K-01 prvé skúsenosti

Moderátor: Moderátoři

Uživatelský avatar
Klingo
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1688
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Považská Bystrica

K-01 prvé skúsenosti

Příspěvek od Klingo » 14 kvě 2012, 09:15

Takže po mnohých peripetiách s vadným ostrením u mojej K-5 som ju síce zo stratou,ale predsa len predal.Samozrejme som dlho bez aparátu nevydržal a z dôvodou ktoré tu nebudem zbytočne rozvádzať,som sa odhodlal ku kúpe úplne novej K-01.Novej preto,lebo som bral set s objektívom DA 40mm f 2,8 XS.V sete je tento objektív za priaznivú cenu,takže som uvažoval že ak mi nibude vyhovovať,nebude problém ho predať.
Poďme teda na vec.
Telo prišlo kuriérom z exapra n pevnej krabici s jednoduchým dizajnom.Objektív prekvapivo nebol zvlášť,ale priamo vovnútri krabice aparátu.Takto budú zrejme balené oba sety-je na výber už spomínaný pancake 40/2,8 alebo klasický setový objektív.
Po vybalení v obchode prišla očakávaná reakcia.Ono totiž pentax sa nikdy nebál inovácií dizajnu a tu sa naplno potvrdili reakcie z rôznych vebov- buď si aparát zamilujete alebo vám príde úplne nevkusný či škaredý.Takže rovnaké boli aj reakcie osadenstva obchodu.Čo ale zaujalo úplne každého je práve "placka" nnasadená na tomto tele.Tu sa zhodli všetci,že k tomuto telu takýto objektív svedčí.
Teraz teda poďme na ozajstné testnutie vlastností tohto stroja.
Po zapnutí ma privítala veľmi vkusná privítacia obrazovka a ponuka nastavenia jazyka a času.Slovenčina chýba ale česky rozumiem stále výbrone,takže žiadny veľký problém.uvítacia obrazovka sa dá pravdaže vypnúť,bez nej je štart aparátu rýchly a z môjho pohľadu nijako obmedzujúci.Než zdvihnete aparát k tvári,je plne pripravený.
Samozrejme,je treba si zvyknúť neprikladať aparát k oku.Pretože už vlastním aj olyho pen,nemám s tým problém.Trochu ma zarazil príliš ľahký chod zapínacej páčky.Tá je ako u zrkadlovky situovaná okolospúšte.Tá má presne definované polohy na namačknutie a spustenie záverky.Chýba tu ale druhá poloha na zaclonenie objektívu pre kontrolu hĺbky ostrosti.Túto funkciu som nikde v menu(ktoré je koncipované ako u K-5ky)nenašiel a tak je objektív stále odclonený.
Tlačítka na zadnej strane aparátu sú všetky v dosahu palca,zmena parametrov je rýchla a pohodlná.Netreba chodiť prakticky vôbec do menu aparátu.ISO,blesk WB a systém exponovania sú na krížovom voliči,ostatné v rýchlom menu cez tlačítko info.Priame tlačítka sú aj na kompenzáciu expozície,nahrávanie videa a obligátna "green button" na hornej strane aparátu.Obe kolečká na zmenu režimov a pohyb v menu majú primerane tuhý chod a ovládajú sa naozaj luxusne.Spracovanie celého tela je precízne a kvalitné.
Na lavej hornej hrane tela je ešte združené tlačítko na zapnutie blesku,ktoré slúži pri prezeraní fotografií ako tlačítko kôš.
Ako posledné spomeniem prepínanie AF,to je naozaj praktické a pohodlné posuvné šupátko z výrazným vystúpením.Telo nemá kontinuálne ostrenie.
Pri tomto sa trochu pozastavím.Pre niekoho sa to môže zdať obmedzujúce.Prax s penom mi ale ukázala,že je to takmer nepoužiteľná funkcia.Aparát totiž na rozdiel od merania fázovým posunom,kedy systém presne vie ktorým smerom má ostriť,meria na kontrast.Lenže nevie,ktorým smerom sa má af posunúť,preto pri preostrovaní začne prebiehať a toto je preto vo svojej podstate to isté,ako keby som opakovane stláčal spúšť.Z toho istého dôvodu nieje funkčný af ani u videa.Verte,skúšal som na pene nechať zapnutý af,lenže na výsledok sa potom nedá dívať pre neustále rozostrovanie obrazu.
samostatnou kapitolou je manuálne zaostrovanie.Tu má px obrovský náskok pred ostatnou konkurenciou.V menu sa dá aktivovať funkcia focus peak,kedy sa v najostrejších miestach objaví výrazná biela linka.Pri preostrovaní sa táto linka pohybuje,na displeji aparátu je tak jasne vidno kam je zaostrené.Toto bol pre mňa jeden z najpádnejších dôvodov na kúpu tohto stroja.Použitoe v praxi si môžte pozrieť na youtube:http://www.youtube.com/watch?v=YKnGzd1RLr8 .
Fotografovanie týmto aparátom je pre mňa príjemné,drží sa dobre a z tela nezbieha ani malíček.Snímací čip je ten istý ako v k-5,je ale má mierne vylepšený výstup z pohľadu šumu.Stabilizácia funguje výborne,z mojej skúsenosti z k-5 tu je účinnejšia.
Asi jediné výraznejšie negatívum je iba 1/90s synchronizácia pri použití interného blesku.Pri externom ide 1/180s.Najkratší čas je tiež dlhší-1/4000s.čo ale za mínus nepovažujem.V praxi taký čas takmer nepoužijete.
Na záver zhnutie:
aparát je napriek svojej robustnosti z nasadenou plackou menší ako pen-epl3 so seťákom. Rýchlosť af je dostatočná,možno o čosi horšia ako u konkurencie ali nijako dramaticky.Najväčšia pridaná hodnota pre mňa je práve jednoduchšie použitie manuálnych objektívov v spojení z nízkym šumom.Pre majiteľov zrkadloviek skvelé druhé telo na rodinnú fotografiu bez nutnosti dokupovania prísluenstva a bez straty kvality obradu.Aparát rozhodne nesklame.
Naposledy upravil(a) Klingo dne 14 kvě 2012, 13:31, celkem upraveno 1 x.
Fuji X-T1, XE3 + 16,23,35,56,85,135 mm a vybavený ateliér

