Sigma 100-400/5-6,3 DG DN OS Contemporary

Recenze uživatelů - objektivy Sigma

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
lennyl
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 5061
Registrován: 10 led 2012, 00:40

Sigma 100-400/5-6,3 DG DN OS Contemporary

Příspěvek od lennyl » 08 srp 2020, 01:20

objektív som si predobjednal ako novinku, na youtube boli celkom pozitívne ohlasy z predprodukčných testov.
cena 1.049 euro v Prolaika.sk, čakal som necelý mesiac.
fotil som s ním zatiaľ 3x, spíšem teda pár svojich subjektívnych postrehov a pridám fotky. mám ho na Sony A7R3.

Obrázek

základné parametre:
konštrukcia - prvky/skupiny - 21/15
z toho 1 FLD Element a 4 SLD Elements
9 - lamelová kruhová clona
min. zaost. vzdialenosť - 160 cm
priemer filtra - 67 mm
rozmery - 86,4mm x 182mm
hmotnosť - 1160g

objektív hodnotím celkovo ako výborný, v tom rozsahu a cene. nie je pravidlo, že zoomy bývajú kvalitné na krátkom aj dlhom konci. táto nová Sigma je. pre samotnú ostrosť nie je nutné objektív cloniť ani na 400mm.
ale pár vecí mi predsa vadí...pre niekoho môžu byť nepodstatné, alebo naopak NOGO pre kúpu.

začnem tým dobrým :)
1. dobrá cena. ako hobby fotograf pozerám aj na cenu, ktorá má podstatnú váhu okrem kvality, hlavne pre objektív pre menej časté využitie. pokiaľ viem, pre Sony E je v tomto rozsahu natívny objektív (bez redukcie) iba 2x drahší Sony 100-400GM.
2. ostrosť aj bez zaclonenia v celom rozsahu. pre mňa je asi dôležitejší dlhý koniec (preto som kúpil taký rozsah zoomu) a aj tam je 400mm/f6,3 výborných. v jednej rovine ostrosti (hĺbke ostrosti) je objektív ostrý až do rohov. iba pri 100% zväčšení vidno o niečo slabšie úplné kraje fotky.
3. tichý a rýchly AF. používam režim ostrenia AF-C a 1 AF bod (veľkosť S a M), ktorý si presúvam joystickom. ostrenie je presné po celej fotke. spoľahlivý je aj režim EyeAF na ľudí, na zvieratá nájde oko najlepšie na psy/mačky.
4. výborný kontrast aj bez zaclonenia, síce v PC sa dá vždy pridať, ale poteší, keď je to hneď pri fotení.
5. možnosť rýchlej zmeny ohniska potiahnutím za koniec objektívu, resp. za slnečnú clonu (push pull). to je super.
6. aj keď je váha objektívu 1160g, stále je to znesiteľné. ťažší objektív by ma už asi nebavilo nosiť ako sa poznám.
7. výborne vykorigovaná aberácia. v podstate som asi ani žiadnu na fotkách nevšimol.
8. optická stabilizácia OS je myslím dosť slušná, ale aj tak nechodím na 400mm pod 1/500s.

a čo sa mi nepáči:
1. úplne najviac mi vadí typ rozostrenia pozadia, keď napr. zaostríte na objekt nad 30 metrov, bokeh je vyslovene otrasný - ako akvarel. najskôr som si myslel, že je spôsobené vlnením vzduchu, ale nie je, lebo keď zaostrím na niečo v diaľke pri nekonečnu, vlnenie nie je, keďže fotka je preostrená v celej ploche a nedostanete tak rozmazaný bokeh.
2. pri testovaní na veľmi krátku vzdialenosť a pri určitom uhle do priameho protisvetla na málo kontrastný motív ostrenie prebehuje tam a späť, dlho mu trvá až sa trafí.
3. na nekonečno nie je ostrosť žiadny trhač asfaltu ani na f8, takže fotky treba viac doostriť, ak radi zväčšujete na monitore.
4. na tlačidlo AFL na objektíve mám nastavené EyeAF, ale keď fotím na výšku, hodilo by sa také ďalšie tlačidlo aj na ďalšom mieste pre dobrý dosah. 100-400GM ho má.

pridávam pár zmenšených fotiek na ukážku, objektív je dosť univerzálny, vhodný od fotenia ľudí, cez zvieratá až po lietadlá.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

a ešte to dôležitejšie - full size 42MPx JPGy vyexportované z RAW (bez úprav - vypnuté korekcie objektívu/vypnuté odstránenie CA atď):
Obrázek
heslo: sigma
https://uloz.to/file/pkNPBI2MrSk8/sigma-part1-rar
https://uloz.to/file/WSNg5lMypq2n/sigma-part2-rar
https://uloz.to/file/ZuVxqS9F9qwv/sigma-part3-rar
...zamotala sa mi tam jedna fotka pri bazéne z 85/1,4 AF FE, aspoň si môžete porovnať 85/2 vs 400/6,3.

na záver by som objektív číselne ohodnotil takto:
cena - 10/10
ostrosť na plnú dieru a všetky ohniská do 30 metrov - 10/10
ostrosť aj po zaclonení do veľkej dialky (nekonečno) - 7/10
kontrast a saturácia - 9/10
odlesky do protisvetla - 8/10
bokeh do cca 30 metrov na danú svetelnosť - 9/10
bokeh nad 30 metrov - 4/10
rýchlosť a presnosť AF - 9/10
výnimočne rýchlosť AF do protisvetla - 5/10
váha a držanie vzhľadom na rozsah - 9/10
ovládanie zoomu/ovládacích prvkov - 9/10

celkové hodnotenie - 8/10
Sony A7 IV + A6000 + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Vnosek
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 755
Registrován: 12 dub 2015, 19:45
Kontaktovat uživatele:

Re: Sigma 100-400/5-6,3 DG DN OS Contemporary

Příspěvek od Vnosek » 11 srp 2020, 12:50

krásný !

Odpovědět

Zpět na „Sigma - Objektivy recenze“