Začátečník - první zrcadlovka - FF/BF

Forum pro začínající fotografy, kteří potřebují pomoci

Moderátor: Moderátoři

Pravidla fóra
Sekce pro otázky začátečníků a nových uživatelů. Prosím ty zkušenější, aby se pokoušeli na ně odpovídat.
Sarge
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 23
Registrován: 12 říj 2016, 18:58

Re: Začátečník - první zrcadlovka - FF/BF

Příspěvek od Sarge » 13 říj 2016, 17:16

to lennyl: Díky moc, přesně tohle jsem chtěl slyšet. Já jsem tušil, že jsem vybral dobře, protože jsem nějaký ty testy prostudoval, ale není nad to si to nechat potvrdit profíkama :) Ty jsi na tom o něco líp, protože máš to delší ohnisko o něco delší (to zní divně). Já pak budu hned řešit nějakej teleobjektiv a tam to bude o dost složitější, protože slušná světelnost s delším ohniskem už bude o dost dražší špás než ten záklaďák. Ale to je ještě daleko... Teď jsem zatím ve fázi "těšení se", a tu bych si rád prodloužil, jak jen to bude možný :lol:
Pentax K-3 II; HD DA 15mm f/4 ED AL Limited, HD DA 20-40 mm F 2,8-4 ED DC WR Limited, HD DA 70 mm F 2,4 AL Limited

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
slivo
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 856
Registrován: 07 bře 2013, 21:19
Bydliště: Praha

Re: Začátečník - první zrcadlovka - FF/BF

Příspěvek od slivo » 13 říj 2016, 17:59

ff/bf by som sa nebal z 3 tiel a 13 objektivov co mam je mimo jedno telo a jeden objektiv. ale ak ti nesadne svetelny zoom tak doma ho nenastavis na 100%.

skor by som zvazil ci ist do mirrorless-u alebo zrkadlovky. zrkadlovka ma AF- body vacsinou pri strede a prekomponovanie pri malej HO nemusi vyjst presne (a krajne body nemusia presne ostrit so svetelnymi sklami ako pisal BenaCZ), toto je skutocne jednoduchsie fotit s MLC. Ak planujes pouzivat vacsiu HO, tak ta to nemusi trapit, tam je skor vyhoda, ze fazovy af vacsinou zaostri aj za horsich podmienok. Na architekturu sa ti celkom moze hodit pentaxie posuvanie senzora ako pisal k.e.n, alebo aj pixel-shift a hdr-auto, ktore ma pentax celkom pouzitelne.
PFS smugmug
K1ii, K3, K01, K10, K100 + DFA50/1.4, DA70, FA43, FA31, DA35ltd, DA16-50, DA50-135, DA12-24, DA55, FA50/1.4, DA50/1.8
NX200, 300 + 10/3.5, 20/2.8, 30/2, 45/1.8
A7r + FE55/1.8, FE85/1.8

Sarge
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 23
Registrován: 12 říj 2016, 18:58

Re: Začátečník - první zrcadlovka - FF/BF

Příspěvek od Sarge » 13 říj 2016, 18:11

hilda4sea:
Velký dík za tenhle příspěvek. Mám pocit, že jsem možná trochu podcenil situaci a takhle globálně jsem o tom neuvažoval. Chtěl jsem jít co nejpraktičtější cestou a taky mi přišlo, že Pentax prostě nabízí trošku víc než velká dvojka, ale dost možná to nebude tak černobílé, protože aspekty o kterých píšeš jsem úplně v potaz nebral. Budu si nad to muset sednout a prostudovat to důkladněji. Každopádně to bude trvat déle než jsem předpokládal. Nikam nespěchám, jen jsem měl radost, že už jsem konečně našel cestu a stačí si jen ujasnit co potřebuju. Jedno je však jisté už teď - bude to volba mezi Pentaxem a Canonem. Nikon vypadl už na začátku, protože jsem zkoušel držet několik těl a Nikon mi prostě do ruky nesedí, takže v tomhle mám jasno.

Tilt/Shift ??? :shock:

Hrozně rád bych dělal drsnýho a řekl že vím o co jde a nechci to, ale pravda je taková, že tohle je věc která šla nějak kolem mě. Budu se na to muset podívat a začít ještě intenzivněji studovat.

