Přechodový filtr nebo záblesk?

Vše o příslušenství, filtry, stativy, brašny, baťohy a pod.

Moderátor: Moderátoři

Uživatelský avatar
portvis
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 719
Registrován: 05 zář 2014, 07:35

Re: Přechodový filtr nebo záblesk?

Příspěvek od portvis » 26 čer 2018, 18:49

Inak ešte máš jednu možnosť na ktorú všetci zabudli, vymeniť oblohu :D
nafoť si ju zvlášť a potom ju len dolepiť :D :D
Sony a7III + sony 55/1,8 + sony 28/2,0 + sony 16-35/4 + irix15/2,4

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

maik
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 422
Registrován: 17 říj 2017, 19:20

Re: Přechodový filtr nebo záblesk?

Příspěvek od maik » 26 čer 2018, 20:10

Ano, a je to vyřešené!:-) Tohle řešení je mi velmi blízké, komeckonců ty psy si můžu nafotit všude možně a pak si je jen budu vkládat do fotek :-)

Ale popravdě už jsem na ty sluníčkové úpravy alergický. Všem psům svítí za zády/nad hlavou "slunce", všichni jsou v růžovém kvítí, jakkoliv to byla původně jen tráva, všichni mají slunečno, ačkoliv fotka prozrazuje opak, cokoliv v bokehu je mlhavě "rozostřeno" barevným štětcem... Jsou i fotografové, kteří respektují ppdmínky, za kterých fotí a přesto jsou jejich fotky luxusní. Navíc uvěřitelné. Těch si vážím.

Uživatelský avatar
lennyl
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 5061
Registrován: 10 led 2012, 00:40

Re: Přechodový filtr nebo záblesk?

Příspěvek od lennyl » 26 čer 2018, 21:55

joj, len sa nehadajte :)

kazdy foti tak, ako ho to bavi, ci s bleskom, alebo bez, alebo s manualnymi sklami, hlavne, ze mame z toho naseho konicka radost :)

daco som vyhrabal v archive, fotky bez blesku, s externym bleskom, aj s velkym bateriovym bleskom, vacsinou to vychadza podla danej situacie.

posledne fotenie s K-1 II, skla rozne - IRIX 15 + Limetky 31/43/77, ziadny blesk - to by som ani nestihal pri reportazi a teda ziadne podmienky neboli extremne
Obrázek

fotenie slecny, Klingo zorganizoval, horna rada s externym bleskom Cactus RF60 co uplne stacil, dolna rada bez blesku
Obrázek

totok je vsetko s velkym bateriovym bleskom 600W co ma Klingo, niekedy sa bez takej techniky asi neda vsetko nafotit - velka tma a cela postava alebo silne protisvetlo
Obrázek

posledna svadba, co bol som ochotny fotit, za peniaze, lebo strasne nerad fotim za peniaze, este s Nikon D750 + sklicka Sigma 35ART, 58/1,4G a 135/2...nech je Nikonu zem lahka, ked mam opat Pentax
...vsetko bez blesku (v kostole blesk ee a spodna rada uz neskor vecer v kastieli iba s externym bleskom Yongnuo YN560-III smerne cislo 58, cez dazdnik, inak to proste neslo nafotit)
Obrázek

maik: skusaj, premyslaj, vzdy sa da vymysliet, ako sa da nafotit co chces, pokial vieme, poradime :)
Sony A7 IV + A6000 + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN

Uživatelský avatar
slivo
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 856
Registrován: 07 bře 2013, 21:19
Bydliště: Praha

Re: Přechodový filtr nebo záblesk?

Příspěvek od slivo » 27 čer 2018, 16:38

prechodak skusim, to ma ani nenapadlo. blesk sa na to da tiez pouzit (len ten x-sync...) a ked netrafis uplne mimo teplotu a typ svetla, nebude to vyzerat neprirodzene. minule som bol na zaujimavej prednaske o kvalite svetla modifikatoroch a bleskoch, pan pouzival aj "velke" aj "male" blesky v podstate pravidelne a spominal tam aj kedy blesk vyzera neprirodzene. vypadlo mi meno, dam to sem ked si spomeniem, dotycny to robil v ramci sony akcii a asi to robia pravidelne po celej cr. vyborne materialy k bleskom ma aj zack arias (foti tiez fuji).

ja som bol teraz v podobnej situacii, par fotiek som spravil podexponovanu tvar a par som preexponoval pozadie, uvidim co z toho vylezie. blesk som so sebou nemal.
PFS smugmug
K1ii, K3, K01, K10, K100 + DFA50/1.4, DA70, FA43, FA31, DA35ltd, DA16-50, DA50-135, DA12-24, DA55, FA50/1.4, DA50/1.8
NX200, 300 + 10/3.5, 20/2.8, 30/2, 45/1.8
A7r + FE55/1.8, FE85/1.8

maik
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 422
Registrován: 17 říj 2017, 19:20

Re: Přechodový filtr nebo záblesk?