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
yoli
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 704
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: K-01 prvé skúsenosti

Příspěvek od yoli » 14 kvě 2012, 09:40

Pekne rozpísaný prvý kontakt. Funkcia focus peak je dnes už bežná u všetkých značiek a nielen u mirrorless, ale aj DSLR, tiež by som to všetkými desiatimi uvítal v K7 :(

Uživatelský avatar
Jenc
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 480
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Vlašim
Kontaktovat uživatele:

Re: K-01 prvé skúsenosti

Příspěvek od Jenc » 14 kvě 2012, 10:56

AF u videa K-01 má. Akorát se neostří namáčknutím spouště, nýbrž tlačítkem AE-L. U videa AF není sice tak rychlý jako při focení, ale použitelný je :)
Obrázek
DA 15/4, M 28/2.8, HD FA 35/2, DA 40/2.8 XS, M 50/1.7, DA 50/1.8., DA 70/2.4, DFA 100/2.8 WR, M 135/3.5, M 200/4
Samyang 12/2.8 FE, 14/2.8, 20/1.8, 85/1.4, Industar 50/3.5, CZJ 200/2.8, Pentacon 300/4
Tamron 28-75/2.8

Uživatelský avatar
Klingo
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1688
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Považská Bystrica

Re: K-01 prvé skúsenosti

Příspěvek od Klingo » 14 kvě 2012, 11:01

4i má af video neviem,návod je iba taká malučká knižočka s minimom informácií.Ako som už spomínal,aj tak sa u videa autofokus použiť nedá.Ale dík za upozornenie.
edit:
Vyskúšal som,af ide ale je nepoužiteľný.
Fuji X-T1, XE3 + 16,23,35,56,85,135 mm a vybavený ateliér

Uživatelský avatar
fakt
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2471
Registrován: 21 kvě 2012, 11:34
Bydliště: Písek