Jsem velmi rád, že jsem našel odvahu sem napsat a zeptat se, protože Vaše postřehy a rady pro mě mají cenu zlata. Ještě jednou díky všem.
Pentax K-3 II; HD DA 15mm f/4 ED AL Limited, HD DA 20-40 mm F 2,8-4 ED DC WR Limited, HD DA 70 mm F 2,4 AL Limited

Sarge
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 23
Registrován: 12 říj 2016, 18:58

Re: Začátečník - první zrcadlovka - FF/BF

Příspěvek od Sarge » 13 říj 2016, 18:35

...a prekomponovanie pri malej HO nemusi vyjst presne (a krajne body nemusia presne ostrit so svetelnymi sklami ako pisal BenaCZ), toto je skutocne jednoduchsie fotit s MLC.

Chlapi jak jsem říkal... vopatrně s těma tajnejma zkratkama, rozumím tak polovině... HO je asi hloubka ostrosti, budu se určitě více pohybovat ve větších hloubkách, takže to spíš hovoří pro zrcadlo. MLC jsou určitě bezzrcadlovky - tam se neorientuju vůbec, ani nevím, jaká je tam nabídka příslušenství, ale přijde mi, že nejvíc toho je k dispozici u těch zrcadlovek, týhle cesty bych se držel... ještě chvíli tady budeme takhle diskutovat a rozhodíte mi celou kompozici :lol: Přišel jsem s problémem FF/BF a z obchodu budu nakonec odcházet s MLC... Začíná se mi to vymykat z rukou :lol:
Pentax K-3 II; HD DA 15mm f/4 ED AL Limited, HD DA 20-40 mm F 2,8-4 ED DC WR Limited, HD DA 70 mm F 2,4 AL Limited

Uživatelský avatar
BenaCZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 2201
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Kontaktovat uživatele:

Re: Začátečník - první zrcadlovka - FF/BF

Příspěvek od BenaCZ » 13 říj 2016, 18:36

Jeste doplnim informaci od Hildy. Je pravda ze bys mel posuzovat vyber celeho systemu, protoze si zrejme neco dalsiho casem dokoupis. Til shift objektiv se pouziva na foceni architektury. Dokaze opticky srovnavat svislice (hrany budov napriklad) pokud miris fotakem vzhuru nebo smerem dolu. Shift funkci dokaze mirne simulovat i posun cipu u Pentaxe. Til shift objektiv je ale taky radne drahy. Pocitej cca s 30-40 tis :). Da se taky "nahradit" v pocitaci rovnanim linii. Samozrejme neni to optickou cestou ale kdyz nebudes tisknout 60*90cm fotky tak to nepoznas ...
Neni pravda ze nelze fotit deti nebo portrety s Pentaxem. Jukni se treba do me slozky tady v galerii http://pentaxfriends.eu/gallery/thumbnails.php?album=90 . Je tam spousta akcnich fotek s detmi ... AF Pentaxe u novych tel je velmi rychly, takze tam bych problem opravdu nehledal ...

Canon ma horsi snimace. Ma pekne objektivy, ale necha si je zaplatit ... Levna Canon tela jsou desny plastaky s hodne ocesanym ovladanim ...

Pentax ma kvalitni bytelna tela, moc pekny maly limited skla a velmi slusny zakladni objektivy. Jako tele bych ti asi doporucil DA 55-300. Za ty penize je to hezky sklicko ... Nebo si pockej az se "rozfotis" a zjistis sam co presne potrebujes a kup si treba nejaky drzsi tele ...
Pentax K5II; Pentax 15/4 ltd; Pentax 21/3,2 ltd; Pentax FA35/2; Pentax 55/1,4; Pentax 50-135/2,8

Uživatelský avatar
hilda4sea
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2610
Registrován: 12 led 2013, 13:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Začátečník - první zrcadlovka - FF/BF

Příspěvek od hilda4sea » 13 říj 2016, 19:07

sarge:

Nenech se rozhodit. Nesleduj co navrhují ostatní, ale přemýšlej o tom, co uspokojí tebe. Protože o to nakonec jde. O radost z toho, že máš prima foťák, který tě těší a že s ním jde bez velké námahy vyfotit to co fotit chceš.
Dnešní úroveň elektroniky v oboru APS-C zrcadlovek je natolik vyrovnaná, že s žádnou nemůžeš udělat zásadní chybu. V dnešní době totiž o kvalitě fotografie rozhodují moderní objektivy. Jediná chyba by byla, kdyby si koupil něco, co tě za půl roku bude štvát. Proto poslouchej hlas svého srdce. Protože žádný systém není dokonalý a jde jen o to, aby ten tvůj co nejvíc pokrýval tvoje požadavky.

