Velke pixely

Funkce, ovládání, firmware, software

Moderátor: Moderátoři

Uživatelský avatar
BenaCZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 2201
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Kontaktovat uživatele:

Re: Velke pixely

Příspěvek od BenaCZ » 31 pro 2013, 15:15

bedo. píše:sRGB vs AdobeRGB: to je trochu podobná záležitosť ako foťáky bez AA filtra - ľudia si myslia, že po prepnutí do AdobeRGB budú ich obrázky z nejakého záhadného dôvodu vyzerať lepšie, avšak opak je väčšinou pravdou. AdobeRGB potrebuje viac ako 8 bitov na farbu a to mu JPG neumožní, ten je limitovaný práve na tých 8 bitov. Pravdu povediac tú voľbu ani veľmi nechápem - v určitých obmedzených prípadoch môže síce aj JPG obrázok v AdobeRGB vyzerať lepšie (analógia s foťákom bez AA filtra), ale pre 99% ľudí je výhodnejšie používať sRGB (a foťáky s AA filtrom)...
Bedo: napsal jsi uplny nesmysl. Adobe RGB ma vyhodu oproti sRGB ve vetsim barevnem gamutu. To znamena ze dokaze zachytit vice barev. To je hlavne dobre na upravy fotek, aby byl prechod barev i po upravach stale jemny. Dnesni nejlepsi monitory a mozna i tiskarny (to ted nevim) uz dokazou vyuzit pro zobrazeni i Adobe RGB. Aby se ti obrazek spravne zobrazoval na monitoru i na papire po tisku, pak je nutne aby obsahoval informaci, v jakem barevnem prostoru je. Pokud to tak neni, pak se zobrazi v sRGB a uvidis spatne barvy. Pokud tu informaci obrazek ma, pak ani nepoznas na beznem monitoru rozdil mezi temito prostory, protoze to software zobrazi spravne pro kazdy prostor.
Uplne nejlepsi je ProPhoto barevny prostor. Ten zachycuje nejvice barev. Pouzivam ho na vyvolani fotek z RAW a na upravy v Tiff souborech. Jak jendou ulozis obrazek v sRGB, pak jiz nema smysl se barevnymi prostory zabyvat, protoze uz z toho vice barev nikdy nedostanes ...
Pentax K5II; Pentax 15/4 ltd; Pentax 21/3,2 ltd; Pentax FA35/2; Pentax 55/1,4; Pentax 50-135/2,8

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
bedo.
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2144
Registrován: 01 říj 2013, 16:10

Re: Velke pixely

Příspěvek od bedo. » 31 pro 2013, 15:57

áno, AdobeRGB je vhodný ako pracovný priestor (a ProPhoto/Melissa RGB je ešte vhodnejší). Znovu opakujem ako pracovný priestor pre úpravy, aby sa zachovalo podľa možností čím viac farebnej informácie z originálu. Podmienkou je viac ako 8-bitov na farebný kanál, aby nedochádzalo k posterizácii. Ale nastavenie AdobeRGB vo foťáku znamená len to, že výsledný JPG bude uložený v tomto priestore (na RAW to samozrejme žiadny vplyv nemá). Ktorý nie je na 8 bitov na farbu veľmi stavaný. A to nehovorím o problémoch s jeho zobrazením, ak niekomu nefunguje správne správa farieb...

Uživatelský avatar
Čtvrtek
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 405
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Žatec LN

Re: Velke pixely

Příspěvek od Čtvrtek » 01 led 2014, 12:57

Redrum, žižka74, atd.
Doporučuji jen tak pro začátek si něco přečíst o RAW, prohlížečích, zobrazování atd. Dovedou ty vaše ,,prohlížeče" přečíst váš RAW a vytvořit podle něj nový náhled? Neumí a proto se vám v ních zobrazuje ten pidi náhled vytvořen k náhledu na displeji foťáku :D Proto to ,,pruhování"/ posterizace
Když načtete RAW do editoru, tak si vytvoří své vlastní náhledy přímo z RAW, podle tvého nastavení a velikosti a ten se po každé úpravě vytvoří nový.

