ByWondra
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 375
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ByWondra » 04 čer 2009, 18:18

Snad právě proto, že to je jediné, co ani v PPL nezměním. Moc mě to ale netrápí, poněvadž fotím na jemné kontury a ty pak lehce můžu po vyvolání na ostrost změnit volbou většího poloměru doostření (aspoň taková byla má úvaha), ale zpětně zjemnit ostrost zřejmě nejde.

Pro změnu nastavení výchozího barevného podání bych také měl využití, vše totiž fotím na natural, kde jsou barvy sice přirozené, ale ne tak líbivé. Občas sdílím s kolegy od konkurence nějaké snímky a ty si posíláme bezztrátově v rawu (tiff je na to poněkud neskladný), a jelikož jsou to vesměs canonisti, úprava barevného podání v PPL podle scény jim nic neříká a snímky by jim mohly (a taky že jo) připadat bez PS úprav barevně "měkké"..

A nejvíc by mě avšak zajímalo, jestli tedy má někdo nějakou vítku proti používání jemných kontur na všechno.
K-5, K200; S10-20/4-5.6, T17-50/2.8, S50-150/2.8, Pen540, Metz48 ...
|Fotoreporty|

Uživatelský avatar
Drahus
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 275
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Drahus » 04 čer 2009, 19:31

JA mám voči tomu výtku :).

Opravte ma, keď sa mýlim, ale ja to viem tak, že keď fotíš do rawu, sú všetky podobné nastavenia, ktoré robíš vo foťáku nastavované až v počítači. Jednoducho sa obchádza štelovanie obrazových dát vo foťáku a tieto obrazové dáta idú priamo von...rawom
:)

Celé dohadovanie tu má zmysel iba pre .jpg vychádzajúci z fotoaparátu.
Čo sa týka nastavení ostrosti, farebného podania, vyváženia bielej... tie sa aplikujú na obrazový súbor .jpg prostredníctvom spracovania obrazových dát priamo v prístroji.

Asi sa opakujem, no z tvojho rozprávania som na iné vysvetlenie neprišiel.

Pentax má základné hodnoty priostrovania od výroby nižšie, ako konkurenti, kresba je prednejšia a nechávajú priostrenie radšej na samotnom fotografovi, v počítači, použitím výkonnejšieho SW.
Ja v kresbe zásadný rozdiel nevidím, preto mám nastavené +1, či 2 dieliky na ostrejšie...
A aj tak .jpg z foťáku používam len na pomoc pri triedení a archivácii. Fotím do PEF, takže si tieto nastavenia (priostrenie) určím pri spracovaní v Camera raw.

Uživatelský avatar
MC55
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 187
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Bruntál

Příspěvek od MC55 » 04 čer 2009, 20:45

Přímo s manuálu K200D - RAW jsou přímá výstupní data z CCD, která se uloží bez dalšího zpracování. Efekty jako je vyvážení bílé, uživatelský snímek a barevný prostor nejsou na obraz aplikovány, ale příslušné informace se uloží. Efekty aplikujte v PC a vyvtvořte snímky ve formátu JPEG.
Takže Drahus má pravdu

Uživatelský avatar
ByWondra
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 375
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ByWondra » 04 čer 2009, 21:09

MC55 píše: Takže Drahus má pravdu
Neříkám že nemá, dyk se nehádáme :wink:
Psal jsem, že princip rawu chápu. Ptal jsem se spíše na to, jestli jde změnit nastavení vyvolání ostrosti (nemyslím intenzitu, ale způsob vykreslení - ostrost X jemné kontury). Jak píšu, photoshop nepoužívám, tedy jeho možnosti neznám, měl jsem jen krátkou příležitost s LR 2.0 na nějaké promo akci, je to pecka, ale prachy na to jako amatér nemám, a pirát taky nejsem.

Generování snímku sice je až v PC, ale třeba v ZPS11 je automatické a člověk pak foto upravuje, a ne že mění nastavení, proto využívám PPL - a drobné úpravy (horizont, retuš, doostření) dělám na jpg v ZPS a kvalita je srovnatelná néli lepší než když přímo upravuji pef. Na něco používám gimp + pluging - tam je problém opačný, ten veškeré nastavení z foťáku ignoruje.

A to o čem ta diskuze měla být, zdali je možné změnit způsob vykreslení (ostrost X jemné kontury) a ne hladinu ostrosti! Neboť to v PPL nejde.
K-5, K200; S10-20/4-5.6, T17-50/2.8, S50-150/2.8, Pen540, Metz48 ...
|Fotoreporty|

Uživatelský avatar
MC55
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 187
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Bruntál

Příspěvek od MC55 » 04 čer 2009, 21:41

Nevím sice jestli je to k věci, ale což takhle zkusit nafotit do DNG pak v Zoneru získat DNG RAW, kde můžeš provádět menší úpravy, posléze převést do Tiffu, provést finální úpravy a konvertovat do JPEG(už bez ztrátových úprav) :lol:

Odpovědět

Zpět na „Pentax K100/110D a K200D“