Začátečník - první zrcadlovka - FF/BF

Forum pro začínající fotografy, kteří potřebují pomoci

Moderátor: Moderátoři

Pravidla fóra
Sekce pro otázky začátečníků a nových uživatelů. Prosím ty zkušenější, aby se pokoušeli na ně odpovídat.
Uživatelský avatar
hilda4sea
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2610
Registrován: 12 led 2013, 13:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Začátečník - první zrcadlovka - FF/BF

Příspěvek od hilda4sea » 13 říj 2016, 21:27

sarge:

slivo to píše správně. Je to hlavně o fotografovi. Pan Krpelík získal řadu ocenění a udělal spousty krásných fotek krajiny s Canonem 550D a objektivem Tokina 11-16/2,8. Zdejší člen "fakt" fotí fotbal s Pentaxem K-1 a objektivem DFA 100/2,8 WR a má báječné fotky. Předtím dělal stejně dobré fotky s Pentaxem K-30.
Na architekturu je Pixelshift jasná výhoda, ale to je to, o čem jsem psal už předtím, uvažuj sám za sebe a řekni si co chceš fotit a podle toho si nakup vercajk.
Pokud máš omezený rozpočet kup nejdříve kvalitní objektivy podle své potřeby a za zbytek peněz tělo - třeba z bazaru. Objektivy si hodnotu podrží a "udělají" fotku. Tělo je za pár let téměř bezcenné.

hilda
XT3; XF 23; XF 56; XF 16-55; XF 50-140; Samy 8/2,8
http://www.foto-baburek.cz

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
BenaCZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 2201
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Kontaktovat uživatele:

Re: Začátečník - první zrcadlovka - FF/BF

Příspěvek od BenaCZ » 13 říj 2016, 21:45

Jeste posledni upozorneni ode mne. kDyz bys nahodou uvazoval o bezzrcatku tak si zkus nekdy s nim fotit do silneho protisvetla. V hledacku neuvidis nikdy celou fotku. Bud uvidis tmavsi spodek dobre a prepalena svetla nebo naopak. To se pak hodne spatne komponuje. U hledacku zrcadlovky je toto v pohode. Hodne pouzivam pri foceni krajin a architektury stativ (da se rict ze temer vzdy) s LV. Displej je vetsi a snaz se komponuje, ale pri techto podminkach koukam do hledacku.
Vim ze se daji svetla ztlumit prechodaky, ale do prudkeho svetla s nimi nepochodis, protoze budes mit na fotce strasne odlesku. Navic od Lightroomu 6 a funkce HDR z RAW uz je zrejme lepsi vystup pres tuto funkci nez s prechodaky ...
Pentax K5II; Pentax 15/4 ltd; Pentax 21/3,2 ltd; Pentax FA35/2; Pentax 55/1,4; Pentax 50-135/2,8

Uživatelský avatar
hilda4sea
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2610
Registrován: 12 led 2013, 13:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Začátečník - první zrcadlovka - FF/BF

Příspěvek od hilda4sea » 13 říj 2016, 22:00

BenaCZ:

Promiň, já mám dvě bezzrcadlovy různých vývojových generací, ale ani jedna neukazuje v EVF/LCD jiné jasy a stíny než tvůj Pentax v LCD. Navíc kapacita EVF umožňuje funkce reálného vzhledu budoucího snímku o jakých se zrcadlovce může v hledáčku nechat jen zdát.
Taková srovnání nejsou vůči "sarge" fér. Jseš moc dobrý fotograf na to, aby se to dalo vykládat jako neznalost
Naposledy upravil(a) hilda4sea dne 13 říj 2016, 22:08, celkem upraveno 1 x.
XT3; XF 23; XF 56; XF 16-55; XF 50-140; Samy 8/2,8
http://www.foto-baburek.cz

Uživatelský avatar
lennyl
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 5061
Registrován: 10 led 2012, 00:40

Re: Začátečník - první zrcadlovka - FF/BF

Příspěvek od lennyl » 13 říj 2016, 22:03

fotil som do priameho slnka s Fuji X100T cez hladacik a nevsimol som si problem. aka bezzrkadlovka to robila?
Sony A7 IV + A6000 + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN

Uživatelský avatar
BenaCZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 2201
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Kontaktovat uživatele:

Re: Začátečník - první zrcadlovka - FF/BF

Příspěvek od BenaCZ » 13 říj 2016, 22:08

Prijde mi divne ze by se to melo chovat jinak nez pisu. Uvazuji podle toho jak se chova Live view, coz je podle me to same co je videt v bezrcadlovce. Pokud senzor nedokaze vykryt dynamicky rozsah tak se to ani jinak chovat nemuze ne? Leda ze by to meli vychytane tak ze by "exponovali" na svetla a tmavsi cast by vytunili vyssim ISO. Nevim ale jestli je toto technicky mozne. U jsme se o tom tady jednou bavili v souvislosti s K20D.