To nastavení ve foťáku sRGB/aRGB má vliv jen na JPG, né na RAW tomu se barevný prostor přiřadí až při převodu na JPG, TIFF, PSD při opuštění Raw edituru který pracuje ve svém vlastním barevném prostoru ( CRW, LR mají prostor podobný ProPhotoRGB, barvy stejné jen je tam jiná křivka) A dávat někam na web fota v aRGB? Nechápu proč?
Jak poznamenal Bena, když už něco exportuji tak je jedno do jakého profilu (podle určení, zpracování atd.) ale musí tam být přiřazen barevný profil, né jen to převézt do profilu. Pokud není, tak s tím různé programy zacházejí jinak a barevný profil přiřazují různě.
STŘÍBRU ZDAR

Uživatelský avatar
Badunclesam
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 33
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Brno

Re: Velke pixely

Příspěvek od Badunclesam » 30 dub 2016, 22:40

Dobrý den,

Mám nejspíše podobný problém jako Redrum. Kvalita pixelů je špatná, nejvíc je to viditelné právě na obloze, ale při přiblížení je to viditelné po celé fotce. Originál foceno do RAW-DNG, barevný prostor AdobeRGB, ISO 160, program. křivka MTF. Mohlo by to dělat špatně nastavené nastavení foťáku? Nevím zda to s mým problémem nějak souvisí, ale při zoomu tento problém s pixely většinou není. Jedná se o Pentax K5 s objektivem Tamron 17-50. Děkuji
Naposledy upravil(a) Badunclesam dne 30 dub 2016, 23:41, celkem upraveno 1 x.
Pentax K5/Battery Grip, Sigma 18-35mm f1.8 DC HSM Art, smc Pentax 50mm f1.7, Tamron AF SP 90mm f2.8 Di Macro, Tamron 70-300mm f4-5.6 Di, externí blesk Sigma EF500ST ...

Uživatelský avatar
slivo
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 856
Registrován: 07 bře 2013, 21:19
Bydliště: Praha

Re: Velke pixely

Příspěvek od slivo » 30 dub 2016, 23:37

kvoli comu pouzivas adobeRGB? neviem co si predstavit pod "kvalita pixelu je spatna" skus nahrat fotku.
PFS smugmug
K1ii, K3, K01, K10, K100 + DFA50/1.4, DA70, FA43, FA31, DA35ltd, DA16-50, DA50-135, DA12-24, DA55, FA50/1.4, DA50/1.8
NX200, 300 + 10/3.5, 20/2.8, 30/2, 45/1.8
A7r + FE55/1.8, FE85/1.8

Uživatelský avatar
hilda4sea
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2610
Registrován: 12 led 2013, 13:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Velke pixely

Příspěvek od hilda4sea » 30 dub 2016, 23:44

1) Ne každý monitor umí zobrazit AdobeRGB a je úplně jedno, jaký editovací SW se přitom použije. Lepší monitory mají přepínání barevných prostorů. Ty ostatní až na výjimky zobrazují pouze sRGB!!!
2) Fotit do DNG je zjednodušení pro další manipulaci se souborem RAW. Vlastně jsem to napsal špatně. Soubor DNG už není RAW, ale standard Adobe. Skutečný holý RAW je pouze PEF.
3) Zkusil bych, zda se pixely projeví i na obloze focené bez CPL. Někdy totiž ne úplně špičkové filtry způsobují efekty podobné pixelům - želatina mezi skly.
4) Windows umí ukázat PEF ve svém prohlížeči. Osobně jsem používal a stále používám v praxi RAW + kvalitní JPEG. Pak to promazávám.