Příspěvek od maik » 27 čer 2018, 18:20

lennyl: vypadá to dobře, jak s bleskem, tak i bez.

slivo: jsem zvědavý, jestli se ti z toho vytahování něco povede. Ale mně se to moc nevedlo.

Jinak já už jsem pro pořízení světla rozhodnutý, jen ještě bude muset chvíli počkat, povedlo se mi koupit za rozumný peníz jeden objektiv, velmi málo použitý, tak jsem neodolal... :)

Uživatelský avatar
BenaCZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 2201
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Kontaktovat uživatele:

Re: Přechodový filtr nebo záblesk?

Příspěvek od BenaCZ » 28 čer 2018, 14:56

Ty fotky v 1. odkazu (Ondra Uhlir) vypada dobre. Ted myslim konkretne porterty psu. Vse co je ale focene v primem protisvetle je foceno tesne pred zapadem, kdy se takto fotit da. Pak staci jen mirne povytahnout stiny a je to. Hodne fotek ma pak udelane jako temer siluetovky s prokreslenymi svetly. To je podle me cesta. K dobremu vysledku to chce ale kvalitni portretak, ktery s tim umi pracovat.
Ja napriklad pouizvam DA 55/1,4 a tam vim ze do clony 1,6 to hazi v takovem protisvetle krasny "zavoj" bez prasat.
Neco malo napriklad tady:
http://pentaxfriends.eu/gallery/display ... ?pid=16404
http://pentaxfriends.eu/gallery/display ... ?pid=17062
http://pentaxfriends.eu/gallery/display ... ?pid=16998
http://pentaxfriends.eu/gallery/display ... ?pid=15890
http://pentaxfriends.eu/gallery/display ... ?pid=15496
http://pentaxfriends.eu/gallery/display ... ?pid=11920
http://pentaxfriends.eu/gallery/display ... p?pid=8377

Ohledne nejakych zablesku, tak nevim jak to bude se psy pouzitelne, to je snad jeste horsi nez deti, nepostoji a nepostoji :)
Pentax K5II; Pentax 15/4 ltd; Pentax 21/3,2 ltd; Pentax FA35/2; Pentax 55/1,4; Pentax 50-135/2,8

Uživatelský avatar
Klingo
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1688
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Považská Bystrica

Re: Přechodový filtr nebo záblesk?

Příspěvek od Klingo » 28 čer 2018, 15:13

Tak zaleží hodne od psov, keď sa fotia psy,čo chodia na výstavy, tak tie sú zvyknuté stáť bez pohnuťia. S orieškami to bude horšie, ale zase kto psa pozná,teda majitel, bude vedieť ako na neho.

Odoslané z Redmi Note 4 pomocou Tapatalku
Fuji X-T1, XE3 + 16,23,35,56,85,135 mm a vybavený ateliér

maik
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 422
Registrován: 17 říj 2017, 19:20

Re: Přechodový filtr nebo záblesk?

Příspěvek od maik » 28 čer 2018, 18:45

Bena: Já ty siluetovky považuji za zajímavé koření, on je požívá spíš jako nosný prvek. Je to jeho styl, nic proti tomu, umí to, ale já bych na tom portfolio založené nechtěl.

Koukal jsem na tvé fotky a vypadá to fajn, mně Fuji 90/2 dělá taky jen takovou hezkou záři/flare bez prasátek, vypadá to dobře. Jenže tím rezignuji na kresbu ve světlech, což jsem chtěl zkusit jinak a ta videa se záblesky mi ukázala, že to jde a dokonce to nasvícení ani nemusí vypadat nepřirozeně.

