Katastrofa - pokazený foťák

Funkce, ovládání, firmware, software

Moderátor: Moderátoři

Uživatelský avatar
Hanigal
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 100
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Bratislava

Katastrofa - pokazený foťák

Příspěvek od Hanigal » 01 zář 2012, 22:53

Zdravím,
takže toho, čoho som sa bál, sa stalo skutočnosťou. S výraznou pomocou prvorodeného mi spadol foťák na dlažbu - hoci len z výšky nejakých 50 cm. Hneď ako som ho opätovne spustil, zistil som, že je zle - obraz v hľadáčiku bol delený a akoby polámaný. Po násilnom otvorení bajonetu mi vypadlo nejaké priesvitné sklíčko - asi matnica - polámaná.
Prosím Vás, kde by mi to vedeli opraviť - len v exapro v Michalovciach, alebo je niečo aj bližšie k BA,kde bývam? Dúfam, len, že je to len matnica. Koľko by ste predpokladali, že môže stať oprava? Má to zmysel opavovať, alebo radšej investovať do niečoho nového?

Vopred Ďakujem za názory a rady.
th

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
yoli
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 704
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Katastrofa - pokazený foťák

Příspěvek od yoli » 01 zář 2012, 23:15

Pravdepodobne je to len puknutá matnica. Dokážeš si ju aj sám vymeniť, ide o to, či si ju vieš zadovážiť. Net je plný shopov, kde si vieš zohnať jak origo pentax matnice, tak náhrady. Na Slovensku je oficiálny servis iba v Mi Exapro.

http://www.youtube.com/watch?v=HZyDEaKGqfA
http://www.youtube.com/watch?feature=fv ... q3TbZGsH3U

Uživatelský avatar
Klingo
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1688
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Považská Bystrica

Re: Katastrofa - pokazený foťák

Příspěvek od Klingo » 02 zář 2012, 08:34

Keď už sa toto stalo,rovno ju vymeň za lepšiu,tu zo stránky si vyber podľa modelu.Nemusíš sa báť že budeš dlho bez aparátu,do týždňa je u teba.Odporúčam K-5 F6-J Focusing Screen (AF Frame)
Stránka:http://www.focusingscreen.com/index.php ... f6c83bb14b
Fuji X-T1, XE3 + 16,23,35,56,85,135 mm a vybavený ateliér

lto
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 334
Registrován: 28 čer 2011, 15:53
Bydliště: Bratislava

Re: Katastrofa - pokazený foťák

Příspěvek od lto » 02 zář 2012, 09:26

Klingo: spytam sa tu, ked pises o inej matnici .. ak chcem matnicu, ktora nebude v nicom horsia ako original, ale lepsia na manualne ostrenie, tak tiez na tejto stranke ? /hmm, ale ktora z nich bude najlepsia .. :?: /
Pentax K-x, Lumix FZ18, Olympus E-PL1

Uživatelský avatar
pantheonsk
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 40
Registrován: 09 bře 2011, 10:43
Bydliště: Smolenice
Kontaktovat uživatele:

Re: Katastrofa - pokazený foťák

Příspěvek od pantheonsk » 02 zář 2012, 09:46

ked uz niekto nacal spadnuty fotak (k-x) - dnes rani mi tiez spadol na dlazbu z vaku, bol este v inej foto taske, ale nepomohlo - zial nejde zadny display, ratam ze bud konektor (aj ked vobec netusim ako je tam ten disp zapojeny) alebo nieco horsie, ma vyznam to doma otvarat alebo radsej to mam hned poslat do servisu? fotak uz nie je v zaruke. dik.
flickr - http://www.flickr.com/photos/pantheonsk/sets/
Pentax K-x / setak 18-55 / Tamron AF SP 28-75mm F/2.8

Uživatelský avatar
Hanigal
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 100
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Bratislava

Re: Katastrofa - pokazený foťák

Příspěvek od Hanigal » 02 zář 2012, 10:01

Zdravím,
Klingo: dal si mi tipy na K5, ale ja mám K10. Akú by si odporúčal na K10? V ponuke, čo si mi poslal na sú matnice za minimálne za 76 dolárov, a v ponuke od exapro, čo dostávam mailom je za cca 39 eur. Menil už niekto matnicu? Potrebujem na to špeciálne zručnosti? Ak si také niečo niekto dával meniť alebo opravovať v exapre, koľko vás to vyšlo celé -materiál aj práca ajpoštovné?
Ďakujem za názor.