Pozn. pod čarou:
Pentax má hodně sytou modř vody a oblohy. Zkusil bych v matici posunu vyvážení bílé ubrat modrou = přidat žlutou (v těle K-5).
XT3; XF 23; XF 56; XF 16-55; XF 50-140; Samy 8/2,8
http://www.foto-baburek.cz

Uživatelský avatar
Badunclesam
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 33
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Brno

Re: Velke pixely

Příspěvek od Badunclesam » 01 kvě 2016, 00:02

Ta hnusná obloha a nejen obloha je viditelná na displeji foťáku, na pc, tv. Ještě jsem zapomněl napsat, že jsem fotil přes polarizák BW. Snažil jsem se nahrát fotku, snad to vyjde :) .

edit: Tak to nevyšlo, nevím proč mě to nechce nahrát fotku. Odkaz na fotku http://www.imagehosting.cz/images/igp6605.jpg .
Zítra zkusím nastavit sRGB s PEF a něco nafotit.
Možná hloupý dotaz a mimo mísu, ale ovlivňuje "Program křivka" fotku, když fotím do RAWu ?
Pentax K5/Battery Grip, Sigma 18-35mm f1.8 DC HSM Art, smc Pentax 50mm f1.7, Tamron AF SP 90mm f2.8 Di Macro, Tamron 70-300mm f4-5.6 Di, externí blesk Sigma EF500ST ...

Uživatelský avatar
slivo
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 856
Registrován: 07 bře 2013, 21:19
Bydliště: Praha

Re: Velke pixely

Příspěvek od slivo » 01 kvě 2016, 01:46

ako tomu rozumiem ja, tak zariadenie X vie zobrazit nejaku disktretnu mnozinu farieb a tie zobrazitelne farby mozeme popisat profilom zariadenia X.icc. takisto ako srgb.icc a adobergb.icc popisuje farby farebnych priestorov (a z prienikov je to prezentovane pokrytie srgb adobergb, 54% a 37% pre display mojho ntb):
- to do farieb fotky moze vstupit niekolko krat
- ak si farba "nesadne", existuje niekolko roznych aproximacii
- a niekedy (vacsinou?) sa pre vystup tie aproximacie ani nepouziju.

a mozne problemy su
- aproximacie sa nerespektuju a vysledne farby su vybledle
- aproximacie sa respektuju, namiesto plynulych prechodov je banding
- treba si uvedomit ze aj fotak je len zariadenie ktore nejako vnima farby a to ci pouzijem srgb/adobergb nema vplyv na to ake farby su nasnimane, ale len na to ako su kodovane...

v tvojom pripade je to banding, skus fotit do srgb (najlahsie). ale urcite existuju aj ine cesty.
snazil som sa zjednodusit moj high level pohlad, snad nekecam bludy a budem dobre pochopeny...
PFS smugmug
K1ii, K3, K01, K10, K100 + DFA50/1.4, DA70, FA43, FA31, DA35ltd, DA16-50, DA50-135, DA12-24, DA55, FA50/1.4, DA50/1.8
NX200, 300 + 10/3.5, 20/2.8, 30/2, 45/1.8
A7r + FE55/1.8, FE85/1.8

Uživatelský avatar
hilda4sea
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2610
Registrován: 12 led 2013, 13:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Velke pixely

Příspěvek od hilda4sea » 01 kvě 2016, 07:51

Badunclesam:

Zkus nastavit všechno ve foťáku na NULU (kontrast, sytost. ostrost...). Ukládání dej na PEF + nejkvalitnější JPEG. CPL nech doma. Pak si prohlédni JPEG na monitoru svého počítače neměl by mít na obloze artefakty. Při konverzi PEF vypni všechna defaultní nastavení úpravy souboru při importu, nebo po načtení nastav všechny úpravy (jas, kontrast, ostrost, odšumění... na NULU). Pak v podstatě pouze převedený PEF ulož do formátu JPEG bez resamplování.
Pokud budeš mít banding na obloze i po převodu bez úprav a bude i na JPEG snímku přímo z těla, šel bych do servisu.
XT3; XF 23; XF 56; XF 16-55; XF 50-140; Samy 8/2,8
http://www.foto-baburek.cz

Uživatelský avatar
bedo.
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2144
Registrován: 01 říj 2013, 16:10

Re: Velke pixely

Příspěvek od bedo. » 01 kvě 2016, 10:04

hilda4sea píše:2) Fotit do DNG je zjednodušení pro další manipulaci se souborem RAW. Vlastně jsem to napsal špatně. Soubor DNG už není RAW, ale standard Adobe. Skutečný holý RAW je pouze PEF.
co to? Takže kopec foťákov, vrátane K-01, Q, Ricohu GR alebo Leicy vlastne nefotí do RAW, keď používajú DNG?

