K20 nebo K200?

Funkce, ovládání, firmware, software

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
Smolik
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 23
Registrován: 01 led 1970, 01:00

K20 nebo K200?

Příspěvek od Smolik » 29 led 2009, 12:47

Zdravím všechny, už i já jsem podlehl Pentaxu a přitom paradoxně žádný zatím nemám. A proto i následující otázky. Bohužel můj stařičký Canon S45 mi již hodně dlouhou dobu nedostačuje, neboť jeho možnosti jsou při focení na manuál či prioritu času nebo clony, mírně řečeno, nedostačující a postupem času jsem na nějaké automatické režimy přestal fotit úplně, což při pochopení zálkadú fotografování je vlastně logické. Nejdříve jsem uvažoval nad nějakým high kompaktem, jako je Canon G9 či Lumix LX3. Ovšem za cenu Lumixu si pořídím nějeké tělo i se seťákem a jsem někde úplně jinde. Takže jsem ještě více začal studovat na internetu, procházet diskuse, pořídil jsem si výbornou knihu Mistrovství práse s DSLR a po jejím celkem důkladném prostudování uzrál čas na nákup zrcadlovky. Protože jsem byl ve sběru informací opravdu poctivý :-) , logicky jsem v cenové relaci, kterou jsem si stanovil (tělo + slušný objektiv) do 20 tisíc Kč vyřadil z možných Nikon
D60, Canon 450 a rozhodl se pro K200D + Sigma 17-70 makro, který se mi zdá i relativně univerzální pro začátek, se slušnou světelností a celkově je hodnocen velice dobře. Teď konečně přijodu ty otázky-něpředpokládám, že budu za nějakých 5 let měnit tělo, byl bych rád, kdyby to bylo tělo když už ne "napořád", tak na hodně, hodně dlouhou dobu, je to prostě dlouhodobá investice. Proto se chci zeptat-doporučíte mi raději zakoupit K200D + onu Sigmu nebo raději za stejnou cenu K20 + setový objektiv 18-55, což je cenově srovnatelné? Není lepší volba K200D s lepším objektivem, který by se asi měl projevit na obrazové kvalitě pozitivněji než tělo vyšší řady s jiným typem snímače (a se spoustou výhod jako třeba dva rolery, ...) a s horším objektivem? Je z dlohodobého hlediska předpoklad, že tělo + elektronika K20 vydrří déle než K200 a tudíž mě to nebude nuit k dalším investicím do lepšího těla? Děkuji za odpovědi.

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
elho_cid
Admin
Admin
Příspěvky: 3645
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Prácheňsko a Praha

Příspěvek od elho_cid » 29 led 2009, 13:02

Mam K10D, ktera by teoreticky mela mit jeste horsi obraz nez K200D a vybral jsem si ji hlavne kvuli ergonomii. Nejen dva rolery, ale i prima volba metody mereni expozice nebo ostriciho bodu jsou nezanedbatelne vyhody. A kvalita obrazu je zkratka dostacujici, takze nemam potrebu menit za K20D.
Co se setaku tyce, tak ten 18-55 na spoustu veci staci. Jasne ze je dobre dat vic za objektivy nez za telo a vic za vylety a foceni nez za nakup techniky, ale nez vyzkousis setak, tak vlastne nemas presnou predstavu co je na nem vlastne limitujiciho.
Takze bych mozna poradil K20+setak a pak se uvidi.

Uživatelský avatar
DjLuke9
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 738
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Tak na streidačku Slovensko-Česko:)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od DjLuke9 » 29 led 2009, 13:09

