FUJI GFX

Vše nové o čem se povídá a spekuluje...

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
hilda4sea
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2610
Registrován: 12 led 2013, 13:21
Kontaktovat uživatele:

Re: FUJI GFX

Příspěvek od hilda4sea » 19 dub 2021, 12:48

Pokud jde o výdrž baterií, tak je zajímavá poznámka, že se významně zvýší počet cvaků, když se fotí velmi intenzivně a nejsou mezi fotkami/sekvencemi prodlevy. Zřejmě celý systém těla i v uspaném stavu dost "baští".

Pro mně osobně je největší pokrok v rovině rychlosti foťáku, která už nepředstavuje pro svatební fotografy nějaký limit a lze s MF fotit stylem podobným FF s vysokým rozlišením. Domnívám se podle informací co prosakují, že GFX 50sII bude díky menším souborům ještě pohotovější s vyšším počtem snímků za vteřinu než stávajících 5 fps. Snad v červnu uvidíme.

PS: to Vnosek

Mám slíbeno, že po dohodě se svatebčany budou nějaké fotky na odkazu.
XT3; XF 23; XF 56; XF 16-55; XF 50-140; Samy 8/2,8
http://www.foto-baburek.cz

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
wikxzen
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 45
Registrován: 29 zář 2018, 18:42
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: FUJI GFX

Příspěvek od wikxzen » 20 dub 2021, 13:19

Ale GFX50S mkII bude mít stále stejně starý snímač. Aspoň tedy Patrick z FR to má údajně ze svého důvěryhodného zdroje. A doplnil po dotazu v komentářích, že snímač bude opět bez PDAF. Tak si nedovedu na základě těchto šuškand moc představit, že by ostření bylo významným zlepšením u MKII. Třeba na úrovni X-T3, ale bylo by to samozřejmě skvělé, to ano. Čekal bych aktuální motherboard, zapojení, procesor, samozřejmě IBIS, lepší hledáček, aktuální bluetooth, wi-fi, usb... snad lepší plnědotykový LCD panel a stavový displej z GFX100S. Možná bych čekal i novou baterii jako mají X-T4 a GFX100S modely.

Uživatelský avatar
hilda4sea
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2610
Registrován: 12 led 2013, 13:21
Kontaktovat uživatele:

Re: FUJI GFX

Příspěvek od hilda4sea » 20 dub 2021, 16:14

GFX 50s zase není až takový chcípáček. Tim Moolman s tím fotí skateboarding. Daniel Teng zase snowboard. Po FW update 4.00 a 4.10 modelu GFX 50s došlo k výraznému zlepšení funkce AF, zejména při špatném světle, detekce tváře a ostření na bližší oko. Současně tam přibyly spousty různých SW fíčur AF.
Od té doby, co pouhou změnou FW došlo k velkému zrychlení a ztišení AF zastaralého objektivu XF 35/1,4 věřím, že díky FW lze dosáhnout kde co.
Nakonec Panasonic má na CDAF celý systém. Jejich DFD založené na CDAF je rozhodně dost rychlý a přesný AF-systém. Tak se nechme překvapit.
XT3; XF 23; XF 56; XF 16-55; XF 50-140; Samy 8/2,8
http://www.foto-baburek.cz

Uživatelský avatar
portvis
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 719
Registrován: 05 zář 2014, 07:35

Re: FUJI GFX

Příspěvek od portvis » 10 zář 2021, 07:39

Je vlastne nejaký zásadný rozdiel medzi GFX50s a GFX50s II ???
myslel som si že to bude môj nový foťák ale nevidím tam nejaké zlepšenie čo by stálo za to a sony som zvyknutý na presné a rychle ostrenie ... do uvahy pripada len GFX100s a to je už cenovo velmi vysoko
Sony a7III + sony 55/1,8 + sony 28/2,0 + sony 16-35/4 + irix15/2,4

Uživatelský avatar
hilda4sea
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2610
Registrován: 12 led 2013, 13:21
Kontaktovat uživatele:

Re: FUJI GFX

Příspěvek od hilda4sea » 10 zář 2021, 08:55

V podstatě máš pravdu. Zdá se, že s novým vedením Fuji přišel i nový směr. Vůbec bych se nedivil, kdyby ohlášená novinka X-H2 vypadala podobně jako X-S10, GFX 100s a nyní GFX 50sII.
Zásadní rozdíl mezi 50s a 50sII je v procesoru, který zrychluje fungování AF. Pak je tam několik úprav na úrovni FW. Jinak tam nebylo nic moc ke změně, protože senzor (jako Pentax, Hassy) je natolik dobrý, že IQ strčí do kapsy i Sony A7RIV. Alespoň s FW Fuji + GF 110/2.
Fyzicky je to zase o kousek menší než první generace a nemá to výklopné EVF. Pro stávající majitele GFX 50s to asi nebude pobídka k obměně těla.
Má to nalákat nové uživatele z řad fotografů, krajin, architektury, módy, portrétu, sociálního dokumentu a překvapivě adrenalinových sportů (fotograf Teng, Clark např.).
Jak se říká na velikosti záleží.
XT3; XF 23; XF 56; XF 16-55; XF 50-140; Samy 8/2,8
http://www.foto-baburek.cz