Badunclesam: nastav si na foťáku sRGB, keď chceš používať JPG (pri RAW je to jedno). To je asi jediná vec, ktorú z toho potrebuješ vedieť. Pre viac informácií si prečítaj celé vlákno, je to tu vysvetlené. V skratke - vždy je niečo za niečo - s AdobeRGB budeš mať väčší farebný rozsah, ale farebné prechody nemusia byť plynulé (proste sa do 8-bitov na farbu nezmestí oboje).

Uživatelský avatar
Badunclesam
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 33
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Brno

Re: Velke pixely

Příspěvek od Badunclesam » 01 kvě 2016, 10:36

Cokoliv fotím, tak fotím pouze do RAWu.
Je pravda, že mám nastavený filtr "Ostrý" a v něm zvýšené hodnoty ostrosti a kontrastu, ale to je přece filtr pro fotky ve formátu JPEG, ne. Takže, když fotím do RAWu, tak je to jedno co mám nastavený za filtr nebo barevný prostor, protože RAW je surový formát bez zásahu SW foťáku. Proto mě nejde do hlavy banding v RAWu, u JPEGu bych to pochopil.
Ještě včera večer jsem nastavil foťák do továrního nastavení a dnes už to neudělalo. Dle doporučení jsem nastavil sRGB a PEF. Budu si muset začít dávat pozor na oblohu a banding, jakmile se to znovu objeví, tak foťák nejspíš poputuje do servisu a poněvadž už je po záruce, tak se mám asi na co těšit.
Pentax K5/Battery Grip, Sigma 18-35mm f1.8 DC HSM Art, smc Pentax 50mm f1.7, Tamron AF SP 90mm f2.8 Di Macro, Tamron 70-300mm f4-5.6 Di, externí blesk Sigma EF500ST ...

Uživatelský avatar
bedo.
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2144
Registrován: 01 říj 2013, 16:10

Re: Velke pixely

Příspěvek od bedo. » 01 kvě 2016, 11:27

Neviem, aký software používaš na spracovanie, skús dať RAW (najlepšie DNG) alebo vyexportuj obrázok ako 16-bitový TIFF, potom budeme vedieť viac...

Uživatelský avatar
hilda4sea
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2610
Registrován: 12 led 2013, 13:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Velke pixely

Příspěvek od hilda4sea » 01 kvě 2016, 11:38

Ničeho se neboj. Nafoť sérii snímků s oblohou do PEF + JPEG sRGB s továrním nastavením úprav. Měly by být všechny OK. Pak vezmi soubory formátu PEF a načti do SW. Většina převáděcích SW má nějaké vlastní defaultní nastavení a může být příčinou tvorby bandingu za souhry nepříznivých parametrů. Po konveri ulož do formátu JPEG, protože vyšší úrovně formátů umí zobrazit jen lepší monitory. bedo má možná Eizo a tak to neřeší. Já ho mám taky, ale stejně co nejde do tisku mám v JPEGu protože co si 16 bitovým TIFFem počne někdo, kdo si to prohlíží na noťasu (pokud není za 60k). Komp mu to stejně přežvýká do JPEG.

Adobe RGB potřebuješ jen když děláš fotky pro tisk.
XT3; XF 23; XF 56; XF 16-55; XF 50-140; Samy 8/2,8
http://www.foto-baburek.cz

Uživatelský avatar
Badunclesam
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 33
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Brno

Re: Velke pixely

Příspěvek od Badunclesam » 01 kvě 2016, 15:42

Ták a zkáza jest dokonána :) , dnes po 3,5 letech mě odešel hardisk v komplu :D , takže zatím nic neodzkouším. Na úpravu fotek používám Lightroom. Fotky pro tisk nedělám, takže sRGB je jasná volba.
Pentax K5/Battery Grip, Sigma 18-35mm f1.8 DC HSM Art, smc Pentax 50mm f1.7, Tamron AF SP 90mm f2.8 Di Macro, Tamron 70-300mm f4-5.6 Di, externí blesk Sigma EF500ST ...

Odpovědět

Zpět na „Pentax K-7, K-5 (II (s))“