Re: K-01 prvé skúsenosti

Příspěvek od fakt » 21 kvě 2012, 11:48

Dobrý den
Jsem na fóru nový a chtěl bych ostatní poprosit o radu:
Před 5 lety jsem pořídil 1. lowend zrcadlo od Olympusu. Počítal jsem s investicí do nových skel a upgradu těla. Skla však cenově poměrně nedostupná (základní 50tka 15 000,- atd). Nová těla také žádná hitparáda. Nyní mám něco málo našetřeno a už jsem byl rozhodnutý pro K5tku. Obrazově se mi líbí, ale zkušenosti zdejších uživatelů mne odrazují. Počkám tedy na některou z deklarovaných novinek. K01 by mne vzhledem k ceně vyhovovala, ale bez hledáčku ji nekousnu. Myslíte (máte informace), že bude v dohledné době napr. K02,03 s hledáčkem? Nebo se mám raději zajímat o K30tku?
Děkuji za odpovědi
Petr
K-1, K-30,
Sigma 35/1,4 Art, Pentax 70/2,4, Pentax 100/2,8, Pentax DFA 70-200/2,8
AF-540 FGZ II

Uživatelský avatar
BenaCZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 2201
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Kontaktovat uživatele:

Re: K-01 prvé skúsenosti

Příspěvek od BenaCZ » 21 kvě 2012, 12:57

Pockej si na uvedeni K-30, nejlepe pak na uvedeni do obchodu a bez si ji vyzkouset. Zati mje velka neznama AF. Nikd nevi jaky tam bude. Co se tyce K03, tak to ti asi zatim nerekne nikdo. Jistota je ta ze bude, ale jaka bude a kdy, to je ve hvezdach :) . Jinak spis se ptej ve vlakne K-30, tady to je trochu OT
Pentax K5II; Pentax 15/4 ltd; Pentax 21/3,2 ltd; Pentax FA35/2; Pentax 55/1,4; Pentax 50-135/2,8

Uživatelský avatar
fakt
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2471
Registrován: 21 kvě 2012, 11:34
Bydliště: Písek

Re: K-01 prvé skúsenosti

Příspěvek od fakt » 21 kvě 2012, 13:05

Jo díky. Porovnávám K01,02,03 a K30. Mírně OT budu i tam.
K-1, K-30,
Sigma 35/1,4 Art, Pentax 70/2,4, Pentax 100/2,8, Pentax DFA 70-200/2,8
AF-540 FGZ II

Uživatelský avatar
bigfoot
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 956
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: mlecna draha
Kontaktovat uživatele:

Re: K-01 prvé skúsenosti

Příspěvek od bigfoot » 21 kvě 2012, 23:42

k-01 je skoro kompakt...
k-02,03 nie su ;-)
k-05 je momentalne najvyssi model px
k-30 bude nova entry masinka, nie nastupca k10 a k20.
Uz v tych nazvoch narobili riadny chaos...
...K10+K5...
a rozne serepeticky

Uživatelský avatar
yoli
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 704
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: K-01 prvé skúsenosti

Příspěvek od yoli » 22 kvě 2012, 07:15

K-05??? Niečo nám ušlo? :)

Uživatelský avatar
fakt
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2471
Registrován: 21 kvě 2012, 11:34
Bydliště: Písek

Re: K-01 prvé skúsenosti

Příspěvek od fakt » 22 kvě 2012, 07:59

bigfoot píše:k-01 je skoro kompakt...
k-02,03 nie su ;-)
k-05 je momentalne najvyssi model px
k-30 bude nova entry masinka, nie nastupca k10 a k20.
Uz v tych nazvoch narobili riadny chaos...
Možná jsem se nevyjádřil dost jasně. Ještě jednou tedy:
- uvažuji o K-01,
- uvažuji také o K-30,
- doufám v K-02,03 (protože nechci foťák bez hledáčku),
- a zajímá mě, zda někdo nemá info o budoucích novinkách,
- zároveň mi zajímá i názor, kdo by si z uvedených možností co vybral a proč.
A abych odpověděl v podobném duchu - k-05 taky neznám.
K-1, K-30,
Sigma 35/1,4 Art, Pentax 70/2,4, Pentax 100/2,8, Pentax DFA 70-200/2,8
AF-540 FGZ II

Uživatelský avatar
Klingo
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1688
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Považská Bystrica