Uživatelský avatar
Klingo
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1688
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Považská Bystrica

Re: Katastrofa - pokazený foťák

Příspěvek od Klingo » 02 zář 2012, 10:49

Matnice z focussing screen sú veľmi kvalitné,žiadny čínsky šmejd.Sú to vlastne prerobené matnice z profi aparátov-napríklad canon 5D a nikonu FM3.Výmena je naozaj jednoduchá,všetko potrebné je pribalené,aj sada podložiek na nastavenie roviny.Najlepšiu matnicu som už odporúčal vyššie vo vlákne,pre K-10 žiaľ nieje v ponuke.Potom iba nejakú s klinom.Stačí táto:K10D K3 Focusing Screen (AF Frame),tá má aj vyznačené polohy ostriacich bodov,tie sa na matnici samozrejme aj zobrazujú .Tá vyššia cena je adekvátna pridanej hodnote.
Fuji X-T1, XE3 + 16,23,35,56,85,135 mm a vybavený ateliér

Uživatelský avatar
duves
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2007
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Katastrofa - pokazený foťák

Příspěvek od duves » 02 zář 2012, 19:09

Hanigal píše:Zdravím,
Klingo: dal si mi tipy na K5, ale ja mám K10. Akú by si odporúčal na K10? V ponuke, čo si mi poslal na sú matnice za minimálne za 76 dolárov, a v ponuke od exapro, čo dostávam mailom je za cca 39 eur. Menil už niekto matnicu? Potrebujem na to špeciálne zručnosti? Ak si také niečo niekto dával meniť alebo opravovať v exapre, koľko vás to vyšlo celé -materiál aj práca ajpoštovné?
Ďakujem za názor.
Hanigal, ja som z ba. Už som mal nejake to telo otvorene. Ak chces, môžem to pozrieť. Napíš mi sukr.spravu. Dusan

Uživatelský avatar
Jan67
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1209
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Praha

Re: Katastrofa - pokazený foťák

Příspěvek od Jan67 » 03 zář 2012, 01:11

lto píše:Klingo: spytam sa tu, ked pises o inej matnici .. ak chcem matnicu, ktora nebude v nicom horsia ako original, ale lepsia na manualne ostrenie, tak tiez na tejto stranke ? /hmm, ale ktora z nich bude najlepsia .. :?: /
Jak už jsem několikrát psal, pro manuální ostření je nejlepší S type od focusingscreen:
http://www.focusingscreen.com/index.php?cPath=25_103
Mají ji pro K-x v různém provedení, hladkou nebo s různým gravírováním.
Pro představu, na prvním obr. je výsledná fotka, na druhém pohled skrz hledáček. Je patrné velmi dobré znázornění roviny ostrosti. Funguje to ale nejlépe do f=2,8

Obrázek
Obrázek
Jan67

Uživatelský avatar
Klingo
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1688
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Považská Bystrica

Re: Katastrofa - pokazený foťák

Příspěvek od Klingo » 03 zář 2012, 07:41

Jan67-zrejme si nikdy nevidel pohľad do zrkadlovky s klinom alebo mikrorastrom.Výmena za matnicu ktorú odporúčaš nemá pre pentax význam,pretože px má už od výroby matnicu jemne rastrovanú.To ú tie akoby odtlačky prstov čo vidno na matnici,také akoby medzikružia.Iné je to u canikonu,ktoré majú matnice úplne číre a ručne ostriť na nich je takmer nemožné.Klinová matnica s rastrovaným medzikružím je najlepšia,má však nevýhodu pri používaní obj.s cl.5,6 a viac,vtedy vie jedna polovica klinu úplne stmavnúť,ak nemáš aparát priložený k oku úplne kolmo.Problém aj je zaostriť klinom pri povrchu s nejakým vzorom.Potom sa zle orientuje,ktoré línie sa vlastne majú spojiť a je to mätúce.Najvýhodnejšia je preto matnica s mikrorastrom.Na ňom sa ostrí perfektne.Ale aj tu je rozdiel,ja som mal tú prerobenú z nikona a tá má kliny menšie ako matnica z canona(keď som kupoval,canonová nebola).Tú má Lenyl a je to zase o kus lepšie ostrenie a je to tá,čo som odporúčal v prvom príspevku.
Fuji X-T1, XE3 + 16,23,35,56,85,135 mm a vybavený ateliér

Uživatelský avatar
yoli
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 704
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Katastrofa - pokazený foťák

Příspěvek od yoli » 03 zář 2012, 07:55

Klingo teraz nechápem. Odporúčaš F6-J, čo je nikonia (prvý príspevok), píšeš, že v tom čase canonia ešte nebola......takže ktorá je podľa Teba lešia a aké označenie má canonia??? :)

Edit: už som našiel http://www.focusingscreen.com/privacy.php
Naposledy upravil(a) yoli dne 03 zář 2012, 08:18, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
duves
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2007
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Katastrofa - pokazený foťák

Příspěvek od duves » 03 zář 2012, 08:01

Jo, ten raster potvrdzujem tiež. Su to take kružnice.