Zda je něco hnusný plasťák nebo nebo báječný železňák není důležité. Nakonec velké části exponovaných dílů Airbusu či F-22 jsou také z plastů. Oboje totiž vydrží neuvěřitelné věci, které normální uživatel neprovozuje.

hilda
Naposledy upravil(a) hilda4sea dne 13 říj 2016, 19:18, celkem upraveno 1 x.
XT3; XF 23; XF 56; XF 16-55; XF 50-140; Samy 8/2,8
http://www.foto-baburek.cz

Sarge
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 23
Registrován: 12 říj 2016, 18:58

Re: Začátečník - první zrcadlovka - FF/BF

Příspěvek od Sarge » 13 říj 2016, 19:09

BenaCZ:

V tom je ten výběr právě tak obtížnej a jsem z toho nešťastnej. Sleduj mě: U Canonu jsem původně chtěl jít do 760D. Byl jsem pro ni pevně rozhodnutej (právě jsem zjistil, že ji Megapixel o 1 000,- zdražil). Jenže pak jsem objevil Pentax a srovnal nějakou tu K-50 a zjistil, že prostě nabízí víc za o dost míň peněz (hledáček, odolný tělo, našlo by se toho víc). Další stupeň je u Canonu poloprofi třída 80D, která je o 11 000,- dražší než 760ka, obrazovou kvalitu má víceméně stejnou jako ta 760D, a připlácet takovou raketu za to, že má microadjustment a nějaký vychytávky v ovládání navíc mi přijde neefektivní. Proto se mi taky velmi zalíbila ta K-3 II, která konkuruje týhle poloprofi třídě od Canonu za podstatně menší peníz a dle mýho toho nabídne víc. Když jsem viděl na YouTube nějakej srovnávací test Canon-Nikon-Pentax, podle mýho subjektivního pocitu měl ten Pentax (aniž bych věděl, který fotky komu patří) nejhezčí fotky (že by dynamickej rozsah?) a měl jsem jasno. Jenže jsem nějak pozapomněl na ten ekosystém, kterej je na každou značku navázanej a to právě ještě musím prostudovat. Bojím se ale, že ať vezmu Canon nebo Pentax, drahý to bude všechno. Spíš musím kouknout na rozsah jednotlivejch nabídek a zkusit nějak určit, co budu potřebovat a čeho se třeba v jednom z táborů nedostává.
Pentax K-3 II; HD DA 15mm f/4 ED AL Limited, HD DA 20-40 mm F 2,8-4 ED DC WR Limited, HD DA 70 mm F 2,4 AL Limited

Uživatelský avatar
lennyl
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 5061
Registrován: 10 led 2012, 00:40

Re: Začátečník - první zrcadlovka - FF/BF

Příspěvek od lennyl » 13 říj 2016, 19:22

tu Sigmu 17-50/2,8 som mal este na Pentaxe K-5. pofotil som s nou kedysi toho vela, vsetky mozne zanre, nemozem na to sklo povedat nic zle. nasiel som dake fotky v archive. dnes by som ich uz menej upravoval.

17mm, f2,8
http://www.imagehosting.cz/images/imgp0518re.jpg
Obrázek
29mm, f14
http://www.imagehosting.cz/images/imgp2954re.jpg
Obrázek
50mm, f2,8
http://www.imagehosting.cz/images/imgp7321re.jpg
Obrázek
17mm, f2,8
http://www.imagehosting.cz/images/imgp6924re.jpg
Obrázek
17mm, f10
http://www.imagehosting.cz/images/imgp7059re.jpg
Obrázek
17mm, f16
http://www.imagehosting.cz/images/imgp7207re.jpg
Obrázek
17mm, f3,2
http://www.imagehosting.cz/images/imgp8260re.jpg
Obrázek
Sony A7 IV + A6000 + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN

Uživatelský avatar
Klingo
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1688
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Považská Bystrica

Re: Začátečník - první zrcadlovka - FF/BF

Příspěvek od Klingo » 13 říj 2016, 19:25

Z mojho pohľadu ti pentax na tvoje požiadavky má čo ponúknuť. Z objektívmi problém nebude. No a čo sa systému ako takého týka, slabinou je slabá podpora práce s bleskami a malý výber svetelných skiel na portrét . To ti môže byť ale jedno. Keďže vieš čo chceš fotiť, tak napríklad pixelshift je špičková funkcia aj pre architektúru. Obzvlášť pri nočných snímkach to veľmi pomôže.

