Sigma 15-30mm F3.5-4.5 EX DG

Recenze uživatelů - objektivy Sigma

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
kolista2
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 459
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Zlínský kraj

Sigma 15-30mm F3.5-4.5 EX DG

Příspěvek od kolista2 » 05 čer 2010, 23:48

Název objektivu: Sigma 15-30mm F3.5-4.5 EX Aspherical DG

Obrázek Obrázek Obrázek


Průměr předního závitu: 82mm *-viz dále
Minimální a maximální možná clona: 3,5 - 22(15mm) - 32 (30mm)
Minimální zaostřená vzdálenost: 30cm
Materiál těla objektivu: kov/plast
Bajonet: KAF
Vestavěná sluneční clona A/N: Ano
Sluneční clona v základním balení: Ano
Prachotěsnost a voděodolnost A/N: Ne
Vhodné pro digitální a analogové fotoaparáty: Ano
Clonový kroužek A/N: Ano
Počet lamel clony: 8
Vnější rozměry (prům x délka): 87x130
Hmotnost: 615g

KONSTRUKCE OBJEKTIVU

Sem bych mohl napsat totéž co v recenzi Sigmy 24-70/2.8. Solidně stavěný, nic se nikde neviklá. Je celý kovový (s výjimkou kroužků, ty jsou pogumované). Oba kroužky, jak zaostřování, tak změny ohniskové vzdálenosti jdou ztuha tak akorát a příjemně se používají. Jinak už je řešená sluneční clona a přední krytka. Je dvoudílná (viz obrázky) a na digitálech Pentax je možné fotit jenom se sundanou krytkou a kovový kroužek nechat nasazený, ale u filmu musí dolů. Na přední straně tohoto kroužku je sice 82mm závit, ale i při použití filtru s tenkou obroučkou to na 15mm dělá černé rohy.

Obrázek

Jde to sice oříznout, ale pak už to není 15mm. Od jaké ohniskové vzdálenosti to mizí jsem nezkoušel.(U K7 to uvidíte v hledáčku, ostatní si udělají pár zkušebních snímků).

Vzhledem k tomu, že přední element je vypouklý, je ten kroužek na digi výhoda, protože ho chrání. Ale právě pro tu přední čočku je čištění noční můrou. Ideální je stlačený vzduch ve spreji (pro foto účely, čistý), ale to nevydrží věčně a časem je potřeba vzít utěrku z mikrovlákna. Za celou dobu co ho mám (něco přes rok), jsem to musel podstoupit asi 3x a pokaždé jsem trnul hrůzou, abych ho nepoškrábal. Nestalo se a kreslí pořád jak vzteklý :)

ZAOSTŘOVÁNÍ

No to je spíše záležitost těla a dostupného světla. Pokud je světla dost, tak moje K10D s ním ostří stejně jak s jinými skly. Pokud je světla málo (typicky špatně osvětlená restaurace) je nejlepší přepnout posunem kroužku na ruční ostření, a je pokoj. Musel bych to zkusit na K7, ale clona 3,5 je pro AF K10D a tmavé prostředí dost loterie. Když AF pracuje je to OK, pokud ale "přemýšlí" přepínám na MF.

KVALITA OBRAZU

Neměl jsem v ruce jinou 15ku, takže nemám možnost přímého srovnámí, ale podle toho co mi z toho leze je to perfektní. Teda na 15mm, kde kreslí nejlíp, na dluohém konci je to kapku slabší, ale stále použitelné.
Na vyšší clony (11-16) člověk dobrou kresbu tak nějak čeká, ale ostré je to i na f4.

Ukázkové fotky vložím i s exifem, tak si obrázek uděláte sami.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Zatím jenom pár, časem pošlu víc, i z filmu.
těla:K10D+BG2,MZ-3
skla:20/2.8,24/2,35/2,A50/1.7,77/1.8,A135/2.8
zoom skla:Σ15-30/3.5-4.5,DA18-55, Σ24-70/2.8,F100-300/4.5-5.6

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
majster333
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 548
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Slovensko

Příspěvek od majster333 » 06 čer 2010, 09:51

diky za recenziu
od 8/2007 K10D + 18-55 -1:3,5-5,6; predtým practica L2 a ručný exp.. K10D tomu hovorím rýchlosť oproti ručnej práci :-), fotím málo ale s radosťou. už aj 40/2,8 limited

Odpovědět

Zpět na „Sigma - Objektivy recenze“