Fotografové a etika

Moderátor: Moderátoři

alda
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 1653
Registrován: 29 říj 2015, 15:52
Bydliště: Nový Jičín

Re: Fotografové a etika

Příspěvek od alda » 06 čer 2019, 06:54

zirecek: S tím se nedá, než souhlasit...

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
fakt
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2471
Registrován: 21 kvě 2012, 11:34
Bydliště: Písek

Re: Fotografové a etika

Příspěvek od fakt » 06 čer 2019, 09:15

zirecek píše:
05 čer 2019, 20:19
Fotbal - zachycení emocí - zarputilost při souboji, radost při úspěchu, bolest při úderu. Nevidím v tom nic neetického či ponižujícího. Vzpomínám na černobílé fotky Tour de France, kde dávno v historii to býval úplný masakr - hned vidím fotky totálního vyčerpání nebo karambolů cyklistů, kteří kolikrát bojovali doslova o život. A také vidím šťastné cyklisty s pohárem v ruce. Pro mne to není neetické, je to pro mne zachycení sportu se vším všudy, komplexní fotografické uchopení daného tématu. I stříkající krev se dá zachytit kultivovaně.

Ať je fotografické téma jakékoliv, tak už z fotky vnímám, jestli fotograf je Pan Mistr a má i u "problematických" okamžiků úctu k dané situaci anebo chce jen, aby z fotky "chcali laciné, prodejní emoce" bez uměleckého podtextu. Když je jakékoliv náročné téma na fotce ztvárněno s úctou k situaci, je to pro mne etické. Bohužel mi připadá, že světové fotografické soutěže se často kloní spíše k senzačnosti a uměleckost se upozaďuje. Takže řada fotografů jde prvoplánově do kontroverzních situací pro šokující laciný záběr.
Něco na tom je.
Asi ale nemám, v případě dětí, v sobě jemnost tohle odlišit.
K-1, K-30,
Sigma 35/1,4 Art, Pentax 70/2,4, Pentax 100/2,8, Pentax DFA 70-200/2,8
AF-540 FGZ II

st.
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 351
Registrován: 23 led 2017, 12:34

Re: Fotografové a etika

Příspěvek od st. » 06 čer 2019, 21:43

Dusan píše:
05 čer 2019, 15:31

Časť o pojmu slova etika:
- S kritickým používaním rozumu odlíšili to, čo je morálne dobré od toho, čo sa takým len javí. Navyše, nejde len o to, aby sme vedeli čo je morálne dobré, ale aby sme týmto smerom usmernili vlastné konanie.
Tyto myšlenky se mi líbí. Pravda je většinou morálně dobrá. Ještě ji skloubit s dobrým obrazem a jsme myslím u toho, co napsal Zirecek. Líbí se mi taky jeho pojem "úcta k situaci".

https://www.maciejdakowicz.com/cardiff-after-dark/

Teď jde ještě o to, jak si kdo tu úctu vysvětlí, a asi nejde dojít k všeobecnému souhlasu, jako vlastně ve všem složitějším a citlivém. Třeba ta série z Cardiffu je myslím na hraně. Obrazově, dokumentaristicky mi připadá skvělá, úcta k situaci tam podle mě je, nevnímám nic postranního, zároveň může pohoršit - jestli se v tom třeba někdo pozná a "nastaví mu to zrcadlo".

Odpovědět

Zpět na „Fotografování“