Uživatelský avatar
portvis
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 719
Registrován: 05 zář 2014, 07:35

Re: FUJI GFX

Příspěvek od portvis » 10 zář 2021, 09:41

toto gfx som nikdy nedržal v ruke tak ked sa to neda odskušať a človek nevidi z toho rawy to je ťažko premyšlať či ist do toho... určite potrebuje väčšie rozlíšenie, tak bude to bude takéto fuji alebo sony a7RiV
ale mám pocit že nevyužijem potencial sony, nepotrebujem rychle snimanie... stačí mi rychle ostrenie a dobre detaily... nefotim šport, svadby ani podobne, len portret a sem tam krajinu, aj to málo..
A v pripade že by som šiel do GFX asi by som chcel niečo schopné okolo 20-35mm (FF) prípadne 50mm (FF)
samotne dlhe skla fotim menej ale časom by som nejaku 85mm (dokupil)
ale určite by bol štart telo plus ekvivalent 35/50mm
Sony a7III + sony 55/1,8 + sony 28/2,0 + sony 16-35/4 + irix15/2,4

Uživatelský avatar
hilda4sea
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2610
Registrován: 12 led 2013, 13:21
Kontaktovat uživatele:

Re: FUJI GFX

Příspěvek od hilda4sea » 10 zář 2021, 15:50

GFX 50R/50s jsem měl v ruce i s objektivy. Nějakou fotku jsem si přinesl domů na kartě. V té době ještě nebyl GF 50/3,5 s pohonem LM (lineární motor), který tomu při ostření dává slušnou rychlost a využitelnost ostření na oko. Ekvivalent FF je 38/2,8. Kdybych měl mít jen jeden, tak za mně je to právě 50/3,5. Model 50s se díky velkému úchopu drží velmi dobře a má i správnou váhu k těžším objektivům se stabilizací jako je 45-100 a 100-200.
Jak už jsem tady dříve napsal, tak s GFX 50 a 63/2,8 jsou v obrázku i pupínky, které vyrostou až pozítří.
AF není rychlý jako na DSLR nebo bezzrcadlovkách, ale skutečnou překážkou by byl až při focení sportů s nepredikovatelným pohybem. Low light snímky z nočního města ukážou, že na velikosti záleží (senzoru).
Důležité - stará i nová padesátka umí HSS a nejlépe funguje AF s objektivy označenými LM.
Pro lepší představu přikládám odkaz na soubory JPEG a RAF z reálného světa, které lze stáhnout a editovat v LR a C1.

https://www.photographyblog.com/preview ... _ii_photos
XT3; XF 23; XF 56; XF 16-55; XF 50-140; Samy 8/2,8
http://www.foto-baburek.cz

Uživatelský avatar
portvis
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 719
Registrován: 05 zář 2014, 07:35

Re: FUJI GFX

Příspěvek od portvis » 10 zář 2021, 19:23

Budem to musiet niekde skusit pozicat alebo si s tym zafotit či to bude mat pre mna vyznam ist do takeho systemu
Sony a7III + sony 55/1,8 + sony 28/2,0 + sony 16-35/4 + irix15/2,4

Uživatelský avatar
lennyl
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 5061
Registrován: 10 led 2012, 00:40

Re: FUJI GFX

Příspěvek od lennyl » 10 zář 2021, 22:50

portvis: pozeral si na to aj skla ?

vybrat by sa dalo napr.
Fujifilm Fujinon GF 110mm f/2 R LM WR - 2 999 € (88mm/f1,6 FF)
Fujifilm Fujinon GF 23mm f/4 R LM WR - 2 799 € (18,4mm/f3,2 FF)
Fujifilm Fujinon GF 63mm f/2.8 R WR - 1 599 € (50,4mm/f2,24 FF)
Fujifilm Fujinon GF 45mm f/2.8 R WR - 1 799 € (36mm/f2,24 FF)

ja len ci to bude az taky rozdiel v looku obrazu 43,8 x 32,9mm vs 35.7 x 23.8 mm za tie peniaze.
Sony A7 IV + A6000 + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN

Uživatelský avatar
portvis
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 719
Registrován: 05 zář 2014, 07:35

Re: FUJI GFX

Příspěvek od portvis » 11 zář 2021, 08:08

Smazána citace předchozího příspěvku. Prosím necitujte přímo předchozí příspěvek (viz. Pravidla). Admin

Skla som pozeral, na začiatok by som riešil, jedno dve s čím si vystačím uplne, krajinu už veľmi nefotím skor poslednu dobu portrety...