No urcite bude lepsie telo k20d a do buducnosti tiez...
Otazka je preco budes menit telo za cca 5 rokov? Ako to vies uz teraz?
Vsak su ludia co maju istDS a fotia s nim nadherne fotky vid Cunesk8 kedy fotky nesiahaju ani po pety niektory ludom co fotia a maju K20D. Teda dokaz toho ze fotak vacsinou staci na velmi dlho ale chyba je v Autorovi:)
Taktiez mozem spomenut aj ine znacky..urcite luxusne fotky aj na obalckach casopisov a su fotene naprikald dnes uz dost starym Canon eos 300D:), alebo kukni na Cikroskeho ake fantasticke fotky urobi s obycajnym kompaktom.
Preto nechapem preco menit fotak za 5 rokov?Koli comu? Mylsim ze ked sa nauci clovek dobre fotit vriju sa mu urcite navyki ovladne plne aj manualny rezim a zisti ze uz ho obmedzuje fotak koli tamtomu alebo hentomu potom ok mente fotak inak myslim na vsteko staci aj K200D aj na 10 a viac rokov...Hovorim Treba zaznamenat vyvoj fotografa a nie fotaka.
Ako som pisal Vid Cunesk8-tove fotky su nadherne ciste, kompozcine dobre a stale foti pre nas starym modelom istDS. a vidis FOtky z najnoviesho K20D ktore su zmrvene ,neostre atd...:)
Ak by si chcel fotak a si zacinajuci fotograf ,nidky predtym si nemal zrkadlovku, bohato psotaci K200D. Ak by si chcel teda zrkadlo ako hovoris do nekonecna kup K20D a podla mna pokial nie si fotograficky genius a nezacnes zrazu s nastupom zrkadlovky po roku fotit pre National Geografic:) uchvatne neskutocne fotky tak ti ta K20D minimalne 10rokov postaci...
A zakladak?Zakladak ma pentax jeden z najlepsich zo vstekych konkurentov. Je to dobry objektiv. Ak si nemal zrkadlovku a je to tvoja prva skor by som bral Zakladak.Sigma je dobra, ale mozno zistis ze fotis ono alebo hento alebo ze to prave pre teba je pevna 50tka a potom ti bude SIgma lezat doma a bude ta to mrziet:) co u zakladaku tak nemrzi:)
Ak uz mas skusenosti s fotenim popripade mal si uz nejaku zrkadlovku mylsim ze je zbytocne sa nas pytat sam vies co potrebuejs za objektivy....

Uživatelský avatar
Tomáš
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 360
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Praha 4 - Braník,Zelený pruh 24
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tomáš » 29 led 2009, 13:20

Podle mého názoru je výhodnější kvalitní tělo než objektiv. Navíc ta 18-55 je opticky velmi dobrá. Pokud se chceš fotografii věnovat trochu víc, určitě se orientuj na K20D i z hlediska možnosti ovládání. U K200 je spousta nastavení přístupná jen s menu, zatím co u K20 je na tlačítka či přepínače. Výhodou jsou i dva rollery a "Hyperprogram". Nezanedbetelnou výhodou K20 je i možnost použít dálkové infra ovládání zepředu i zezadu, zatím co K200 má čidlo pouze vpředu.
Obrazová kvalita bude srovnatelná. Manželka si teď koupila K-m a v porovnání s moji K10 nevidím podstatný rozdíl a tak se domnívám, že ani mezi K200 a K20 velký rozdíl nebude.
Opět opakuji - podstatné je jak pohodlně se s tím fotí a zde je K20 o hodně před K200
K5, Px DA 15/4 Ltd. Px FA* 24/2, Px DA 35/2.8 Ltd., Px F 50/2.8 Macro, Px DA 70/2.4 Ltd., Px FA* 200/2.8

Uživatelský avatar
SeaBear
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 205
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Brno

Příspěvek od SeaBear » 29 led 2009, 13:25

Moje jednoduchá rada zní: jdi a obojí někde vyzkoušej, porovnej v praxi (teorií jsi zdá se seznámen dost), flákni pár zkušebních snímků a pak jdi najisto :wink:
Taky jsem si šel pro C 40D a odešel jsem s K20D :lol:
Voigtländer Brilliant, Exa 0, Px MZ-6, Px K20D
Px 50-135/2.8 SDM, Tamron 17-50/2,8 Di II
Giottos Carbon, Lowepro Computrekker Plus AW

Uživatelský avatar
Smolik
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 23
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Příspěvek od Smolik » 29 led 2009, 13:35

elho_cid píše: Takze bych mozna poradil K20+setak a pak se uvidi.
A z toho pávě koukají další event. investice a to se mi v dolhedné době moc nechce. Už takhle bude potřeba kupovat třeba filtry...