Re: K-01 prvé skúsenosti

Příspěvek od Klingo » 22 kvě 2012, 08:45

Je to tu trochu ot.Pretože som toto téma založil,pridám svoje poznatky.
Takže-prečo som sa rozhodol pre kúpu K-01(K-05 je od bigfoota len preklep).Predovšetkým,autofokus u K-5ky je proste nedorobok,chceli dobehnúť konkurenciu a moc sa to nepodarilo.Nepochybujem,že niekomu môže fungovať správne,lenže tých,čo majú problémy je na aparát tejto kategórie priveľa.Hlavne zmena intenzity a typu osvetlenia robí problémy.Mám to overené na viacerých telách.
Preto u K-30 pravdepodobne urobili zmeny,treba si počkať na reakcie majiteľov,určite by som sa do nákupu neponáhľal.
Druhá vec je,načo aparát potrebuješ.Ja som momentálne spútaný starostlivosťou o malého syna,preto na moju obľúbenú reportážnu fotografiu nieje moc času.Občas sa mi ale podarí na hodinku-dve utrhnúť a vybehnúť po okolí do prírody.No a tu nieje hľadáčik to najdôležitejšie,naopak,vôbec mi nechýba.Na kompozíciu mám času dosť,autofokus je absolútne presný a rýchlosť neriešim.Výstup z aparátu totožný,ba o malinko lepší ako z K-5ky.Keď prší,nefotím.
Tým ale nechcem povedať že by sa reportáž nedala s K-01 urobiť.Práveže som sa stretal s podivnými reakciami ľudí,akonáhle som na nich otočil K-5 so sigmou 70-200/2,8-pre koho fotíte,mňa nefotte,rozbijem ti to a pod(typické slovensko).S olyho penom sa mi toto nestalo,zrejme taký aparát ľudia neberú vážne.Takže s px 01 to bude obdobné.Môže tak vzniknúť viac zaujímavých,nestrojených fotografií.Ručné ostrenie s focuspeak je v niektorých situácia aj rýchlejšie ako af,prirovnal by som to k diaľkomeru u leiky.A tam sa nikto nesťažuje.
Fotografujem aktívne(teda posielam na súťaže a mal som zopár samostatných výstav) už od r.1986.Nepatrím k najmladším a predsa som si veľmi rýchlo zvykol na aparát bez hľadáčika.Ono je to veľa o predsudkoch.Kedysi sa viedli takéto debaty o nepoužiteľnosti kinofilmu proti svitku ,potom digitáliu proti kinofilmu a takto to pokračuje ďalej.Vždy sa niekto nájde,komu bude niečo vadiť.
K-01 je výborný stroj,jediná malá vada sú gumenné dvierka pre kryte karty a konektorov.Toto podriadili dizajnu a nebol to najšťastnejší nápad.Prežiť sa to ale dá.Zatiaľ po asi dvojtýždňovom používaní pozitíva ďaleko prevažujú nad negatívami.
Preto moje záverečné zhodnotenie je:ak vyslovene nepotrebuješ superrýchle ostrenie(čo px aj tak nemá)je K-01 výborná voľba.Ak fotíš šport a akciu,kúp radšej niečo od konkurencie ale radšej vo vyšších triedach,entrylevel býva v canikone dosť osekaný,aj čo sa týka ostrenia.Dúfam,že som ti trochu pomohol.
Fuji X-T1, XE3 + 16,23,35,56,85,135 mm a vybavený ateliér

Uživatelský avatar
Jenc
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 480
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Vlašim
Kontaktovat uživatele:

Re: K-01 prvé skúsenosti

Příspěvek od Jenc » 22 kvě 2012, 10:19

Klingo píše:K-01 je výborný stroj,jediná malá vada sú gumenné dvierka pre kryte karty a konektorov.Toto podriadili dizajnu a nebol to najšťastnejší nápad.Prežiť sa to ale dá... ...Preto moje záverečné zhodnotenie je:ak vyslovene nepotrebuješ superrýchle ostrenie(čo px aj tak nemá)je K-01 výborná voľba.
Kolikrát jsi ta dvířka otevřel a zavřel? Souhlasím, že je mohli vyrobit nějak jinak, než jen z kusu gumy, ale mně teda po asi 10-20 otevřeních/zavřeních fungovala dobře. Otázka je, jak dlouho to vydrží, jestli se třeba neutrhnou :(.
Kontrastní ostření na K-01 je imho asi tak 10× rychlejší než u běžného kompaktu a srovnatelně rychlé s fázovým ostřením u entry-level zrcadlovek ;)
Obrázek
DA 15/4, M 28/2.8, HD FA 35/2, DA 40/2.8 XS, M 50/1.7, DA 50/1.8., DA 70/2.4, DFA 100/2.8 WR, M 135/3.5, M 200/4
Samyang 12/2.8 FE, 14/2.8, 20/1.8, 85/1.4, Industar 50/3.5, CZJ 200/2.8, Pentacon 300/4
Tamron 28-75/2.8

Uživatelský avatar
Klingo
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1688
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Považská Bystrica

Re: K-01 prvé skúsenosti

Příspěvek od Klingo » 22 kvě 2012, 10:47

Veď ja sa na ostrenie nesťažujem,proti mojej nepodarenej k-5 je to nebe a dudy.Už som fotil aj koncert,pravda iba na ručné ostrenie ale po chvílke praxe bol odpad ninimálny.Fotky z K-01 tu:http://www.musicclubapollo.sk/oravia-de ... ival-2012/ a video z nej tamtiež,použitý interný mikrofón:http://www.musicclubapollo.sk/text-orav ... e-revival/ ,pravda,video z jedného miesta dodatočne v softe zostrihané

Tie dvierka by kľudne mohli byť z plastu,teraz sa mi hlavne pri natáčaní videa z ruky uvoľňovali,sú na mieste istené len takými pidi zarážkami.Ja len dúfam,že sa to časom nezhorší.
Fuji X-T1, XE3 + 16,23,35,56,85,135 mm a vybavený ateliér

Uživatelský avatar
fakt
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2471
Registrován: 21 kvě 2012, 11:34
Bydliště: Písek

Re: K-01 prvé skúsenosti

Příspěvek od fakt » 22 kvě 2012, 11:53

Klingo píše:Je to tu trochu ot.Pretože som toto téma založil,pridám svoje poznatky.
Takže-prečo som sa rozhodol pre kúpu K-01(K-05 je od bigfoota len preklep).Predovšetkým,autofokus u K-5ky je proste nedorobok,chceli dobehnúť konkurenciu a moc sa to nepodarilo.Nepochybujem,že niekomu môže fungovať správne,lenže tých,čo majú problémy je na aparát tejto kategórie priveľa.Hlavne zmena intenzity a typu osvetlenia robí problémy.Mám to overené na viacerých telách.
Předem Ti moc děkuji za obsáhlou zkušenost.
Ano fotím pouze omezená témata. Stejně jako Ty mám (ne zas tak malé) děti a rád fotím makro (i když zatím pseudomakro, protože jsem neměl spec. objektiv). Líbí se mi velikost, jako foťák do přírody a na dovolenou. Na druhou stranu se absence hledáčku obávám. Napiš ještě prosím, jak zvládáš fotit, když ti do displaye pere sluníčko.
Za odpověď děkuji
Petr
K-1, K-30,
Sigma 35/1,4 Art, Pentax 70/2,4, Pentax 100/2,8, Pentax DFA 70-200/2,8
AF-540 FGZ II

Uživatelský avatar
BenaCZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 2201
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Kontaktovat uživatele:

Re: K-01 prvé skúsenosti

Příspěvek od BenaCZ » 22 kvě 2012, 12:41

K-01 jsme na srazu PFs drzel v ruce a zkousel jim udelat par fotek. Osobne bych urcite pockal na K-30. Mslim ze by to mohl byt velmi dobry fotak. Na K-01 mi vadilo ostreni (AF byl dost pomaly oproti tradicni zrcadlovce) a trochu i ergometrie. Ale chapu ze kazdemu bude sedet neco jineho ...
Pentax K5II; Pentax 15/4 ltd; Pentax 21/3,2 ltd; Pentax FA35/2; Pentax 55/1,4; Pentax 50-135/2,8

Odpovědět

Zpět na „Pentax K-01“