Odoslané z PLK-L01 pomocou Tapatalku
Fuji X-T1, XE3 + 16,23,35,56,85,135 mm a vybavený ateliér

Uživatelský avatar
k.e.n
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 839
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Písek

Re: Začátečník - první zrcadlovka - FF/BF

Příspěvek od k.e.n » 13 říj 2016, 20:13

No a hlavně, canon má každej druhej. A canon nemá „pentaxfriends“, kteří ti dokážou během jediného dne zamotat hlavu :D

Nejlepší bude vypravit se za nějakými pentaxáky a ošahat si jejich těla. Jakože foťáky. Samozřejmě.
..nejhezčí pohled na svět je z komína!

Uživatelský avatar
BenaCZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 2201
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Kontaktovat uživatele:

Re: Začátečník - první zrcadlovka - FF/BF

Příspěvek od BenaCZ » 13 říj 2016, 20:16

Jeste bych doplnil ze u Pentaxe muzes na krajinu a architekturu pouzivat stara manualni skla, ktera stoji par korun a casto velmi kvalitni ... To u Canonu pokud vim nejde. Kovove telo oproti plastovemu ma tu vyhodu, ze kdyz ti to nekam spadne (a tech pripadu co fotak nekomu spadl jsem videl hodne :) ) tak to vydrzi rozhodne vic nez plast. Mel jsem Pentax K20D, ktera byla plastova. Casem se mi vylomil kus plastu v miste kde se sroubuje stativova desticka. Pak to tam blbe drzelo, fotak prokluzoval pri foceni na vysku na stativu. U magnezioveho tela K5II se mi to nestalo a mam ho stejne dlouho jako K20D ...
Pentax K5II; Pentax 15/4 ltd; Pentax 21/3,2 ltd; Pentax FA35/2; Pentax 55/1,4; Pentax 50-135/2,8

Uživatelský avatar
lennyl
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 5061
Registrován: 10 led 2012, 00:40

Re: Začátečník - první zrcadlovka - FF/BF

Příspěvek od lennyl » 13 říj 2016, 20:48

to hej, na pentaxfriends je kazdy hned mudry a vie poradit :-D

ale treba byt aj objektivny a poradit seriozne a bez zahmlievania. ked niekto spomenie napr. architekturu, tak sa rado vytahuje tilt-shift objektiv (ze nie je, ze ked je tak drahy a nie moderny atd.), s tym nemam vobec skusenosti, akurat viem, ze pentax vie korigovat do urcitej miery snimacom obraz + v pocitaci sa to da tiez este narovnat.

alebo strasit ludi, ze Pentax nie je naozaj vhodny na fotenie pohybu, deti, sportu. ano, su urcite rezervy, ale kde nie su?
Pentax K5IIs + Pentax FA77/1,8
http://www.imagehosting.cz/?v=imgp3005re.jpg
Obrázek
Pentax K5IIs + Pentax DA*50-135/2,8 SDM
http://www.imagehosting.cz/images/imgp2145re.jpg
Obrázek
Pentax K-3 + Pentax DA*50-135/2,8 SDM
http://www.imagehosting.cz/?v=imgp9064re.jpg
Obrázek
Pentax K-1 + Pentax DA*200/2,8 SDM
http://www.imagehosting.cz/images/imgp6931re.jpg
Obrázek

viac fotiek sa mi naozaj nechce tahat z archivu, ved na co. kazdy by si mal kupit to, z coho bude mat radost, jedno aka je to krabicka, no nie?
Naposledy upravil(a) lennyl dne 13 říj 2016, 20:59, celkem upraveno 1 x.
Sony A7 IV + A6000 + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN

Uživatelský avatar
Twin
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 511
Registrován: 21 úno 2013, 21:45
Bydliště: Praha

Re: Začátečník - první zrcadlovka - FF/BF

Příspěvek od Twin » 13 říj 2016, 20:56

Tak s Pentaxem určitě chybu neuděláš. Veliká nevýhoda je omezený výběr skel, ale zas tak málo, abys nesehnal co potřebuješ jich neni. pro tvoje focení vidím jako hlavní výhodu Pentaxu Pixel shift.
Výše zmiňovaný tilt-shift objektivy patří spíše do profi třídy focení.
Spíš se divím že tě Hilda netlačí do MLC, tam jsou ostřící senzory na snímači a žádný FF/BF tím pádem nehrozí.
Být tebou, tak beru K70 a peníze si nechám na další sklo.
Poruchy automatiky clony bych se nebál, co jsem pochytil, tak u novějších těl si to snad pohlídali a navíc Duves zde na fóru přišel na to čím to je a umí to opravit.
Naposledy upravil(a) Twin dne 13 říj 2016, 21:01, celkem upraveno 1 x.
Pentax K5; Sigma DC 17-70; Pentax-M 135/3,5; Helios 44M; Pentax FA 80-320; Ricoh XR Rikenon 50/2;
Pentax Optio w90