Hilda, fotil si s tim do opravdu silneho protisvetla, kde ti normalni singl shot vysel s nenavratne prepalenou oblohou?

PS. ja drzel bezrcatko v ruce jen na Pentax srazech v hospode, takze jsme si to nemohl dost dobre overit. Ale necha mse rad poucit jak to zvladnou vyresit ku prospechu veci ...
Pentax K5II; Pentax 15/4 ltd; Pentax 21/3,2 ltd; Pentax FA35/2; Pentax 55/1,4; Pentax 50-135/2,8

Uživatelský avatar
BenaCZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 2201
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Kontaktovat uživatele:

Re: Začátečník - první zrcadlovka - FF/BF

Příspěvek od BenaCZ » 13 říj 2016, 22:17

hilda4sea píše:ale ani jedna neukazuje v EVF/LCD jiné jasy a stíny než tvůj Pentax v LCD.
Prave to je ten problem ne? Ukaze presne to same co Live view na LCD a tam vidim jen "pulku" fotky ...
Pentax K5II; Pentax 15/4 ltd; Pentax 21/3,2 ltd; Pentax FA35/2; Pentax 55/1,4; Pentax 50-135/2,8

Uživatelský avatar
lennyl
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 5061
Registrován: 10 led 2012, 00:40

Re: Začátečník - první zrcadlovka - FF/BF

Příspěvek od lennyl » 13 říj 2016, 22:32

inak neviem preco tu zasa hilda pletie bezzrkadlovky. on si chce kupit K70 alebo K3II. keby chcel nieco ine, tak sa pyta asi na inom fore, ci? :)
Sony A7 IV + A6000 + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN

Uživatelský avatar
Twin
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 511
Registrován: 21 úno 2013, 21:45
Bydliště: Praha

Re: Začátečník - první zrcadlovka - FF/BF

Příspěvek od Twin » 13 říj 2016, 22:45

Lennyl v tomhle je Hilda nevinně. S bezzrcadlem tady začali jiní. Hilda jen reagoval na to co psal Bena
Pentax K5; Sigma DC 17-70; Pentax-M 135/3,5; Helios 44M; Pentax FA 80-320; Ricoh XR Rikenon 50/2;
Pentax Optio w90

Sony NEX-5R; SEL18-55; SEL16/2,8; SEL30/3,5

Uživatelský avatar
slivo
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 856
Registrován: 07 bře 2013, 21:19
Bydliště: Praha

Re: Začátečník - první zrcadlovka - FF/BF

Příspěvek od slivo » 14 říj 2016, 01:43

Ja si myslím že je prínosné, že každý popísal to s čím má skúsenosť. Či už pozitívnu alebo negatívnu. Sarge si v podstate vyberá nový systém a čím viac vstupov dostane tým lepšie.

K pôvodnej otázke ff/bf:

tu sú nejaké fotky z pentax 50-135 2.8 za mňa bez problémov, ten objektív používam rád. na k3 má nastavenú korekciu +3 a väčšinou ostrí bez problémov.

a tu sú fotky z pentax 16-50 2.8. zatiaľ som ho neskúšal korigovať, pretože často krát mám na fotke problém nájsť niečo, čo je skutočne ostré. neviem či ja robím niečo zle, či ho treba nechať nastaviť, alebo je to vlastnosť objektívu... ale priclonený zo statívu je perfektne ostrý a má peknú hviezdu. na Kohútke (oko.bere ďakujeme) Jirka spomenul že skúšal aj tento objektív aj sigmu 17-50 a zobral práve sigmu, lebo sa mu zdala lepšia.
PFS smugmug
K1ii, K3, K01, K10, K100 + DFA50/1.4, DA70, FA43, FA31, DA35ltd, DA16-50, DA50-135, DA12-24, DA55, FA50/1.4, DA50/1.8
NX200, 300 + 10/3.5, 20/2.8, 30/2, 45/1.8
A7r + FE55/1.8, FE85/1.8

Uživatelský avatar
Jan67
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1209
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Praha