Se psy to bude jiné než s dětmi. Samozřejmě psi jsou na to hrozní, ale zase jsou to dost jednoduché a předvídatelné bytosti, které reagují na nečekané zvuky, mají pud vždycky pozorovat zaujatě náhlý pohyb (kamínek, větvička) a dají se vodítkem dovést na potřebné místo a tam "násilím" udržet :) Já už si teď většinu fotek vymyslím předem, pak už jen dávám instrukce, jak má pes stát a kam se má koukat... no pravda ten pohled žádoucím směrem pak musím většinou zajistit sám, ale dá se to. Vodítko se pak vyretušuje, pokud to bez něj nejde. A když se pes už hodně nudí a vypadá otráveně, nechá ho člověk lehnout a té otrávenosti ještě využije pro jiný typ fotky :)
http://pentaxfriends.eu/gallery/display ... play_media

Uživatelský avatar
BenaCZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 2201
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Kontaktovat uživatele:

Re: Přechodový filtr nebo záblesk?

Příspěvek od BenaCZ » 28 čer 2018, 20:18

:D
Pentax K5II; Pentax 15/4 ltd; Pentax 21/3,2 ltd; Pentax FA35/2; Pentax 55/1,4; Pentax 50-135/2,8

ondrauhlir
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 4
Registrován: 31 srp 2018, 13:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Přechodový filtr nebo záblesk?

Příspěvek od ondrauhlir » 31 srp 2018, 13:42

Ahoj :-) Našel jsem v Google Analytics nějaké prokliky z tohoto portálu, tak díky za uvedení odkazu :-))) Přečetl jsem celé vlákno.

A teď trošku k věci.

Osobně bych byl s bleskem na psy velmi opatrný. Může se ti velmi jednoduše stát, že se po třetím blesknutí prostě odmítnou dál fotit. Pokud už budeš bleskat, ber blesk jen jako velmi jemné doplňující světlo, které ti ulehčí vytahování ze stínů, ale ne jako plnou palbu, abys jakože pak už nemusel upravovat. Psi mají mnohem citlivější oči než lidé. Určitě se softboxem.

Odrazka je v pohodě, funguje to, ale mně osobně se to moc nelíbí. Málo kdo to umí udělat tak, že to na fotce nejde poznat. Výhoda odrazky je jasná - vidíš jak bude scéna vypadat, to u blesku nevidíš, musíš tedy fotit vícekrát, což nemusí být dobrý (viz odstavec výše). Když už fotím s odrazkou, nechávám na psa svítit co nejkratší možnou dobu, takže jen nasvítit, cvak, cvak a pryč se světlem.

Přechoďák si nemyslím, že by ti mohl fungovat. Jakože za pokus to stojí, ale to co má Petr na webu je ukázka, kterou by novější FF tělo zvládlo na jednu expozici. Sluníčko je měkké, těsně nad horizontem. Chápu, proč Petr přechoďák použil, ale není to spásný prvek v té fotce. Navíc, už to tady padlo, pokud budeš mít psa "nad horizontem", tak ti ho ten přechoďák jen ztmaví.

BKT - proč ne, asi to zafunguje, já na to nemám nervy :) Musel bych z LR do PS.

Vytažení ze stínů je moje oblíbená technika, kterou vzniká to hrozně nudné portfolio :-P (když mrknete na mou galerku, zjistíte, že to není tak hrozná nuda, jak se tady popisuje :-P https://gallery.ondra-uhlir.cz/). K vytahování ale potřebuješ opravdu jemné světlo, těsně před západem, nebo něco, co ti to světlo zjemní (typicky listy stromů a tak). Není to až tak o objektivu, ale o DR těla. Fotím D850, předtím jsem měl D800E a vím, že mi tyto fotoaparáty umožňují jít opravdu daleko, co se vytažení stínů týče. A využívám toho. Byl bych hlupák, kdybych to nedělal. Pokud jsi šikovný v editoru, uděláš to tak, že to nepůjde poznat. Nejdůležitější je znát limity svého foťáku, to chce fotit, fotit a fotit - a snažit se to tahat, tahat a tahat :-) Poznáš pak, co ještě dáš a co už ne.

Souhlasím s tím, že fotky tohoto typu ...
https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... ater&ifg=1
https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... ater&ifg=1
... jsou hrozný. Bohužel se to šíří jako zombie nákaza. Když se to udělá dobře, je to pěkný. Když je to na každý fotce, je to nuda.

Na mých fotkách nic takového není. Pokud bys měl nějaké podezření, tak vše co na fotkách je, je jen zvýrazněná realita (používám pouze Lightroom). Pracuju s protisvětlem, odlesky, závojem... vše ale přirozeně.