Uživatelský avatar
Klingo
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1688
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Považská Bystrica

Re: Katastrofa - pokazený foťák

Příspěvek od Klingo » 03 zář 2012, 09:35

yoli-máš pravdu canonia je tá Ec-A,hore som to napísal zle.Niežeby bola tá nikonia zlá ale od c je lepšia.Ale už zase nieje na sklade a mňa pomýlilo to,že predtým bola tá od canonu navrchu a nikonie dole na stránke.sory.
Fuji X-T1, XE3 + 16,23,35,56,85,135 mm a vybavený ateliér

Uživatelský avatar
yoli
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 704
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Katastrofa - pokazený foťák

Příspěvek od yoli » 03 zář 2012, 12:40

Len tak teoreticky: bol by problém, keby celá matnica bola jemná prisma a stredová časť hrubšia?

Uživatelský avatar
Jan67
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1209
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Praha

Re: Katastrofa - pokazený foťák

Příspěvek od Jan67 » 03 zář 2012, 18:15

Klingo píše:Jan67-zrejme si nikdy nevidel pohľad do zrkadlovky s klinom alebo mikrorastrom.
Matnice jsou moje oblíbené téma, viz historie mých příspěvků :) Takže si dovolím přidat pár poznámek.
Klingo píše:Výmena za matnicu ktorú odporúčaš nemá pre pentax význam,pretože px má už od výroby matnicu jemne rastrovanú.To ú tie akoby odtlačky prstov čo vidno na matnici,také akoby medzikružia.Iné je to u canikonu,ktoré majú matnice úplne číre a ručne ostriť na nich je takmer nemožné.
Hladká matnice je matnice bez vygravírovaných orientačních linek, tj. poloh ostřících bodů, třetin atd. Tím jemným rastrováním zřejmě myslíš Fresnelovu čočku, která je na spodní straně každé matnice. Každá matnice zobrazuje pomocí této čočky (nebo jak zmiňuješ "odtlačkov prstov") obraz v hledáčku s různou hloubkou ostrosti, tj. je optimalizována na různou světelnost objektivů.
Tak jsem si např. k mému Pentax LX kromě standardní matnice SC21 (mikroprizmatický kruh s klínem) pořídil přes ebay velmi řídce nabízenou a tudíž drahou SA23, která je optimalizovaná pro objektivy do f=2 a má jen mikroprizmatický střed.
Klingo píše:Klinová matnica s rastrovaným medzikružím je najlepšia,má však nevýhodu pri používaní obj.s cl.5,6 a viac,vtedy vie jedna polovica klinu úplne stmavnúť,ak nemáš aparát priložený k oku úplne kolmo..
Vlastním pro K5 KatzEye Split Prism s Optibrite, tj. mikroprizmatický kroužek s klínem.
KatzEye je skvělá pro méně světelné objektivy, Optibrite významně zlepšuje tmavnutí kroužku a klínu pro vyšší clony. Musí být ale dost času zaostřit na hranu v klínu. Ovlivňuje také spot měření expozice.
Klingo píše:Najvýhodnejšia je preto matnica s mikrorastrom.Na ňom sa ostrí perfektne
Zodpovědět, která matnice je nejlepší není jednoduché a hodně to závisí na osobních preferencích.
KatzEye mám v oblibě. Po skvělých ohlasech jsem si ale pořídil i focusing screen S type (neboli Ees z Canonu), v provedení s továrním designem linek. Tato matnice má naopak pro K5 VELKÝ význam, její efekt je podstatně výraznější než u SA23 pro LX. S továrně dodávanou matnicí je naprosto NESROVNATELNÁ. Při pohledu do hledáčku to vypadá zcela tak, jak u druhého obrázku v mém předchozím příspěvku. To u KatzEye ani jiné matnice nikdy nenastane. S Ees se manuálně ostří velice rychle pro skla do f=2, kdy ostřený objekt vůbec nemusí být ve středu. Ale pro skla od f=4 obraz rychle tmavne.
Jan67

Odpovědět

Zpět na „Pentax K10D, K20D“