Re: Začátečník - první zrcadlovka - FF/BF

Příspěvek od Jan67 » 14 říj 2016, 07:47

BenaCZ píše:Jeste posledni upozorneni ode mne. kDyz bys nahodou uvazoval o bezzrcatku tak si zkus nekdy s nim fotit do silneho protisvetla. V hledacku neuvidis nikdy celou fotku. Bud uvidis tmavsi spodek dobre a prepalena svetla nebo naopak. To se pak hodne spatne komponuje. U hledacku zrcadlovky je toto v pohode. Hodne pouzivam pri foceni krajin a architektury stativ (da se rict ze temer vzdy) s LV. Displej je vetsi a snaz se komponuje, ale pri techto podminkach koukam do hledacku.
Vim ze se daji svetla ztlumit prechodaky, ale do prudkeho svetla s nimi nepochodis, protoze budes mit na fotce strasne odlesku. Navic od Lightroomu 6 a funkce HDR z RAW uz je zrejme lepsi vystup pres tuto funkci nez s prechodaky ...
Bena se dotknul asi nejzásadnějšího rozdílu mezi focením s DSLR a MILC.
Jen nesouhlasím s formulací, že v hledáčku MILC se neuvidí "celá fotka". Já myslím, že to je právě naopak. U DSLR člověk uvidí celou scénu ale nikdy "celou" fotku. Naopak u MILC člověk uvidí (alespoň v mém případě) výslednou celou fotku (tedy JPG), se zvolenou simulací filmu a s JPG nastavením světel a stínů . Mám dokonce pocit, že s posledním firmware člověk rovnou vidí dopad funkce DR (dynamic range), která ochraňuje přepaly a tahá ze stínů.
Takže mě osobně se focení do slunce velmi zjednodušilo, kombinuji ho někdy s bodovým měřením expozice. Užívám si toho, jak milimetrová změna záběru dokáže totálně změnit výsledek. Uznávám, že to je trochu degradace fotografa ale je to nesmírně pohodlný.
Jinak souhlasím s tím, že výsledek je pak poplatný dynamickému rozsahu senzoru. Je skutečně na každém, aby si vybral, která cesta mu vyhovuje.
Jan67

Sarge
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 23
Registrován: 12 říj 2016, 18:58

Re: Začátečník - první zrcadlovka - FF/BF

Příspěvek od Sarge » 14 říj 2016, 07:57

Zdravím chlapi. Tady se to tak krásně zvrhlo (v dobrým slova smyslu) :D Nelze už děkovat všem jednotlivě, páč je to tolik příspěvků, že by to zabralo celou stránku. Jedno je ale jistý, vaše názory a pohledy na věc mě posunuly o velkej kus dopředu, jsem za to vděčnej. Jenom útržkovitě:

cport:
Přiznám, že nad bazarovým tělem jsem neuvažoval, protože se toho tak trochu bojím. Nikdy jsem nic bazarovýho nekupoval, tím spíš foťák, u kterýho rozumím akorát tomu, že se s nim dají dělat fotky, což je málo. Ale když čtu příspěvek od

hilda4sea:
...že, objektivy si svou hodnotu podrží a tělo je po pár letech téměř bezcenné (čemuž věřím), nechal bych se zlomit a koupil to tělo v bazaru. Úplně ideální by bylo, kdyby šel nějakej profík se mnou, zkouknul ho a potvrdil "jo, tohle vem, to je dobrej kup". Myslím, že taková K-5 II by pro mě byla jako dělaná (musel bych samozřejmě prostudovat nějaký recenze; já nějak stále tíhnu k tomu Pentaxu).

lennyl:
Děkuju že sis dal tu práci a nahodil sem ty fotky. Z mýho laickýho pohledu amatéra jsou ty fotky brilantní a jen mi to potvrdilo, že co se týče tý Sigmy, tak jsem udělal dobrej předvýběr. Ale u tý jsem měl celkem jasno už předtím, je to fajn objektiv, kterej všichni chválí. Horší je, že mě tady chlapi tak nahlodali, že teď nevim, jestli bazar, nebo nový tělo.

slivo:
To samý, děkuju za fotky, jsou nádherný, tohle je samozřejmě proti kompaktu úplně jinej vesmír :)

k.e.n:
„pentaxfriends“ Jo, tos myslim vystih přesně. Pomalu začínám litovat, že jsem tenhle svět objevil :D Abych si teď vyhradil hodiny času na studium, který tomu budu muset věnovat. Možná by bylo praktičtější, kdybych začal sbírat známky, nezabralo by to tolik času a energie :lol:

Všem který jsem nejmenoval se omlouvám, ale i vám samozřejmě velkej dík. Přesně jak napsal Slivo, čím víc vstupů dostanu, tím líp.
Pentax K-3 II; HD DA 15mm f/4 ED AL Limited, HD DA 20-40 mm F 2,8-4 ED DC WR Limited, HD DA 70 mm F 2,4 AL Limited