Na FB/Insta dávám občas nějaké before/after fotky, tak můžeš mrknout. Na svých kurzech LR ukazuju cca 15-20 fotek před a po úpravě a popisuju klíčové prvky úpravy - jsi vítán :D (nedávám odkaz, abych nedostal kartáč za promo, ale kurzy mám vypsané na webu).

Ondra

maik
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 422
Registrován: 17 říj 2017, 19:20

Re: Přechodový filtr nebo záblesk?

Příspěvek od maik » 31 srp 2018, 14:51

A hele, reakci "přímo od zdroje" bych tu nečekal :) Ale jen houšť.

Je to tak, přechoďák jsem nakonec zavrhl. Na odrazku není dost rukou a vytahování ze stínů, ač ty to používáš hojně a jde ti to, na mě stejně působí vždycky tak nějak zvláštně (neumím to moc popsat), prostě tomu nefandím.

Záblesk jsem zatím nekupoval, ale v plánu to je (jasně - když, tak určitě se softboxem), bracketing samozřejmě funguje, jen je to holt o kousek pracnější.

S tím portfoliem to určitě osobně netřeba brát. Chápu, že jsi na své fotky určitě pyšný, ale beztak sám nepředpokládáš, že od A do Z osloví všechny :wink: Moje gusto je trochu jiné (neříkám u všech fotek, ale bavím se o portfoliu jako celku) Co ale oceňuji je, že pracuješ skutečně se světlem. Bez dokreslování těch protivných sluníček a prapodivných nereálných flarů v místech, kde nikdy žádné světlo nebylo, to je jak mor.

Za nabídku kurzu díky, ale tu asi nevyužiju :-)

ondrauhlir
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 4
Registrován: 31 srp 2018, 13:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Přechodový filtr nebo záblesk?

Příspěvek od ondrauhlir » 31 srp 2018, 17:36

V pohodě, nijak mě to nevzalo. Nějaký ten rozum mi v hlavě snad zůstal a nedělám si iluze o tom, že každej se z mých fotek posadí na zadek :-)

Škoda jen, že jsem nemohl nahlédnout do tvého portfolia.

maik
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 422
Registrován: 17 říj 2017, 19:20

Re: Přechodový filtr nebo záblesk?

Příspěvek od maik » 31 srp 2018, 19:05

Tušil jsem to, ale osobně tě neznám, tak jsem se chtěl ujistit, jestli jsem tě třeba neurazil :)

Já zatím žádné "best of" portfolio nedělal, protože fotek, které považuji za skutečně dobré, mám doslova jen pár. Ale jinak myslím, že mé výtvory tak nějak znát můžeš - zrovna před pár dny jsme u jedné mé fotky v té tvé FB psí fotoskupině řešili, jestli flare je originál nebo přidaný :wink:

ondrauhlir
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 4
Registrován: 31 srp 2018, 13:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Přechodový filtr nebo záblesk?

Příspěvek od ondrauhlir » 31 srp 2018, 20:31

Tak to mnohé vysvětluje :-)

3znaky
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 2
Registrován: 21 čer 2019, 00:19

Re: Přechodový filtr nebo záblesk?

Příspěvek od 3znaky » 23 črc 2019, 20:24

Ahoj, já fotím hodně u moře, tak s tím problém mám docela často. Řeším to ND filtry a zábleskovým světlem.
ND mám 8 a 16 a když je silné slunce, tak je někdy nasadím i oba najednou (akorát se s tím pak hůř ostří) a pak jak slunce ubývá, ubírám i filtry. No a intenzitu světla dorovnávám bateriovým zábleskovým světlem (u moře mi systémák nestačí). Mám dvě - jedno silné 600Ws HD-TTL-610 - BATERIOVÉ ZÁBLESKOVÉ SVĚTLO https://www.photoneurope.cz/cs/detail/p ... lusenstvim
a druhé menší, když ho vozím letadlem, to má jen 400Ws, ale zase je lehčí, skladnější a rychleji dobíjí HD 400 TTL HSS BATERIOVÉ ZÁBLESKOVÉ SVĚTLO https://www.photoneurope.cz/cs/detail/p ... 00-ttl-hss
Obě od nejspolehlivějšího dodavatele PHOTON EUROPE, takže maximální spokojenost :) (v aťasu mám od nich světla už 12 let a pořád šlapou jak hodinky)

Odpovědět

Zpět na „Příslušenstv, filtry apod“