Uživatelský avatar
SeaBear
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 205
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Brno

Příspěvek od SeaBear » 29 led 2009, 13:52

Do zrcadlovky jsou vždycky investice, pokud to myslíš vážně (stativ, lepší blesk, časem se staneš náročnějším=drahé zoomy, monofokály a z ceny výbavy menšího amatérského ateliéru mám špatné sny :D ). Pokud to zase tak vážně nemyslíš a vystačil by sis s jedním objektivem, na tvém místě bych zcela vážně volil nějakou pokročilejší EVF a měl bych po starostech..
Voigtländer Brilliant, Exa 0, Px MZ-6, Px K20D
Px 50-135/2.8 SDM, Tamron 17-50/2,8 Di II
Giottos Carbon, Lowepro Computrekker Plus AW

Uživatelský avatar
spachal
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 976
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Karlovy Vary
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od spachal » 29 led 2009, 14:03

Mel jsem stejne dilema pred mesicem. Pak jsem ale zvolil K20D:

- rozliseni a CMOS snimac, poznatelna zmena
- moznost korekce FF/BF u vice objektivu, obcas k nezaplaceni
- hledacek, resp. rozdil hranolu a zrcadla
- akumulator, AA baterie me uz 'nebavi' ..

Zbytek rozdilu u me konkretne nehral moc velkou roli, telo jsem kupoval v UK, objektiv DA 16-45/4 u timtanu, celkem to vyslo na ~20kKc (konec prosince). Vedel jsem, ze k20D vpodstate nepotrebuji, ale drive nebo pozdeji by me to proste ... mrzelo :]. Ted nekdo psal, ze sehnal Samsung i se setakem za ~15kKc, take reseni ..
PX K20D, UW kanón G10 / Oly C5050, PX Z-20, DA17-70/4, A50/1.4, FA50/1.7, DA18-55, FA28-80, Tamron 70-300, Metz48 + dalsi levna a manualni skla, kompakty & bizuterie

Uživatelský avatar
lhendrych
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 137
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Česká Lípa

Příspěvek od lhendrych » 29 led 2009, 14:50

Musím říct, že mám K200D a bohatě mě uspokojuje až na jednu věc a tou je hledáček, pokud člověk manuálně ostří tak není co řešit, K20D.
Jinak potom co jsem se podíval do hledáčku MZ-7, tak se mi u K200D chce brečet. :)
Pentax K7
DA 17-70/4, DA 55-300/4-5.8, M50/1.4, CZJ Sonnar 135/3,5 MC

Uživatelský avatar
spachal
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 976
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Karlovy Vary
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od spachal » 29 led 2009, 17:58

No, ac mam K20D, udelal jsem podobnou chybu take. Podival se do hledacku FF 'od konkurence' (kanonove 5D) a dokonce se dozvedel, ze se da uz pri trose stesti sehnat treba za 25kKc ;) .. Hledacek luxus, a ta pohoda bez cropu .. no, nebudu se radeji moc drazdit ani ted, kdyz uz jsem na to skoro zapomnel :D ..
PX K20D, UW kanón G10 / Oly C5050, PX Z-20, DA17-70/4, A50/1.4, FA50/1.7, DA18-55, FA28-80, Tamron 70-300, Metz48 + dalsi levna a manualni skla, kompakty & bizuterie

Uživatelský avatar
Smolik
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 23
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Příspěvek od Smolik » 29 led 2009, 18:07

