DA* rychlost ostření

Vše o sklech

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
VLADCZ76
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 2
Registrován: 15 pro 2020, 12:19

DA* rychlost ostření

Příspěvek od VLADCZ76 » 11 bře 2021, 15:44

Ahoj, trochu přiblblý dotaz.. mám 16-50, 50-135, 200, 300 a dlouho jsem je nepoužíval a trochu zapomněl, jak fungují :). nedávno jsem zjistil, že u 16-50 se mi asi rozbil SD motor a nechal jsem SD motor vyměnit v AWH, kde to asi i promazali apod. Od té doby to 16-50 neuvěřitelně rychle ostří oproti těm dalším třem, které jsou znatelně línější.. Dotaz: má smysl nějak nechat preventivně oservisovávat ty ostatní, nebo ta rychlost ostření je daná konkrétním typem objektivu? jinými slovy dáváte DA* objerktivům občas nějakou péči nad rámec používání? ty moje jsou ca 8-10 let staré, i když skoro nepoužité... díky, vlad

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Andrejevic88
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 152
Registrován: 11 pro 2017, 14:09
Bydliště: Šarišské Michaľany

Re: DA* rychlost ostření

Příspěvek od Andrejevic88 » 11 bře 2021, 16:57

Tak ten SDM motor je od roku 2012 prepracovaný oproti tým kazlivým, nový by mal byt silnejši ked tak čitam. https://www.pentaxforums.com/articles/p ... ilure.html
A tu je ako zistit či sa jedná o starý typ SDM, ak su v seriovom čísle objektívu prvé dva čislice 48 malo by sa jednat este o stary typ SDM https://www.pentaxforums.com/forums/10- ... rsion.html

Uživatelský avatar
Kuba
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 112
Registrován: 23 úno 2019, 07:40
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: DA* rychlost ostření

Příspěvek od Kuba » 13 bře 2021, 21:01

Jenom technická poznámka. V odkazu se píše:

Jak zjistit, zda váš SDM motor v objektivu je stará nebo nová verze?
Novější, silnější SDM motory vyžadují také novou desku elektroniky v objektivu.
Nové desky mají na sobě vytištěno číslo „48150E100“.
Pokud první číslice vytištěné na desce jsou nižší než 48 pak máte starší elektroniku a motor.

Jen pro info pro odvážné lidi, kteří otevírají čočky.

Takže to nesouvisí se sériovým číslem na objektivu a bohužel bez rozebrání se to zjistit nedá :cry:

VLADCZ76
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 2
Registrován: 15 pro 2020, 12:19

Re: DA* rychlost ostření

Příspěvek od VLADCZ76 » 18 bře 2021, 15:10

ok, diky, vlad

Andrejevic88
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 152
Registrován: 11 pro 2017, 14:09
Bydliště: Šarišské Michaľany

Re: DA* rychlost ostření

Příspěvek od Andrejevic88 » 18 bře 2021, 17:41

Jop tiež som sa pozeral že som sa pomylil. Ono znamy chce kupit z bazaru 50-135. Ale tažko vybrat že o aku generáciu SDM pojde. Na pentaxforums.com je databaza seriovych čisiel, kedy boli kupne či sa vyskytla porucha a podobne, teoreticky by sa dalo zistit podla toho, respektivne ked je už objektiv od firmy Ricoh a nie od Hoya dalo by sa predpokladat že je objektiv už mladši a netrpí poruchou.

Odpovědět

Zpět na „Objektivy“