Sony NEX-5R; SEL18-55; SEL16/2,8; SEL30/3,5

Uživatelský avatar
slivo
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 856
Registrován: 07 bře 2013, 21:19
Bydliště: Praha

Re: Začátečník - první zrcadlovka - FF/BF

Příspěvek od slivo » 13 říj 2016, 21:00

predtým ako som kúpil k3 zvažoval som aj canon 70d (cenovo boli porovnateľné). kúpil som k3 a neľutujem, ale spokojný by som bol asi aj s canonom. každý systém má svoje výhody. prejdi si sklá od pentaxu (má plno skiel ktoré v iných systémoch nie sú) a zváž si či ti budú vyhovovať a či sú cenovo dostupné. ak ti to sadne tak je to jasné. ak nie, tak canon má veľkú výhodu, že okrem vlastných skiel (tiež ma niekoľko kvalitných skiel ktoré si može dovoliť aj amatér) sa naň vyrába viac treťostranových skiel a stále sa vyrábajú aj nové. ako canon ma technológie ktoré pentax nemá (pohon objektívov, má asi najlepšie ostrenie pri videu na trhu s stm objektívmi) pentax má tiež technológie ktoré nemá canon (kvalita výstupu, všetko čo súvisí s posunom čipu, na svoju triedu malé neosekané utesnené telá a k tomu malé a špičkové objektívy).

@fotenie neposedných detí - to je náročné s každým systémom. a je to hlavne o fotografovi. pre ilustráciu toho, že to nie je o technike pridám krátku príhodu: minule sme mali firemnú akciu, kde behal zaplatený fotograf s canon 1dx a L-sklami (profi výbava rádovo v 100tisícoch kč). na fotky som bol zvedavý, pretože podmienky mal náročné, vonku bola oceľová obloha a sem tam poprchávalo a dnu už musel používať blesk. zase my starší už dlhšie postojíme na jednom mieste. výsledok? ostrá bola možno každá tretia fotka a to ich už poslal pretriedené... myslím, že aj s mojou amatérskou výbavou by som to zvládol lepšie. ale nech ti nemažem med okolo úst, úplne najhoršie čo sa mi s pentaxom k3 stalo je, že raz som mal zle zaostrených zhruba 45 z 50 fotiek. okrem pentaxu často používam aj MLC samsung nx, ktorý má teoretickú výhodu v tom, že si jednoduchšie zaostrím hoc aj na kraj, aj so seťákom ostrí pocitovo rýchlejšie ako drahé sdm sklá od pentaxu a odpadavajú tam prípadné problémy s nepresťou af modulu. Fotím hlavne malú dcéru, krorá vôbec nepostojí a keď už tak sa mračí do objektívu. Niekedy presnejšie zaostrí samsung, niekedy pentax, ale dlhodobo to vychádza +/- rovnako. Pritom na samsung mám najsvetelnejšie sklo 30 f2 a na pentaxe 50 a 55 f1.4. Zase s pentaxom robím podvedome (af body v strede) častejšie stredovú kompozíciu.
PFS smugmug
K1ii, K3, K01, K10, K100 + DFA50/1.4, DA70, FA43, FA31, DA35ltd, DA16-50, DA50-135, DA12-24, DA55, FA50/1.4, DA50/1.8
NX200, 300 + 10/3.5, 20/2.8, 30/2, 45/1.8
A7r + FE55/1.8, FE85/1.8

Uživatelský avatar
lennyl
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 5061
Registrován: 10 led 2012, 00:40

Re: Začátečník - první zrcadlovka - FF/BF

Příspěvek od lennyl » 13 říj 2016, 21:20

na tuto fotku aby som nezabudol :-) :-)

Pentax K-1 + Pentax FA77/1,8 - pixel-shift (pixel-shift funguje rovnako aj na K-70 aj na K-3 II)
http://www.imagehosting.cz/images/imgp0285.jpg
Obrázek
musel som to este aj zmensit, lebo JPG mal az 22MB a nedal sa nahrat na web.
Sony A7 IV + A6000 + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN

Odpovědět

Zpět na „Začátečníci - Q&A“