VIeš čo určite budem riešiť telo s väčším rozlíšením a tu je jediné čo prichádza do úvahy sony a7IV a automaticky budem musiet zohnat nejake GM sklo nech to ma zmysel.... čiže tak či tak bude predavat kopec skiel čo mám... cenový rozdiel medz a7IV a fuji GFX150sII nie je až taky veľký...
Čo sa týka detailov a takého toho podania 3Dlook by na tom malo byt lepšie, je tam narast velkosti snimača asi 60%, ciže veľkosť pixelov dostatočna
Samozrejme toto je take to telo ktore si musím odskušať, bez toho to nebudem kupovať... u sony viem do čoho idem ale stredoformat som v ruke nikdy nemal, a hlavne potrebujem vedieť ako sa to bude spravať vo veciach čo fotim ,,, lebo strojene testovacie cvaky na nete mi moc nepomožu
Sony a7III + sony 55/1,8 + sony 28/2,0 + sony 16-35/4 + irix15/2,4

Uživatelský avatar
wikxzen
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 45
Registrován: 29 zář 2018, 18:42
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: FUJI GFX

Příspěvek od wikxzen » 11 zář 2021, 08:10

Tak z GFX máš prakticky hotové výborné JPGy k odevzdání nebo VF tisku, a pokud je pokročilý PP a velké výřezy doménou práce fotografa, ať už hobíka nebo profesionála, po každém focení, tak proč se držet FF systému, když můžu mít něco víc z GFX?
Ta pružnost dat u "100" řady je vážně skvělá. Negativní stránkou je velikost dat a případně u slabších PC může být pokročilá práce s "100" rawy pak poukázkou pro případnou další asi nutnou investici do PC a archivačních zařízení.

Do "50" řady bych šel spíše já ze své pozice, tj. APS-C systému nebo dejme tomu staršího DSLR FF.
Postupně na tom vybudoval systém skel a za pár let šel pak do výběhového třeba "100S" v rámci akce například. Ale já jsem příznivcem "rangefinder" fotoaparátů, tak bych bral bazar GFX50R pod 50k Kč za tělo anebo počkal na jeho druhou generaci. Pokud vůbec bude.

Nicméně pokud by zaměstnavatel v reklamce hodlal vybudovat oddělení tvorby zakázkových produktových a studiových fotografií a klasických portrétů s významným přesahem do landscape/architektury a peníze by vycházely v rámci projektu, tak GFX systém s "100" modely se přímo nabízí jako jedná z vážných variant. K tomu dva standardní GF zoom objektivy 32~64 F4 a (nebo) 45~100 F4 a třeba velmi ostrý "makro" objektiv GF120mm F4. Pro klasický portrét pak GF 110mm F2 nebo GF 80mm F1.7 variantu.

Zdá se mi, že rychlost, nebo spolehlivost, ostření u GFX50S II bude někde na půl cesty mezi původním GFX50S a aktuálním GFX100S. S tím, že bude odvislé od toho co mám za objektiv a co fotím (street/dokument vs. landscape architektura).
Jak bylo zmíněno dříve. S menšími prime skly to bude vždy lepší. S LM vlastností je to pak ideální kombinace. U zoom skel je to zase naopak, ale jedná se o špičkové zoom objektivy, kde i tam potenciál senzoru je využit naplno. Teprve ten nový "kitový" 35~70 F4.5-5.6, co Fuji představil s GFX50S II je dle prvních ukázek s určitými slabinami oproti dražším GF zoom objektivům.
Jak bylo řečeno, je to vstupní set do GFX systému a osobně bych raději pro začátek dal přednost pevnému GF 50mm F3.5 než tomu novému zoom objektivu.

Uživatelský avatar
hilda4sea
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2610
Registrován: 12 led 2013, 13:21
Kontaktovat uživatele:

Re: FUJI GFX

Příspěvek od hilda4sea » 11 zář 2021, 09:12

Myslím, že pro takovou investici je nutné si foťák alespoň na den nebo dva půjčit. Smířit se s tím, že to je zcela jiný způsob focení - pomalejší s přemýšlením nad scénou a světlem, aby člověk vytěžil možnosti dynamického rozsahu, který je opravdu hodně velký. Také hutná plnost barev trochu změní pohled na postproces.

Jak tady zaznělo: dobře exponovaný JPEG je už v podstatě hotová fotografie, zejména díky simulacím filmů a možností ovlivnit hloubku stínů a míru jasů nastavením hodnot v těle. Jsou tací, co mají pod LCD nalepenou na těle nálepku s hodnotami k různým příležitostem použití simulací, které mají manuálně posunuté BW, saturaci, černou ve stínech nebo ochranu jasů k dosažení požadovaných barevných projevů.