Aco, řekněmě, mechanická výdrž K20 vs. K200? Někdo tady psal, že mu K20 spadla a oprava se prodražila, protože má držák na kartu na plastovém těle a K200 ji má na kovové kostře... Tím neříkám, že s ním budu někde házet :-) . Jsou mi jasné všechny výhody, které K20 má, jen prostě neví, jestli to není zbytečnost.
- rozliseni a CMOS snimac, poznatelna zmena - dobře, ale rozlišení asi zase až taková výhoda není, CMOS je asi snímač budoucnosti, nicméně snímač v K200D má také dobré výsledky..
moznost korekce FF/BF u vice objektivu, obcas k nezaplaceni - to chápu, K200D nemá vůbec možnost korekce FF /BF?
- hledacek, resp. rozdil hranolu a zrcadla - také rozumím, je to argument pro K20
EFV opravdu ne, rozhodnutí jít do DSLR je konečné a zrálo to ve mně snad rok. Je pochopitelné, že s K20 se fotí lépe a pohodlněji, všechny nejčastěji používaná nastavení jsou dostupnější, ale stále váham, zda-li investovat cca 8 tisíc navrch za K20, s tím jsem jaksi nepočítal...

Uživatelský avatar
BenaCZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 2201
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od BenaCZ » 29 led 2009, 18:55

Pro me je hrozne dulezity hledacek. Porovnej si velikosti s svetlost hledacku 20D a 200D. Myslim ze tam bude dost velky rozdil. Ovladani ma 20D urcite lepsi (vic moznosti). Co jsem videl fotky ze setaku, tak to vubec neni spatne. Pravda je ze Sigma ma "makro" asi 1:2 coz se muze hodit. Ale myslim si ze je zas vyrazne horsi na protisvetlo. Jestli budes kupovat fitry, tak zvas prumer filtru u tech objektivu. Nevim jestli znas obchod novafoto.cz , tam za filtry hooodne usetris...
Pentax K5II; Pentax 15/4 ltd; Pentax 21/3,2 ltd; Pentax FA35/2; Pentax 55/1,4; Pentax 50-135/2,8

Uživatelský avatar
100r
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 565
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Bratislava

Příspěvek od 100r » 29 led 2009, 19:09

To spadla mne... :) Uz viem, ze by sa to dalo opravit aj lacnejsie, len som K20 potreboval ASAP.
Ak davas medzi kandidatov K20, tak ju ber - oproti Kx00 je to sakra rozdiel hlavne v drzani, ovladani a rychlosti. A ma LiIon akumulator. Ten cenovy rozdiel stoji za hriech.
Jedina skutocna nevyhoda K20 je to, ze mam permanentne plny disk od fotiek a nestiham vypalovat... :D
Pred tym som mal z akcie 1-1.5GB teraz 4-6GB fotiek.
K-5II, K100D, DA*16-50/2.8, DA*50-135/2.8, DA35/2.4, SIGMA 10-20/3.5, METZ 58, HOYA Pro1D, HD; Lowepro, Apple
Obrázek
http://robert.kollar.ipernity.com
SvadobnyPribeh.com

Uživatelský avatar
Miro Gazdura
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 173
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Rudňany

Příspěvek od Miro Gazdura » 29 led 2009, 19:22

Ak by som sa rozhodoval dnes, tak by som jednoznačne volil K20. Vlastním K200, no pri porovnaní s K20 je to dosť výrazný rozdiel. Nemôžem tvrdiť že som s K200 nespokojný, no chýba mi kolečko naviac, so seťákom 18-55 ale II so maxi spokojný, postupne si budem dokupovať lepšie objektívy a keď sa naučím fotiť, tak si za pár rôčkov dokúpim možno už K30? a K200 postúpim synovi. Treba si uvedomiť jedno - zrkadlovku si totálna väčšina nekupuje každý deň a keď už si na niečo šetrím, tak je dobré zvážiť za proti a najlepšie si je vyskúšať obe K fyzicky - podržať, pofotiť a potom sa rozhodnúť. Iste máš v blízkom okolí nejakého člena PFS, ak máš cestu na ďaleký východ SR môžeš si prísť ku mne vyskúšať K200 so seťákom. Prajem ti dobré rozhodnutie! :D

Uživatelský avatar
Miro Gazdura
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 173
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Rudňany

Příspěvek od Miro Gazdura » 29 led 2009, 19:23

sorry, omylom som vložil príspevok 2x
Naposledy upravil(a) Miro Gazdura dne 29 led 2009, 20:13, celkem upraveno 1 x.

Odpovědět

Zpět na „Pentax K100/110D a K200D“