Uživatelský avatar
fakt
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2471
Registrován: 21 kvě 2012, 11:34
Bydliště: Písek

Re: Začátečník - první zrcadlovka - FF/BF

Příspěvek od fakt » 14 říj 2016, 08:12

Ještě jedno doporučení.
Důležité je něco koupit. Budeš-li dále přemýšlet půl roku, co by bylo nej, uteče ti právě ten půl rok focení. Pokud tě to chytne, budeš tělo stejně jednou za čas upgradovat. Pokud ne, bude ti stačit i ten naprostý základ (LowEnd). Držím palce a běž si udělat radost.
K-1, K-30,
Sigma 35/1,4 Art, Pentax 70/2,4, Pentax 100/2,8, Pentax DFA 70-200/2,8
AF-540 FGZ II

Uživatelský avatar
lennyl
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 5061
Registrován: 10 led 2012, 00:40

Re: Začátečník - první zrcadlovka - FF/BF

Příspěvek od lennyl » 14 říj 2016, 08:23

Sarge: vyhrabal som este dake fotky z archivu spred styroch rokov :-D , Pentax K-5 + Sigma 17-50/2,8 EX DG OS HSM.
su to take cvaky (bez upravy, zosvetloval som iba tu do slnka), ziadne umenie necakaj, dnes by som to snad uz aj krajsie odfotil, haha

http://www.imagehosting.cz/images/stavaniema.jpg
Obrázek
https://ulozto.sk/!VozRldBMAb5I/stavanie-maja-rar
heslo: pentax

EDIT: jaj, teraz som si vsimol, ze tam mam zamiesanych aj par fotiek zo Sigmy 70-200/2,8 EX DG HSM II (to uvidis pri fotke v EXIFe, kde je napisane ohnisko nad 70mm)
Naposledy upravil(a) lennyl dne 14 říj 2016, 08:50, celkem upraveno 2 x.
Sony A7 IV + A6000 + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN

Uživatelský avatar
BenaCZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 2201
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Kontaktovat uživatele:

Re: Začátečník - první zrcadlovka - FF/BF

Příspěvek od BenaCZ » 14 říj 2016, 08:27

Jan67 píše: U DSLR člověk uvidí celou scénu ale nikdy "celou" fotku. Naopak u MILC člověk uvidí (alespoň v mém případě) výslednou celou fotku (tedy JPG), se zvolenou simulací filmu a s JPG nastavením světel a stínů . Mám dokonce pocit, že s posledním firmware člověk rovnou vidí dopad funkce DR (dynamic range), která ochraňuje přepaly a tahá ze stínů.
...
Jinak souhlasím s tím, že výsledek je pak poplatný dynamickému rozsahu senzoru. Je skutečně na každém, aby si vybral, která cesta mu vyhovuje.
Ano tak je to tak jak jsem si myslel. Fotak muze do hledacku promitat vysledny obraz, maximalne jeste povytahnout stiny. Takze tma pak dole bude fotka zasumena. Na bezny foceni krajin pri dennim svetlu je to asi ok. Pokud si ale vezmu foceni predvychodovych fotek, kde nahoru musim pouzit prechodak 0,9 nebo 1,2 (tim snizim jas oblohy 8x respektive 16x) pak vytahovani ze stinu jaksi nefunguje. tam ma vyhodu podivat se do hledacku DSR, kde muzu komponovat podle toho co vidi oko.

Mel jsem drive ultrazoom s EVF hledackem a je pravda ze kdyz jsem presel na DSLR, tak jsem asi nejvic bojoval prave s tim, ze jsem nevidel v hledacku "hotovou" fotku jak ji vidim snimac, ale jen to co vidi oko. To byl velky rozdil. nastesti u DSLR si muzu vybrat. Kdyz fotim pres displej na LV, pak taky vidim hotovou fotku co vidi cip...
Pentax K5II; Pentax 15/4 ltd; Pentax 21/3,2 ltd; Pentax FA35/2; Pentax 55/1,4; Pentax 50-135/2,8

Uživatelský avatar
Jan67
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1209
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Praha

Re: Začátečník - první zrcadlovka - FF/BF

Příspěvek od Jan67 » 14 říj 2016, 08:54

Když u MILC nasadíš jakýkoliv filtr na sklo, tak jeho dopad v hledáčku uvidíš. Naopak můžeš kompenzací expozice zohlednit jeho vliv do požadovanýho výsledku.
Jan67

Odpovědět

Zpět na „Začátečníci - Q&A“