Kromě technicky skvělých fotografií přináší focení se středoformátem větší zážitek z focení, protože nutí fotografa k větší angažovanosti před tím, než zmáčkne spoušť. Ne každému to ale vyhovuje.

PS: na portréty je první volba GF 110/2, drahé ale neskutečně kvalitní sklo.
XT3; XF 23; XF 56; XF 16-55; XF 50-140; Samy 8/2,8
http://www.foto-baburek.cz

Uživatelský avatar
lennyl
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 5061
Registrován: 10 led 2012, 00:40

Re: FUJI GFX

Příspěvek od lennyl » 11 zář 2021, 13:14

som si kedysi na rychlo skusal v prolaike GFX50S + GF63/2,8 oproti mojej K-1 + FA77/1,8.

musis si proste pozicat GFX, ci ti bude vyhovovat to telo na drzanie. je to uz poznat aj oproti K-1, oproti A73/R3/R4 uplne.
pravda je, ze keby si dal 4000e za 60MPx Sony A7R4, tak rataj aj so sklami co to vykreslia, lacne Samyangy a pod. to nedavaju (tie boli slabe aj na mojich 42Mpx A7R3), ani napr. Tamron 70-180/2,8 sa mi nepacil na mojom rozliseni.
Sony G/GM a Sigmy DN su ale perfektne.

este k tomu GFX50S. AF bol podla mna na neakcne portrety uplne v pohode, to by ti malo vyhovovat na to co fotis. pripadne 50SII by mala byt este lepsia (ak si pozeral online Fuji predstavenie, ja hej, https://www.fujirumors.com/).
detaily a ostrost s 63/2,8 bola brutalna (oproti FA77 uplne, ale oproti GM a R4 to nebude taky rozdiel). tak budes mozno aj retusovat plet, nie ze ti budu dievcata nadavat :-)
rozdiel som videl aj v ISO, pri f1,8 Pentaxe mi davalo ISO 500, no a kvoli f2,8 GFX uz to bolo ISO 1000. ten sum neodrbes pri zlom svetle, bude ho viac.
Obrázek

no mas nad cim rozmyslat. ak sa ti chce nosit GFX, bude to pre tvoje fotenie asi lepsie ako za "rovnake" peniaze Sony.

este si vyskusaj doma svoje fotky orezat na 4:3, ci ti to bude vyhovovat. inak mne ten Wau efekt z MF ukazal skor filmovy Pentax 645N + Takumar 105/2,4.
Sony A7 IV + A6000 + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN

Uživatelský avatar
portvis
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 719
Registrován: 05 zář 2014, 07:35

Re: FUJI GFX

Příspěvek od portvis » 11 zář 2021, 15:52

No zaklad pre mna bude si to požičať aby som vedel čo ako s tým, či mi to sadne alebo sa na to vykašlem a vezmem si sony,,, uz pri K1 mi vaha vadila(fotil som viac krajinu), tak to uvidim ked to budem mat v ruke ci sa mi do toho chce ist, a samozrejme raw v pp ake budu mat farebne podanie a čo sa z toho bude dať dostať viac ako zo sony....

Otazka bude či sa mi to podari niekde požičať,,,, sony poznam tam viem ze ked kupim inu radu nebude tam diametralny rozdiel

Peteru som sa na insta pýtal na coloring fotiek a zavislost od značky/modelu jeho odpoved bola asi takato :
"Najlepšie sa coloruje hasselblad a fuji GFX potom canon .... pri nikone a sony mám pocit ako yb tam niektore farby ani neboli"... toť jeho názor

Mna najviac zaujala miera detailov pri týchto fuji, hlavne oproti mojej sonke to je velky rozdiel pri klasickych fotkach, samozrejme pri mojom rozliseni 24mpx si nemožem toho vela dovolit, ked je modelka na 1/5 fotky j jasne ze ten detail v tvari nebude žiadny
Sony a7III + sony 55/1,8 + sony 28/2,0 + sony 16-35/4 + irix15/2,4

Uživatelský avatar
portvis
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 719
Registrován: 05 zář 2014, 07:35

Re: FUJI GFX

Příspěvek od portvis » 11 zář 2021, 15:57

teraz som fotil jednu foto kde to je pekne videit ako ten detail v tvari chýba a celkom mi to prekážalo pri edite
je to fotene na 85/1,8 ...
https://www.ephoto.sk/fotogaleria/hodno ... snenie/?a=
Sony a7III + sony 55/1,8 + sony 28/2,0 + sony 16-35/4 + irix15/2,4

Odpovědět

Zpět na „Novinky a drby“